جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

جراحی انحراف بینی برای چه کسانی توصیه می شود؟ ابتدا بهتر است با مفهوم انحراف بینی بیشتر آشنا شویم.

دیواره میانی بینی که بین دو سوراخ قرار گرفته است و از استخوان و غضروف تشکیل شده است را تیغه بینی می نامند که سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل بینی در اصفهان چقدر است؟

در واقع تیغه مانند ستون و پایه بینی عمل می کند و در شرایط نرمال درست در وسط بینی قرار دارد. حال ممکن است این تیغه بینی در برخی از افراد دچار انحراف شده باشد که به آن انحراف بینی می گویند.

جراحی انحراف بینی

این افراد ممکن است شکل ظاهری بینی خود را به دلیل انحراف بینی از دست بدهند و به دنبال آن نیز کوفتگی بینی به وجود آید. افرادی که دچار این عارضه هستند می توانند با مراجعه به پزشک و انجام جراحی این مشکل را رفع نمایند.

چگونگی جراحی انحراف بینی

عمل سیتوپلاستی یا همان جراحی انحراف بینی باعث می شود تا تیغه بینی در موقعیت اصلی خودش قرار گیرد. به عبارت دیگر تیغه بینی در وسط بینی جا به جا و صاف می شود.

در این نوع از جراحی بخش هایی از تیغه بینی برش داده می شود و بعد از آن در موقعیت درست جایگزین می شود و در واقع هیچ برشی بر روی بینی دیده نمی شود و تمام کارهایی که باید انجام شود در داخل بینی صورت می گیرد.

جراحی انحراف بینی

همچنین فرد می تواند در کنار جراحی سیتوپلاستی جراحی رینوپلاستی و یا همان عمل زیبایی بینی را با تشخیص پزشک انجام دهد. معمولا مدت زمانی که این جراحی طول می کشد، ۳۰ دقیقه است و بیمار تا یک ماه باید کاملا مراقبت های بعد از عمل را رعایت کند.

عوامل بروز انحراف بینی

اولین عامل که مهم ترین آن هم محسوب می شود، ژنتیک خانوادگی است که به دلیل اختلاف جثه های پدر و مادر رخ می دهد. و عامل دیگر بروز انحراف بینی صدمه و یا آسیب رسیدن به بینی است که اصولا در کودکی و یا حتی در بزرگسالی رخ می دهد.

علائم و نشانه های انحراف بینی

تشخیص انحراف بینی بر عهده پزشک متخصص می باشد و از روی ظاهر بینی نمی توان به آن پی برد. فرد باید یکسری آزمایشات برای تشخیص انحراف در بینی خود مانند سیتی اسکن، رادیوگرافی و … انجام دهد.

جراحی انحراف بینی

در اینجا برخی از علائم موجود در انحراف بینی را بیان کرده ایم:

  • خشکی در حفره های بینی
  • احساس ترشحات در پشت گلوی خود
  • ملتهب شدن سینوس ها
  • سردردهای شدید، خونریزی، عفونت های پی در پی و درد در ناحیه داخلی بینی
  • یکی از سوراخ های بینی مسدودتر از دیگری باشد.
  • مشکل در عملکرد تنفس

بعد از جراحی انحراف بینی

بعد از جراحی به مدت یک ماه زخم ها به مرور بهبود می یابند و روند تنفسی به حالت نرمال باز می گردد. ممکن است روند بهبودی در افراد مختلف متفاوت باشد.

به ندرت پیش می آید که فرد پس از انجام جراحی دوباره دچار انحراف در بینی شود که نیاز به جراحی مجدد دارد.

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *