نکات مهم در جراحی بینی استخوانی و گوشتی

تاثیر الکل و سیگار بر روی عمل بینی

تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی و یا هرگونه جراحی دیگری می تواند بسیار مخرب و مشکل ساز باشد. نوشیدن الکل می تواند باعث باز شدن رگ های خونی و رقیق شدن آن شود و حتی ممکن است باعث ایجاد خونریزی بعد از عمل شود.

تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی
همان طور که به مدت حداقل دو هفته قبل از عمل باید از نوشیدن الکل و مصرف سیگار خودداری کنید، یکی از مراقبت های بعد از عمل بینی نیز همین است، با این تفاوت که این مدت زمان کمی طولانی تر است و به مدت حداقل دو تا سه ماه بعد از جراحی باید از کشیدن سیگار و مصرف الکل پرهیز کنید. تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل همانند قبل از آن است، به گونه ای که می تواند در زمان جراحی باعث افزایش احتمال خونریزی و ناتوانی در کنترل آن گردد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی

اگر قصد انجام جراحی رینوپلاستی را دارید بهتر است قبل از اقدام به آن اطلاعات کافی و لازم در مورد عواقب تاثیرگذار کشیدن سیگار و مصرف الکل بر روی جراحی به دست آورید.
همچنین در صورتی که از سیگار و الکل استفاده می کنید با پزشک خود مشورت نمایید و حداقل به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل از مصرف آن خودداری نمایید.
در ادامه مطلب به تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی و قبل از جراحی پرداخته ایم و آثار مخرب آن را برای شما توضیح داده ایم:

 

تاثیر الکل بر روی جراحی

از تاثیر الکل می توان به افزایش عوارض عمل بینی اشاره کرد. در واقع نوشیدن الکل علاوه بر افزایش احتمال خونریزی باعث می شود تا بدن در برابر داروهای بیهوشی و بی حسی مقاوم شود و این ممکن است در زمان بیهوشی، پرسنل اتاق عمل را برای انتخاب دوز مناسب داروی بیهوشی با مشکل روبه رو کند.
همچنین مصرف الکل می تواند با داروهای تجویز شده توسط پزشک تداخل داشته باشد و باعث شود تا تاثیر واقعی بر روی بدن نداشته باشد. علاوه بر این، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بدن و سیستم دفاعی شما وارد کند.

تاثیر الکل بر روی جراحی بینی

همچنین نوشیدن الکل می تواند باعث بروز مشکلات دیگری همانند کم آبی، تکرر ادرار و خشک شدن پوست شود. این دلایل می تواند باعث خشکی پوست بینی بعد از عمل و ترک خوردن آن گردد.
در نتیجه بهتر است از مصرف الکل تا مدت زمانی قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید تا رطوبت و آب کافی به پوست شما برسد. علاوه بر این، بهتر است از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید پرهیز کنید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عوارض مصرف سیگار و الکل بر روی جراحی بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

تاثیرات مخرب الکل بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین دلایل برای منع کردن بیمار از مصرف الکل برای حداقل دو هفته بعد از عمل، رقیق شدن خون، متورم شدن و گشاد شدن رگ های خونی می باشد. این دلایل می تواند باعث خونریزی بعد از عمل گردد. همچنین افزایش تورم و کبودی بعد از عمل بینی، یکی دیگر از عوارض مصرف الکل می باشد.
در صورتی که تمایل دارید تا ورم و کبودی بعد از جراحی بینی شما به سرعت کاهش یابد بهتر است از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید.

 

تاثیر مصرف سیگار بر جراحی بینی

پزشکان توصیه می کنند که به مدت حداقل دو هفته قبل از عمل بینی از مصرف سیگار همانند الکل پرهیز کنید. در افراد سیگاری برعکس مصرف الکل، رگ های خونی در آن ها جمع شده و باعث تنگ شدن عروق خونی می شود و گردش خون در بدن را تضعیف می کند.
افرادی که به صورت مداوم از سیگار استفاده می کنند به دلیل اینکه گردش خون ضعیفی دارند و اکسیژن موجود در خون آن ها بسیار کم است، فرایند ترمیم زخم ها مدت زمان بیشتری طول می کشد و ممکن است باعث بروز عفونت در آن ها شود.

تاثیر سیگار بر روی جراحی بینی
از عوارض سیگار می توان به ضعیف شدن سلول های پوست بدن اشاره کرد که باعث باقی ماندن جای زخم ها و یا حتی عدم ترمیم درست بافت های بینی شود.

بنابراین بهتر است برای جلوگیری از بروز این عوارض، از کشیدن سیگار به مدت حداقل چند هفته قبل و بعد از جراحی بینی خودداری کنید و آن را به تعویق بیندازید.

به صورت کلی می توان عوارض تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی را به صورت زیر بیان کرد:

 

تنگ شدن رگ های خونی

نیکوتین موجود در سیگار می تواند تاثیر بسیار مخربی را بر روی رگ های خونی بگذارد و باعث تنگ شدن آن ها شود و همچنین گردش خون در پوست را ضعیف می کند.
در صورتی که در افراد غیر سیگاری، گردش خون صحیح و اکسیژن کافی در خون باعث افزایش سرعت روند بهبودی می شود و در نهایت باعث جوانسازی و سالم بودن پوست بدن است.
بهتر است از آدامس ها و یا چسب های ترک سیگار استفاده نکنید، زیرا نیکوتین موجود در آن باعث اختلال در گردش خون می شود و برای ترک سیگار بهتر است از راه حل بهتری برای اینکار کمک بگیرید.

 

مطلب پیشنهادی: عمل بینی گوشتی

مطلب پیشنهادی: عمل بینی استخوانی

 

عفونت و جلوگیری از بهبودی زخم ها

عفونت بعد از عمل بینی در افرادی که در این مدت زمان از سیگار و الکل استفاده کرده اند بیشتر دیده می شود، به این دلیل که گردش خون در آن ها به طور منظم انجام نمی شود و بهبودی زخم ها و ترمیم آن ها به تعویق می افتد.

 

افزایش احتمال خونریزی

الکل به دلیل اینکه خون را رقیق می سازد باعث افزایش احتمال خونریزی می شود. این خونریزی می تواند هم در زمان جراحی بینی باشد و در حدی افزایش یابد که کنترل آن توسط پرسنل به سختی انجام گیرد و هم در زمان بعد از عمل بینی موجب خونریزی از ناحیه بینی گردد، زیرا رگ های خونی به نسبت معمولی آن بازتر شده است.
در واقع می توان اینگونه گفت که تاثیر الکل و سیگار بعد از عمل بینی از همان ابتدای جراحی قابل مشاهده است.

 

مطلب پیشنهادی: بهترین جراحان بینی در اصفهان

 

افزایش ورم و کبودی

سیگار و الکل می تواند باعث افزایش ورم و کبودی بعد از عمل بینی شود. به صورت طبیعی بعد از عمل بینی، پوست دچار ورم و کبودی می شود که پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود، اما الکل می تواند باعث تشدید آن شود.

عوارض سیگار و الکل بر روی جراحی بینی

باقی ماندن جای زخم ها

سیگار می تواند موجب بافت مردگی در پوست شود، و این امر باقی ماندن جای زخم ها را افزایش می دهد و به نوع مدل بینی بستگی ندارد. گاهی اوقات باقی ماندن جای زخم ها در طولانی مدت هم بهبود نمی یابد.

در نهایت می توان گفت که اگر الکل و سیگار مصرف می کنید و می خواهید برای انجام جراحی بینی اقدام نمایید، بهتر است در زمان مشاوره با پزشک خود مشورت نمایید و این موضوع را با وی در میان بگذارید.
معمولا پزشکان توصیه می کنند که برای انجام عمل بینی به مدت حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی بینی از مصرف الکل و سیگار خودداری نمایید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای جلوگیری از عوارض مصرف سیگار و الکل بر روی عمل بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *