چرا بعد عمل بینی نباید فین کرد؟

فین کردن بعد از عمل بینی و عوارض، روش پاکسازی بینی بعد جراحی

فین کردن بعد از عمل بینی، چرا بعد عمل بینی نباید فین کرد؟ یکی از رایج‌ترین سوالاتی که بیماران بعد از جراحی بینی در مورد آن از پزشک خود می‌پرسند این است که چرا بعد از جراحی بینی نباید فین کرد و تا چه مدت بعد از عمل بینی نباید فین کرد؟

از بزرگترین عوارض فین کردن بعد از عمل بینی، احتمال خونریزی از بینی و در موارد بسیار شدیدتر که بر اثر فشار زیاد ایجاد می‌گردد، احتمال سوراخ شدن پوشش مخاطی تیغه میانی بینی (سپتوم) وجود دارد.

به منظور جلوگیری از بروز مشکلات بعد از جراحی بینی، ما برآن شدیم تا در این مقاله در مورد اینکه چرا بعد از عمل بینی نباید فین کرد و عوارض فین کردن بینی بعد از عمل بیشتر توضیح بدهیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

 

شما می توانید جهت دریافت اطلاعات در مورد مراقبت های بیشتر بعد از عمل بینی با مشاورین ما در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

فین کردن بعد از عمل بینی ؛ تا چه مدت بعد از عمل بینی نباید فین کرد؟

چرا بعد از جراحی بینی نباید فین کرد؟

فین کردن بلافاصله بعد از عمل بینی و یا حتی تا حداقل سه هفته بعد از آن می‌تواند باعث ایجاد فشار بسیاری بر روی بافت‌های داخلی بینی گردد و این نیز احتمال پاره شدن بخیه‌های بینی را افزایش می‌دهد.
به این دلیل که در سه هفته اول بعد از جراحی، مخاط بینی تنها با چند بخیه در کنار یکدیگر قرار گرفته است، در نتیجه احتمال پاره شدن آن‌ها بر اثر فین کردن زیاد است. بعد از گذشت سه هفته و ترجیحا یک ماه بعد از جراحی بینی فین کردن خطری به دنبال نخواهد داشت.

 

بهتر است باز هم بعد از گذشت یک ماه و در زمان فین کردن سعی کنید تا فشار زیادی بر روی بینی خود وارد نکنید تا باعث بروز مشکلی بر روی نتیجه عمل بینی نشوید.

 

از آنجایی که در زمان فین کردن هوا را با فشار زیاد از درون بینی خود خارج می‌کنیم. در سه هفته اول بعد از عمل به دلیل اینکه که هنوز بافت‌ها و مخاط داخل بینی به طور کامل ترمیم نشده است و تنها توسط بخیه‌ها در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، احتمال اینکه از یکدیگر باز و گسسته شوند وجود دارد.
بنابراین در سه هفته اول بعد از جراحی بایستی از فین کردن به شدت خودداری کنید، اما بعد از گذشت این زمان بافت داخلی بینی ترمیم یافته و فین کردن دیگر خطری ندارد.

 

تاثیر فین کردن بعد از عمل بینی، عوارض فین کردن بعد عمل بینی چیست؟

همان طور که می‌دانید فین کردن بعد عمل بینی می‌تواند تاثیر منفی بر روی بهبودی سریع‌تر و یا نتیجه جراحی داشته باشد، از این رو بایستی به این مسئله توجه کامل داشته باشید و تا رسیدن به زمان مناسب از انجام این کار خودداری نمایید.

عوارض فین کردن بعد از جراحی بینی

اما عوارض فین کردن بعد از عمل بینی چیست؟ در این خصوص می‌توان به چند مورد اشاره کرد که در ادامه به توضیح مختصری از آن خواهیم پرداخت:

 • فین کردن باعث می‌شود که به بافت‌های بینی فشار زیادی وارد گردد و این امر در نهایت باعث پاره شدن بخیه‌ها می‌شود.
 • همچنین ممکن است به مخاط بینی که با کمک بخیه‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند نیز آسیب وارد شود و باعث گسسته شدن آن گردد.

 

شما می توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فین کردن بینی بعد از عمل، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

چگونگی فین کردن بعد از عمل جراحی بینی

همان طور که گفته شد باید سعی کنید تا بعد از جراحی بینی گوشتی و یا استخوانی به هیچ عنوان فین نکنید تا فشاری بر روی بینی شما وارد نگردد، این نیز تا حدود یک ماه پس از عمل بینی بایستی کاملا رعایت گردد.
پس از گذشت یک ماه سعی داشته باشید تا برای فین کردن فشار زیادی بر روی بینی خود وارد نکنید و در صورتی که بعد از فین کردن احساس درد و یا ناراحتی در قسمت ناحیه بینی خود داشتید بایستی تا چند روز از انجام این کار اجتناب کنید. در واقع هر چه این عمل را به تعویق بیندازید در بهبودی سریع‌تر بینی خود و جای زخم‌ها کمک بسیاری کرده‌اید.

 

جهت اطلاع از مهمترین مراقبت‌های بینی بعد از عمل، اینستاگرام پزشک ۲۴ را ببینید:

اینستاگرام پزشک ۲۴

 

اصولی‌ترین “روش تمیز کردن بینی بعد از جراحی، پاکسازی بینی بعد از عمل” چیست؟

برای تمیز کردن بینی بعد از جراحی می‌توان از چند روش مختلف استفاده کرد تا بدون وارد شدن هیچ آسیبی به بینی و مخاط آن به راحتی این عمل را انجام بدهید. در ادامه به چهار روش مختلف برای تمیز کردن بینی بعد از عمل اشاره کرده‌ایم:

روش اول: تمیز کردن بینی با پماد پولیسپورین

در واقع پولیسپورین یک کرم و یا پماد آنتی بیوتیک موضعی است که از آن برای بهبودی خون خشک شده، لخته‌های خون و همچنین جلوگیری از عفونت داخل بینی استفاده می‌شود.
نحوه استفاده از آن به این صورت است که پس از هر بار شست و شوی بینی با پراکسید هیدروژن از این پماد برای داخل بینی استفاده می‌گردد.

تمیز کردن بینی بعد از عمل

 

روش دوم: تمیز کردن بینی با پراکسید هیدروژن و Q-Tip بعد عمل

یکی از معمول‌ترین روش‌های ضد عفونی کننده و تمیز کننده برای بافت‌های داخلی بینی، استفاده از محلول پراکسید هیدروژن است که می‌تواند بسیاری از عوامل بیماری زا را به طور کامل نابود کند.
استفاده از این روش بسیار آسان است و تنها کافی است تا یک گوش پاک کن را به محلول مورد نظر آغشته کنید و بر روی مخاط خشک شده داخل بینی استفاده نمایید.

 

روش سوم: تمیز کردن خون خشک شده در بینی بعد از عمل

گاهی اوقات ممکن است بعد از جراحی بینی، راه تنفسی بیمار با لخته‌های خون و یا لخته‌های خشک شده در داخل بینی مسدود گردد، که برای باز کردن راه مسدود شده می‌توانید از محلول آب و نمک (نرمال سالین) کمک بگیرید. همچنین رطوبت رسانی به داخل بینی می‌تواند از بروز چنین مشکلی کاملا جلوگیری کند.

تمیز کردن بینی بعد از جراحی

روش چهارم: تمیز کردن بینی با محلول نرمال سالین

شما می‌توانید چند روز بعد از عمل جراحی و به راحتی شست و شوی داخل بینی خود را با کمک محلول نرمال سالین انجام بدهید. اسپری‌های موجود از این محلول نیز می‌توانند برای رطوبت رسانی به داخل بینی و جلوگیری از به وجود آمدن لخته‌های مخاطی بسیار مفید باشد.

 

جهت اطلاع از مهمترین مراقبت‌های بینی بعد از عمل، اینستاگرام پزشک ۲۴ را ببینید:

اینستاگرام پزشک ۲۴

 

منبع: پزشک۲۴، mayoclinic

۲ نظر

 1. مهتاب خانوم

  سلام ببخشید فین کردن بعد از عمل بینی چند بار انجام بدم اشکال نداره؟ عوارض فین کردن بعد از عمل بینی هم بگین

  • کارشناس پزشک 24

   با سلام و وقت بخیر
   فین کردن بعد از جراحی بینی تا حداقل سه هفته بعد از آن باعث فشار زیادی به بافت داخلی بینی وارد می‌کند که این امر می‌تواند احتمال پاره شدن بخیه‌های عمل جراحی را افزایش دهد. بنابراین سعی کنید در این مدت سایر روش‌های تمیز کردن بینی بعد از عمل را جایگزین فین کردن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.