عمل پروتز سینه: انواع مراقبت‌ها، عوارض و هزینه ۱۴۰۱

عمل پروتز سینه (جراحی بزرگ کردن سینه) چیست؟ بهترین مارک و انواع مدلهای پروتز سینه کدام است؟ هزینه عمل جراحی پروتز سینه در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟ پروتز سینه با لیفت سینه چه تفاوتی دارد؟

ما در این مقاله به تمامی سوالات شما در خصوص پروتز سینه پاسخ خواهیم داد تا بتوانید به راحتی برای انجام جراحی پروتز سینه تصمیم بگیرید. با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

 

عمل پروتز سینه چیست؟

عمل پروتز سینه یکی از جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که بنا به دلایل مختلفی می‌تواند در خانم‌ها انجام گیرد. در واقع هر گونه مشکلی که به دلایل گوناگونی همچون افزایش سن، تصادف، بیماری‌های مختلف و …. در سینه‌ها رخ داده باشد با کمک عمل جراحی پروتز سینه قابل حل است.

علاوه بر این مسائل با استفاده از پروتز دائمی سینه می‌توان به سینه‌ها فرم داد و آن‌ها را نیز بزرگتر کرد. این پروتزها می‌توانند بنا به سلیقه و نیاز بیمار در اندازه‌ها و فرم‌های مختلفی وجود داشته باشند.

عمل پروتز سینه چیست

به صورت کلی دلایل استفاده از پروتز سینه را می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

 • عمل جراحی پروتز سینه می‌تواند اعتماد به نفس خانم‌ها را افزایش بدهد.
 • به عنوان ترمیم کننده سینه و در شرایط مختلف می‌توان از آن استفاده کرد.
 • برای متقارن کردن اندازه سینه‌ها پس از تغییرات وزنی یا بارداری استفاده می‌گردد.

 

انواع مدل پروتز سینه کدام است؟

پروتزهایی که در عمل جراحی سینه استفاده می‌شوند می‌توانند در انواع مختلفی از نظر حجم و شکل ظاهری و همچنین جنس آن تقسیم گردند. در ادامه به توضیح کاملی در مورد هر کدام از این دسته بندی‌ها پرداخته شده است:

انواع پروتز سینه از لحاظ شکل ظاهری و حجم

انواع مدل پروتز سینه از نظر حجم آن را می‌توان در سه دسته با برجستگی کم، زیاد و یا بسیار زیاد در نظر گرفت. اما از نظر شکل ظاهری آن‌ها به دو دسته گرد و اشکی تقسم می‌گردند.

پروتز سینه گرد

حال می‌توان اینگونه در نظر گرفت که، پروتزهای گرد برای افرادی استفاده می‌شود که برجستگی بیشتر و یکپارچه‌ای را برای سینه‌های خود دوست دارند. در این مدل، حجم تمامی نواحی سینه به یک شکل افزایش پیدا می‌کند و سینه‌ها نیز بافتی نرم‌تر و خوش فرم‌تر به دست می‌آورند.
استفاده از پروتزهای گرد این امکان را برای خانم‌ها فراهم می‌کند تا در صورت لزوم جراحی‌های اصلاحی نیز انجام بدهند، به این صورت که اگر پروتز بچرخد، پاره شود و یا حتی تغییر شکل پیدا کند به راحتی می‌توان با کمک یک جراحی ساده تمامی مشکلات به وجود آمده را رفع نمود.

پروتز سینه گرد

پروتز سینه اشکی

همان طور که از نام این مدل پروتزها مشخص است، شکل ظاهری آن‌ها شبیه به قطره اشکی است و همین امر باعث می‌شود تا فرمی طبیعی‌تر به سینه‌های فرد ببخشد. پروتز سینه اشکی برای خانم‌هایی مناسب است که سینه‌هایی بسیار کوچک دارند و یا بافت نرم سینه‌های آن‌ها بسیار کم است.
با کمک اینگونه از پروتزها می‌توان به سینه‌هایی که فاقد شکل مناسب هستند فرم بخشید و عدم تقارن در شکل ظاهری آن را برطرف نمود.

پروتز سینه اشکی

برخی از خانم‌ها قبل از اقدام برای جراحی سینه با این سوال مواجه می‌شوند که پروتز اشکی بهتر است یا گرد؟ در جواب به این پرسش باید چنین گفت که، پزشک در ابتدا معاینات و بررسی‌های لازم را بر روی شما انجام می‌دهد و اندازه مناسب پروتز و مدل آن را بر اساس نوع آناتومی فرد انتخاب می‌کند.

 

انواع پروتز سینه از لحاظ جنس

در پروتز سینه می‌توان از مواد مختلفی برای ساخته شدن آن استفاده کرد. جنس‌های مختلفی برای این گونه از پروتزها وجود دارد که معمولا کیفیت آن‌ها تفاوت بسیار زیادی ندارند. انتخاب نوع جنس برای پروتز سینه توسط پزشک متخصص و با توجه به شرایط بیمار صورت می‌گیرد.
پروتزهای سینه از لحاظ جنس به دو دسته آب نمکی و سیلیکونی تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح مختصری از آن‌ها پرداخته‌ایم:

پروتزهای سیلیکونی و آب نمکی

 

✓ پروتز سینه سیلیکونی

این نوع از پروتزها که از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند، ظاهری ژل مانند دارند و در صورت استفاده از این نوع پروتزها فرد باید به صورت مرتب به پزشک متخصص مراجعه نماید.  بافت پروتزهای سیلیکونی بسیار طبیعی‌تر بوده و شبیه به بافت سینه می‌باشد.
این نوع از پروتزها به خودی خود خالی نمی‌شوند اما امکان پارگی در آن‌ها وجود دارد. همچنین برای جاگذاری پروتز سیلیکونی نیاز به ایجاد برش بزرگتری دارد و هزینه آن نیز نسبت به پروتز آب نمکی بیشتر می‌باشد.

 

✓ پروتز سینه آب نمکی

اینگونه از پروتزهای که ظاهری گرد دارند، پس از جاگذاری در محل مناسبی از بافت سینه با آب نمک استریل و یا سالین پر می‌شوند. از آنجایی که این نوع از پروتزها قبل از جاگذاری در بدن پر نشده‌اند، قرار دادن آن‌ها در داخل سینه به راحتی صورت می‌گیرد و به همین دلیل نیاز به ایجاد برش‌های کوچک‌تری نیز دارد.

 • پروتز سالین مقاومت بیشتری نسبت به سیلیکونی دارد.
 • مواد پرکننده پروتز سالین سازگاری کاملی با بدن دارد.
 • در صورت پارگی پروتزها مواد جذب بدن می‌گردد.

 

عمل پروتز سینه چگونه انجام می‌شود؟(محل برش‌ها + مدت زمان عمل)

عمل جراحی پروتز سینه را می‌توان به عنوان یک جراحی زیبایی کم تهاجمی و ایمن در نظر گرفت. مدت زمان عمل پروتز سینه معمولا در حدود دو ساعت زمان می‌برد و نیاز به دوره نقاهتی به مدت یک الی دو هفته دارد، که این مدت زمان در افراد مختلف متفاوت می‌باشد.

پس از گذراندن جلسات مشاوره با پزشک متخصص و بررسی وضعیت بیمار و تعیین نوع پروتز با حجم و اندازه مورد نظر زمان مناسب برای جراحی پروتز سینه تعیین می‌گردد.  به منظور انجام این جراحی، برش‌های لازم برای آن می‌تواند در سه محل مختلف زده شود که به صورت زیر می‌باشد:

 • از زیر سینه
 • زیر بغل
 • دور نوک پستان

انتخاب این برش‌ها با توجه به نوع پروتزی که استفاده می‌گردد و دلیل انجام این جراحی صورت می‌گیرد. برش‌های ایجاد شده عمیق نیستند و به راحتی قبل مشاهده نمی‌باشند.

محل برش ها برای جایگذاری پروتز سینه

✓ برش زیر سینه

یکی از رایج‌ترین انواع برش در عمل جراحی پروتز سینه، برش زیر سینه می‌باشد که طول این برش در حدود ۴ الی ۵ سانتی‌متر است. جاگذاری پروتزها در بافت سینه در این مدل از برش کار سختی نیست و پس از اتمام جراحی محل برش ها قابل مشاهده نمی‌باشند.

 

✓ برش زیر بغل

این نوع برش به دلیل عدم دسترسی مستقیم به بافت سینه توسط پزشکان زیاد توصیه نمی‌شود. همچنین جراح دید مستقیمی برای قرار دادن پروتز در این نوع جراحی ندارد.

 

✓ برش هاله سینه

در صورتی که برای انجام جراحی از این نوع برش استفاده گردد، نیاز به مهارت و تخصص بالای پزشک در انجام جراحی خواهد داشت به این دلیل که برش ها کاملا در معرض دید قرار دارند و پزشک بایستی بتواند به خوبی آن را بپوشاند.

در نهایت پس از ایجاد برش‌های مناسب برای جاگذاری پروتزها، آن‌ها را در محل مناسب خود قرار می‌دهند، به گونه‌ای که بافت‌های نرم اطراف پروتز آن را به خوبی نگه می ‌دارد و از جابه جا شدن آن نیز جلوگیری می‌کند. این پروتزها برای خانم‌هایی که دارای بافت کمی در ناحیه سینه خود هستند در پشت ماهیچه قرار می‌گیرد اما برای افرادی که قصد دارند تا افتادگی سینه را جبران کنند در زیر پوست و روی ماهیچه قرار می‌گیرد.

محل قرارگیری پروتز سینه

در موارد بسیار اندک و در شرایط خاص ممکن است جراح نیاز به ایجاد برش کوچکی در ناحیه اطراف ناف نیز داشته باشد.

 

عوارض پروتز سینه در زنان چیست؟

همان طور که به این مسئله اشاره کردیم، عمل پروتز سینه جزء کم تهاجمی‌ترین جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود، از این رو عوارض آن نیز محدود می‌باشد. اما باید بدانید که هر نوع جراحی می‌تواند با عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدتی همراه باشد که برخی از این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • از اصلی‌ترین عوارض پروتز سینه زنان می‌توان به تورم سینه‌ها، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع اشاره کرد که به دلیل بیهوشی رخ می‌دهد.
 • امکان بی حسی در سینه و یا هاله سینه وجود داشته باشد که این امر کاملا طبیعی است و پس از گذشت مدت زمانی از بین می‌رود.
 • احساس درد، حساسیت و یا حتی خارش در ناحیه اطراف سینه نیز می‌تواند از دیگر عوارض جراحی پروتز سینه باشد.
 • احساس بدفرم بودن سینه‌ها بعد از عمل نیز بسیار شایع است که با گذشت زمان و جا افتادن آن‌ها بر روی بدن کاملا این حس از بین می‌رود.

عوارض پروتز سینه

در برخی موارد اندک نیز به دلیل مراجعه به یک پزشک کم تجربه ممکن است با عوارض شدیدتری مانند غیر طبیعی بودن فرم ظاهری پروتزهای سیته، بروز درد بعد از عمل پروتز سینه، علائم عفونت پروتز سینه، سوزش سینه بعد از پروتز، علائم پارگی پروتزهای سینه و … مواجه گردید، که با مشاهده چنین علائمی بایستی سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

تفاوت عمل لیفت سینه با پروتز سینه در چیست؟

لیفت سینه برای افرادی استفاده می‌گردد که با بالا رفتن سن، نوسانات وزنی، بارداری و یا بعد از دوران شیردهی دچار افتادگی در بافت سینه‌های خود شده‌اند. جراحی لیفت سینه با ایجاد تغییرات مناسب و مطلوب در بافت سینه به بهبود فرم آن‌ها کمک می‌کند ولی سایز سینه را تغییر نمی‌دهد، اما جراحی پروتز سینه بر افزایش سایز سینه و بزرگ کردن آن‌ها تمرکز دارد.

جراحی لیفت سینه

اما اصلی‌ترین تفاوت لیفت و پروتز سینه در این است که، در جراحی پروتز سینه تمرکز اصلی بر روی بزرگ کردن سینه‌ها است، اما در جراحی لیفت سینه سایز آن تغییر نمی‌کند و تنها افتادگی آن را برطرف می‌نماید.

 

آیا عمل همزمان لیفت و پروتز سینه (ماستوپکسی) ممکن است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله این عمل می‌تواند به صورت همزمان انجام گیرد. در واقع پزشکان توصیه می‌کنند تا با انجام این دو جراحی به صورت همزمان، افتادگی و کاهش حجم سینه‌ها به صورت کامل برطرف نمایند.

انجام جراحی ماستوپکسی همراه با جابه جایی نوک سینه و همچنین کاهش پوست اضافه آن‌ها همزمان با لیفت سینه انجام می‌گیرد.

 

طول عمر و ماندگاری پروتز سینه چند سال است؟

عوامل مختلفی هستند که می‌توانند بر روی میزان ماندگاری پروتز سینه تاثیرگذار باشند. در واقع باید بگوییم که پروتز سینه برخلاف چیزی که اکثر عموم فکر می‌کنند دائمی نیست و نتایج به دست آمده از این جراحی تا پایان عمر باقی نخواهد ماند.
گاهی اوقات ممکن است پروتز سینه بر اثر وارد شدن ضربه به سینه‌ها و یا حتی دلایل دیگر دچار پارگی (ترکیدن پروتز سینه) گردد و یا خالی شود. حتی اگر این مسئله رخ ندهد بعد از گذشت مدت زمان بسیاری، پروتزها کم کم فرسوده می‌شوند.

ماندگاری پروتز سینه

در صورت فرسوده شدن پروتزها و یا حتی ناراضی بودن از فرم آن‌ها پس از گذشت چند سال می‌توانید عمل مجدد برای جاگذاری پروتزهای مناسب‌تر انجام بدهید.

 

بهترین مارک پروتز سینه کدام است؟

برندها و شرکت‌های مختلفی هستند که در راستای تولید پروتزهای سینه فعالیت می‌کنند. از این رو پیدا کردن بهترین برند و با کیفیت‌ترین آن ممکن است کاری سخت و دشوار باشد. اما در ابتدا باید به چند نکته قبل از اقدام به انتخاب مارک بهترین پروتز سینه توجه کنید:

 • به هیچ عنوان به دلیل قیمت پایین‌تر و مسائل مالی ارزان‌ترین مارک پروتز سینه را انتخاب نکنید.
 • از معتبر بودن شرکت مورد نظر اطمینان حاصل کنید و با کیفیت‌ترین پروتز را برای جراحی خود انتخاب نمایید.
 • شرکت‌های مختلفی برای تولید این نوع از پروتزها وجود دارند از این رو، باید در مورد شرکت مورد نظر اطلاعات کامل به دست آورید.

در ادامه به معرفی چند برند معروف در تولید پروتزهای سینه پرداخته شده است:

✓ پروتز سینه موتیوا (MOTIVA)

پروتز موتیوا متعلق به کشور آمریکا می‌باشد و در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده است و به طور میانگین در ۶۰ کشور از این برند استفاده می‌گردد.

✓ پروتز سینه منتور (MENTOR)

این برند نیز متعلق به کشور آمریکا می‌باشد و محصولات خود را در انواع سایزها و طرح‌های مختلف ارائه می‌دهد. عمر این پروتزها طولانی می‌باشد.

✓ پروتز سینه پلی تک (POLYTECH)

تولید پروتزهای پلی تک به سال ۱۹۸۶ بازمی‌گردد و متعلق به آلمان می‌باشد. این برند از پروتز توانسته جایگاه ویژه‌ای را برای خود در کشورهای اروپایی به دست آورد.

✓ پروتز سینه ناگور (NAGOR)

پروتز سینه ناگور دارای ضمانت طولانی مدتی می‌باشد که این نشان از کیفیت بالای آن است. این برند نیز در لیست بهترین برند پروتز سینه قرار دارد.

انتخاب بهترین مارک پروتز سینه با توجه به شرایط و وضعیت شما و همچنین میزان هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید توسط پزشک متخصص مورد نظرتان صورت می‌گیرد.

 

هزینه پروتز سینه سال ۱۴۰۱ چقدر است؟ (عوامل موثر بر قیمت پروتز سینه)

قیمت پروتز سینه برای افراد مختلف و با شرایط گوناگون متفاوت می‌باشد. در واقع هزینه پروتز سینه به عوامل مختلفی همچون موارد زیر بستگی دارد:

 • میزان مهارت و تخصص پزشک
 • وضعیت جغرافیایی کلینیک یا مطب
 • نوع پروتز مورد استفاده و نوع جراحی
 • مارک پروتز سینه انتخاب شده برای عمل

هزینه عمل پروتز سینه

علاوه بر هزینه جراحی پروتز سینه، یکسری هزینه‌هایی مانند ویزیت‌های جلسات مشاوره، انجام آزمایشات قبل از عمل و همچنین هزینه معاینات دوره ای بعد از عمل را به آن بیفزایید.

به صورت کلی هزینه عمل پروتز سینه از ۲۸ میلیون تومان شروع می‌شود. قیمت نهایی عمل پروتز سینه بعد از انجام معاینات لازم توسط پزشک متخصص تعیین می‌گردد.

 

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سینه چیست؟

نکات و مراقبت‌های لازم در طول دوران نقاهت بعد از پروتز سینه به شرح زیر هست:

مراقبت های بعد جراحی پروتز سینه

 • به مدت حداقل دو هفته بعد از عمل به صورت طاق باز بخوابید. (از خوابیدن بر روی سینه‌ها خودداری کنید)
 • معمولا بخیه‌های جراحی بزرگ کردن سینه جذبی است و با گذشت ۱۰ الی ۱۴ روز کاملا جذب می‌گردند.
 • به مدت حداقل یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • در صورت تجویز پزشک در مورد استفاده از سوتین‌های طبی به مدت ۶ الی ۱۲ هفته در کل روز استفاده کنید.
 • بهتر است وزن خود را ثابت نگه دارید و ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب را در طول برنامه خود قرار بدهید.
 • برای تسریع در از بین بردن تورم و کبودی سینه‌ها بعد از جراحی می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

 

چه زمانی نیاز به تعویض پروتز سینه است؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در جراحی‌های زیبایی دیگر نیازی به تعویض مداوم پروتزهای سینه بعد از گذشت چند سال نیست. اما در صورتی که پروتزها در اثر ضربه شدید دچار پارگی گردند (تخلیه شوند) و یا حتی زمانی که فرم ظاهری آن تغییر کند نیاز به تعویض آن وجود دارد.

زمان تعویض پروتز سینه

بسته به نوع پروتز و کیفیت آن احتمال پازگی پروتزها از ۱۰ تا ۲۰ سال به بعد وجود دارد. از این رو بایستی به صورت مداوم برای انجام معاینات لازم به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا در صورت نیاز هر چه سریع‌تر پروتزها تعویض گردند.
البته باید بدانید که پازگی پروتزهای سینه چندان خطرناک نیست، به این دلیل که مواد پر کننده آن‌ها کاملا با بدن سازگار می‌باشند و مشکلی برای فرد به وجود نمی‌آورند.

 

آیا عمل پروتز سینه در بارداری ممکن است؟

انجام پروتز سینه در دوران بارداری و یا شیردهی توسط پزشکان متخصص توصیه نمی‌شود. این مسئله به این دلیل است که در این دوره معمولا سینه‌ها تغییر شکل پیدا می‌کنند و یا حتی در دوران شیردهی دچار افتادگی می‌شوند.
در واقع باید بگوییم به دلیل تغییراتی که در بافت سینه در این مدت زمان رخ می‌دهد می‌تواند باعث شود تا محل پروتزها بعد از جراحی و با گذشت زمان تغییر کند و باعث بدفرمی سینه‌ها گردد.

پروتز سینه در بارداری

انجام جراحی پروتز سینه همرمان با لیفت سینه بعد از گذشت دوران بارداری و شیردهی بهترین زمان ممکن است و روش مناسبی برای جلوگیری از افتادگی سینه‌ها و حجم از دست رفته آن‌ها می‌باشد.

 

پروتز سینه و سرطان: احتمال ابتلا به سرطان در اثر پروتز سینه چقدر است؟

هیچ گونه دلیل علمی مبنی بر این مسئله که خطر ابتلا به سرطان سینه در اثر جراحی پروتز سینه افزایش پیدا می‌کند وجود ندارد. از این رو می‌توان گفت که پروتز سینه هیچ تاثیری بر روی بروز سرطان سینه و یا حتی افزایش احتمال آن نخواهد گذاشت.

 

سوالات متداول جراحی پروتز سینه

۱- آیا سولاریوم برای پروتز سینه ضرر دارد؟

انجام سولاریوم و یا گرفتن حمام آفتاب به پروتزهای سینه آسیبی وارد نمی‌کند، اما باید بدانید که به مدت یکسال بعد از عمل نباید در زیر نور مستقیم آفتاب یا اشعه سولاریوم قرار بگیرید. در زمان سولاریوم به دلیل اینکه پروتز نسبت به بدن زودتر حرارت خود را از دست می‌دهد، ممکن است فرد احساس کند که پس از انجام سولار پروتزش نرم‌تر شده است.

 

۲- علت سفت شدن پروتز سینه چیست؟

گاهی اوقات به دلیل ایجاد تغییر شکل در بافت و فرم سینه ممکن است احساس سفتی در سینه‌ها رخ بدهد که به آن انقباض کپسولی نیز می‌گویند. معمولا افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند با این مسئله مواجه می‌شوند و عارضه‌ای اجتناب ناپذیر نمی‌باشد.

 

۳- عوارض پروتز سینه در پرواز چیست؟ آیا سوار شدن به هواپیما با پروتز سینه خطرناک است؟

جراحی پروتز سینه هیچ تداخلی با سفر هوایی و سوار شدن به هواپیما ندارد. به این صورت که کاهش فشار هوایی در هنگام مسافرت با هواپیما هیچ گونه تاثیر منفی بر روی پروتزهای سینه نخواهد گذاشت. البته باید بدانید که انجام سفر هوایی تا ۲۴ ساعت بعد از عمل پروتز سینه ممنوع است و این مدت زمان نیز ممکن است با توجه به توصیه‌های پزشک افزایش پیدا کند.

 

منبع: پزشک ۲۴، PlasticSurgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.