آیا عمل بینی بدون تامپون امکان پذیر است؟

در عمل بینی بدون تامپون ، پزشک بعد از عمل از تامپون داخل سوراخ های بینی استفاده نمی کند و تنها به چسب و گچ بینی اکتفا می کند. برای کسانی که به تازگی عمل بینی انجام داده اند، استفاده از چسب، تامپون و گچ بعد از عمل بینی برای محافظت و جلوگیری از ضربه خوردن بینی بیمار، در طول روند بهبودی لازم می باشد.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح ترمیم بینی در اصفهان

دلیل جایگزینی آتل اسپلینت با گچ بینی

بعد از عمل بینی یک آتل بر روی آن قرار می گیرد که برای محافظت از بینی انجام می شود. گچ و یا آتل معمولا به مدت یک هفته بر روی بینی قرار می گیرد.

در گذشته برای جلوگیری از خونریزی از تامپون برای داخل بینی استفاده می کردند اما اکنون تنها با گچ و چسب از بینی محافظت می شود.

عمل بینی بدون تامپون

اسپلینت ها ممکن است از جنس فلز و یا سیلیکون باشد و برای محافظت از پل بینی در هنگام بهبودی تیغه و حفره بینی مورد استفاده قرار گیرند. این کار باعث می شود تا استخوان هایی که تغییر کرده اند در طول عمل تا زمان بهبودی کامل ثابت باقی بمانند.

گذاشتن گچ بر روی بینی آن هم به مدت یک هفته ممکن است برای بیمار دشوار باشد و فرد در این مدت اذیت شود به همین دلیل امروزه از اسپلینت بر روی بینی استفاده می شود. اسپلینت به مدت یک هفته بر روی بینی قرار می گیرد.

عمل بینی بدون تامپون

بعضی از پزشکان از تامپون در داخل بینی استفاده می کردند. جنس تامپون از پنبه یا گاز استریل بوده و در زمان استفاده، تامپون را آغشته به پماد تتراسایکلین می کردند.

دلیل استفاده از تامپون، جذب ترشحاتی می باشد که در این مدت ممکن است در بینی جمع شوند. چنانچه از تامپون استفاده نشود ترشحات در داخل بینی خشک شده و نیاز به مدت زمان بیشتری برای بهبودی و تنفس راحت می باشد.

عمل بینی بدون تامپون

در زمان استفاده از تامپون، تنفس از بینی امکان پذیر نبود و همین مسئله باعث خشکی دهان می شد که بایستی با خوردن مایعات زیاد از خشکی دهان جلوگیری شود. همچنین در زمان خارج کردن تامپون از بینی کمی با درد همراه بود.

امروزه استفاده از تامپون توسط پزشکان منسوخ شده است و جایگزینی برای آن با نام استنت و یا ایروی قرار گرفته است. airway مشکلات تامپون را ندارد زیرا در میان استنت یک راه باز وجود دارد که برای عبور هوا ایجاد شده است.

در عمل بینی با استفاده از ایروی بیمار از روز اول بعد عمل می تواند از راه بینی تنفس کند و همچنین مشکل خارج کردن تامپون با درد بسیار را ندارد.

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *