مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی؛ کنترل چربی پوست بعد جراحی بینی

مراقبت های پوستی بعد عمل بینی
فهرست مطالب

مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی اهمیت زیادی در روند بهبود زخم و پوست دارد که از جمله این نکات مراقبتی می‌توان به شستشوی صورت، استفاده از ضدآفتاب، نوشیدن مایعات، پرهیز از دست زدن به زخم، رژیم غذایی مناسب، پرهیز از مصرف دخانیات، عدم استفاده از مواد آرایشی، خودداری از فعالیت ورزشی اشاره کرد.
اگر تمایل دارید در این مقاله از پزشک 24، با نکات مراقبت های بعد عمل بینی، دلیل چرب شدن بعد جراحی بینی، نکات محافظت پوست در مقابل نور خورشید، عوارض عدم مراقبت های پوستی بعد عمل زیبایی بینی آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید:

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

اهمیت مراقبت های پوست بعد از عمل بینی

مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی اهمیت زیادی دارد، زیرا پس از جراحی پوست ناحیه بینی و صورت بسیار حساس است. عدم مراقبت پوست بعد عمل بینی می‌تواند منجر به بروز عوارضی مانند التهاب، خشکی، تاخیر در بهبود زخم‌ها شود.
در ادامه به دلایل اهمیت مراقبت های پوستی بعد عمل بینی اشاره شده است:

 • حساسیت پوست: پوستی بینی بعد جراحی دچار حساسیت شده و با هر اقدامی تحریک می‌شود.
 • کبودی: ایجاد کبودی بعد عمل بینی طبیعی بوده که پس از یک مدت برطرف خواهد شد ولی رعایت مراقبت های پوست روند بهبودی را تسریع می‌کند.
 • خشکی پوست: بعد عمل بینی پوست دچار خشکی شده که می‌تواند منجر به خارش و التهاب شود.
 • آکنه: تغییرات هورمونی و استرس در زمان عمل بینی می‌تواند باعث ایجاد آکنه و جوش روی پوست شود.
 • ایجاد زخم: عمل بینی ممکن است باعث ایجاد زخم روی پوست شود که باید از کرم ترمیم‌کننده استفاده کنید.
 • قرمزی پوست بینی بعد از عمل: یکی از دلایل اهمیت دادن مراقبتهای پوستی بعد عمل بینی جلوگیری از قرمز شدن و التهاب پوست است.

با توجه به دلایل بالا باید حتما مراقبت های بعد عمل بینی با دقت رعایت شود.

عمل بینی

چگونگی تمیز کردن پوست بعد عمل بینی

در 1 هفته اول بعد جراحی بینی، به دلیل وجود آتل روی بینی نمی‌توان صورت را شست. ولی در این زمان برای تمیز کردن پوست صورت می‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. همچنین دوش گرفتن در هفته اول بعد عمل بینی به دلیل خیس شدن آتل، ممنوع بوده و باید چند ساعت قبل برداشتن آتل استحمام کنید.

 

دلیل چرب شدن پوست بعد از عمل بینی

براق شدن پوست بینی بعد از عمل نشانه چیست؟ چرب شدن پوست بینی و صورت بعد عمل بینی طبیعی بوده که واکنش طبیعی بدن است و پس از مدتی برطرف خواهد شد. وجود آتل روی بینی پس از جراحی منجر به بسته شدن منافذ پوست و ایجاد غدد چربی می‌شود. همچنین با کاهش التهاب و تورم بینی بعد جراحی، چرب شدن پوست کاهش پیدا کرده و پوست به حالت اولیه و نرمال خود باز خواهد گشت.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

کنترل چربی پوست بعد عمل بینی

پس از یک هفته که آتل بینی برداشته شد، برای کاهش و کنترل چربی روی پوست می‌توانید از شوینده و تونر مناسب پوست خود به آرامی استفاده کنید. ولی باید دقت کنید که در زمان شستن پوست صورت خود را به آرامی ماساژ داده و از فشار دادن آن پرهیز کنید.

 

محافظت پوست در مقابل نور خورشید

یکی از مراقبت های بعد عمل بینی پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید است که باید حتما از ضدآفتاب استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید می‌تواند به ایجاد لک و سوختگی برش‌ها منجر شود که جای بخیه‌ها باقی بماند.
بنابراین حتما باد مراقبت نور خورشید باشید و در صورت بیرون رفتن حتما از کرم ضدآفتاب و کلاه استفاده کنید تا صورت شما محافظت شود. همچنین به دلیل حساسیت پوست بعد عمل بینی ممکن است قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به مدت طولانی باعث تحریک شدن و تغییر رنگ پوست شود.

 

علت تغییر رنگ پوست بینی بعد از عمل

معمولا بعد عمل بینی، پوست بسیار حساس شده که اگر به مدت طولانی در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرید، باعث ایجاد تغییر رنگ پوست می‌شود. بنابراین رعایت مراقبت های بعد عمل بینی و استفاده از کرم ضدآفتاب بعد جراحی برای از بین بردن رد بخیه بسیار حائز اهمیت است.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

مراقبت های پوستی بعد عمل بینی

رعایت مراقبت های پوستی بعد عمل بینی به بهبود پوست و ترمیم آن کمک خواهد کرد. از جمله این موارد عبارتند از:

 • شستشوی صورت (پاکسازی پوست بعد از عمل بینی)

بعد عمل بینی و برداشتن آتل، می‌توانید از شوینده مخصوص پوست خود 2 بار در روز استفاده کنید. سعی کنید به دلیل خشک بودن و تحریک پوست بعد عمل بینی، از شوینده ملایم و بدون مواد شیمیایی قوی استفاده کنید تا به پوست آسیب وارد نشود.

 • مرطوب کردن پوست

شما می‌توانید برای کاهش خارش و التهاب پوست بعد عمل بینی، از کرم‌های مرطوب‌کننده بدون بو استفاده کنید.

 • پرهیز از نور آفتاب

برای جلوگیری از ایجاد اسکار و باقی ماندن جای زخم بعد عمل بینی نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرید. همچنین برای بیرون رفتن باید حتما از کرم ضد‌آفتاب استفاده کنید.

 • مصرف داروهای تجویز شده پزشک

داروهای تجویز شده توسط پزشک را باید طبق دستور مصرف کنید. معمولا پزشک با توجه به نوع پوست و شرایط شما بهترین کرم ترمیم‌کننده برای از بین بردن جای بخیه بعد عمل بینی را برای شما تجویز می‌کند.

 • پرهیز از دست زدن به زخم‌ها

از دست زدن به جای برش، بخیه‌های بینی جدا خودداری کنید، زیرا ممکن است دست شما آلوده باشد و زمینه را برای ایجاد عفونت پوستی فراهم کند.

 • استراحت کافی

به منظور بهبود سریع‌تر پوست و جای بخیه بعد عمل بینی باید به اندازه کافی استراحت کنید. سعی کنید در هفته اول بعد عمل بینی به طور کامل استراحت کنید تا روند بهبود زخم‌ها و بخیه تسریع یابد.

 • مصرف مایعات

باید برای بدست آوردن آب بدن، به طور مرتب بعد جراحی بینی از آب و آبمیوه طبیعی استفاده کرده تا پوست شما مرطوب بماند.

 • رژیم غذایی

تغذیه سالم بعد عمل بینی می‌تواند به تسریع در روند بهبودی کمک می‌کند. همچنین از خوردن غذاهای تند و ادویه‌دار تا 2 ماه بعد عمل بینی خودداری کنید تا روند بهبود زخم و پوست شما تسریع پیدا کند.

 • پرهیز از مصرف دخانیات

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات روند بهبود زخم و ترمیم پوست را به تاخیر می‌اندازد، به همین دلیل باید تا حداقل 1 ماه بعد عمل بینی از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

 • خودداری از فعالیت ورزشی

بهتر است برای بهبود زخم‌ها و مراقبت از پوست تا 8 ماه بعد عمل بینی از انجام فعالیت سنگین ورزشی خودداری کنید.

 • عدم استفاده از مواد آرایشی

در هفته اول بعد عمل بینی به هیچ عنوان از مواد آرایشی برای محو کردن جای بخیه و زخم‌ها استفاده نکنید زیرا احتمال بروز عفونت را تشدید می‌کند.

مراقبت های پوستی بعد عمل بینی
مراقبت های پوستی بعد عمل بینی

شستن پوست صورت بعد عمل بینی

شستن صورت بعد عمل بینی به تمیز شدن و جلوگیری از ایجاد آکنه کمک می‌کند. ولی در هفته اول بعد عمل بینی باید دقت کنید که آتل روی بینی خیس نشود. در این زمان می‌توانید به آرامی صورت خود را با شوینده ملایم بشویید و یا از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست صورت استفاده کنید.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

نکات کلیدی در مراقبت های پوستی بعد عمل بینی

فقط استفاده نکردن از مواد آرایشی کافی نیست، بلکه تغذیه سالم و مقوی در کنار استفاده از کرم ترمیم‌کننده و مرطوب‌کننده برای بهبود زخم و از بین بردن جای بخیه و همچنین بهبود پوست بعد عمل بینی اهمیت زیادی دارد.
نوشیدن آب و مایعات فراوان بعد عمل بینی به بهبود پوست و کاهش خارش، قرمزی و التهاب آن نیز کمک می‌کند.

 

عوارض عدم مراقبت های پوستی بعد عمل بینی

عدم رعایت مراقبت های پوست بعد عمل بینی می‌تواند منجر پوسته پوسته شدن بینی بعد از عمل، ایجاد جوش و آکنه، بروز عفونت، کبودی، تاخیر در روند ترمیم پوست، اسکار، شل شدن پوست بینی بعد از عمل، افتادگی پوست، تغییر رنگ پوست، چروک شدن پوست بینی بعد از عمل، التهاب و تورم بیشتر شود. بهتر است برای بهبود پوست بعد عمل بینی حتما نکات مراقبتی آن را رعایت کرده و با دستور پزشک از بهترین کرم مرطوب‌کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل با مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی، اهمیت مراقبت از پوست بعد جراحی بینی، چگونگی تمیز کردن و شستن صورت بعد عمل جراحی بینی آشنا شدید. اگر سوالی در این رابطه دارید می‌توانید نظر خود را کامنت بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1-مراقبت های پوستی بعد از عمل بینی چیست؟

از نکات مراقبت های پوست بعد از عمل بینی می‌توان به نوشیدن مایعات، پرهیز از دست زدن به پوست، شستشوی صورت و پوست، پرهیز از مصرف دخانیات، عدم استفاده از مواد آرایشی، استراحت کافی، خودداری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اشاره کرد.

2-دلیل چرب شدن پوست بینی بعد جراحی چیست؟

معمولا با قرار گرفتن آتل روی بینی به مدت 1 هفته و نشستن پوست صورت، غدد چربی فعال و منافذ پوست بسته شده که این امر منجر به چرب شدن پوست صورت و روی بینی می‌شود.

3-کبود شدن پوست بعد عمل بینی نشانه چیست؟

کبود و بنفش شدن پوست صورت بعد عمل بینی طبیعی بوده و نشانه جمع شدن خون در زیر پوست است که با رعایت مراقبت‌ها به مرور زمان برطرف خواهد شد.

4-ایا سفت شدن پوست بینی بعد عمل طبیعی است؟

معمولا دلیل سفت شدن پوست بینی بعد جراحی، تورم و التهاب ناشی از عمل است که به مرور زمان پس از 1 سال به طور کامل برطرف خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *