هزینه ابدومینوپلاستی شکم

ابدومینوپلاستی چیست؟ + انواع جراحی و مزایای ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از انواع جراحی‌های زببایی است که می‌توان با کمک آن به هیکلی زیبا و ایده آل دست یافت. گاهی اوقات رژیم‌های غذایی و یا حتی ورزش‌های سنگین نمی‌توانند باعث از بین رفتن چربی و پوست اضافه در نواحی شکم و پهلوها شوند، از این جهت می‌توان با کمک جراحی ابدومینوپلاستی به رفع این مشکل پرداخت.

ما در این مقاله قصد داریم تا به توضیح بیشتری در مورد عمل جراحی ابدومینوپلاستی، انواع ابدومینوپلاستی، مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی ابدو و …. نیز بپردازیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید:

 

عضویت پزشکان

 

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نوعی جراحی زیبایی است که در آن پزشک تلاش دارد تا چربی‌ها و پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلوها را جدا سازد و به تقویت عضلات این ناحیه نیز بپردازد. در واقع این جراحی برای کسانی که به دلیل اضافه و یا کاهش وزن، بارداری و از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست خود دارای شکمی افتاده و نافرم هستند بسیار مناسب می‌باشد.
گاهی اوقات افراد برخلاف رژیم‌های غذایی سخت و ورزش‌های سنگینی که در مدت زمان طولانی گرفته‌اند نتوانسته‌اند به فرم ایده آل بدن خود دست یابند، از این رو با کمک جراحی ابدو قصد رسیدن به فرم و هیکل ایده آل و مورد نظر خود را دارند. هزینه عمل ایدومینوپلاستی با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.

ابدومینوپلاستی چیست

هدف از انجام این جراحی از بین بردن چربی‌ها و پوست اضافه در ناحیه تحتانی معده، زیر شکم، پایین پهلوها و ناحیه کمر می‌باشد که باعث باریک و خوش فرم شدن این نواحی می‌گردد. همچنین پوست اضافه و افتاده در طی این جراحی کشیده و حذف می‌شود.

 

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

انجام این جراحی با توجه به پزشک انتخابی می‌تواند هم در کلینیک‌های زیبایی و هم در بیمارستان انجام گیرد. از این رو بایستی مراحل زیر جهت انجام جراحی ابدو انجام گیرد:

انجام بیهوشی

معمولا انجام این عمل با کمک بیهوشی عمومی توصیه می‌گردد اما در برخی مواقع با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص ممکن است از بی حسی موضعی برای انجام این کار استفاده شود.

بیهوشی عمومی

 

ایجاد برش‌های مورد نیاز

برش‌های لازم بر اساس نواحی تعیین شده پیش از عمل ایجاد می‌شوند. معمولا این برش‌ها به این صورت که، یک برش افقی از ناحیه خط رویش موها در ناحیه شرمگاهی تا زیر ناف و برش دیگری در اطراف ناف برای دسترسی به چربی‌های شکم نیز ایجاد می‌شود. اندازه برش‌های ایجاد شده با توجه به میزان چربی و نظر پزشک متخصص می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد.

ایجاد برش های جراحی

حذف چربی‌های اضافه

سپس چربی‌های اضافه به واسطه برش‌های ایجاد شده بر روی شکم حذف می‌شوند و پوست اضافه نیز کشیده شده و بخش‌های اضافه آن نیز جدا می‌گردد.

بخیه زدن برش‌ها

در نهایت محل ایجاد برش‌ها بر روی شکم با دقت و حساسیت بالایی بخیه زده می‌شود تا پس از گذشت مدت زمانی از جراحی جای برش و بخیه‌ها باقی نماند.

پس از اتمام جراحی بیمار بایستی نکات و مراقبت‌های بعد از عمل را به درستی رعایت کند تا بتواند به نتیجه دلخواه و ایده آل خود از جراحی دست یابد.

 

انواع ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی بر اساس نوع برش‌ها و نیاز بیمار به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

ابدومینوپلاستی کامل

این روش برای افرادی که از چربی بسیاری در ناحیه شکم و پهلوهای خود برخوردار هستند مناسب می‌باشد. برش ایجاد شده در این نوع جراحی در ناحیه خط شرمگاهی و ته اندازه سطح موهای این ناحیه ایجاد می‌شود. علاوه بر این، بر اساس محل جدید ناف، سوراخی بر روی پوست ایجاد شده و به درستی بر روی این قسمت فیکس می‌شود. پس از اتمام جراحی معمولا جراح لوله‌ای را با نام درن در زیر پوست شکم قرار می‌دهد تا مایعات اضافه را از آن خارج کند.

ابدومینوپلاستی کامل
محل برش بخیه در ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی محیطی

جراحی ابدومینوپلاستی محیطی یا ۳۶۰ درجه برای مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه بر وجود چربی در ناحیه شکم در قسمت پشت نیز چربی و پوست اضافه وجود دارد، از این رو در این حالت بهتر است از جراحی ابدومینوپلاستی محیطی و یا سرتاسر استفاده شود.

مینی ابدومینوپلاستی یا جزئی

از تفاوت ابدومینوپلاستی با مینی ابدو می‌توان به برش‌های محدودتر آن اشاره کرد که باعث شده تا برای افرادی مناسب باشد که از چربی و پوست اضافه کمتری برخوردار هستند. در جراحی مینی ابدومینوپلاستی محل قرارگیری ناف دستکاری نمی‌شود و تغییری نمی‌کند. برش ایجاد شده در این عمل از ناحیه شرمگاهی تا زیر ناف ادامه دارد تا بتوان با کمک آن چربی‌ها و پوست اضافه را جدا کرد. در این روش نیز ممکن است پزشک از لوله درن در زیر پوست استفاده کند که بعد از گذشت چند روز برداشته می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی

 

عضویت پزشکان

 

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

از مزایای به دست آمده در عمل زیبایی ابدومینوپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح فرم و شکل ظاهری بدن
 • بهبود درد ناشی از شکم و پهلو
 • بهبود و رفع فتق شکمی
 • اصلاح وضعیت فیزیکی و جسمی بدن
 • افزایش اعتماد به نفس و بهبود زندگی اجتماعی

توجه داشته باشید که برای رسیدن به این موارد بایستی برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی خود به بهترین دکتر جراح ابدومینوپلاستی مراجعه نمایید تا بتواند با توجه به تخصص و مهارت خود در این زمینه بهترین نتیجه را برای شما فراهم آورد.

 

فیلم عمل جراحی ابدومینوپلاستی

در ادامه می‌توانید ویدئوی از جراحی ابدومینوپلاستی را مشاهده نمایید:

 

عوارض عمل ابدومینوپلاستی شکم

جراحی ابدومینوپلاستی پهلو و شکم نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی می‌تواند با عوارض و یا خطراتی به همراه باشد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • عوارض ناشی از بیهوشی بعد از جراحی مانند حالت تهوع و سرگیجه
 • احتمال بروز خونریزی در طی جراحی و یا بعد از عمل ابدومینو
 • احتمال بروز عفونت بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی
 • باقی ماندن جای زخم و یا اسکار بعد از جراحی
 • تجمع مایعات و خونآبه در زیر پوست
 • درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی
 • تغییر میزان احساس پوست
 • کبودی و ورم بعد از عمل

برخی از عوارض بعد از جراحی کوتاه مدت بوده و با گذشت زمان علائم ناشی از این عوارض کاملا بهبود پیدا می‌کند، اما برخی دیگر ممکن است در طولانی مدت باقی بمانند و برای رفع آن نیاز به مراجعه به پزشک و انجام درمان‌های بیشتر باشد.

 

جراحی ابدومینوپلاستی بهتر است یا لیپوماتیک؟

این دو روش کاملا متفاوت از یکدیگر هستند و انتخاب تکنیک مناسب برای حذف چربی‌های بدن شما به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. در واقع اگر دارای شکم شل و افتاده‌ای هستید و قصد دارید تا چربی‌های اضافه در این ناحیه را از بین ببرید بهتر است از جراحی ابدومینوپلاستی کمک بگیرید.
در جراحی ابدومینوپلاستی نتایج به دست آمده از عمل سریع‌تر می‌تواند قابل مشاهده باشد اما در جراحی لیپوماتیک تا زمان کاهش التهاب و تورم ناشی از عمل که معمولا در حدود ۴ هفته به طول می‌انجامد بایستی صبر کنید.

یکی از مهم ترین تفاوت‌های این دو جراحی این است که، عمل ابدومینوپلاستی تنها برای رفع چربی و پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلو مورد استفاده قرار می‌گیرد اما جراحی لیپوماتیک را می‌توان برای حذف چربی اضافه از تمامی بخش‌های بدن مورد استفاده قرار داد.

 

عکس‌های جراحی ابدومینوپلاستی

در ادامه می‌توانید چند نمونه عکس قبل و بعد از جراحی زیبایی شکم را مشاهده نمایید:

عکس قبل و بعد ابدومینوپلاستی

نمونه جراحی ابدومینوپلاستی

قبل و بعد ابدومینوپلاستی کامل

 

عضویت پزشکان

 

فرق ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

هدف از انجام هر دو جراحی کاهش چربی‌های اضافه و ایجاد فرم و هیکلی ایده ال و زیبا می‌باشد، اما تفاوت‌هایی در شیوه انجام آن وجود دارد. در جراحی ابدومینوپلاستی با ایجاد برش‌هایی در ناحیه شکم سعی در برداشتن چربی و پوست اضافه می‌کنند اما در جراحی لیپوساکشن که برای از بین بردن چاقی در نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود این کار را با کمک لوله باریکی در میان بافت‌های چربی انجام می‌دهد. در واقع سلول‌های چربی به واسطه ارتعاشاتی با فرکانس بالا شکسته می‌شوند و در نهایت با کمک لوله مورد نظر از بدن خارج می‌گردند.

انتخاب نوع روش درمانی مناسب برای بیمار با توجه به نظر پزشک متخصص و نواحی مورد نظر برای حذف چربی‌های اضافه انجام می‌گیرد. از لیپوساکشن می‌توان برای از بین بردن چربی در نواحی مختلف بدن استفاده نمود.

 

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دوران نقاهت بعد از عمل جراحی زیبایی ابدومینوپلاستی نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی برای رسیدن به تیجه ایده آل و مطلوب از عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • وجود التهاب و تورم بعد از عمل کاملا طبیعی است که معمولا با گذشت یک الی دو هفته از شدت آن کاسته می‌شود.
 • بهتر است در هفته‌های اول بعد از جراحی و تا زمان بهبودی کامل از انجام فعالیت سنگین و یا ورزش خودداری کنید.
 • در طول دوران نقاهت خود از مصرف دخانیات، مشروبات الکلی و داروهای ضد التهاب مانند آسپرین‌ها جدا خودداری کنید.
 • در صورت توصیه پزشک به استفاده از گن و شکم بند بعد از جراحی، حتما از آن‌ها تا زمان تعیین شده استفاده نمایید.
 • بخیه‌های غیر جذبی ناحیه شکم بایستی بعد از گذشت یک الی دو هفته از جراحی توسط پزشک کشیده شوند.

 

علت ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

معمولا ورم بعد از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی مرتبط با رگ‌های لنفاوی و رگ‌های خونی است، چرا که در زمان جراحی هم خونرسانی و هم سیستم لنفاوی بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرند. از آنجایی که ممکن است بعد از جراحی خون به درستی به نواحی شکم و پهلوها نرسد این مسئله باعث ایجاد ورم و التهاب بعد از جراحی ابدو می‌شود. علاوه بر این با ایجاد تغییراتی در سیستم لنفاوی ممکن است تجمع مایعات در این ناحیه افزایش پیدا کتد و در نهایت باعث ایجاد تورم در ناحیه شکم گردد.

معمولا ورم شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و نیازی به نگرانی در این خصوص نمی‌باشد. البته باید در نظر داشته باشید که مدت زمان کاهش ورم بعد از جراحی در افراد مختلف و با توجه به شرایط فیزیکی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

 

مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

رعایت و توجه به مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی شکم برای رسیدن به نتیجه ایده آل از اهمیت بالایی برخوردار است. این موارد به شرح زیر می‌باشند:

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

در هفته‌های ابتدایی بعد از عمل بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین پرهیز کنید اما می‌توانید در طی این مدت به کارهای روزانه و ساده خود بپردازید. برای اینکه بتوانید به روند عادی زندگی خود بازگردید بایستی چند هفته صبر داشته باشید و در این مدت زمان مراقبت‌های بعد از عمل را کاملا جدی بگیرید. در طول دوران نقاهت از انجام ورزش و یا برداشتن اجسام سنگین به شدت خودداری کنید و برای انجام امور شخصی خود از فرد دیگری کمک بگیرید.

رژیم غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

معمولا محدودیت خاصی در رژیم غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی وجود ندارد مگر اینکه فرد بخواهد رژیم غذایی خاصی را دنبال کند. به صورت کلی بعد از عمل جراحی بهتر است از خوردن غذاهای سنگین پرهیز کنید و بیشتز از مایعات و نوشیدنی‌های مقوی استفاده نمایید. پس از طی دوران نقاهت فرد برای حفظ تعادل فرم و هیکل خود بایستی از یک رژیم غذایی سالم و مقوی پیروی کند که شامل مواد غذایی همچون پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، میوه و سبزیجات و غلات باشد.

رژیم غذایی بعد از ابدومینو

خوراکی‌هایی که بعد از جراحی بایستی از مصرف آن پرهیز نمایید شامل غذاهای شور، غذاهای شیرین، انواع نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های الکلی می‌باشد.

نزدیکی بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از توصیه‌های مهم بعد از عمل ابدومینوپلاستی محدودیت در مراقبت و نزدیکی بعد از جراحی است. فرد بایستی به مدت حداقل دو الی سه هفته بعد از عمل خود از انجام نزدیکی خودداری کند، چرا که این مسئله می‌تواند باعث ایجاد هماتوم شود.

استفاده از گن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

استفاده از گن بعد از جراحی زیبایی شکم امری ضروری است که به کاهش سریع‌تر تورم و التهاب و همچنین کوتاه‌تر شدن طول دوران نقاهت بسیار کمک می‌کند. معمولا با مشورت پزشک می‌توان از گن تنها در طول روز استفاده کرد و در هنگام شب و خوابیدن آن را خارج کرد. مدت زمان مورد نیاز برای استفاده از گن بعد از جراحی به شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

گن بعد جراحی ابدومینوپلاستی

حاملگی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی نیز امکان پذیر است و این فرایند با حاملگی قبل از جراحی هیچ تفاوتی ندارد چرا که پوست شکم از انعطاف کافی برای کشیدگی در زمان بارداری برخوردار است.
مدت زمان مورد نیاز برای حاملگی بعد از جراحی ابدو در پزشکان مختلف متفاوت است به این صورت که برخی از آن‌ها بر این عقیده هستند که بعد از گذشت ۵ الی ۶ ماه می‌توان برای بارداری اقدام نمود اما برخی دیگر عقیده دارند که فرد بایستی به مدت ۵ الی ۶ سال بعد از جراحی خود برای اقدام به بارداری صبر داشته باشد.

بارداری بعد از جراحی زیبایی شکم

بهتر است قبل از اقدام به بارداری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت نمایید.

 

منبع: پزشک ۲۴، wikipedia

۲ نظر

 1. سلام من دو هفته میشه که جراحی ابدومینوپلاستی انجام دادم، دکتر استفاده از گن رو برام تجویز کرده اما وقتی میبندم خیلی اذیت می شم. اگر استفاده نکنم ممکنه برام مشکلی پیش بیاد؟

  • پشتیبان سایت

   با سلام و وقت بخیر
   اگر پزشک استفاده از گن را برای شما تجویز کرده است بهتر است تا زمان تعیین شده از آن استفاده نمایید. همچنین در صورت تمایل به عدم استفاده از گن بهتر است در مورد این مسئله با پزشک خود مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.