جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عمل پروتز باسن: انواع و چگونگی جراحی + ماندگاری و مراقبت

عمل پروتز باسن یک عمل زیبایی برای لیفت و بزرگ کردن باسن بوده که توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌شود. هزینه عمل پروتز باسن در بازه 20 تا 50 میلیون تومان می‌باشد.
فهرست مطالب

عمل پروتز باسن چیست و چگونه انجام می‌شود؟ چه کسانی کاندیدای جراحی بزرگ کردن باسن هستند؟ روش‌های جراحی پروتز باسن چیست؟ سایز نرمال و استاندارد پروتزهای باسن چقدر است؟ بزرگ کردن باسن چه مزایایی دارد؟ ماندگاری و طول عمر عمل پروتز باسن چقدر است؟ اقدامات قبل و بعد از جراحی بزرگ کردن باسن چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد عمل پروتز باسن بیشتر توضیح بدهیم و به تمامی این سوالات نیز پاسخ بدهیم. در صورتی که تمایل به انجام این جراحی دارید با ما در ادامه مطلب همراه باشید:

 

عضویت پزشکان

 

عمل پروتز باسن چگونه انجام می‌شود؟

پروتز باسن یکی از روش‌های متداول برای بزرگ کردن باسن محسوب می‌شود که با کمک این جراحی می‌توان به باسن صاف و بد فرم زیبایی و جذابیت بخشید. این پروتزها از طریق عمل جراحی زیبایی و ایجاد برش‌های کوچکی در ناحیه خط باسن در زیر بافت‌های عضله‌ای جای می‌گیرند. بر اساس نیاز و خواسته بیمار، پروتزها می‌توانند در اندازه و حجم‌های متفاوتی باشند که انتخاب آن در جلسه مشاوره و با مشورت پزشک متخصص صورت می‌گیرد.

پروتز باسنهای نمونه

معمولا جنس پروتزهای باسن از سیلیکون انعطاف پذیر است که باعث می‌شود تا در زمان قرار گیری در زیر بافت باسن حالتی طبیعی و زیبا به آن ببخشند. انجام این جراحی با توجه به شرایط بیمار می‌تواند با کمک بیهوشی عمومی و یا با بیحسی موضعی انجام گیرد.

 

انواع پروتز باسن

اواع پروتزهای باسن برای جراحی بزرگ کردن باسن را می‌توان به دو دسته پروتز سیلیکونی و پروتز الاستیکی تقسیم نمود، که هر کدام از آن‌ها برای افراد با شرایط و نیازهای متفاوت مناسب می‌باشد. در ادامه به توضیح این دو مورد پرداخته شده است:

انواع پروتز باسن

پروتز سیلیکون ژلی

پروتز سیلیکون ژلی بیشتر برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای بافت عضلانی سفت و محکمی در ناحیه باسن خود هستند. با کمک این جراحی می‌توان به باسنی خوش فرم و زیبا دست یافت.

پروتز سیلیکونی الاستیک

پروتزهای سیلیکونی الاستیک برخلاف پروتزهای ژلی بیشتر برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دارای عضلات شل و بدفرمی در ناحیه باسن خود هستند. این افراد با انجام این جراحی می‌توانند به باسن خوش فرم و در نهایت اندامی جذاب دست پیدا کنند.

انتخاب نوع پروتز مناسب برای جراحی بزرگ کردن باسن به شرایط فرد، نیاز و خواسته‌های وی و همچنین نظر پزشک متخصص پس از انجام بررسی‌های لازم بستگی دارد.

 

مطلب پیشنهادی: پروتز سینه

 

عمل زیبایی باسن برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی می‌توان گفت که جراحی زیبایی پروتز باسن برای تمامی افرادی که تمایل به بزرگ کردن و خوش فرم شدن باسن خود دارند مناسب می‌باشد. اما کسانی که دارای شرایط زیر هستند می‌توانند به عنوان بهترین گزینه برای انجام این جراحی محسوب شوند:

 • افرادی که از ظاهر و فرم باسن خود رضایت ندارند و تمایل به اعمال تغییرات بر روی آن دارند.
 • افرادی که به صورت ژنتیکی و یا به دلیل لاغری دارای باسنی صاف و افتاده هستند.
 • کسانی که با کمک ورزش و رژیم‌های غذایی نتوانسته‌اند به فرم ایده آل خود دست یابند.
 • افرادی که از دخانیات و مشروبات الکلی استفاده نمی‌کنند برای انجام این جراحی در اولویت قرار دارند.
 • کسانی که توقعات و خواسته‌های منطقی و واقع بینانه‌ای از نتیجه جراحی خود دارند.
 • کسانی که از لحاظ روحی و جسمی از سلامت کامل برخوردار هستند.

عمل زیبایی باسن

افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و یا از داروهای خاصی استفاده می‌کنند برای انجام این جراحی بایستی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

 

هزینه پروتز باسن سال 1402 چقدر است؟

قیمت عمل زیبایی پروتز باسن بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شوند، از این رو نمی‌توان یک هزینه ثابت و یکسانی را برای تمامی افراد در نظر گرفت. در ادامه به عوامل موثر بر روی هزینه جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز اشاره شده است:

 • میزان هزینه دستمزد پزشک متخصص
 • هزینه بیمارستان و یا کلینیک خصوصی
 • هزینه اتاق عمل و پرسنل بیهوشی
 • نوع تکنیک جراحی برای بزرگ کردن باسن
 • نوع، اندازه و حجم پروتزهای مورد استفاده
 • هزینه عکس‌ها و آزمایشات قبل از جراحی

به صورت کلی می‌توان گفت، هزینه عمل پروتز باسن سال 1402 در حدود 20  تا 50 میلیون تومان می‌باشد. توجه داشته باشید که قیمت‌های ذکر شده در این مقاله تقریبی هستند و برای اطلاع از هزینه نهایی و دقیق آن بایستی به صورت حضوری به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

عضویت پزشکان

 

روش‌های جراحی پروتز باسن

عمل جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز می‌تواند بر اساس تشخیص پزشک و بررسی‌های لازم، محل قرار گیری پروتزهای باسن به صورت سه ناحیه زیر باشد:

 • زیر عضلات باسن
 • لابه لای عضلات
 • زیر فاشیا

هزینه پروتز باسنهای نمونه

پروتزهای باسن در انداره و حجم‌های مختلفی در حدود 200 تا 500 سی سی و بر حسب نیاز بیمار یافت می‌شوند. در واقع حجم مورد نیاز برای جراحی به خواسته بیمار، اندازه لگن و قد بیمار بستگی دارد که در جلسه مشاوره و با انجام بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد.

 

انواع برش‌ها در جراحی پروتز باسن

برای قرار دادن پروتزهای باسن می‌توان برش‌های مختلفی را ایجاد نمود که انتخاب نوع برش مناسب برای هر فرد به تشخیص پزشک متخصص بستگی دارد. در ادامه به توضیح انواع برش‌های جراحی بزرگ کردن باسن پرداخته شده است:

 • ایجاد برش در ناحیه بالای هر دو باسن
 • ایجاد برش در قسمت تحتانی استخوان خارجی باسن
 • در ناحیه زیر باسن و محلی که به ران‌ها متصل می‌شود
 • در ناحیه خط باسن به گونه‌ای که برش‌ها قابل مشاهده نباشد

در برش منفرد بین چین دو باسن به دلیل اینکه فاصله مناسبی برای ایجاد این برش‌ها تا مقعد وجود دارد، احتمال بروز عفونت به شدت کاهش می‌یابد. همچنین به دلیل اینکه این برش‌ها در ناحیه تحتانی استخوان خارجی باسن ایجاد می‌شوند قابل مشاهده نمی‌باشد.

 

ایا می‌ توان عمل پروتزباسن و تزریق چربی را همزمان انجام داد؟

تزریق چربی به باسن برای فرم دهی و بزرگ کردن باسن استفاده می‌شود که برای انجام آن از چربی‌های اضافه در نواحی مختلف بدن برداشته شده و پس از خالص شدن و انجام بررسی‌های لازم بر روی آن به ناحیه باسن تزریق می‌گردد. حجم چربی مورد نیاز برای انجام این جراحی به خواسته و سلیقه بیمار و همچنین میزان بافت چربی اضافه در نواحی مختلف بدن مانند شکم، پهلوها و یا ران‌ها بستگی دارد.

بزرگ کردن باسن با تزریق ژل

اما در انجام جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز، از پروتزهای سیلیکونی با ابعاد و حجم‌های مختلفی بسته به نیاز و خواسته بیمار استفاده می‌شود. این پروتزها با ایجاد برش‌های کوچکی در ناحیه مورد نظر در زیر بافت عضلات باسن جای می‌گیرند و به فرم دهی و جذابیت اندام کمک بسیاری می‌کنند.

پروتز باسن

جراحی پروتز باسن و تزریق چربی به باسن بر اساس نیاز بیمار و تشخیص پزشک متخصص برای فرم دهی بهتر باسن و پر کردن نواحی مورد نظر ممکن است به صورت همزمان انجام گیرد.

 

انواع روش‌های بزرگ کردن باسن

بزرگ کردن باسن می‌تواند از طریق دو روش زیر انجام گیرد:

تزریق چربی

چربی‌های اضافه در نواحی مختلف بدن مانند شکم، پهلوها و یا ران‌ها با کمک میله باریکی به نام کانولا و حرکات ارتعاشی در بافت‌های چربی این نواحی برداشته می‌شوند. بافت‌های چربی که به ذرات کوچکتر تبدیل شده است با قدرت مکش از بدن خارج می‌شود و خالص سازی و استریل شدن بر روی آن صورت می‌گیرد. در نهایت با دقت فراوان و حساسیت بالا به باسن تزریق می‌گردد.

لیفت باسن بدون جراحی

پروتز باسن

اما روش دیگری که برای بزرگ کردن باسن استفاده می‌شود، جراحی پروتز باسن است. در این روش بیمار نوع و اندازه پروتز را بر حسب نیاز و خواسته خود و همچنین نظر پزشک متخصص انتخاب می‌کند و با انجام عمل جراحی و ایجاد برش‌های کوچکی در ناحیه مورد نظر این پروتزها در داخل بافت عضلانی باسن جای می‌گیرند.

 

عضویت پزشکان

 

مزایای انجام عمل پروتز باسن

عمل جراحی بزرگ کردن باسن با مزایای بسیاری همراه است که این مسئله باعث شده تا طرفداران بسیاری در بین خانم‌ها پیدا کند. در واقع می‌توان گفت که جراحی پروتز باسن یک نوع جراحی زیبایی کم تهاجمی است که به راحتی می‌تواند فرد را به ظاهر اندام دلخواه خود برساند. نتایج به دست آمده از این عمل تا زمانی که به پروتزهای باسن آسیبی وارد نشود کاملا دائمی و ماندگار می‌باشد.
همچنین می‌توان گفت که فرد پس از انجام این عمل هیچ گونه احساس خاصی در هنگام نشستن نخواهد داشت و به راحتی می‌تواند فعالیت روزانه خود را نیز انجام بدهد.

مزایای عمل پروتز باسن

عمل پروتز باسن به عنوان یک جراحی راحت و کم خطر برای افرادی محسوب می‌شود که با کمک ورزش‌های سنگین و رژیم‌های غذایی سخت نتوانسته‌اند به فرم ایده آل خود دست یابند.

 

سایز نرمال پروتز باسن چقدر است؟

سایز نرمال و استاندارد پروتز باسن را در حدود 180 تا 360 سی سی در نظر گرفته‌اند اما با درخواست و سلیقه بیمار این اندازه می‌تواند افزایش پیدا کند و تا حجمی برابر با 500 سی سی نیز دربرداشته باشد. در واقع اندازه نرمال پروتزهای باسن بر اساس نیاز بیمار، اندازه لگن، قد بیمار و همچنین نظر پزشک متخصص تعیین می‌شود.

 

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح پروتز باسن در تهران

 

ماندگاری جراحی پروتز باسن چقدر است؟

جراحی پروتز باسن را می‌توان به عنوان یک عمل زیبایی ماندگار و دائمی در نظر گرفت چرا که نتایج به دست آمده از این جراحی سالیان سال باقی خواهند ماند. در واقع هر چه تخصص یک پزشک برای انجام اینکار بالاتر باشد و فرد مراقبت‌های بعد از عمل جراحی را جدی تر تلقی کند می‌تواند طول عمر بزرگ کردن باسن با پروتز را نیز افزایش بدهد. به صورت کلی می‌توان گفت، پروتزهای باسن تا زمانی که آُسیبی به آن‌ها وارد نشود ماندگار و دائمی می‌باشند.

عکس پروتز باسنهای نمونه

 

اقدامات قبل از انجام پروتز باسن

اقدامات قبل از عمل پروتز باسن از اهمیت بسیار بالایی در رسیدن به نتیجه ایده آل و داشتن عمل جراحی راحت برخوردار است. برخی از این نکات مهم به شرح زیر می‌باشند:

 • مهم ترین نکته قبل از جراحی بزرگ کردن باسن مراجعه به بهترین جراح در این زمینه می‌باشد.
 • در جلسه مشاوره بایستی در مورد تمامی خواسته‌ها و توقعات خود با پزشک مشورت نمایید.
 • به مدت حداقل دو هفته قبل از عمل از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز نمایید.
 • همچنین به مدت حداقل دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • برای انجام جراحی ناشتا باشید و به مدت 6 الی 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

 

عضویت پزشکان

 

مراقبت‌های بعد از پروتز باسن

مراقبت‌های بعد از عمل پروتز باسن نیز مانند اقدامات قبل از جراحی از اهمیت بسیار بالایی در رسیدن به نتیجه ایده آل برخوردار است. برخی از نکات مهم بعد از جراحی بزرگ کردن باسن به شرح زیر می‌باشد:

 • به مدت حداقل 7 الی 10 روز بعد از جراحی استراحت کنید و از انجام فعالیت سنگین و ورزش خودداری نمایید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع و در زمان مناسب مصرف کنید تا از بروز مشکل جلوگیری گردد.

داروهای تجویز شده بعد از عمل بزرگ کردن باسن

 • کبودی و التهاب بعد از عمل طبیعی است و برای بهبودی سریع تر می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی بعد از انجام جراحی پروتز باسن نیز بایستی خودداری نمایید.

عدم مصرف سیگار و الکل بعد از عمل پروتز باسن

 • به مدت حداقل 3 ماه بعد از عمل جراحی پروتز باسن از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • در صورت تجویز پزشک به استفاده از گن، حتما از آن در زمان‌های مشخص استفاده نمایید.
 • در روزهای ابتدایی بعد از جراحی از غذاهای نرم و مایعات فراوان بیشتر استفاده کنید.
 • در روزهای ابتدایی سعی کنید از نشستن و یا خوابیدن به پشت پرهیز نمایید.

مراقبت بعد از بزرگ کردن باسن

 • از وارد شدن فشار و یا وارد شدن صربه به باسن جلوگیری کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز نه تنها باعث کوتاه‌تر شدن طول دوره نقاهت بیمار می‌شود، بلکه رعایت طولانی مدت این موارد نیز می‌تواند باعث افزایش ماندگاری نتیجه جراحی گردد.

 

سوالات متداول

1- ایا ورزش به بزرگ گردن و فرم‌دهی باسن کمک می‌کند؟

انجام برخی حرکات ورزشی مانند لانژ و یا اسکات ورزشی همراه با گرفتن رژیم‌های غذایی مناسب می‌تواند باعث بزرگ شدن و فرم دهی باسن گردد. اما باید بدانید که رسیدن به این نتیجه می‌تواند در طولانی مدت و به مرور زمان رخ بدهد.

 

2- کبودی باسن بعد پروتز تا چه مدت ادامه دارد؟

میزان التهاب و کبودی بعد از عمل بزرگ کردن باسن در افراد مختلف و با توجه به نوع جراحی آن‌ها و همچنین پوست بدنشان متفاوت می‌باشد. به صورت کلی می‌توان گفت که التهاب و کبودی بعد از جراحی در حدود 5 الی 6 هفته باقی خواهد ماند و بعد از آن بهبود می‌یابد که برای رفع سریع‌تر آن می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

 

3- آیا پروتز باسن قابلیت تعویض دارد؟

گاهی اوقات ممکن است پروتزهای باسن به دلایل مختلفی دچار آسیب و یا پارگی شوند که در این صورت بایستی تعویض شوند. در واقع زمانی که پروتزها نیاز به تعویض داشته باشند می‌توان به راحتی و با کمک جراحی مجدد اینکار را انجام داد.

 

4- بهترین سن برای انجام پروتز باسن چه زمانی است؟

فرد در هر سنی می‌تواند برای انجام جراحی بزرگ کردن باسن اقدام نماید. تنها نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که، فرد بایستی سن بلوغ خود را گذرانده باشد و ساختار بدنی وی با گذشت زمان دچار تغییر نگردد. همچنین پوست بدن بایستی خاصیت ارتجاعی داشته باشد تا تغییرات لازم به خوبی بر روی ان اعمال گردد.

 

5- ایا عمل پروتز باسن درد دارد؟

عمل جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز با توجه به شرایط بیمار می‌تواند به صورت بیهوشی عمومی و یا بیخسی موضعی انجام گیرد، که در هر دو صورت فرد هیچ گونه احساس درد و یا ناراحتی در زمان جراحی نخواهد داشت.

 

6- چگونه بهترین جراح پروتز باسن را انتخاب کنیم؟

از آنجایی که پزشکان بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، قطعا انتخاب یک پزشک خوب کاری سخت و زمان بر است. از این رو بایستی با ویژگی‌ها و خصوصیات بهترین جراح پروتز باسن آشنا شوید که در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

دارای تخصص و مهارت لازم باشد

از تجربه و سابقه کافی برخوردار باشد.

رضایت مراجعین قبلی را به دست آورده باشد.

از تکنیک‌ها و تجهیزات پیشرفته و به روز استفاده کند.

سلامت بیمار را نسبت به منافع مالی در اولویت قرار بدهد.

همچنین برای پیا کردن یک پزشک با چنین ویژگی‌هایی می‌توانید از طریق روش‌های زیر کمک بگیرید:

جست و جو در اینترنت

پرس‌وجو از دوستان و آَشنایان

مراجعه حضوری به مطب پزشک

 

منبع: پزشک 24، plasticsurgery

2 پاسخ

  1. با سلام و وقت بخیر
   با توجه به نوع جراحی متفاوت است که با رعایت مراقبت های بعد جراحی باسن، دوران نقاهت راحت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *