چند روز بعد از عمل بینی میتوان غذای جویدنی خورد؟

چند روز بعد از عمل بینی میتوان غذای جویدنی خورد؟ شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که تا کی نمی‌توانم غذاهای سفت و جویدنی بخورم؟ در جواب این سوال باید بگوییم که بهتر است صبر کنید تا دوره نقاهت شما به طور کامل سپری شود و سپس غذاهای سفت و جویدنی بخورید. بهتر است در 1 ماه اول بعد عمل بینی فقط از غذاهای نرم و آبکی که نیاز به جویدن زیاد ندارد مصرف کنید تا به بینی و اطراف آن فشار وارد نشود.
چند روز بعد از عمل بینی میتوان غذای جویدنی خورد
فهرست مطالب

در پاسخ به سوال چند روز بعد عمل بینی می‌توان غذای جویدنی خورد؟ معمولا بین پزشکان متخصص اجماع نظر وجود دارد. زیرا خوردن غذاهای سفت و جویدنی بعد عمل بینی منجر به تغییر فرم بینی، خونریزی و پارگی بخیه‌ها، بروز ترشحات بعد عمل بینی و ایجاد درد در ناحیه بینی می‌شود و رعایت کردن آن روند بهبود را سرعت می‌بخشد.
در این مقاله از پزشک 24، علاوه بر پاسخ به سوال “تا چند وقت بعد عمل بینی نباید غذای جویدنی خورد؟” با نکات مهم تغذیه مناسب بعد عمل بینی، عوارض خوردن غذای جویدنی بعد عمل بینی، غذاهای ممنوعه جویدنی بعد عمل بینی و مدت زمان پرهیز از خوردن غذاهای جویدنی می‌توانید آشنا شوید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

چند روز بعد از عمل بینی میتوان غذای جویدنی خورد؟

چه مدت بعد از عمل بینی میتوان غذای جویدنی خورد؟ خوردن غذاهای جویدنی و سفت بعد عمل بینی ممنوع است زیرا جویدن این نوع غذاها منجر به ایجاد فشار به بینی و بخیه‌ها می‌شود. بنابراین بهتر است تا 1 ماه بعد از عمل زیبایی بینی از خوردن غذاهای جویدنی و سفت خودداری کنید تا دوره نقاهت شما سریع‌تر تمام شود.

 

تغذیه مناسب بعد عمل بینی

داشتن رژیم غذایی مناسب و نرم و پرهیز از خوردن غذای جویدنی بعد از عمل بینی اهمیت زیادی دارد و سرعت روند بهبودی را تسریع می‌بخشد. از غذاهای مناسب بعد عمل جراحی بینی می‌توان به سوپ، پوره، سبزیجات نرم، آبمیوه طبیعی، پوره میوه و …. اشاره کرد.
اگر تمایل دارید با رژیم غذایی و تغذیه بعد از عمل بینی آشنا شوید می‌توانید مقاله زیر را کامل مطالعه کنید:

مقاله پیشنهادی: بعد از عمل بینی چی بخوریم

 

عوارض جویدن غذا بر روند بهبودی

از عوارض جویدنی غذاهای سفت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز خونریزی بعد عمل بینی
 • جابجایی غضروف بینی بعد از عمل
 • پاره شدن بخیه‌های بینی بعد از عمل
 • افزایش التهاب و ورم بینی
 • طولانی شدن دوره نقاهت
 • ایجاد فشار روی بینی
 • افزایش ترشحات بینی بعد عمل
 • ایجاد درد ناحیه بینی
 • کشیده شدن لب بالا و تغییر فرم بینی
 • عدم بهبود زخم‌های بینی
عوارض خوردن غذای جویدنی بعد عمل بینی
عوارض خوردن غذای جویدنی بعد عمل بینی

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

غذاهای ممنوعه جویدنی بعد عمل بینی

جویدن غذاهای سفت به لب بالایی فشار زیادی وارد کرده و روند بهبود را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین رعایت تغذیه مناسب و نرم بعد عمل بینی اهمیت زیادی در نتیجه جراحی بینی دارد. در ادامه به برخی از غذاهای سفت و جویدنی که بعد عمل بینی مجاز نیست اشاره شده است:

پفک، چیپس و پاپ کرن

خوردن تنقلات سفت و جویدنی مانند پفک، چیپس و پاپ کرن باعث باز کردن بیش از حد دهان شده و نیاز به جویدن بسیار دارد که تا 2 ماه عمل بینی بهتر است مصرف نشود.

تخمه، آجیل و خشکبار

خوردن آجیل و شسکتن تخمه به بینی و اطراف آن فشار وارده کرده و به همین دلیل خوردن آنها تا 2 ماه بعد جراحی مجاز نیست. بنابراین تمایل به خوردن آجیل دارید بهتر است آنها را میکس کرده و به صورت پودر استفاده کنید که نیاز به جویدن ندارد.

غذاهای پرنمک و ادویه‌دار

اگر تمایل دارید که ورم بعد عمل بینی به زودی فروکش کند باید از خوردن غذاهای پرنمک نیز خودداری کنید. از طرفی خوردن غذاهای ادویه‌دار به افزایش ترشحات بینی بعد عمل و التهاب بیشتر نیز کمک می‌کند که به همین دلیل بهتر است تا 2 ماه اول از غذاهای بدون نمک و با ادویه کم استفاده کنید. همچنین برخی از افراد نسبت به ادویه‌ها حساسیت داشته و ممکن است باعث آبریزش بینی بعد عمل شود. در مقاله برای ورم بعد از عمل بینی چه بخوریم لیستی از غذاها و نوشیدنی‌هایی که طبق تجربه زیباجویان باعث کاهش ورم بینی می‌شوند، آمده است. توصیه می‌شود در دوران نقاهت بعد از عمل بینی این موادغذایی را مصرف کنید.   

مشروبات الکلی و قهوه

کافئین موجود در قهوه و مشروبات الکی خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی بعد عمل بینی را افزایش می‌دهد که بهتر است در 2 ماه اول از آنها استفاده نکنید.

غذاهای داغ و سفت

برای جلوگیری از خونریزی و تغییر فرم بینی بهتر است از خوردن غذاهای داغ و سفت خودداری کنید. زیرا غذاهای داغ منجر به افزایش تورم، قرمزی و التهاب ناشی از جراحی می‌شود. بهتر است در هفته اول بعد عمل بنیی غذاهای ولرم، نرم، سبک و آبکی استفاده کرده تا روند بهبود تسریع یابد.

جگر و ساندویچ

خوردن جگر، ساندویچ، پیتزا و غذاهای فست فودی که نیاز به جویدن زیاد دارد به شدت بعد عمل بینی مضر است و باید تا حداقل 2 ماه بعد عمل بینی از خوردن آنها پرهیز کنید. همچنین خوردن غذاهای سفت و جویدنی هضم دیرتری داشته و منجر به ایجاد مشکلات گوارشی و یبوست بعد از عمل بینی نیز می‌شود.

غذاهای ممنوعه جویدنی بعد عمل بینی
غذاهای ممنوعه جویدنی بعد عمل بینی

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

معرفی غذاهای مناسب بعد از عمل بینی

رعایت رژیم غذایی مناسب بعد عمل بینی اهمیت زیادی در نتیجه نهایی و روند بهبود دارد که در ادامه به تفکیک زمانی تغذیه بعد عمل بینی اشاره شده است:

هفته اول بعد از عمل بینی

در هفته اول بعد عمل بینی باید فقط از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید. سعی کنید میوه‌ها را پوره کرده و یا آبمیوه طبیعی مصرف کنید. افزایش سیستم ایمنی و تامین قوای بدن در هفته اول بعد جراحی برای ریکاوری و بهبود اهمیت زیادی دارد. در هفته اول بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای جویدنی که سفت هستند مانند آجیل، تخمه، آدامس، چیپس و غلات، ساندویچ و …. خودداری کنید.

هفته دوم بعد عمل بینی

در هفته دوم بعد عمل بینی باید از خوردن غذاهای سفت و جویدنی، فراوری شده، چرب و ادویه‌دار نیز خودداری کنید. مصرف سوپ و پوره سیب‌زمینی می‌تواند به روند بهبود شما نیز کمک کند.

هفته سوم بعد از عمل زیبایی بینی

در هفته سوم بعد از عمل بینی می‌توانید از غذاهای نرم و آبکی مانند سوپ، فرنی، آب گوشت و پوره استفاده کنید تا به بینی و اطراف آن فشار وارد نشود. همچنین در این دوران از خوردن غذاهای چسبنده که به نیاز به جویدن زیاد دارد باید پرهیز کنید، زیرا خوردن غذاهای چسبنده و سفت باعث گلو درد بعد عمل بینی نیز می‌شود. 

هفته چهارم بعد عمل بینی

در هفته چهارم بعد از عمل بینی نیز باید همچنان از خوردن غذهای پرنمک، ادویه‌دار، فست فودی، چرب، جویدنی و سفت پرهیز کنید تا دوران نقاهت به خوبی سپری شود.

 

نکات مهم در مورد جویدن غذا

در ادامه به نکات مهم در مورد خوردن غذای جویدنی بعد عمل بینی پرداخته شده است:

 • از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید.
 • از خوردن غذاهای تند و اسیدی و دارای ادویه فراوان خودداری کنید.
 • مصرف کافئین، قهوه، سیگار، قلیان و مشروبات الکلی را تا 1 ماه بعد عمل بینی متوقف کنید.
 • از مصرف نمک تا حد امکان تا 2 ماه بعد از عمل بینی پرهیز کنید.
 • از غذاهای سرشار از فیبر و نرم استفاده کنید تا روند بهبود سرعت یابد.

 

سخن نهایی

داشتن رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بینی یکی از عوامل مهم در گرفتن نتیجه مطلوب جراحی است که در ین مقاله به طور در مورد غذاهای جویدنی و سفت بعد عمل بینی، رژیم غذایی مناسب در هفته‌های اول بعد جراحی صحبت شده است. اگر همچنان در مورد “خوردن غذای جویدنی بعد عمل بینی” سوال یا تجربه دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1- چه زمانی بعد عمل بینی می‌توان آدامس جوید؟

آدامس جویدن بعد عمل بینی تا 2 ماه بعد جراحی ممنوع است زیرا می‌تواند به بینی و ساختار آن فشار وارد کند.

2- چند وقت بعد از عمل بینی میتوان غذای جویدنی خورد؟

بهتر است تا 1 ماه اول بعد عمل بینی برای جلوگیری از ایجاد فشار به بینی و درد آن از خوردن غذاهای جویدنی و سفت خودداری کنید.

3- چند ساعت بعد عمل بینی می‌توان غذا خورد؟

معمولا 8 ساعت بعد از عمل بینی می‌توانید غذاهای نرم و آبکی را به آرامی بخورید.

4- میزان باز شدن دهان بعد عمل بینی چقدر است؟

برای خوردن غذاها بعد عمل بینی بهتر است دهان خود را به مقدار کم باز کنید. به همین دلیل بهتر است در هفته‌های اول بعد جراحی بینی غذاهای نرم و آبکی که نیاز به جویدن زیاد ندارد، استفاده کنید.

5- ایا خوردن چای بعد از عمل بینی مجاز است؟

اگر چای ولرم باشد خوردن آن بعد از عمل بینی منعی ندارد. به طور کلی بهتر است از نوشیدنی‌های مفید مانند آبمیوه طبیعی استفاده کنید.

 

پزشک ۲۴ مرجع تخصصی عمل زیبایی بینی

منبع: smileteamturkey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *