لوگو پزشک24
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نوشیدنی های بعد عمل بینی؛ لیست نوشیدنی مجاز و غیرمجاز بعد از عمل بینی

نوشیدنی های مجاز و غیرمجاز بعد عمل بینی اهمیت زیادی در روند بهبود شما دارد که معمولا آب، سوپ، دمنوش گیاهی و آبمیوه طبیعی مانند آب آناناس، آب هویج و آب کرفس برای تسریع روند بهبودی و ترمیم زخم مناسب است. همچنین از خوردن نوشابه گازدار، آبمیوه صنعتی، چای و قهوه تا چند هفته بعد عمل بینی باید پرهیز کنید.
نوشیدنی بعد از عمل بینی
فهرست مطالب

نوشیدنی های بعد عمل بینی اهمیت زیادی در روند بهبود و کاهش دوران نقاهت دارد. همچنین خوردن آب آناناس و دیگر آبمیوه‌های طبیعی تاثیر زیادی در التیام زخم‌ها و کاهش تورم و التهاب بینی دارد. همچنین از خوردن یک سری نوشیدنی غیر مجاز مانند نوشابه، چایی و قهوه بعد عمل بینی باید پرهیز کنید. 

اگر تمایل دارید در این مقاله از پزشک ۲۴، با بهترین نوشیدنی بعد از عمل بینی، لیست نوشیدنی های مجاز و غیر مجاز بعد عمل بینی، خوردن چای و قهوه بعد جراحی بینی و میزان مصرف آن آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید:

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

بهترین نوشیدنی بعد از عمل بینی

نوشیدنی بعد عمل بینی اهمیت زیادی در نتیجه نهایی و کاهش دوران نقاهت بعد جراحی دارد که در ادامه لیستی از بهترین نوشیدنی های بعد عمل بینی آورده شده است:

آب

یکی از بهترین نوشیدنی های بعد عمل بینی آب است که باید به مقدار فراوان مصرف کنید. با عمل بینی آب بدن کم شده که برای جبران آن باید بعد جراحی برنامه منظم داشته باشید. ولی باید دقت داشته باشید که نوشیدن آب بلافاصله بعد عمل بینی درست نیست و باید ۱ ساعت بعد ریکاوری و با مشورت پزشک آب بنوشید. 

آب میوه های طبیعی (آناناس، کرفس و هویج)

نوشیدن آبمیوه طبیعی بعد عمل بینی به دلیل خواصی که دارد منجر به کاهش تورم و التهاب، جلوگیری از خشکی بینی بعد عمل و پوست بعد جراحی می‌شود.

در ادامه لیست بهترین آبمیوه‌های طبیعی بعد عمل بینی نیز آورده شده است:

• آب آناناس: آب آناناس جز نوشیدنی های مجاز و مفید بعد عمل بینی است که به دلیل بروملین موجود در آن تورم و التهاب ناشی از جراحی را کاهش می‌دهد. 

• آب کرفس: یکی دیگر از نوشیدنی های بعد عمل بینی آب کرفس است که به التیام و ترمیم زخم‌های بینی کمک می‌کند. بنابراین در هفته اول بعد جراحی بینی به طور مکرر می‌توانید از آب کرفس استفاده کنید. 

• آب هویج: یکی از نوشیدنی های مفید بعد عمل بینی، آب هویج طبیعی است که باعث کاهش درد و تورم بینی می‌شود. 

خوردن اب اناناس بعد از عمل بینی
خوردن اب اناناس بعد از عمل بینی

سوپ 

یکی از بهترین نوشیدنی ها و غذاهای آبکی بعد عمل بینی، سوپ است که با وجود سبزیجات منجر به کاهش تورم و التهاب ناشی از جراحی می‌شود. همچنین نرم و بودن و هضم سریع آن یکی دیگر از نقاط قوت است که باعث جلوگیری از یبوست بعد عمل بینی نیز می‌شود. 

دمنوش های گیاهی

خوردن یک سری دمنوش گیاهی بعد عمل بینی منجر به کاهش تورم و التهاب می‌شود. 

• چای سبز: چای سبز به دلیل داشتن تئوفیلین منجر به باز کردن مجرای تنفسی و گرفتگی بینی بعد جراحی می‌شود. همچنین چای سبز به عنوان یک نوشیدنی ضد التهاب و افزایش سیستم ایمنی بدن کاربرد دارد. 

• دمنوش زنجبیل: زنجبیل اگر به مقدار کم مصرف شود منجر به کاهش تورم بینی، جلوگیری از عفونت بعد عمل بینی نیز می‌گردد. 

• دمنوش بابونه: بابونه به دلیل داشتن فلاونوئیدها، خواص درمانی و ضدالتهاب برای بعد جراحی بینی مفید است که آرام‌بخش می‌باشد و استرس شما را کاهش می‌دهد.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

مقاله پیشنهادی: بعد از عمل بینی چی بخوریم؟

 

نوشیدنی های ممنوع بعد از عمل بینی

خوردن یک سری از نوشیدنی‌ها بعد عمل بینی ممنوع است که در ادامه لیست آنها آورده شده است:

خوردن قهوه بعد از عمل بینی 

قهوه به دلیل کافئینی که دارد منجر به کند شدن روند بهبود و افزایش استرس می‌شود که بهتر است تا چند هفته بعد جراحی بینی مصرف نکنید.

خوردن نوشابه بعد عمل بینی

نوشابه به دلیل داشتن کافئین و شکر زیادی بعد جراحی بینی مناسب نیست و منجر به کاهش روند بهبود و تورم بیشتر می‌شود. بهتر است ۱ هفته بعد عمل بینی فقط از آب و آبمیوه طبیعی استفاده کنید تا بهبودی به طور کامل حاصل شود.

مصرف مشروبات الکلی بعد عمل بینی

مصرف مشروبات الکلی بعد عمل بینی تا حداقل ۲ هفته بعد جراحی به علت افزایش خونریزی و تجمع خون در زیر پوست و تورم نباید مصرف شود. 

 آبمیوه‌های صنعتی بعد عمل بینی

آبمیوه صنعتی به دلیل داشتن قند و شکر زیاد مناسب نبوده و بهتر است از آبمیوه‌های طبیعی و آب استفاده کنید. 

خوردن چایی بعد از عمل بینی

چای به دلیل داشتن کافئین بعد جراحی توصیه نمی‌شود. همچنین چای داغ باعث خونریزی و تورم بیشتر می‌گردد که بهتر است تا چند روز خوردن چای بعد عمل بینی را به تعویق بیندازید. 

نوشیدنی‌های خیلی داغ یا سرد 

نوشیدنی خیلی سرد یا داغ ممکن است روی روند بهبود جراحی بینی تاثیر گذاشته و مناسب نباشد، به همین دلیل بهتر است از نوشیدنی ولرم استفاده کنید. 

نوشیدنی های ممنوع بعد از عمل بینی
نوشیدنی های ممنوع بعد از عمل بینی

 

تاثیر کافئین بعد از عمل بینی 

کافئین بعد عمل بینی منجر به کند شدن روند بهبود و زخم‌های عمل بینی و افزایش فشار خون می‌شود که بهتر است تا چند روز بعد عمل بینی از نوشیدن نوشیدنی‌های دارای کافئین پرهیز کنید. 

افزایش خطر خونریزی 

کافئین بعد عمل بینی می‌تواند منجر به بالا رفتن فشار خون و افزایش خطر خونریزی بعد عمل بینی شود. 

تداخل با داروهای تجویزی 

کافئین موجود در قهوه یا دیگر نوشیدنی ها ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد. 

کم شدن آب بدن 

مصرف نوشیدنی های دارای کافئین بعد عمل بینی منجر به کاهش آب بدن می‌شود. بهتر است بعد جراحی بینی از نوشیدنی های که به ترمیم زخم کمک می‌کند، استفاده کنید. 

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

زمان مناسب برای مصرف نوشیدنی ها بعد عمل بینی 

مصرف نوشیدنی بعد عمل بینی بهتر است 1 ساعت بعد ریکاوری انجام شود. زیرا اگر فورا بعد عمل بینی چیزی مصرف کنید ممکن است منجر به ایجاد حالت تهوع و دل درد شود. بنابراین با توجه به نظر پزشک خود پس از گذشت 1 ساعت بعد ریکاوری ابتدا آب و دیگر آبمیوه‌های طبیعی را مصرف کنید. 

 

میزان مصرف نوشیدنی ها بعد جراحی بینی

مصرف نوشیدنی بعد عمل بینی به جبران آب از دست رفته بدن در زمان جراحی و ترمیم زخم‌ها نیز کمک می‌کند. بنابراین بهتر است روزانه ۸ لیوان آب و ۱ الی ۲ لیوان آبمیوه طبیعی مانند آب آناناس، آب کرفس و آب هویج استفاده کنید. 

 

نحوه ی مصرف نوشیدنی ها بعد عمل بینی چگونه است؟

نوشیدنی بعد عمل بینی حتما در لیوان باید باشد و به هیچ عنوان از نی استفاده نکنید. زیرا نی منجر به ایجاد فشار روی بافت و استخوان بینی می‌شود و همچنین احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد. همچنین خوردن نوشیدنی خیلی سرد و خیلی داغ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا نوشیدن نوشیدنی داغ منجر به خونریزی و نوشیدن نوشیدنی خیلی سرد باعث درد بعد عمل بینی و اطراف آن می‌گردد. 

خوردن نوشیدنی با نی ممنوع است
خوردن نوشیدنی با نی ممنوع است

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل در مورد نوشیدنی های مجاز بعد عمل بینی، زمان مصرف نوشیدنی بعد از عمل بینی، تاثیر کافئین بعد جراحی بینی و لیست نوشیدنی‌های غیرمجاز بعد جراحی بینی صحبت شده است. اگر در مورد نوشیدنی های بعد عمل بینی سوال یا تجربه دارید در قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود. 

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

۱- ایا خوردن قهوه بعد عمل بینی مجاز است؟

خیر، خوردن قهوه به دلیل داشتن کافئین بعد جراحی بینی تا حداقل ۲ هفته بعد عمل مجاز نیست، زیرا باعث تورم و کند شدن روند بهبود زخم‌ها می‌شود. 

۲- چه زمانی مصرف کافئین بعد عمل بین را میتوان شروع کرد؟

مصرف کافئین و قهوه بعد 2 هفته از جراحی بینی مجاز است و در صورت تمایل می‌توانید مصرف کنید. 

۳- ایا خوردن چایی بعد از عمل بینی مجاز است؟

خوردن چای بعد عمل بینی به دلیل داشتن کافئین و داغ بودن آن باعث خونریزی بیشتر و افزایش تورم می‌شود که تا چند روز بعد جراحی بهتر است مصرف نکنید. 

 

پزشک۲۴ مرجع تخصصی عمل زیبایی بینی

6 پاسخ

 1. بستنی و نوشابه خوردنش موردی نداره بعد عمل بینی
  چون من مدام مصرف میکنم

  1. با سلام و وقت بخیر
   بهتر است از نوشیدن مایعات گازدار مانند نوشابه تا چد روز بعد از عمل خودداری کنید.
   خوردن بستنی تا دو هفته بعد از عمل بینی توصیه نمی‌شود. چون بستنی می‌تواند باعث تشدید حالت تهوع، سردرد و نیز گلودرد شود.

 2. من تا ۳ روز بعد از عمل تقریبا هیچ چیزی نمی‌تونستم بخورم و فقط نوشیدنی و مایعات مصرف می‌کردم. آب‌ میوه‌ های طبیعی بهترین نوشیدنی هایی بودن که بعد عمل می‌تونستم بخورم. هم خوشمزه بودن و هم بهم انرژی می‌دادن. از اون طرف خوردن سوپ برام خیلی سخت بود چون باید بدون ادویه درست می‌شد و خب مزه‌ی خوبی نداشت:(

  1. با‌سلام و وقت بخیر
   خیلی ممنون که تجربه بعداز عمل بینی تون رو با پزشک 24 به اشتراک گذاشتید.

  1. با سلام و وقت بخیر
   بهتر است بعد از عمل بینی از نوشیدن نوشیدنی های خیلی یخ و خیلی داغ خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *