کاشت ابرو چگونه است؟ مراحل کاشت ابرو + تصاویر کاشت ابرو

مطالب علمی این مقاله توسط دکتر رضا مهرابی متخصص پوست و مو تایید شده است.

فهرست مطالب

کاشت ابرو یکی از روش‌های زیباسازی و فرم‌دهی به ابرو است که به صورت ماندگار و دائمی انجام می‌شود. در این روش از موهای سر شما برداشته شده و در قسمت ابرو با طراحی خاص کاشته می‌شود.

کاشت ابرو چیست و چگونه انجام می‌شود؟ کاندیدای مناسب برای عمل کاشتن ابرو چه کسانی هستند؟ کاشت ابروی طبیعی با چه روش‌هایی قابل انجام است؟ مهم‌ترین مزیت‌های کاشت ابرو به صورت طبیعی چیست؟ اینها سوالاتی است که در این مقاله از پزشک 24 با آن آشنا می‌شوید:

 

کاشت ابرو چگونه است؟

کاشت ابرو یکی از روش‌های دائمی برای پر کردن ابروها و فرم دهی به آن‌ها می‌باشد. در روش کاشت ابروی طبیعی موها از نواحی اطراف سر و یا کناره‌های گوش برداشته می‌شود و در قسمت ابروها کاشته می‌شوند. در واقع کاشت ابرو هایپرنجرال مانند کاشت مو است و می‌توان آن را با عنوان کاشت مو در ناحیه ابروها نیز در نظر گرفت.

از آنجایی که تمامی ارگان‌های مورد نیاز برای رشد تار موها در این روش منتقل می‌گردد، از این رو می‌توان گفت که نتایج به دست آمده از کاشت ابرو کاملا دائمی و همیشگی است. موهای ابرو کاملا شبیه به موهای طبیعی رشد پیدا می‌کنند و به همین دلیل پس از کاشت ابرو بیمار احتیاج به کوتاهی و اصلاح ابروهای خود دارد.

قبل و بعد از جراحی کاشت ابرو
قبل و بعد کاشت ابرو

عضویت پزشکان

 

مراحل کاشت ابرو

نحوه ی کاشت ابروی طبیعی به صورت زیر است:

مراحل جراحی کاشت ابرو
مراحل کاشت ابرو

1- طراحی ابرو

در این مرحله، از بیمار خواسته می‌شود تا درخواست‌ها و شکل ابروی دلخواه خود را ترسیم کند و به صورت کامل در مورد خواسته‌های خود از ظاهر ابرو توضیح دهد. در نهایت پزشک با بررسی شکل و فرم مورد نظر بیمار و برطرف سازی ایرادهای آن و همچنین فرم دهی و تقارن سازی آن‌ها طرح نهایی را برای عمل آماده می‌سازد.

2- شناسایی گرافت‌ها

موهای مورد نیاز برای کاشت ابرو طبیعی معمولا از ناحیه اطراف سر و یا قسمت پشت گوش برداشته می‌شود که به آن بانک مو گفته می‌شود. در صورتی که ابروها دارای موهای ضخیم‌تری باشند (ابروهای مردانه) برای کاشت از ناحیه پشت سر و یا پشت گوش که دارای موهایی ضخیم‌تر و چندتایی است استفاده می‌شود.
اما برای کاشت ابروی خانم‌ها که دارای موهایی نازک‌تر در ابروی خود هستند از قسمت پشت گوش و پایین گردن که دارای موهایی ظریف‌تر، کوتاه‌تر و با واحدهای فولیکولی تک تار می‌باشد استفاده می‌گردد.

3- برداشت گرافت‌ها

پس از بی حسی ناحیه مورد نظر با کمک روش‌های FIT و یا سایر روش‌ها گرافت‌ها بدون درد و خونریزی برداشت می‌گردد. پس از انجام این عمل نیز جای زخم‌ها به دلیل اینکه بسیار کوچک هستند به سرعت بهبود می‌یابد و دردی در آن ناحیه احساس نخواهید کرد.

4- کاشت گرافت‌ها

پس از استخراج گرافت‌ها، توسط تیم درمانی و زیر میکروسکوپ گرافت‌های مورد نظر کاملا آماده سازی می‌گردند و در نهایت به جراح ارائه داده می‌شوند. ناحیه ابروها نیز با مواد بی حسی موضعی کاملا بی‌حس می‌گردد و سپس با کمک تیغ‌های جراحی سوراخ‌هایی بر روی طرح از پیش تعیین شده ایجاد می‌شود و گرافت‌ها درون آن قرار می‌گیرد.
در این مرحله پزشک با مهارت و تبحری که در این زمینه به دست آورده است بایستی به جهت رشد موها و همچنین زاویه آن‌ها نسبت به پوست دقت کافی داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است بیمار با نتیجه‌ای غیرطبیعی مواجه گردد. در ادامه می‌توانید تصاویر کاشت ابرو را مشاهده کنید.

 

عضویت پزشکان

 

انواع روش‌ های کاشت ابروی طبیعی

روش‌های جدید و به روز برای انجام کاشت ابرو به شرح زیر می‌باشند که هزینه کاشت ابرو برای هر کدام از این روش‌ها متفاوت است. در ادامه روش‌های مدل کاشت ابرو طبیعی آورده شده است:

انواع روش‌ های کاشت ابروی طبیعی
انواع روش‌ های کاشت ابروی طبیعی

روش کاشت نواری (FUT)

یکی از قدیمی‌ترین روش‌های کاشت ابروی طبیعی تکنیک FUT می‎‌باشد که در گذشته کاربرد بسیاری در این زمینه داشته است. با اینکه روش کاشت نواری یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو است اما نمی‌تواند تکنیک مناسبی برای کاشت ابروها باشد.
معمولا عمل کاشتن ابرو با کمک این تکنیک حالت طبیعی ابروها را از دست می‌دهد و فرمی وز شده به آن‌ها می‌دهد. علاوه بر این موارد در روش FUT نیاز به ایجاد برش و زدن بخیه دارد که به همین دلیل دوران نقاهت آن نیز طولانی‌تر می‌گردد. در زیر نمونه‌ای از عکس کاشت ابرو قبل و بعد آورده شده است.

 

روش غیر جراحی (FUE)

روش FUE یک روش برداشت غیرنواری و کاشت ابرو بدون جراحی می‌باشد که می‌توان از آن هم برای خانم‌ها و برای آقایان استفاده کرد. این روش به این صورت است که، تارهای مو از ناحیه پشت سر که تراکم بیشتر دارند برداشته می‌شوند، زیرا موهای این قسمت شباهت بیشتری به موهای طبیعی ابرو دارند.
تکنیک FUE یک روش کاملا سبک نسبت به سایر روش‌های کاشت ابرو است و به همین علت دوران نقاهت بسیار کوتاه‌تری نیز دارد. پس از اتمام جراحی جای هیچ زخمی بر روی ابروها باقی نخواهد ماند و فرد می‌تواند پس از آن به راحتی کارهای روزمره خود را انجام بدهد.

 

روش SUT

امروزه بیشتر از روش‌های مبتنی بر SUT مانند FIT، Micro FIT و Super FUE برای عمل کاشت طبیعی ابرو استفاده می‌گردد. در این روش‌ها جراح با کمک تکنیک‌های مختلفی برای برداشت فولیکول و یا کاشت موها استفاده می‌کند به صورتی که در هیچ کدام از این روش‌ها هیچ جای برش، بخیه، زخم و یا خونریزی مشاهده نمی‌گردد.
نتایج به دست آمده با کمک این تکنیک‌ها بسیار طبیعی هستند و ماندگاری آن نیز کاملا دائمی می‌باشد.

 

عضویت پزشکان

 

کدام روش کاشت ابرو بهتر است؟

انتخاب روش مناسب برای کاشت ابروی طبیعی به نظر پزشک بستگی دارد و تعیین آن پس از جلسه مشاوره و انجام معاینات لازم صورت می‌گیرد. در جلسات مشاوره قبل از کاشت، با توجه به ترکیبات چهره و صورت و نظر بیمار طرح و فرم مورد نظر برای کاشت ابرو انتخاب می‌گردد. پس از انجام این کار روش مناسب برای جراحی نیز توسط پزشک و با بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد. کاشت ابرو دائمی در زیبایی و افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر زیادی دارد.

بهترین روش کاشت ابرو

کاشت ابرو برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت ابرو می‌تواند برای تمامی افرادی که تمایل دارند تا ابروهایی پرپشت و خوش حالت داشته باشند مناسب می‌باشد، به صورت کلی می‌توان گفت که ابرو کاشتن طبیعی برای افراد زیر مناسب است:

 • کسانی که به صورت مادرزادی از ابروی نازک و کم پشت برخوردارند.
 • افرادی که بنا به دلایل مختلف مانند بیماری ابروهای آن‌ها ریخته است.
 • برخی از افراد ابروهایی کم حالت یا نامتقارن دارند که می‌توانند این عمل را انجام بدهند.
 • خانم‌هایی که ابروهای خود را تاتو و یا هاشور زده‌اند و از ظاهر و حالت غیرطبیعی آن راضی نیستند.
 • افرادی که به دلیل شکستگی و یا سوختگی ابروهای خود را از دست داده‌اند کاندید مناسبی هستند.

 

مهم‌ترین مزایای کاشت ابرو چیست؟

از مزایای کاشت ابروی طبیعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حالت دهی و فرم دهی به ابروهای بدون فرم
 • پرپشت شدن ابروهای با کاشت طبیعی ابرو
 • تقارن‌سازی برای ابروهایی که نامتقارن هستند.
 • رسیدن به ابروهایی پرپشت برای افرادی که بر اثر بیماری ابروهای خود را از دست داده‌اند.
 • داشتن ابروهایی طبیعی و زیبا برای کسانی که بر اثر سوختگی بخشی و یا کل ابروی خود را از دست داده‌اند.
 • برعکس روش‌های تاتو و یا هاشور که موقتی هستند این تکنیک کاملا ماندگار و دائمی می‌باشد.
مزایای کاشت ابرو چیست
مزایای جراحی کاشت ابرو

به صورت کلی افراد با داشتن ابروهایی خوش حالت و خوش فرم و همچنین پرپشت می‌توانند به چهره‌ای زیباتر و جذاب‌تر دست پیدا کنند.

 

کاشت ابرو چند ساعت طول می‌کشد؟

عمل کاشتن ابرو با استفاده از موهای سر در حدود 4 الی 5 ساعت زمان می‌برد که تقریبا می‌توان گفت نیمی از زمان گفته شده برای برداشتن فولیکول‌های مو از ناحیه مناسب سر طی می‌شود و مابقی آن برای کاشتن ابرو با کمک موهای استخراج شده نیز طول می‌کشد.

مدت زمان عمل کاشتن ابرو

البته باید بگوییم که مدت زمان کاشت ابرو به متد انتخابی که توسط پزشک متخصص انتخاب می‌گردد نیز بستگی دارد. در روش‌هایی که برداشتن فولیکول‌ها سریع‌تر رخ می‌دهد به طور قطع فرایند انجام این عمل نیز سریع تر طی می‌گردد.

 

عضویت پزشکان

 

فیلم کاشت ابروی دائمی

در ادامه می‌توانید فیلم واقعی از کاشت طبیعی ابرو به صورت دائمی را مشاهده نمایید:

عضویت پزشکان

 

تصاویر قبل و بعد کاشت ابرو

در ادامه می‌توانید عکس کاشت ابرو طبیعی را مشاهده کنید:

قبل و بعد کاشت ابرو

قبل و بعد از کاشت ابرو

آیا کاشت ابرو درد دارد؟ درد کاشت ابرو چقدر است؟

عمل کاشتن ابروی طبیعی بدون بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد و تنها توسط بی حسی موضعی و با استفاده از داروهای رایج مانند لیدوکایین این کار انجام می‌پذیرد. در زمان کاشت ابرو و در همان ابتدا با کمک سرنگ‌های بسیار ظریف برای تزریق بی‌حسی به ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود.
پس از اینکه بی حسی به اندازه مورد نیاز تزریق شد و تاثیر آن کاملا بررسی گردید عمل جراحی برای کاشتن ابروها آغاز می‌شود.
در زمان تزریق سرنگ ممکن است فرد احساس بسیار کمی در خصوص درد آن نیز داشته باشد که این نیز در حدی است که از انتظار فرد کمتر می‌باشد. پس از آن، فرد در حین عمل هیچ گونه احساس دردی نخواهد داشت و در صورتی که عمر لیدوکایین با گذشت زمان از بین برود، پس از چند ساعت ناحیه مورد نظر دوباره با لیدوکایین بی حس می‌شود.

از آنجایی که با بی حسی تنها گیرنده‌های درد بلوک می‌شوند ممکن است فرد در طی جراحی احساس کشش و یا فشار در ناحیه سر و یا ابروی خود داشته باشند.

عضویت پزشکان

 

اقدامات قبل کاشت ابرو دائمی

رعایت یک سری از موارد قبل کاشت‌ابرو الزامی است که در ادامه به این موارد اشاره شده است:

 • در هنگام شستن صورت به هیچ عنوان به صورت خود و محل کاشت ابرو دست نزنید.
 • از پماد و کر‌های تجویز شده توسط پزشک طبق دستور آن استفاده کنید.
 • در هنگام خوابیدن و استراحت سعی کنید سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید.
 • سعی کنید بعد عمل کاشت ابرو در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • بعد از ابرو کاشتن به مدت چند روز سر خود را به پایین خم نکنید.
 • چند روز بعد کاشت ابرو به هیچ عنوان فعالیت سنگین ورزشی انجام ندهید.
قبل و بعد جراحی کاشت ابرو
قبل و بعد کاشت ابرو

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو چیست؟

در دوره نقاهت کاشت ابرو نیاز است تا نکاتی را به عنوان مراقبت از ابروی کاشته شده رعایت کنید که این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • پانسمان قرار گرفته بر روی بانک مو و ناحیه کاشت ابرو به مدت دو روز باید باقی بماند که در این مدت نیاز به تعویض و تمیز نگه داشتن آن می‌باشد.
 • پس از اینکه پانسمان در قسمت بانک مو توسط پزشک برداشته شد، این ناحیه را با احتیاط کامل بشویید.
 • پزشک برای شما مایع مخصوصی را تجویز می‌کند که هر 2 الی 3 ساعت بایستی آن را بر روی ابروهای خود اسپری نمایید.
 • لخته‌های خونی و یا پوسته‌هایی که بعد از جراحی بر روی ابرو ایجاد شده است را دستکاری نکنید تا خود به خود بهبود یابد.
 • برای کاهش تورم و التهاب می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. توجه کنید کمپرس را بیشتر از 20 دقیقه بر روی ابروها نگذارید.
 • بعد دو روز از زمان کاشت ابرو می‌توانید حمام کنید.
 • در حمام طوری دوش بگیرید که آب به طور مستقیم روی ابروی شما تماس نداشته باشد.
 • ده روز بعد کاشت ابرو می‌توانید بخیه‌های پشت سر را بکشید.
 • دارو و پمادهای تجویز شده توسط پزشک را به طور مرتب استفاده کنید.
 • از مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکی تا چند ماه بعد کاشت ابرو پرهیز کنید.
 • از برداشتن ابروهای کاشته شده قبل 15 ماه به طور جدی خودداری کنید.

 

نتیجه نهایی کاشت ابرو چه زمانی قابل مشاهده است؟

حدود 4 الی 6 هفته بعد کاشت ابرو، موهای آن به طور طبیعی رشد خواهد کرد. معمولا در هفته‌های اول بعد کاشت، موی ابرو دچار ریزش شده که کاملا طبیعی است و مشکلی ندارد. به طور کلی بعد گذشت حدود 10 ماه از کاشت ابرو دائمی می‌توانید نتایج کامل آن را مشاهده کنید.

 

عضویت پزشکان

 

کاشت ابرو قبل از بارداری و یا کاشت ابرو بعد از بارداری؟ کدام بهتر است؟

دوران بارداری یکی از حساس‌ترین دوره ها در بانوان می‌باشد که در تکامل و رشد فرزند می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. از این رو احتیاط در این بازه زمانی از مهم ترین مسائل برای داشتن بارداری بی نقص و مطمئن می‌باشد. حال یکی از سوالات مهم در این بخش این است که آیا کاشت ابرو در دوران بارداری امکان پذیر است یا خیر؟در پاسخ به این سوال باید چنین بگوییم که، در روند کاشت مو و یا ابرو به دلیل استفاده از مقداری کم از داروی بی‌حس کننده و ترکیبی از سرم نمکی با داروی اپی نفرین هیچ ضرری به بدن فرد یا جنین وارد نمی‌شود. اما در برخی موارد ممکن است اپی نفرین موجب افزایش ضربان قلب مادر یا جنین گردد.
در واقع بسیاری از عمل‌ها مانند کاشت ابرو توسط پزشکان در دوران بارداری برای خانم‌ها ممنوع اعلام شده است که این نیز به دلیل ایجاد استرس روحی و یا جسمی در دوران بارداری می‌باشد که می‌تواند برای جنین خطرآفرین باشد.

از این رو بهتر است کاشت ابرو را به زمان قبل و یا بعد از دوران بارداری موکول کنید. البته باید در نظر داشته باشید که اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می‌کند بایستی به مدت چند روز از اینکار ممانعت کنید و غذایی جایگزین برای فرزند خود انتخاب نمایید، یا اینکه عمل خود را به بعد از دوران شیردهی موکول نمایید.

 

عضویت پزشکان

 

مهم ترین خطرات و عوارض کاشت ابرو چیست؟

از عوارض عمومی بعد از عمل کاشتن ابرو می‌توان به قرمزی، تورم، التهاب، خارش و یا حتی کبودی در آن ناحیه اشاره کرد که کاملا طبیعی است و با گذشت مدت زمانی در حدود چند روز از بین خواهد رفت و برطرف می‌گردد. البته این در صورتی است که بیمار توسط یک پزشک معتبر و ماهر در این زمینه جراحی خود را انجام داده باشد.

اگر عمل کاشت ابرو در مراکز نامعتبر انجام گیرد باعث می‌شود تا مشکلاتی برای فرد رخ دهد، که از خطرات کاشت ابرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تقارن در ابروها
 • رشد نامناسب موها
 • تفاوت در رنگ موها
 • عدم رشد کامل گرافت‌ها
 • نرسیدن به نتیجه دلخواه
 • عفونت در ناحیه کاشت و یا استخراج گرافت‌ها

در نتیجه بهتر است برای انجام کاشت ابروی خود نهایت دقت را در انتخاب پزشک متخصص و یا کلینیک معتبر داشته باشید.

 

عضویت پزشکان

 

سوالات متداول در مورد کاشت ابرو

۱- آیا کاشت ابرو روی تاتو ممکن است؟

بله، این کار کاملا امکان پذیر است و حتی توسط بسیاری از پزشکان توصیه می‌شود که در ابتدا تاتو و یا هاشور بزنند و بعد برای کاشت ابرو اقدام کنند. این نیز به دلیل این است که، برخی از گرافت‌های کاشته شده ممکن است زنده نمانند و تعدادی از آن‌ها از دست برود و با این کار می‌توان فواصل کوچک خالی بین تارهای مو را پر تر نشان داد.

۲- آیا کاشت ابرو روی اسکار جای آن را  از بین می‌برد؟

در صورتی که فولیکول‌های مناسب برای کاشت بر روی اسکار و یا جای زخم‌هایی که رشد ابروها در آن از بین رفته است کاشته شود، باعث می‌گردد تا پس از گذشت مدت زمانی رشد طبیعی ابروها شکل بگیرد و دیگر ریزش مو اتفاق نیوفتد.

۳- کاشت ابرو در چند جلسه انجام می‌شود؟

تعداد جلسات کاشت ابرو به مهارت پزشک و مدل کاشت ابرو ارتباط دارد ولی به طور کلی با توجه به کوچک بودن ناحیه مد نظر، کاشت ابرو در یک جلسه انجام می‌شود.

۴- آیا بعد کاشت ابرو می‌توان از استخر و سونا استفاده کرد؟

بهتر است در روزهای اول از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید و زمانی که زخم‌های محل کاشت ابرو به طور کامل بهبود یافت می‌توانید به استخر بروید.

۵- گرافت های مورد نیاز برای کاشت ابرو از کدام قسمت بدن برداشته می‌شود؟

با توجه به شرایط و نوع جنس موی هر فرد محل برداشت گرافت می‌تواند متفاوت باشد ولی در بیشتر افراد گرافت لازم برای پیوند از بانک موی پشت سر برداشته می‌شود.

۶- آیا امکان رنگ کردن ابرو و اصلاح کردن آن بعد کاشت وجود دارد؟

بله، بعد گذشت چند ماه و رویش مجدد ابروها، اصلاح کردن ابرو و رنگ کردن آن مانعی ندارد. ولی دقت داشته باشید که برداشتن ابروها قبل 15 ماه به هیچ عنوان نباید انجام شود.

 

منابع: پزشک 24، webmd

8 پاسخ

  1. با سلام و وقت بخیر
   خیلی خوشخالیم که از تیم پزشک 24 رضایت دارید و ممنون که نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 1. سلام خوبین ببخشید ابروهای من خیلی کم بوده از بچگی بازم میشه کاشت ابرو انجام بدم؟ کاشت ابرو طبیعی میخوام که خیلی مشخص نشه و کاشت ابرو طبیعی باشه به صورتم بیاد

  1. با سلام و وقت بخیر
   دوست عزیز شما می‌توانید با بهترین روش کاشت ابرو، فرم و اندازه ابروهای خود را تغییر دهید. کاشت ابرو طبیعی و دائمی اهمیت زیادی دارد و با مراجعه به پزشک متخصص و با تجربه نتیجه خوبی حاصل می‌شود. در این مقاله مراحل کاشت ابرو به طور کامل شرح داده شده است. همچنین نوع کاشت ابرو با توجه به ترکیبات چهره شما و نظر پزشک متفاوت است که پس از اولین جلسه مشاوره با پزشک مشخص می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر