لوگو پزشک24
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی؛ علائم و راه های درمان

سرماخوردگی قبل و بعد از عمل بینی از موارد نگران کننده برای زیباجویان محسوب می شود. سرماخوردگی قبل از عمل بینی در صورتی که کاملا درمان نشود می تواند عوارض ناشی از بیهوشی را تشدید کند؛ به همین دلیل لازم است میزان سلامت زیباجو قبل از عمل بررسی شود. سرماخوردگی بعد از عمل بینی می تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد و روند بهبودی را کند کند؛ به همین دلیل توصیه می شود در صورت ابتلا به سرماخوردگی بعد از عمل بینی حتما پزشک خود را مطلع سازید.
سرماخوردگی بعد از عمل بینی
فهرست مطالب

سرماخوردگی بعد از عمل بینی و در زمان جراحی، نگرانی خاص خود را دارد که برخی از افراد ممکن است سرماخوردگی در زمان عمل جراحی بینی را تجربه کنند. سرماخوردگی و عمل بینی با علائمی مانند آبریزش بینی، گلو درد، سرفه و خستگی همراه است که اگر سرماخوردگی شدید باشد امکان دارد روی روند بهبود، تاثیر منفی بگذارد.
در این مقاله از پزشک 24، در مورد سرماخوردگی قبل عمل بینی، علائم سرماخوردگی در زمان جراحی بینی، سرماخوردگی بعد از عمل بینی، راه های درمان و پیشگیری از سرما خوردن در زمان عمل زیبایی صحبت شده است. با ما همراه باشید:

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

مشاوره رایگان

 

فهرست مطالب
سرماخوردگی قبل عمل بینی
علائم و عوارض سرماخوردگی در زمان عمل بینی
سرماخوردگی بعد از عمل بینی
پیشگیری از سرماخوردگی در دوران عمل بینی
راهکارهای درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی
سوالات متداول

 

سرماخوردگی قبل عمل بینی

سرماخوردگی قبل عمل بینی باید به طور کامل کنترل شود، زیرا در دوره سرماخوردگی، ریه‌ها تورم داشته و با بیهوشی جراحی بینی ممکن است عوارض ناشی از بیهوشی روی ریه تاثیر بگذارد. باید شرایط سلامت فرد قبل جراحی بینی به طور کامل بررسی شود و در صورت مناسب بودن، عمل جراحی بینی انجام شود.

سرماخوردگی بعد عمل بینی
درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی

 

علائم و عوارض سرماخوردگی در زمان عمل بینی

علائم سرماخوردگی در زمان جراحی بینی با شرایط عادی تفاوتی ندارد که شامل موارد زیر است:

 • گلو درد
 • آبریزش بینی
 • خستگی بدن
 • سرفه شدید
 • گرفتگی بینی
 • بدن درد

اگر علائم سرماخوردگی شما شدید باشد ممکن است منجر به ذات‌الریه، برونشیت و سینوزیت شود که در زمان عمل بینی روند بهبودی را کاهش می‌دهد.

علائم و عوارض سرماخوردگی بعد از عمل بینی
علائم و عوارض سرماخوردگی بعد از عمل بینی

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

مشاوره رایگان

 

سرماخوردگی بعد از عمل بینی

سرماخوردگی بعد جراحی بینی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش داده و روند بهبودی با کندی انجام شود. اگر بعد جراحی زیبایی بینی دچار سرماخوردگی شدید بهتر است پزشک خود را مطلع کرده و درمان مناسب انجام شود.
سرماخوردگی بعد عمل بینی عوارض زیر را به دنبال دارد:

افرایش ابتلا به عفونت

سرماخوردگی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

کاهش روند بهبودی

سرماخوردگی بعد جراحی بینی، روند بهبودی را با کندی مواجه کرده، زیرا انرژی بدن شما را کم می‌کند.

تشدید علائم سرماخوردگی

عمل بینی باعث می‌شود بینی حساس شده و علائم سرماخوردگی مانند آبریزش و گرفتگی بینی را بیشتر می‌کند. بنابراین اگر علائم شما بیشتر شد، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

پیشگیری از سرماخوردگی در دوران عمل بینی

راهکارهای پیشگیری از سرماخوردگی در زمان جراحی بینی عبارتند از:

 • از تماس با افراد بیمار خودداری کنید.
 • مکمل‌های ویتامین C و زینک استفاده کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید و از بهتر است از ماسک استفاده کنید.
 • خواب کافی داشته باشید تا سیستم ایمنی شما قوی باشد.
 • غذاهای مقوی و حاوی ویتامین مصرف کرده و از میو‌ه‌های تازه و سبزیجات استفاده کنید.
 • دستان خود را با شوینده مناسب بشورید.
 • اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است، می‌توانید عمل بینی را به فصل بهار و تابستان موکول کنید.
 • قبل عمل بینی به مدت 2 هفته از قرار گرفتن در فضاهای شلوغ خودداری کنید.

درمان سرماخوردگی قبل از عمل بینی آسان‌تر است و باید مراقبت‌های لازم را قبل جراحی انجام دهید تا با سلامت کامل برای جراحی بینی اقدام کنید.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

مشاوره رایگان

 

راهکارهای درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی

در صورت سرماخوردگی بعد از عمل بینی، باید حتما به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی پرهیز کنید. داروهای سرماخوردگی که حاوی ایبوپروفن است برای مصرف در زمان بعد جراحی بینی مناسب نیست. یکی از علائم اصلی سرماخوردگی تورم بافت داخلی بینی و احتقان است که باید در هوای مرطوب و تمیز نفس بکشید.
در ادامه به راهکاری درمان سرماخوردگی هنگام عمل بینی اشاره شده است:

به آرامی سرفه و عطسه کنید

عطسه زیاد باعث فشار روی بینی شده و ممکن است باعث پاره شده بخیه و افتادگی نوک بینی شود. بنابراین در زمان عطسه و سرفه باید با دهان باز اینکار را انجام دهید تا به بینی فشار زیادی وارد نشود.

استراحت کافی

یکی از راهکارهای درمانی بعد عمل بینی، استراحت کافی است که به روند بهبود شما کمک خواهد کرد. دقت داشته باشید که در زمان خوابیدن و استراحت بعد عمل بینی از دو بالشت در زیر سر خود استفاده کنید.

تغذیه مناسب

رعایت رژیم غذایی مناسب بعد عمل بینی اهمیت زیادی دارد که باید بیشتر از غذاهای مقوی و نرم استفاده کنید. سوپ یکی از غذاهای نرم و مقوی مناسب برای بعد جراحی بینی و سرماخوردگی است که به کاهش تورم و التهاب کمک می‌کند. دقت داشته باشید برای جلوگیری از تورم بینی تا 2 ماه بعد جراحی نباید از نمک استفاده کنید.

نوشیدن مایعات

مصرف مایعات فراوان مانند آب، آبمیوه طبیعی، آب آناناس، آب کرفس به شل شدن مخاط درون سینوس کمک کرده و روند بهبودی را افزایش می‌دهد. دقت داشته باشید که در دوران سرماخوردگی بعد جراحی بینی از نوشیدنی کافئین‌دار نباید استفاده کنید. زیرا آب بدن شما را کم کرده و روند بهبودی کاهش پیدا می‌کند.

فین نکنید

بعد جراحی بینی تا 2 ماه به هیچ عنوان نباید فین کنید و دست به بینی خود نزنید. فین کردن بعد عمل بینی باعث جابجایی غضروف و پارگی بخیه داخل بینی می‌شود که به هیچ عنوان نباید اینکار را انجام دهید. همچنین اگر بعد عمل بینی آبریزش دارید باید به آرامی با دستمال تمیز کنید. اگر بعد عمل بینی، نوک یا سوراخ‌های بینی را دستکاری کرده و فشار دهید ممکن است فرم اصلی بینی تغییر کند و عوارض غیرقابل جبران داشته باشد.

درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی
درمان سرماخوردگی بعد از عمل بینی

سخن نهایی

بعد عمل بینی باید مراقبت‌های بعد جراحی و دوران نقاهت را به خوبی رعایت کنید، همچنین دقت کافی داشته باشید که به سرما خوردگی در زمان عمل بینی مواجه نشوید ولی اگر سرما خوردید نگران نباشید و با پزشک خود مشورت کنید تا علائم شما بهبود یابد. در صورت رعایت مراقبت‌ها و راهکارهای درمانی بعد عمل بینی می‌توانید به جلوگیری از تورم و التهاب، جابجایی غضروف بعد عمل بینی کمک کنید.
اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید برای ما کامنت بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن مشاورین پزشک 24 به شما پاسخ دهند.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

مشاوره رایگان

 

سوالات متداول

1- ایا سرماخوردگی برای بیهوشی ضرر دارد؟

سرماخوردگی و بیهوشی برای عمل امکان دارد برای بدن شما ضرر داشته باشد. اگر دچار سرماخوردگی شدید بهتر است 2 هفته زمان عمل بینی خود را به تعویق بیندازید، زیرا در زمان بیهوشی ریه روی هم می‌خوابد و پس از آن ممکن است سرفه و خلط بسیار ایجاد شود.

2- راه درمان گلو درد قبل از عمل بینی چیست؟

اگر در زمان قبل عمل بینی گلو درد دارید باید به پزشک مراجعه کنید تا به طور کامل درمان شوید.

3- ایا خوردن قرص سرماخوردگی قبل از عمل بینی ضرر دارد؟

ممکن است خوردن برخی از داروهای سرماخوردگی قبل جراحی بینی مضر باشد، به همین دلیل بهتر است اگر علائم سرماخوردگی دارید تا بهبودی کامل زمان جراحی بینی خود را به تعویق بیندازید.

4- سرماخوردگی دوماه بعد از عمل بینی را چگونه کنترل کنیم؟

در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی باید حتما به پزشک مراجعه کرده تا روند بهبودی خود را سریع‌تر شروع کنید.

 

منابع: پزشک 24، mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *