تورم مخاط بینی

تورم مخاط بینی چیست و چه علائمی دارد؟

تورم مخاط بینی چیست و چه نشانه ها و علائمی دارد؟ راه های تشخیص و درمان آن به چه صورت است؟ برای پاسخ به این پرسش ها با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل بینی در مشهد

زمانی که یک فرد دچار حساسیت و یا آلرژی شده باشد، سیستم ایمنی بدن برای دفع عامل های خارجی، هیستامین و یا یکسری مواد شیمیایی آزاد می کند که در مقابل آلرژن و یا همان عامل مزاحم واکنش نشان می دهد.

تورم مخاط بینی

این واکنش ها برای مقابله با عامل خارجی باعث ایجاد علائمی در بینی، گوش و یا گلو و پوست می شود که به آن تورم مخاط بینی می گویند.

تورم بینی به دو دسته حساسیتی و غیرحساسیتی تقسیم می شود، ویروس ها که راه تنفس را آلوده می کنند در دسته غیر حساسیتی قرار دارند.
اما در صورت واکنش نشان دادن سیستم ایمنی بدن در مقابل محرک هایی مانند گرد و خاک، گل ها و گیاهان و یا حتی حیوانات، در دسته حساسیتی قرار می گیرند.

علائم تورم مخاط بینی

خارش بینی و گلو و چشم ها، عطسه و سرفه، گرفتگی بینی، سیاه شدن زیر چشم، خستگی زیاد می تواند از علائم وجود تورم مخاطی در بینی باشد که معمولا در فصل بهار و پاییز بیشتر دیده می شود.

تورم مخاط بینی

دلایل تورم مخاط بینی

سرماخوردگی و حساسیت های فصلی یکی از اصلی ترین دلایل تورم بینی می باشد.

از دلایل دیگر آن عفونت های قارچی، بزاق دهان حیوانات و ذرات گرد و غبار هستند.

روش های تشخیص تورم مخاط بینی

تورم بینی را می توان از روی علائم و نشانه های آن تشخیص داد. همچنین پزشک می تواند با گرفتن آزمایشاتی از بیمار مانند آزمایش خون و معاینات پوستی آن را تشخیص بدهد.

تورم مخاط بینی

با تشخیص پزشک و استفاده از داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها. استفاده از اسپری بینی و در صورت ضرورت انجام جراحی می توان علائم آن را از بین برد.

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *