بوی بد بینی بعد از جراحی

بوی بد بینی بعد از عمل به چه علت رخ می‌دهد؟ (روش‌های درمان آن)

گاهی اوقات افراد پس از جراحی بینی با عوارضی مواجه می‌شوند که برخی از آن‌ها زود گذر هستند و به مرور زمان کاملا بهبود می‌یابند. یکی از این مشکلات بوی بد بینی بعد از عمل است که برخی از بیماران به دلایل مختلفی آن را تجربه می‌کنند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای به وجود آمدن این مسئله، بروز عفونت در بینی پس از جراحی می‌باشد. که در صورت عدم کنترل ممکن است باعث بروز مشکلات جدی‌تری گردد. این موضوع ممکن است با گذشت زمان باعث بوی بد دهان و یا حتی تنفس گردد که این نیز برای خود فرد و یا حتی اطرافیان کاملا آزار دهنده می‌باشد.

بوی بد بینی بعد از جراحی

ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد علت بوی بد بینی بعد از عمل بیشتر توضیح دهیم و راه حل‌های مناسبی را برای درمان این مشکل به شما پیشنهاد دهیم. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید:

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص بوی بد بینی بعد از جراحی و عوارض ناشی از آن، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در تماس باشید:

مشاوره رایگان

 

دلایل بوی بد بینی بعد از عمل چیست؟

همان‌طور که گفتیم، یکی از مهم‌ترین و در واقع اصلی‌ترین علل برای به وجود آمدن این مشکل بعد از جراحی رینوپلاستی، عفونت بینی است. این مشکل معمولا در طی یک هفته تا یک ماه بعد از عمل جراحی بینی، به خصوص در بینی‌های استخوانی ممکن است به وجود آید.

اما دلیل دیگری که باعث به وجود آمدن این مسئله می‌شود، می‌تواند به دلیل وجود لخته‌های خون باقی مانده از جراحی، ترشحات داخل بینی، نخ‌های بینی و یا موارد دیگری از این قییل باشد. معمولا این مسائل جای هیچ نگرانی ندارد و با گذشت زمان بهبود می‌یابند.

نمونه جراحی بینی 1

نمونه جراحی بینی 2

 

عفونت بینی یکی از دلایل بوی بد بینی بعد ار جراحی

در صورتی که بیمار مراقبت‌ها و نکات مهم برای بعد از جراحی بینی را به درستی رعایت نکند و به توصیه‌های پزشک خود عمل نکند، ممکن است در داخل بینی و یا در قسمت بخیه‌های بینی دچار عفونت شود، که علاوه بر بوی بد بینی می‌تواند سلامت جسمی بیمار را به خطر بیندازد.

بوی بد بینی بعد از عمل اگر به دلیل وجود عفونت رخ داده باشد می‌تواند نتیجه جراحی را نیز تحت تاثیر قرار بدهد و یا حتی بهبودی پس از جراحی را به تاخیر بیندازد.

دلایل بروز عفونت بینی به شرح زیر می باشد:

 • بهداشت فردی بیمار: در صورتی که بیمار به بهداشت فردی و پاکیزگی محیط اطراف خود توجه کامل نداشته باشد، می‌تواند باعث بروز عفونت و یا حتی افزایش این احتمال در بینی خود شود.
 • محیط اتاق عمل: همچنین محیط جراحی در ایجاد عفونت نیز موثر است و باید محیطی کاملا استریل شده باشد. به همین علت است که همیشه توصیه می‌شود تا عمل بینی را با بهترین جراحان بینی انجام دهید که از اعتبار و تخصص بالایی برخوردار هستند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای مناسب برای رفع بوی بد بینی پس از عمل، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در تماس باشید:

مشاوره رایگان

 

راه‌حل مناسب برای درمان بوی بد بینی

همان‌طور که به آن اشاره کردیم یکی از عوارض عمل بینی می‌تواند عفونت بینی باشد که معمولا با بوی بد همراه است. خون، چرک و عوامل دیگر که درون بینی باقی می‌ماند می‌تواند باعث بروز عفونت گردد، که معمولا با سوزش و درد همراه است و همچنین ممکن است از طریق همین زخم‌ها، میکروب‌ها به زیر پوست و یا حتی داخل خون راه پیدا کنند.

روش‌هایی برای درمان و یا بهبودی این مشکل وجود دارد که در زیر برخی از آن‌ها را توضیح داده‌ایم:

تمیز کردن بینی با آب نمک

بعد از جراحی بهتر است به مدت حداقل دو هفته از خیس شدن و یا شستن محل بخیه‌ها و جای زخم‌ها پرهیز کنید. پس از گذشت این مدت بایستی داخل بینی را با کمک سرم و آب نمک مرطوب نگه دارید.

زمانی که قصد دارید داخل بینی خود را پاک کنید باید اینکار را با کمک گوش پاک کن انجام دهید. شما می‌توانید یک گوش پاک کن را آغشته به سرم و یا آب نمک کنید و با آن داخل بینی خود را تمیز کنید. برای انجام اینکار باید کاملا مراقب باشید که لخته‌های داخل بینی را به سمت بالا فشار ندهید.

تمیز کردن بینی با آب نمک

برای انجام این روش، در ابتدا سعی کنید تنها بخش‌های پایین بینی را پاک کنید و پس از آن لخته‌ها را آرام به پایین منتقل کنید.  بهتر است در زمان انجام اینکار با حوصله و آرام آن را را انجام دهید و به توصیه‌های پزشک خود در این زمینه کاملا توجه نمایید.

نکته‌ای که در این قسمت باید به آن توجه کنید این است که، اگر گوش پاک کن را با فشار بسیاری بالایی به جداره بینی وارد کنید ممکن است باعث آسیب به پوست در حال ترمیم شود، به همین باید با دقت کامل اینکار را انجام دهید.

علاوه بر آب نمکی که در منزل تهیه می‌کنید، می‌توانید محلول سالین را از داروخانه‌ها خریداری کنید. سالین، محلول آب و نمک استریل شده است که هم باعث مرطوب شدن داخل بینی می‌شود و هم لخته‌های خون و عفونت بینی را شسته و خارج می‌کند.

 

شست‌و‌شوی بینی با سرنگ

برای استفاده از این روش نیز، باستی به مدت دو هفته بعد از جراحی صبر کنید و بعد بینی خود را شست‌و‌شو دهید.  استفاده از سرنگ حاوی محلول شست‌و‌شو، به این صورت است که باید نوک سرنگ را به آرامی داخل بینی بگذارید و محلول را به داخل بینی فشار بدهید. در حین انجام اینکار بایستی سر خود را کمی به یک سمت خم کنید تا محلول از همان سوراخ بینی بیرون بیاید.

تمیز کردن بینی با سرنگ

پس از اینکه شست و شو تمام شد به آرامی فین کنید تا محلول کامل تخلیه شود. تعداد دفعات برای انجام اینکار را در طی روز، پزشک متخصص مشخص می کند . به صورت کلی برای از بین بردن بوی بد بینی بعد از عمل بایستی چند بار در طول روز و تا زمان بهبودی کامل این کار تکرار شود.

 

استفاده از پمادهای ضدعفونی کننده

زمانی که عفونت بینی بیشتر شود، پزشک برای درمان استفاده از پماد را به بیمار توصیه می‌کند. در این خصوص معمولا پمادهایی مانند پنتامایسین و یا موپروسین تجویز می‌شود که خاصیت آنتی بیوتیکی و ضد عفونی کنندگی دارند.
برای اینکار بایستی گوش پاک کن را آغشته به پماد کنید و با کمک آن سطح داخلی بینی را پاک نمایید.

تمیز کردن بینی با پماد ضد عفونی کننده

 

نکته مهم در این قسمت این است که، میزان استفاده از پماد را باید بر اساس تجویز پزشک در نظر بگیرید، زیرا در غیر این صورت ممکن است موجب التهاب در بینی و یا جای زخم‌ها شود.

مصرف آنتی‌بیوتیک

بعد از عمل بینی، پزشک برای بیمار داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند که بایستی در زمان مشخص و در طی دوره مصرف معین شده توسط پزشک استفاده گردد.
از آنجایی که بعد از عمل بینی جای زخم‌ها و بخیه‌ها به شدت مستعد می‌شوند، بنابراین نباید بعد از یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها آن‌ها را خودسرانه قطع کنید.

مصرف آنتی بیوتیک

 

سوالات متداول

۱- چه زمانی برای بوی بد بینی بعد از عمل به پزشک مراجعه کنم؟

بوی بد بینی معمولا با گذشت زمان کاهش می‌یابد و باعث بروز مشکل خاصی نمی‌شود. اما اگر پس از گذشت مدت زمانی این بوی بد غیر قابل تحمل شود و یا باعث بروز سردرد و یا حتی سوزش در ناحیه بینی گردد باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

۲- آیا عمل بینی می‌تواند باعث کاهش حس بویایی در بینی شود؟

همان طور که در مقاله کاهش حس بویایی بعد از عمل به این موضوع اشاره کردیم، جراحی بینی اگر توسط یک پزشک متخصص و با سابقه انجام شود باعث بروز چنین مشکلاتی نمی‌گردد.

 

۳- بوی بد بینی تا چه مدت طول می‌کشد؟

معمولا بوی بد در بینی بعد از جراحی تا مدت ۴ الی ۶ هفته ادامه خواهد داشت. اما اگر این مدت زمان طولانی‌تر شد حتما باید برای معاینه و درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

 

۴- چگونه بوی بد بینی را برطرف کنیم؟

در مرحله اول انجام اقدامات بعد از جراحی بینی یکی از مهم‌ترین مسائل در برطرف کردن این مسئله است. رعایت بهداشت فردی و استفاده از سرم‌های آب نمک می‌تواند در بهبود این مسئله بسیار کمک کند.

 

منبع: پزشک ۲۴، rhinoplasty

۴ نظر

 1. سلام
  هر بوی بدی بعد از عمل بینی نشانه عفونت در بینی میشه؟ من دو هفته پیش بینیمو عمل کردم و دو سه روزه که ی بوی بدی احساس می کنم این خطرناکه و باید به دکترم مراجعه کنم؟

  • پشتیبان سایت 1

   با سلام
   یکی از مهم ترین دلایل برای به وجود آمدن بوی بد در بینی بعد از جراحی، عفونت بینی است، اما این مشکل می تواند به دلیل وجود لخته های خونی و یا حتی ترشحات در بینی باشد که با گذشت زمان از بین می رود. در صورتی که بوی بد بینی پس از مدت زمانی همچنان ادامه داشت و روند بهبودی در پیش نگرفت، بهتر است تا برای درمان و رفع کامل آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 2. پردیس اعتمادی

  لطفااااا کمک کنید ممنون سلام خسته نباشید ببخشیدمن دوساله پیش عمل بینی انجام دادم وهیچ مشکلی نداشام حدود۹ماه بعدش یه دفعه ای حش بویایی رو ازدست دادم بعدکلی استفاده از اسپره بینی یکم حس بویایی خوب شد و تونستم حس کنم ولی حس چشایم هنوز مشکل داره خیلی از بوها ومزه های که استشمام میکنم شبیه اون خوراکی نیست مثلا بوی خیار وخربزه وهندوانه به شددت حالموبهم میزنه خیلی بوی بدی داره الان نزدیک یکساله مصرف نکردم بوی پیاز ومزه ای پیاز اصلا شبیه قبلش نیست ومثلا سبزی یاقرمه سبزی بوی به شددت بدی داره اصلا نمیتونم بخورم پرتقال خلاصه یه سری از این میوه سبزی وغذاهارو اصلا نه بوشون رو درست متوجه میشم نه مزشونو میتونم تحمل کنم خیلی اذیتم ممنون میشم زاهنماییم کنید که باید چیکار کنم وپیش چه دکتری بایدبرم

  • کارشناس پزشک 24

   با سلام و وقت بخیر
   موردی که شما می‌فرمایید به احتمال زیاد ربطی به عمل بینی ندارد، خصوصا که می‌فرمایید ۹ ماه بعد از جراحی زیبایی حس بویایی و چشایی خود را از دست داده‌اید. آیا مبتلا به کرونا نشده‌اید؟ چرا که از دست دادن حس بویایی و چشایی یکی از شایع ترین عوارض کروناست که در بعضی بیماران بیشتر از دیگران به طول می‌انجامد. با این حال پیشنهاد ما به شما در درجه اول مراجعه به متخصص عفونی و چنانچه مشکل مرتفع نشد مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.