حس بویایی بعد از عمل بینی

حس بویایی بعد از عمل بینی, خر و پف بعد از عمل بینی

آیا حس بویایی بعد از عمل بینی بر می‌گردد؟ آیا خر و پف بعد از عمل بینی  طبیعی است؟ سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این است که آیا حس بویایی بعد از عمل بینی بازگشت پذیر است؟

گاهی اوقات بعد از انجام جراحی بینی ممکن است متوجه تغییراتی در حس بویایی و همچنین خر و پف کردن در شب شوید، که این علائم ماندگار نیستند و به دلایل مختلفی رخ می دهد.

نداشتن حس بویایی بعد از عمل بینی

 

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین جراحان بینی اصفهان

 

در واقع می توان گفت که تمام این علائم موقتی هستند و بعد از گذشت مدت زمانی کاملا از بین می روند، معمولا مشکلاتی که برای احساس بویای به وجود می آید بعد از یک الی دو ماه بهبود می یابد. اما چرا برخی از افراد دچار نداشتن حس بویایی بعد از عمل بینی می شوند؟

بازگشت حس بویایی بعد از عمل بینی

 

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

ارتباط با کارشناسان

 

نداشتن حس بویایی و چشایی بعد از عمل بینی؟

جراحی بینی فرایندی گسترده و پیچیده است که موجب تغییرات چشمگیری در بینی فرد می شود، که این تغییرات به دلیل وارد کردن ضربه به بینی و فرم دهی به آن می باشد.

بعد از عمل بافت بینی بیمار برای مدتی متورم می شود و به همین دلیل راه تنفس در این مدت تحت تاثیر این تورم و التهاب بعد از عمل قرار می گیرد و موجب بروز عوارضی مانند خر و پف در خواب و یا نداشتن حس بویایی می شود.

حس بویایی بعد از عمل بینی

 

زمان بازگشت حس بویایی فرد بعد از جراحی طولانی مدت نیست و پس از گذشت مدت کوتاهی و به محض کاهش تورم بینی و بهبود یافتن التهاب بعد از عمل ، احساس بویایی و خر و پف فرد هم به حالت اولیه خود باز می گردد.

در موارد بسیار کمی که کاهش تورم بینی طول می کشد ممکن است فرایند بهبودی شش ماه تا یکسال بعد از عمل ادامه داشته باشد.

 

تغییرات اعصاب بویایی و چشایی بعد از عمل بینی

به دلیل التهاب معابر تنفسی بینی عبور جریان هوا به داخل بینی کاهش می یابد و بنابراین مولکول های بو نمی توانند به انتهای عصب بویایی و به گیرنده های بو برسند و در نتیجه حس بویایی بعد از عمل بینی کاهش می یابد.

حس بویایی بعد از عمل بینی

 

درست مانند زمانی که سرما خورده می شوید، زمانی که گیرنده ها بویی را تشخیص ندهند، احساس چشایی هم کاهش می یابد. این موارد یکی از عوارض بعد از جراحی بینی است که بعد از مدت کوتاهی کاملا از بین می رود و شدت آن نیز در افراد مختلف و با شرایط جسمی متفاوت متغیر است.
علاوه بر این، کاهش و یا افزایش اینگونه عوارض به تجربه و مهارت جراح نیز بستگی دارد.

 

زمان لازم برای بازگشت حس بویایی بعد از عمل بینی

هرچه تورم بینی و بافت های داخلی آن کاهش یابد، بهبود حس بویایی افزایش می یابد. از این رو می توان برای افزایش سرعت بهبودی بعد از عمل مراقبت های بعد از جراحی را رعایت نمود و به کاهش تورم و التهاب بینی نیز سرعت بخشید.

کاهش تورم بینی

 

اکثر بیماران حس بویایی خود را ۳ تا ۶ هفته بعد از عمل به دست می آورند. اما برخی از بیماران، که به ندرت هم اتفاق می افتد، حس بویایی خود را در مدت زمان طولانی تری به دست می آورند.

برخی از عمل های جراحی بینی به خاطر بهبود احساس بویایی و خر و پف افراد انجام می شود، به همین دلیل این مشکل بعد از عمل به طور معمول حل می شود و در این مورد هیچ جای نگرانی نمی باشد.

بهبود حس بویایی بعد از عمل بینی

 

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.