مراقبت بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی و نکات مهم در مورد آن

مراقبت های بعد از عمل بینی می تواند تاثیر به سزایی بر روی نتیجه جراحی و حتی کوتاه تر شدن طول دوره نقاهت داشته باشد. این مراقبت ها شامل موارد بسیاری است که فرد با مطالعه و آگاهی هرچه بیشتر در مورد آن می تواند به بهترین نجو ممکن این اقدامات را انجام دهد.

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل رینوپلاستی می تواند روند بهبودی و ترمیم زخم ها و بافت های آسیب دیده در زمان جراحی را سرعت بیشتری بخشد و نتایج مطلوب و رضایت بخشی را برای بیمار به دنبال داشته باشد.

ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی، نحوه خوابیدن بعد از عمل و تغذیه مناسب و همچنین روش های کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی بینی را توضیح دهیم تا با تمامی این اقدامات آشنایی کامل داشته باشید و بتوانید بدون هیچ نگرانی برای انجام جراحی خود اقدام نمایید.

 

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی، فرد بیمار برای افزایش سرعت بهبودی وی و کاهش طول دوران نقاهت و مهم تر از همه رسیدن به یک نتیجه رضایت بخش از عمل، باید یکسری موارد را که شامل مراقبت های بعد از عمل بینی در هر فردی می شود را رعایت نماید.
این موارد می تواند به شرح ذیل باشد:

 • در ابتدا بعد از عمل بینی و به مدت حداقل ۷ روز پس از جراحی بایستی استراحت نمایید و از انجام فعالیت های سنگین و یا ورزش در این دوره خودداری کنید.
 • پس از یک هفته برای برداشتن آتل و یا گچ بینی و همچنین کشیدن بخیه ها بایستی به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.
 • قبل از رفتن به مطب پزشک معمولا به شما توصیه می شود که استحمام کنید، زیرا باعث می شود تا آتل و یا گچ بینی راحت تر جدا شود.

اقدامات بعد از عمل بینی

 • تورم و کبودی بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است و معمولا در اطراف بینی و چشم ها دیده می شود. سرعت کاهس تورم و کبودی بعد از عمل می تواند با کمک روش هایی انجام گیرد که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.
 • بهتر است در هنگام خوابیدن و استراحت سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. برای اینکار می توانید از دو بالشت در زیر سر خود استفاده کنید.
 • از قرار دادن عینک به صورت مستقیم بر روی بینی پرهیز کنید، در صورت اجبار می توانید با کمک یک چسب آن را به پیشانی خود متصل کنید.
 • تغذیه بعد از عمل بینی یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی است. در طول دوران نقاهت از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارد خودداری کنید و بیشتر از مایعات و نوشیدنی های مقوی استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید تا مدت زمانی پس از جراحی بینی پرهیز نمایید.
 • به مدت حداقل دو هفته از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید زیرا می تواند باعث اختلال در عروق خونی گردند.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی، می‌توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

مزاقبت های بعد از عمل بینی گوشتی

یکی از انواع مدل بینی، بینی های گوشتی است که برای جراحی آن به دلیل آسیب پذیری بالا نیاز به مراقبت های بیشتری دارد.
یکی از مهم ترین نکات در مورد اقدامات پس از جراحی در بینی های گوشتی، جلوگیری از وارد شدن ضربه به آن است. برای اینکار بهتر است در هنگام خوابیدن از بالشت های بلند و نرم استفاده کنید و اطراف سر خود با قرار دادن بالشت های دیگری از تکان خوردن سرتان جلوگیری کنید.

اقدامات بعد از جراحی بینی گوشتی

همچنین برای کاهش سریع تر التهاب پس از عمل باید داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع استفاده کنید. در اینگونه بیماران توصیه می شود که چسب بینی را به مدت طولانی تری استفاده نمایند.

 

مطلب پیشنهادی: عمل بینی در بیمارستان های دولتی تهران

 

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل بینی ، تغذیه مناسب است که می تواند علاوه بر کاهش سریع تر طول دوران نقاهت به کاهش تورم و کبودی بعد از عمل نیز کمک بسیاری کند.

از جمله خوراکی هایی که بعد از عمل بینی توصیه می شود تا از مصرف آن ها پرهیز کنید، غذاهایی هستند که نیاز به جویدن بسیار دارند و در واقع می توان گفت که بایستی از مصرف غذاهای خشک و سفت پرهیز کنید.

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی

غذاهایی که برای این دوران می توانند مفید باشند، نوشیدنی های مقوی و حتی آب فراوان و غذاهای آبکی مانند سوپ می باشد.

برا مطالغه بیشتر در این مورد می توانید به مقاله تغذیه مناسب بعد از عمل بینی مراجعه کنید.

 

کاهش تورم و کبودی بعد از عمل بینی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی زیبایی برای کاهش سریع تر التهاب و ورم بعد از عمل انجام می شود. ایجاد تورم و یا کبودی بعد از عمل زیبایی بینی یکی از معمولی ترین اتفاقاتی است که برای هر بیمار پس از جراحی رخ می دهد. این مسئله به دلیل آسیب رسیدن به بافت ها و وارد شدن ضربه به استخوان بینی است.
تورم و کبودی معمولا پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می رود، اما اگر فرد تمایل داشته باشد که این بهبودی را سرعت بخشد می تواند موارد زیر را رعایت کند:

 • یکی از رایج ترین راهکارها برای رفع این مسئله، استفاده از کمپرس سرد است. بیمار می تواند این کمپرس را در اطراف بینی و چشم ها قرار دهد و اینکار را در طول روز چندین بار تکرار کند.

کمپرس سرد

 • علاوه بر این، از مصرف غذاهایی که نمک فراوان در آن دارد پرهیز کنید. نمک می تواند باعث افزایش التهاب و تورم در بافت های آسیب دیده شود.
 • یکی دیگر از راهکارهای کاهش تورم و التهاب بعد از عمل، خوابیدن به صورتی است که سر شما بالاتر از بدنتان قرار بگیرد. همچنین از خم کردن سرتان به مدت طولانی پرهیز کنید.
 • مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک یکی دیگر از راهکارهای کاهش تورم و کبودی بعد از عمل است.

در صورتی که تمایل دارید می توانید برای مطالعه بیشتر در این خصوص به مقاله کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی مراجعه کنید.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کاهش ورم و کبودی بعد از عمل بینی، می‌توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

نحوه شستشو بعد از عمل بینی

نحوه شستشوی صحیح بعد از جراحی، یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل بینی است که می تواند تاثیر به سزایی در تنفس راحت تر شما در زمان دوره نقاهت باشد.

شستشوی بینی می تواند با کمک سرم های شستشو که در داروخانه ها موجود هستند انجام شود. روش انجام اینکار به صورت زیر است:

شستشو پس از جراحی بینی

در ابتدا مقداری از محلول سرم را در داخل یک سرنگ می ریزید و پس از آن با قرار دادن سر سرنگ در داخل بینی، با وارد کردن کمی فشار به آن، مایع داخل آن را به داخل بینی هدایت کنید. سپس با پایین آوردن سر خود محلول را از بینی خارج نمایید.
اینکار را می توانید با نظر پزشک چندین بار در طول روز تکرار کنید. با شستشوی بینی می توانید از بسته شدن راه تنفس جلوگیری کنید و احساس بهتری نیز داشته باشید.

 

مراقبت های بعد از عمل بینی شکسته

این اقدامات نیز همانند مراقبت های بعد از جراحی زیبایی است، با این تفاوت که طول دوره نقاهت در این مدل جراحی ممکن است طولانی تر باشد.

عمل بینی شکسته

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *