انواع روش های جراحی بینی

معرفی انواع روش‌های عمل بینی

انواع روش‌های جراحی بینی یکی از مسائلی است که خیلی از بیماران قبل از اقدام به عمل در مورد آن تحقیق می کنند و می خواند بدانند که کدام روش جراحی برای آن ها مناسب تر است. در واقع می توان گفت که روش های جراحی بینی به دو دسته، عمل بینی بسته و عمل بینی باز تقسیم می شود.

انواع روش های جراحی بینی

نوع جراحی معمولا بر اساس شرایط جسمانی بیمار و همچنین نظر پزشک صورت می گیرد که این مسئله می تواند در زمان مشاوره با جراح متخصص بیان گردد. پزشک پس از انجام معاینات اولیه تشخیص می دهد که چه نوع جراحی برای بیمار مناسب است.

رسیدن به یک نتیجه خوب و ایده آل از عمل بینی ملزم به داشتن آگاهی از چگونگی جراحی و همچنین آمادگی لازم برای انجام آن است و پس از آن مراجعه به بهترین جراح بینی در تهران و یا شهرستان می باشد که می تواند تضمینی برای رسیدن به نتیجه رضایت بخش برای بیمار باشد.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع روش‌های جراحی بینی بیشتر توضیح دهیم و معایب و مزایای آن را نیز برای شما بیان کنیم.

 

جهت دریافت مشاوره و همچنین دریافت ویزیت اولیه رایگان با پزشک متخصص با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عمل بینی بسته

در این روش که یکی از انواع روش‌های جراحی بینی است، جراح پس از اینکه بیمار را برای عمل آماده می کند، برش هایی را از داخل سوراخ بینی ایجاد می کند. به این صورت که هیچ گونه برش خارجی بر روی بینی ایجاد نمی شود و پوست بینی از بافت داخلی آن جدا نمی گردد.
تمام اقدامات و یا تغییرات در داخل بینی و از درون حفره های بینی صورت می گیرد. با کمک این روش می توان استخوان بینی را اصلاح کرد، قوز بینی را برداشت و آن را به حالت طبیعی برگرداند، اما برای اصلاخات عمده تر و وسیع تر مناسب نمی باشد و برای اینکار باید از جراحی به روش باز کمک گرفت.

با اینکه این روش جراحی مدت زمان کوتاهی طول می کشد اما دسترسی به نوک بینی و تغییراتی که مدنظر جراح است ممکن است به خوبی صورت نگیرد.جراحی بینی بسته

 

مزایای جراحی بینی به روش بسته

 • مدت زمان انجام عمل زیبایی بینی در این روش بسیار کوتاه است و همچنین بیمار دوران نقاهت کوتاه تری را سپری می کند.
 • هیچ برش خارجی بر روی بینی صورت نمی گیرد و می توان گفت که بخیه ها در این روش قابل رویت نیستند.
 • ورم و کبودی و التهاب در این روش بسیار کمتر بوده و در مدت زمان کوتاه تری بهبود می یابد.

 

معایب جراحی بینی بسته

 • پزشک دید مستقیم بر روی اجزای داخلی بینی و ساختار آن ندارد.
 • به دلیل عدم دسترسی مستقیم به اجزای داخلی توسط پزشک، نمی توان تغییرات عمده بر روی بینی اعمال کرد.
 • برای رفع مشکلات تنفسی و ساختاری در بینی مناسب نمی باشد.
 • نیاز به مهارت بیشتر جراح دارد، به این دلیل که دید مستقیم پزشک دید مستقیم بر روی بینی ندارد.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جراحی بینی بسته، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عمل بینی باز

امروزه بیش از ۹۰ درصد جراحی های بینی با استفاده از این روش انجام می گیرد. در روش عمل بینی باز، پوست بینی از ناحیه کلوملا برش داده می شود و پوست از بافت زیرین جدا می شود. در این روش پزشک می تواند دید مستقیمی بر روی اجزای داخلی و ساختار بینی بیمار داشته باشد به همین جهت اعمال تغییرات برای وی به راحتی صورت می گیرد.
این روش می تواند برای تغییرات گسترده و عمده تر بر روی بینی مناسب باشد و مشکلات تنفسی و ساختاری در آن رفع گردد. پس از اتمام جراحی پوست بینی به جای اول خود برگردانده می شود و محل برش های با کمک بخیه بسته می گردد.

این روش برعکس روش جراحی باز، برش هایی بر روی سطح خارجی بینی ایجاد می شود و پزشک می تواند به صورت کامل غضروف های بینی را مشاهده نماید و پس از آن تغییرات لازم را بر روی آن انجام دهد.

عمل بینی باز

 

مزایای جراحی بینی به روش باز

 • با توجه به اینکه جراح می تواند به صورت مستقیم بر روی اجزای داخلی بینی دید داشته باشد، احتمال خطا و یا عدم قرینه بودن در ساختار بینی بسیار کمتر می شود.
 • در این روش می توان در صورت نیاز از غضروف اضافه برای تقویتی ساختار بینی کمک گرفت.
 • جراحی بینی ترمیمی با کمک این جراحی یعنی عمل بینی باز صورت می گیرد.
 • در بینی هایی که نیاز به تغییرات عمده تری دارند، این روش بسیار مناسب تر است.

 

معایب جراحی بینی باز

همانطور که گفتیم یکی از انواع روش‌های جراحی بینی ، روش عمل بینی باز است که علاوه بر مزایایی که دارد می تواند معایبی را ینز به دنبال داشته باشد، که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طولانی تر بودن زمان عمل زیبایی بینی
 • دوره نقاهت طولانی تر و دشورتر
 • ایجاد تورم و کبودی بیشتر در بینی و اطراف آن

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جراحی بینی باز، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

تفاوت انواع روش‌های جراحی بینی

از تفاوت عمل بینی باز و بسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تورم در عمل جراحی بسته کمتر از روش جراحی به صورت باز است و در زمان کوتاه تری بینی شکل می گیرد و نتیجه نهایی آن مشخص می شود. نتیجه زیبایی در صورتی که نیاز به تغییرات گسترده ای نداشته باشد در جراحی بینی باز و یا بسته تفاوت زیادی ندارد.
برای بیمارانی که بیشتر مشکلات بینی در آن ها در قسمت نوک بینی است و یا اینکه دارای بینی های کج و بد فرم و یا مشکلات تنفسی در بینی خود مانند انحراف تیغه بینی دارند، روش جراحی باز برای آن ها مناسب تر است، به این دلیل که بینی آن ها نیاز به تغییرات بیشتری دارد.
اما در افرادی که تغییرات عمده و گسترده ای احتیاج ندارند می توانند با کمک عمل بینی بسته این تغییرات را بر روی بینی خود اعمال کنند.

 

انواع روش‌های نوین جراحی بینی

ممکن است در بسیاری از تبلیغات و یا جستجوهای خود در گوگل با عبارت هایی همچون عمل بینی بدون برش، و یا حتی جراحی بینی با لیزر مواجه شده باشید. در واقع می توان گفت که این روش ها هیچکدام صحت علمی ندارند و نمی توان از آن ها به عنوان یک روش جداگانه برای اعمال تغییرات بر روی بینی یاد کرد.

در واقع یکی از کاربردهای اصلی لیزر در عمل های زیبایی بینی، ایجاد برش بر روی پوست است و استفاده از آن هیچ تاثیری بر روی نتیجه جراحی نخواهد داشت. به یقین می توان این را گفت که لیزر در زمان برش استخوان بینی  و یا شکل دادن به آن هیچ نقشی ندارد.

روش های بدون جراحی بینی

 

کلام آخر

در نهایت می توان گفت که با کمک یک جراح خوب و متبحر می توانید به یک نتیجه عالی از عمل رینوپلاستی خود دست یابید و در واقع در نتیجه عمل بینی به روش باز و یا جراحی بسته هیچ تفاوتی وجود ندارد. پزشک با توجه به معایناتی که بر روی بیمار انجام می دهد و با تشخیص وی بر اساس مهارت و تجربه ای که در این زمینه دارد، نوع جراحی را برای بیمار در نظر می گیرد.
هر کدام از روش های پیشنهادی پزشک می تواند نتیجه خوب و ایده آل از جراحی بینی را برای شما به همراه داشته باشد و شما نباید نگران این مسئله باشید.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش‌های جراحی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

۲ نظر

 1. سلام. اینکه چه مدل جراحی بخوایم انجام بدیم خودمون باید انتخاب کنیم یا پزشک انتخاب می کنه؟ مثلا من بخوام با این روش جراحی بسته عملمو انجام بدم امکان پذبره؟

  • پشتیبان سایت 1

   سلام
   در صورت تمایل می توانید با پزشک خود در این خصوص مشورت نمایید اما، در نهایت جراح با در نظر گرفتن شرایط جسمی بیمار و میزان تغییرات لازم بر روی بینی و همچنین وجود و یا عدم وجود مشکلات تنفسی از طریق بینی، برای انتخاب نوع جراحی تصمیم می گیرد. به این دلیل که در جراحی به روش بسته از آن جایی که پزشک نمی تواند دید مستقیمی بر روی ساختار داخلی بینی داشته باشد برای انجام تغییرات گسترده مانند برداشتن قوز بینی و یا حتی رفع مشکلات تنفسی و ساختاری در بینی مناسب نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *