لوگو پزشک24
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تزریق ژل به واژن

تزریق ژل به واژن
فهرست مطالب

تزریق ژل به واژن علاوه بر کاربردهای زیبایی می‌تواند در درمان بعضی از بیماری‌ها نیز استفاده شود. افزایش سن، زایمان‌های متعدد، یائسگی و افزایش یا کاهش ناگهانی وزن باعث به وجود آمدن معضلاتی در ظاهر ناحیه تناسلی و کیفیت رابطه جنسی در خانم‌ها می‌شود. تزریق ژل به واژن با برطرف کردن بسیاری از این مشکلات در افزایش عزت نفس و بهبود روابط جنسی تاثیرگذار است. (به کدام نقاط بدن می‌توان ژل تزریق کرد؟ در مطلب تزریق ژل مفصل توضیح دادیم)

دلایل کاهش چربی لابیاهای ماژور خانم‌ها

افزایش چین و چروک و نامتقارن بودن لابیا‌ی ماژور به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود که 4 مورد زیر مهم ترین دلایل آن هستند.

1- افزایش سن و یائسگی

با افزایش سن و شروع پروسه ی یائسگی، هورمون‌ها دستخوش تغییرات زیادی می‌شوند. به هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی باعث خشکی واژن و افزایش چین و چروک در ناحیه تناسلی خانم‌ها می‌گردد.

2- زایمان:

بارداری و زایمان با تغییرات هورمونی زیادی همراه است. از طرفی فشاری که جنین در هنگام زایمان به عضلات واژن و کف لگن وارد می‌کند، باعث افتادگی واژن و تغییر بافت آن می‌شود. جالب است بدانید که این عوارض فقط محدود به زنانی که زایمان طبیعی دارند نمی‌شود، بلکه مادرانی که زایمان سزارین نیز داشته‌اند ممکن است از این مورد شکایت داشته باشند.

3- افزایش یا کاهش وزن شدید:

تغییرات شدید وزن و رژیم‌های سخت می‌تواند با از بین بردن بافت چربی لابیای ماژور، زیبایی و عملکرد ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد.

4- ژنتیک:

یکی از عوامل تاثیرگذار در تغییرات بافتی بدن از جمله ناحیه تناسلی و عدم تقارن لابیا ماژور، ژنتیک است. این عامل می‌تواند با همراهی سایر عوامل ذکر شده، افتادگی و شل شدن واژن را تشدید کند.

آیا تزریق ژل به واژن برای من مناسب است؟

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر شما کاندید مناسبی برای تزریق ژل به واژن هستید:

 1. افتادگی واژن و شلی پوست ناحیه تناسلی بر اثر افزایش سن و یائسگی
 2. تغییرات ناحیه تناسلی به دنبال زایمان‌های متعدد
 3. داشتن لابیا ماژور لاغر یا نامتقارن به صورت ژنتیکی
 4. تغییر رنگ و افزایش چین و چروک لابیا‌ها بر اثر رژیم سخت غذایی و تغییرات وزنی
 5. خشکی واژن به دنبال یائسگی و عدم رضایت از کیفیت رابطه جنسی 

مراحل انجام تزریق ژل به واژن

در ابتدا معاینه کامل توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد تا بررسی کند آیا تزریق ژل به واژن برای شما مناسب است یا خیر؟ در صورت مناسب بودن شرایط، ناحیه تناسلی ضدعفونی می‌شود. سپس ناحیه مورد نظر به روش موضعی یا تزریق در محل بی‌حس می‌شود تا فرایند تزریق ژل بدون درد باشد. در قدم بعدی با استفاده از سوزن مخصوص یک یا چند سوراخ ریز در پوست ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و از طریق این سوراخ‌ها، کانولا با احتیاط کامل وارد پوست شده و تزریق ژل انجام می‌شود. (کانولا یک لوله باریک و مخصوص تزریق ژل است که نوک آن تیز نیست و باعث می‌شود در حین حرکت آسیبی به بافت‌های زیر پوست نرسد) تزریق ژل بسته به نظر پزشک و درخواست زیباجو می‌تواند در دیواره قدامی یا خلفی واژن هم انجام شود تا بافت سفت‌تر و حجیم‌تری به واژن بدهد. تزریق ژل به واژن پروسه زمان‌بری نیست و معمولاً حدود۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و نیاز به بیهوشی ندارد.

عوارض تزریق ژل به واژن

به طور کلی تزریق ژل به واژن عارضه جدی ایجاد نمی‌کند و کم خطر است. با این وجود برخی عوارض می‌تواند به صورت موقت پدید بیاید که معمولا پس از مدتی رفع می‌شوند و جای نگرانی وجود ندارد. این عوارض عبارتند از: 

 • قرمزی،تورم و التهاب: معمولا پس از چند روز از برطرف می شود.
 • عفونت سطحی: برای پیشگیری از ایجاد عفونت واژن، پزشک آنتی بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی تجویز می کند که زیباجو باید در موعد مقرر مصرف کند.
 • حساسیت به ماده تزریق شده: در صورت تداوم درد و التهاب بیشتر از سه روز حتماً با پزشک خود مشورت نمایید.

مزایای تزریق ژل

تزریق ژل به واژن فرایندی غیر تهاجمی است که معمولاً عارضه‌ای ندارد و مورد پسند بسیاری از خانم‌هاست. از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. عدم نیاز به بستری در بیمارستان و دوره نقاهت کوتاه
 2. بدون درد بودن این روش به علت استفاده از بی‌حسی موضعی
 3. عدم نیاز به بیهوشی عمومی
 4. درمان خشکی و آتروفی واژن و بهبود کیفیت رابطه جنسی
 5. متقارن سازی بافت بیرونی ناحیه تناسلی و لابیا ماژور
 6. روشن‌تر شدن رنگ پوست ناحیه تناسلی
 7. از بین رفتن چین و چروک لابیا ماژور و حجم دهی به آن
 8. مشخص شدن نتیجه کار به صورت فوری و بلافاصله پس از اتمام جلسه درمان

ماندگاری تزریق ژل به واژن

ماندگاری این روش به تکنیک و نوع ژل مصرفی بستگی دارد اما به طور کلی به دو دسته موقت و دائم تقسیم می‌شود. در روش دائم از ژل‌هایی با ماندگاری طولانی مدت استفاده می‌شود. این ژل‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران و سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) نیستند، به همین دلیل امروزه استفاده از این ژل‌ها منسوخ شده است. در روش موقت از ژل‌های مختلفی از جمله هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسی آپاتیت، پلی لاکتیک اسید و… استفاده می‌شود. ماندگاری هر کدام از ژل ها متفاوت است و به طور معمول بین ۶ ماه تا دو سال ماندگاری دارند. هیالورونیک اسید به علت خاصیت آبرسانی زیاد و عوارض کمتر نسبت به سایر ژل‌ها محبوبیت بیشتری دارد ولی ماندگاری آن کمتر از بقیه موارد است.

کاربرد تزریق ژل به واژن

 علاوه بر موارد گفته شده در بالاتر موارد زیر نیز از کاربردهای تزریق ژل به واژن است که به توضیح مختصر هر کدام می‌پردازیم.

تزریق ژل برای تنگی واژن

یکی از کاربردهای تزریق ژل، تنگ کردن واژن است. عوامل مختلفی از جمله افزایش سن، یائسگی و زایمان‌های متعدد می‌تواند باعث گشادی واژن شود که یکی از اصلی‌ترین نتایج آن نارضایتی جنسی است. تزریق ژل به دیواره‌های داخلی واژن باعث حجم دهی به بافت واژن شده و آن را تنگ‌تر می‌کند. همچنین تزریق در لابیا ماژور، بافت اطراف واژن را استحکام می‌بخشد و باعث افزایش کیفیت رابطه جنسی می‌شود.

تزریق ژل به نقطه جیG 

نقطه ی G در حدود ۲ سانتی‌متر داخل دهانه واژن بر روی دیواری قدامی آن قرار دارد و نقش مهمی در ارگاسم و تجربه لذت جنسی دارد. تزریق ژل به نقطه ی جی (G-shot therapy) باعث افزایش حجم و تحریک پذیری بیشتر این نقطه شده و به بهبود ارگاسم و افزایش لذت جنسی کمک ویژه ای می‌کند.

تزریق ژل به لابیا

ناحیه بیرونی اندام تناسلی بانوان از دو ردیف لابیای مینور (داخلی‌تر) و لابیای ماژور (خارجی تر) تشکیل شده که بر روی آن مو روییده است. در برخی افراد لابیای ماژور می‌تواند با چین و چروک و عدم تقارن همراه باشد که موجب نارضایتی فرد از ظاهر ناحیه تناسلی شود و تیرگی این ناحیه موجب کاهش عزت نفس و پایین آمدن کیفیت رابطه جنسی می شود. تزریق ژل به لابیا با بهبود چین و چروک و افزایش حجم و روشن‌تر شدن آن تاثیر بسزایی در زیبایی و بهبود روابط جنسی دارد.

هزینه تزریق ژل به واژن

 به طور کلی قیمت تزریق ژل به واژن از حدود ۵ میلیون تومان شروع می‌شود. در نظر داشته باشید که هزینه تزریق ژل به واژن به نوع ژل، حجم مصرفی و تجربه پزشک متخصص بستگی دارد و نمی‌توان قیمت واحدی برای آن در نظر گرفت.

نکات و مراقبت‌های قبل از تزریق ژل به واژن

 1. برای تزریق ژل به واژن قبل از هر اقدامی باید توسط پزشک متخصص در این حوزه معاینه شوید.
 2. اگر مبتلا به بیماری خاص هستید، پزشک خود را در جریان این بیماری قرار دهید.
 3. در صورتی که دچار زگیل تناسلی یا عفونت واژن هستید قبل از تزریق باید درمان کامل صورت بگیرد و این موارد رفع شود.
 4. با نظر پزشک حداقل دو روز قبل از تزریق باید از مصرف آسپرین و داروهای مسکن ضد التهاب مثل ژلوفن، ایبوپروفن و نوافن خودداری کنید ولی مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.
 5. از چند روز قبل از تزریق، مصرف الکل باید قطع شده باشد.
 6. روز قبل از مراجعه به کلینیک، ناحیه تناسلی خود را شیو کنید و هیچگونه مواد آرایشی و بهداشتی در این قسمت استفاده نکنید.

تزریق ژل به واژن بهتره یا چربی؟

هر کدام از روش های تزریق ژل و چربی مزایا و معایبی دارند که به توضیح برخی از این موارد می‌پردازیم

 1. در تزریق چربی،از مناطق دیگر بدن شما چربی برداشت می‌شود و به واژن تزریق می‌شود. بنابراین برای حجم دهی بیشتر، استفاده از روش تزریق چربی مقرون به صرفه‌تر است درحالی که که ممکن است میزان ژل مصرفی زیاد باشد و از نظر اقتصادی به صرفه نباشد.
 2. افرادی که برای قرینه‌سازی لابیاها حجم کمتری نیاز دارند، بهتر است از ژل استفاده کنند زیرا فرم دهی نهایی ژل از چربی بهتر است.
 3. زمان فرایند تزریق ژل کوتاه‌تر بوده و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود اما برای تزریق چربی نیاز به زمان بیشتری برای استخراج چربی از سایر نقاط بدن وجود دارد.
 4. در تزریق چربی معمولاً حساسیت ایجاد نمی شود زیرا از چربی و سلول‌های بدن خود فرد استفاده می‌شود ولی در تزریق ژل چون از ماده خارجی استفاده می گردد، ممکن است فرد به آن واکنش نشان دهد و آلرژی ایجاد کند.
 5. ماندگاری چربی بسیار بیشتر از ژل است و نیاز به دوره تکرار کمتری دارد.
 6. دوره نقاهت در تزریق ژل کمتر است زیرا در تزریق چربی با ایجاد برش‌هایی بر روی پوست قسمت‌های مختلف بدن، استخراج چربی انجام می شود.

به طور خلاصه جدول زیر در مقایسه بین تزریق ژل و چربی به واژن می‌تواند مفید باشد.

 

ژل

چربی

هزینه

گران تر

ارزان تر

حجم دهی

کمتر

بیشتر

فرم دهی

بیشتر

کمتر

زمان پروسه

کمتر

بیشتر

احتمال ایجاد حساسیت

بیشتر

کمتر

ماندگاری

کمتر

بیشتر

 

تزریق فیلر یا ژل به واژن

به طور کلی به هر چیزی که باعث پر کردن و حجم دهی بافت شود، فیلر گفته می‌شود. ژل یکی از فیلرهای مورد استفاده برای تزریق در واژن است. تنگ کردن واژن، برطرف کردن خشکی و آتروفی واژن و قرینه سازی ظاهر ناحیه تناسلی از کاربردهای تزریق فیلر به واژن است.

برای تزریق ژل به واژن چند سی سی لازم است؟

میزان ژل مورد نیاز برای تزریق به واژن به عوامل مختلفی از جمله حجم اولیه‌ی لابیاها، میزان افتادگی واژن، خشکی واژن و تناسب سایر قسمت‌های ناحیه تناسلی بستگی دارد و توسط پزشک متخصص تعیین می‌گردد. بهتر است در یک جلسه بین ۲ تا ۳ سی سی ژل در هر طرف از لابیاها تزریق شود و اگر نیاز به تزریق ژل بیشتری بود این کار با فاصله یک تا دو هفته بعد در جلسه ی دیگری انجام شود. حتی در بعضی موارد در مجموع نیاز به تزریق ۱۰ سی سی ژل وجود دارد

تزریق ژل عمل زیبایی واژن

تزریق ژل به واژن یک فرایند غیر تهاجمی و بی‌خطر است که باعث ایجاد ظاهری متقارن و زیباتر در ناحیه تناسلی می‌شود. از این رو در بین عمل‌های زیبایی بدن که در ناحیه تناسلی انجام می‌شود از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

عکس قبل و بعد تزریق ژل به واژن

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل به واژن

انجام مراقبت‌های بعد از تزریق و عمل به توصیه‌های پزشک نقش چشمگیری در کاهش عوارض این عمل دارد. این نکات عبارتند از:

 • داروها و پمادهای تجویزی پزشک خود را به صورت منظم و دقیق استفاده کنید.
 • به مدت 2 هفته از پوشیدن لباس‌های تنگ و ضخیم خودداری کنید.
 • حداقل تا یک هفته بعد از تزریق، رابطه جنسی نداشته باشید.
 • از فعالیت و ورزش‌های سنگین تا دو هفته بعد از تزریق بپرهیزید.
 • ناحیه مورد تزریق را دستکاری نکنید و ماساژ ندهید.
 • دو تا سه هفته بعد از تزریق از آفتاب گرفتن و سولار خودداری کنید.
 • ناحیه تزریق را خشک و تمیز نگه دارید.
 • آب زیاد بنوشید. آب توسط ژل هیالورونیک اسید جذب شده و به حجم دهی یا فرم نهایی کمک می‌کند.

تا چند وقت بعد از تزریق ژل به واژن نباید رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی با ایجاد فشار در ناحیه تزریق و افزایش خونرسانی به این بافت باعث تغییر شکل در این ناحیه و افزایش احتمال التهاب و کبودی می شود.بهتر است برای دستیابی به نتیجه مطلوب حداقل تا یک هفته پس از تزریق از رابطه جنسی پرهیز کنید.

پاسخ به پرسش های متداول شما درباره تزریق ژل به واژن

تزریق ژل به واژن همزمان با لابیاپلاستی امکان پذیر است؟

عمل لابیاپلاستی با کوچک کردن لابیاها و برداشت پوست اضافه می‌تواند به برطرف کردن این مشکلات کمک کند. گاهی همزمان با لابیاپلاستی، تزریق ژل به واژن و لابیا به عنوان درمان مکمل انجام می‌شود تا تاثیرگذاری نهایی را چند برابر کند.

آیا تزریق ژل به واژن نتیجه دائمی دارد؟

به طور کلی تزریق ژل به واژن موقتی است و پس از گذشت حدود ۶ ماه تا دو سال (بسته به نوع ژل استفاده شده) اثرات آن از بین می‌رود و نیاز به تکرار دارد اما استفاده از ژل‌هایی با ماندگاری بالاتر و همچنین تزریق همزمان با لابیا پلاستی می‌تواند مدت زمان ماندگاری آن را بالا ببرد.

آیا تزریق ژل به واژن روی افزایش ارگاسم تاثیر دارد؟

تزریق ژل به نقطه G که در واژن وجود دارد به طور مستقیم می‌تواند باعث افزایش تحریک پذیری و بهبود ارگاسم شود. از طرفی با تزریق ژل به واژن و لابیاها خشکی واژن برطرف شده و تنگ‌تر می‌شود. همچنین ظاهر متقارن و زیباتری ایجاد می‌شود که می‌تواند بر روی اعتماد به نفس فرد در رابطه جنسی تاثیر مثبت گذاشته و به طور غیرمستقیم بر روی ارگاسم اثر بگذارد.

آیا تزریق ژل واژن دردناک است؟

تزریق ژل به واژن با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و فرد طی پروسه تزریق هیچگونه دردی را احساس نمی‌کند.

تغییر رنگ واژن بعد از تزریق ژل انجام می‌شود؟ (وایتنینگ واژن)

تیرگی ناحیه تناسلی و لابیا ماژور پس از سن بلوغ به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. از جمله این علل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. تغییرات هورمونی
 2.  پوشیدن لباس‌های زیر تنگ و ضخیم 
 3. شیو کردن با تیغ و ژیلت
 4.  بارداری 
 5. ژنتیک

تزریق ژل به واژن و لابیاها با باز شدن چین و چروک‌ها و آبرسانی به این ناحیه تا حدودی می‌تواند موجب روشن شدن آن شود اما باید توجه داشت اگر صرفاً قصد روشن شدن و وایتنینگ واژن را دارید بهتر است از روش‌های دیگر مثل استفاده از لیزرهای مخصوص و لایه بردارهای مناسب استفاده کنید.

تزریق ژل به واژن برای چه کسانی محدودیت دارد؟

 • خانم‌های باردار و شیرده 
 • بانوانی که بیماری زمینه‌ای خاص مثل لوپوس، روماتیسم، سندروم نفروتیک و سایر بیماری‌های خود ایمنی دارند.
 • خانم‌هایی که دچار عفونت فعال واژن و زگیل تناسلی هستند.
 • افرادی که سابقه ترومبوز و سکته مغزی و قلبی دارند.
 • بانوانی که داروهای ضد انعقاد استفاده می‌کنند.(در بعضی موارد با مشورت پزشک کسانی که آسپرین استفاده می‌کنند می‌توانند تزریق ژل داشته باشند)
 • افرادی که سابقه حساسیت به ژل دارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *