تاثیر سیگار بر عمل بینی

تاثیر الکل و سیگار بر روی جراحی بینی

الکل و سیگار تاثیر بسیار زیادی می تواند بر روی جراحی بینی داشته باشد. ریسک جراحی بینی در چنین مواردی خیلی بیشتر از افراد معمولی است. در این مقاله قصد داریم دلایلی که ریسک چنین عمل هایی را بیشتر می کند توضیح دهیم.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی در تبریز چه کسی است؟

چه کسانی نیاز به جراحی بینی دارند؟

خیلی از افراد برای داشتن چهره ای زیباتر و بدون ایراد دست به انجام انواع عمل های زیبایی می زنند. جراحی بینی می تواند تاثیر به سزایی در بهبود ظاهر و ایده آل شدن آن داشته باشد.

البته این را باید در نظر بگیرید که تمام افراد با هدف زیبایی، عمل بینی انجام نمی دهند. برخی از آن ها برای رفع مشکلات تنفسی، انحراف، مشکلات مادرزادی و …. اقدام به جراحی بینی می کنند.

جراحی زیبایی بینی با تغییر در ساختار استخوان ها و غضروف های بینی انجام می گیرد به این صورت که ایرادات و نواقص آن را رفع می کنند و حتی در صورت نیاز آن را کوچک می کنند.

تاثیر سیگار و الکل بر روی جراحی بینی

تاثیر سیگار و الکل از بین تمام توصیه هایی که پزشکان برای متقاضیان عمل بینی دارند مهم تر است، در این بخش دلایل مصرف نکردن سیگار و الکل قبل از جراحی را بیان می کنیم.

تاثیر سیگار بر عمل بینی

تاثیر سیگار بر روی عمل بینی

بهتر است دو تا ۴ هفته قبل از انجام جراحی بینی ترک سیگار خود را آغاز کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که برای ترک سیگار از آدامس ها و چسب های ترک سیگار که نیکوتین دارند استفاده نکنید، زیرا نیکوتین باعث تنگ شدن عروق خونی می شود و گردش خون بدن را ضعیف می کند.

از آنجایی که گردش خون در افراد سیگاری ضعیف تر است و مشکلات کمبود اکسیژن دارند، ترمیم زخم ها و بافت ها را طولانی تر کرده و همین ممکن است باعث بروز عفونت در فرد شود.

همچنین در افرادی که سیگار می کشند سلول های پوستی آن ها بسیار ضعیف شده است به همین دلیل ممکن است جای زخم ها بعد از عمل باقی بماند.

تاثیر سیگار بر عمل بینی

پوست در افراد با گردش خون صحیح و سالم شاداب تر است که این موضوع در افراد سیگاری بر عکس بوده و به دلیل وجود سمومی که در سیگار وجود دارد به پوست صدمه وارد می شود و بهبود پوست آن ها بیشتر طول می کشد.

علاوه بر ترک سیگار قبل از جراحی به مدت ۲ الی ۴ هفته، بعد از جراحی بینی هم بلافاصله نباید شروع به کشیدن سیگار کنید. برخی از جراحان مدت زمان عدم کشیدن سیگار بعد از جراحی را ۲ هفته تا ۲ ماه در نظر می گیرند.

تاثیر الکل بر روی عمل بینی

قبل و بعد از جراحی بینی به هیچ عنوان نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. نوشیدن الکل دقیقا برعکس کشیدن سیگار است و باعث بزرگ شدن رگ های خونی و همچنین رقیق شدن خون می شود.

رقیق شدن خون باعث می شود تا در زمان جراحی بینی کنترل خونریزی با مشکل روبه رو شود.

همچنین نوشیدن الکل باعث می شود تا بدن در برابر داروهای بیهوشی و بی حسی مقاومت کند و این امر کادر بیهوشی را برای تزریق دوز مناسب داروهای بیهوشی دچار مشکل می کند.

تاثیر سیگار بر عمل بینی

علاوه بر این، مصرف الکل ممکن است تداخل دارویی با داروهای دریافتی شما داشته باشد، مثلا ممکن است تاثیر دارو را کمتر کند و صدمات جبران ناپذیری به بدن شما وارد نماید.

نوشیدن الکل باعث می شود تا بدن دچار کم آبی شده و پوست خشک شود. به همین دلیل ممکن است بعد از جراحی پوست دچار ترک شود.

یکی دیگر از مضرات مصرف الکل، رقیق شدن خون، بزرگ شدن رگ های خونی و متورم شدن آن است. این تورم می تواند باعث تورم بینی بعد از جراحی شود که همین امر بهبودی کبودی و ورم بعد از عمل زا طولانی تر می کند.

بهتر است برای مدت زمانی بعد از جراحی، از مصرف الکل خودداری کنید تا دوره نقاهت شما افزایش نیابد.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از پزشک مورد نظر خود و دریافت ویزیت اولیه رایگان، با مشاورین ما در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *