دلایل گرفتگی بینی بعد از عمل؛ درمان فوری گرفتگی بینی

گرفتگی بینی بعد عمل
فهرست مطالب

از دلایل گرفتگی بینی بعد از عمل می‌توان به تورم بینی، خونریزی، ترشحات داخل بینی، بروز عفونت، جراح بی‌تجربه، آلرژی و حساسیت، وجود تامپون داخل بینی، کوچک شدن سوراخ داخلی بینی اشاره کرد.
در این مقاله از پزشک 24، علاوه بر پاسخ به سوال گرفتگی بینی بعد از عمل چقدر طول میکشد؟ در مورد دلایل احساس گرفتگی بینی بعد از عمل بینی، درمان فوری گرفتگی بینی، بهترین اسپری برای گرفتگی بینی بعد از عمل صحبت شده است. در ادامه با ما همراه باشید:

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

علت گرفتگی بینی بعد از عمل

یکی از عوارض رایج عمل جراحی، گرفتگی بینی است که دلایل مختلفی دارد. در ادامه به برخی از دلایل گرفتگی بینی بعد جراحی اشاره شده است:

تورم بینی

عمل بینی یکی از جراحی‌های پیچیده است که به دلیل دستکاری و دست زدن به بافت داخلی بینی، پس از آن منجر به تورم بینی می‌شود. تورم و گرفتگی بینی بعد عمل بینی منجر به تنگ شدن مجرای تنفسی شده که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

خونریزی

خونریزی بعد از عمل بینی منجر به ایجاد لخته خونی داخل بینی منجر شده که می‌تواند مجرای تنفس را مسدود و باعث گرفتگی بینی شود.

ترشحات داخل بینی بعد جراحی

بعد از عمل بینی، ترشحات مخاط داخلی بینی افزایش یافته که همین موضوع منجر به گرفتگی بینی بعد عمل رینوپلاستی می‌شود. استفاده از بهترین اسپری برای گرفتگی بینی بعد از عمل می‌تواند به کاهش تورم و التهاب ناشی از آن کمک کند.

بخیه بینی

بخیه‌های داخل بینی می‌تواند به طور موقت تنفس را دچار مختل کرده و منجر به گرفتگی بینی بعد از جراحی شود.

بروز عفونت

در برخی از موارد نادر ممکن است بعد جراحی بینی منجر به بروز عفونت شود که همین امر باعث گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی جراحی می‌شود.

کوچک شدن سوراخ‌های بینی

پس از عمل بینی به دلیل فشارهای وارد شده به استخوان بینی، بافت داخلی متورم شده که همین امر منجر به گرفتگی بینی بعد از جراحی می‌شود. همچنین کوچک کردن بیش از حد سوراخ‌های بینی منجر به گرفتگی و دشوار شدن تنفس می‌گردد.

سرماخوردگی بعد از عمل بینی

سرماخوردگی بعد از عمل بینی منجر به تورم بافت داخلی بینی شده که می‌تواند منجر به گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از عمل شود. همچنین سرماخوردگی بعد از جراحی بینی می‌تواند دوره نقاهت بعد از عمل را طولانی کند.

مشکلات سینوس

بیماری سینوسی و درگیری آن می‌تواند منجر به گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از جراحی شود. سینوزیت به دلایل مختلف باکتریایی یا ویروسی می‌تواند به وجود بیاید که باید حتما تحت درمان قرار بگیرد.

آلرژی و حساسیت

برخی از عوامل آلرژی زا می‌تواند منجر به سرفه، عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی و کیپ شدن بینی پس از جراحی شود. پس تا حد امکان باید از عوامل آلرژی‌زا بعد از عمل بینی دوری کرد تا احساس کیپ بودن و گرفتگی بینی نداشته باشید.

جراح بی‌تجربه

اگر بعد از عمل بینی دچار گرفتگی و تنگی تنفس شدید، ممکن است به دلیل جراح بی‌تجربه و غیرماهر باشد. برخی از جراحان به دلیل ایجاد برش نامناسب، عدم اصلاح انحراف تیغه بینی، قرار ندادن غضروف در جای مناسب ممکن است باعث ایجاد گرفتگی بینی بعد از جراحی شود. اگر گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از عمل دائمی باشد امکان دارد نیاز به عمل ترمیم بینی داشته باشید.

تامپون داخل بینی

پس از عمل بینی، به دلیل ثابت ماندن استخوان بینی و جلوگیری از خونریزی از تامپون داخل بینی استفاده شده که معمولا پس از چند ساعت برداشته می‌شود. معمولا با وجود تامپون داخل بینی نفس کشیدن سخت بوده و احساس گرفتگی بینی دارید.

عدم رعایت مراقبت‌های بعد عمل بینی

عدم رعایت نکات مراقبت‌های بعد از عمل بینی مانند استراحت کافی، بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن، پایین نگه داشتن سر منجر به تورم و گرفتگی بعد از عمل بینی می‌شود.

علت گرفتگی بینی بعد از عمل
علت گرفتگی بینی بعد از عمل

 

علائم گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی بینی

علائم گرفتگي بيني بعد عمل بيني در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

 • احساس کیپ بودن بینی
 • مشکلات تنفسی
 • احساس درد و ناراحتی ناحیه بینی
 • عدم احساس حس بویایی
 • ترشحات بینی به رنگ سبز و زرد
 • خروپف
 • تنفس از راه دهان
 • تغییر صدا
 • بوی بد دهان
 • انحراف تیغه بینی

اگر احساس گرفتگی بینی بعد از عمل بینی دائمی و ماندگار بود باید حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی بینی از آندوسکوپی و سی تی اسکن استفاده می‌شود.

علائم گرفتگی بینی بعد جراحی
علائم گرفتگی بینی بعد جراحی

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

بسته بودن یکی از سوراخهای بینی بعد از عمل

کیپ بودن یکی از سوراخ‌های بینی ممکن است به دلیل ایجاد لخته خونی داخل بینی باشد و برای درمان آن باید از سرم شستشو به صورت روزانه و مرتب استفاده کنید.

 

مدت زمان گرفتگی بینی بعد از عمل

مدت زمان گرفتگي بيني بعد عمل بيني به نوع عمل و رعایت نکات مراقبتی بعد عمل بینی بستگی دارد که معمولا پس از چند هفته به مرور زمان برطرف خواهد شد. به طور میانگین گرفتگی بینی بعد از عمل تا 1 الی 3 هفته بعد عمل بینی ادامه دارد و پس از 6 ماه به طور کامل برطرف خواهد شد. اگر گرفتگی بینی بعد از 6 ماه ادامه داشت باید برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود.

 

پیشگیری از گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی

برای جلوگیری از گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی باید یک سری از نکات را رعایت کنید. از جمله:

 • انتخاب جراح با تجربه: انتخاب جراح با تجربه و مناسب می‌تواند به کاهش احساس گرفتگی بینی بعد از عمل بینی کمک کند که از نتیجه عمل بینی رضایت داشته باشید.
 • مصرف دارو: باید برای جلوگیری از گرفتگی بینی بعد جراحی داروهای تجویز شده پزشک را طبق دستورالعمل به صورت مرتب مصرف کنید.
 • خودداری از مصرف دخانیات و الکل: تا 1 ماه بعد از عمل بینی بهتر است از کشیدن سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • استراحت کافی: رعایت مراقبت های بعد عمل بینی و استراحت کافی می‌تواند به جلوگیری از کیپ شدن بینی پس از جراحی کمک کند.
 • پرهیز از فعالیت سنگین: یکی از راه های جلوگیری از کیپ شدن و گرفتگی بینی بعد جراحی، پرهیز از انجام فعالیت سنگین ورزشی است.
 • مصرف مایعات: برای دهیدراته نگه داشتن بعد از جراحی باید به طور مرتب از مایعات و آبمیوه طبیعی استفاده کنید.
راه‌های پیشگیری از گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی
راه‌های پیشگیری از گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

درمان فوری گرفتگی بینی

درمان گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی به علت به وجود آمدن آن بستگی دارد که در ادامه به برخی از راه‌های درمان گرفتگی بینی اشاره شده است:

 • بخور مرطوب: مرطوب نگه داشتن هوا منجر به تنفس راحت و از بین رفتن ترشحات داخل بینی می‌شود که می‌توانید بعد از جراحی بینی برای باز شدن بینی استفاده کنید.
 • سرم شستشو: شستن و مرطوب نگه داشتن بافت داخلی بینی منجر به تخلیه مخاط بینی و تمیز شدن آن می‌شود. همچنین استفاده از سرم شستشو در باز شدن مجرای تنفسی و گرفتگی بینی کمک می‌کند.
 • کمپرس سرد: استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و التهاب بعد جراحی بینی کمک کند.
 • ماساژ بینی: ماساژ دادن اصولی و ملایم بینی می‌تواند منجر به تخلیه ترشحات و باز شدن گرفتگی بینی شود.
 • مصرف داروها: برخی از داروها در کاهش تورم و گرفتگی بینی بعد عمل بینی موثر است که باید حتما با تجویز پزشک استفاده شود.
 • رژیم غذایی: داشتن تغذیه مناسب و پرهیز از خوردن نمک و غذاهای ادویه‌دار در کاهش تورم و التهاب ناشی از جراحی کمک می‌کند.
 • بالا نگه داشتن سر: باید پس از جراحی بینی سر خود را بالا نگه دارید و از خم کردن سر خود خودداری کنید، زیرا این امر منجر به تورم و گرفتگی بینی می‌شود.

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل با مدت زمان گرفتگی بینی بعد از عمل، دلایل و علائم گرفتگی بینی بعد از عمل، بسته بودن یکی از سوراخهای بینی بعد از عمل، راه‌های درمان گرفتگي بيني بعد عمل بيني صحبت شده است. اگر سوال یا تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخ داده شود.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1-بهترین اسپری برای گرفتگی بینی بعد از عمل چیست؟

اسپری هیدراته نمکی سرمایشی در احساس گرفتگی بینی بعد از عمل بینی موثر است که باید با تجویز پزشک استفاده شود.

2-گرفتگی بینی بعد از عمل چقدر طول میکشد؟

گرفتگي بيني بعد از عمل بيني می‌تواند تا 3 ماه ادامه داشته باشد ولی معمولا از هفته دوم احساس کیپ بودن و گرفتگی بینی بعد جراحی کاهش پیدا می‌کند.

3-ایا گرفتگی بینی بعد عمل رینوپلاستی دائمی است؟

گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی دائمی نیست و معمولا چند روز اول این احساس را خواهید داشت و با رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی برطرف خواهد شد.

 

منابع: pezeshk24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *