چگونه جای بخیه بعد عمل بینی را از بین ببریم؟ + نکات مراقبتی

از بین برد جای بخیه بعد عمل بینی
فهرست مطالب

بهترین راه های از بین برد جای بخیه بعد عمل بینی استفاده از کرم ترمیم‌کننده، ماساژ و ضدآفتاب است که باید طبق دستور پزشک استفاده شود. همچینن رعایت نکات مراقبتی بعد عمل بینی مانند پرهیز از کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی، خودداری از انجام فعالیت سنگین ورزشی، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، کنترل سرفه و عطسه، استفاده از کمپرس سرد در بهبود جای بخیه بعد جراحی بینی موثر است.
اگر تمایل دارید در مورد بهترین پماد برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی، انواع بخیه عمل بینی، چگونگی از بین برد جای بخیه بعد جراحی بینی و نکات مراقبتی پس از آن اطلاعات کافی داشته باشید؛ در این مقاله از پزشک 24، همراه ما باشید:

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی و ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

انواع بخیه بعد عمل بینی

انواع بخیه‌های عمل بینی به 2 نوع جذبی و غیرجذبی تقسیم می‌شود که از بخیه‌های جذبی برای داخل بینی و بافت آن استفاده می‌شود. از بخیه‌های غیرقابل جذب برای برش وسط بینی، کناره و سوراخ‌های بینی استفاده می‌شود که معمولا پس از 1 هفته باید برای کشیدن آنها به پزشک مراجعه کنید.

 

از بین بردن جای بخیه عمل بینی

چگونگی از بین بردن رد بخیه بعد عمل بینی اهمیت زیادی دارد که در صورت ماندن جای آن زیبایی و اعتماد به نفس فرد کاهش پیدا می‌کند. معمولا جراحان برای از بین بردن جای بخیه کرم ترمیم‌کننده مخصوص تجویز می‌کنند.
از دیگر راه های خانگی از بین بردن جای بخیه بعد عمل بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کرم‌های ترمیم کننده: استفاده از کرم‌هایی که حاوی ویتامین A و ، E، زینک اکساید، سیکا‌اکتیو است می‌تواند به بهبود جای زخم و ترمیم آن کمک کند. البته که بهترین کرم ترمیم کننده برای از بین بردن جای بخیه بعد عمل بینی باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.
  • ماساژ: ماساژ دادن محل بخیه به افزایش جریان خون و کلاژن‌سازی کمک می‌کند که به از بین رفتن جای بخیه و ترمیم بافت آن کمک می‌کند.
  • ضد آفتاب: استفاده کرم ضدآفتاب در معرض نور خورشید بعد عمل بینی واجب است که باید برای جلوگیری از ایجاد لک و باقی ماندن رد بخیه بعد عمل بینی حتما استفاده شود.

 

ماساژ دادن جای بخیه چگونه است؟

برای ماساژ دادن جای بخیه بعد عمل بینی باید اجازه دهید که به طور کامل بخیه‌های بینی ترمیم شوند، سپس مراحل ماساژ دادن را شروع کنید. برای ماساژ بینی باید انگشت شصت و اشاره خود را در دو طرف بینی قرار داده و به سمت بالا به آرامی بکشید.

زمانی که بدن زخمی دارد برای ترمیم آن کلاژن تولید می‌کند که به بسته شدن زخم کمک می‌کند و اگر تولید کلاژن و اسکار بیش از اندازه باشد، ظاهر ناخوشایند دارد. ماساژ دادن اسکار باعث می‌شود که بافت آن از حالت ضخیم به به بافتی کمرنگ تبدیل شده و به مرور زمان برطرف شود.

 

جهت دریافت مشاوره جراحی بینی و ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

بهترین کرم برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی

بهترین پماد برای از بین بردن جای بخیه عمل بینی چیست؟ پمادهای مورد استفاده از برطرف کردن رد بخیه بعد عمل بینی باید شامل ویتامین A و E، سیکا‌اکتیو، زینک اکساید باشد که جای اسکار و زخم بعد عمل بینی از بین برود. پماد تتراسایکلین یکی از بهترین ترمیم‌کننده‌های بعد عمل بینی است که باید حتما با دستور پزشک مصرف شود.

 

علت سوزش جای بخیه

اگر سوزش بخیه بعد عمل بینی جزئی باشد، طبیعی است و به مرور زمان با رعایت مراقبت‌ها برطرف خواهد شد. ولی علت سوزش جای بخیه ممکن است ایجاد عفونت و اسکار باشد که باید برای درمان حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

خارش بخیه بعد عمل بینی

معمولا بعد ایجاد زخم، بدن به تولید هیستامین که یک ماده شیمیایی مسئول خارش در برابر برش و بخیه‌ها است، می‌کند. مصرف داروهای ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین تجویز شده توسط پزشک در کاهش خارش جای بخیه بعد عمل بینی موثر است. معمولا خارش جای بخیه بعد عمل بینی 5 الی 10 روز اول بعد جراحی است که به مرور زمان برطرف خواهد شد.

 

درد جای بخیه بعد عمل بینی

نخ بخیه با توجه به نوع برش و پوست هر فرد متفاوت است که به دلیل بافتی که دارد ایجاد درد نمی‌کند. ممکن است در افرادی که بینی گوشتی با پوست ضخیم دارند به دلیل استفاده از نخ ضخیم‌تر، درد آن بیشتر باشد که فرد تا زمان کشیدن بخیه‌های عمل بینی کمی احساس درد خواهد داشت.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی و ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

مراقبت‌های جلوگیری از ماندن جای بخیه بعد عمل بینی

مراقبت از بخیه بعد عمل بینی می‌تواند دوران نقاهت را کوتاه کرده که باید حتما نکات مهم را برای ترمیم سریع پوست و از بین رفت جای بخیه بعد جراحی بینی رعایت کنید. این موارد عبارتند از:

خشک کردن جای بخیه

بهتر است از خشک کردن محل بخیه اطمینان حاصل کنید، زیرا مرطوب ماندن بخیه‌ها ممکن است منجر به ایجاد عفونت و اسکار شود.

کنترل سرفه و عطسه

بهتر است سرفه و عطسه خود را با دهان باز انجام دهید تا از فشار آمدن و پاره شدن بخیه‌ها جلوگیری شود.

استفاده از کمپرس سرد

در صورتی که رد بخیه‌ها درد دارد تا 4 روز اول بعد جراحی بینی می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

پرهیز از دخانیات و مشروبات الکلی

کشیدن سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی روند ترمیم جای بخیه بعد عمل بینی را کند کرده و ممکن است جای آن باقی بماند. بنابراین، بهتر است تا حداقل 1 ماه بعد عمل بینی از کشیدن سیگار، قلیان و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

خودداری از فعالیت سنگین

بعد عمل بینی باید تا 1 هفته از انجام فعالیت پرهیز کنید، زیرا در غیر این صورت بخیه‌ها و جای آن متورم و ملتهب خواهد شد. همچنین بهتر است تا 6 ماه بعد عمل بینی از انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی مانند باشگاه، کوهنوردی و …. خودداری کنید تا روند بهبود به طور کامل سپری شود.

پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید

برای جلوگیری از باقی ماندن جای بخیه‌ها بعد عمل بینی باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید جلوگیریی کنید. زیرا این امر به کند شدن روند بهبود جای بخیه و ترمیم آن منجر می‌شود که عوارض بلندمدت دارد.

مراقبت‌های جلوگیری از ماندن جای بخیه بعد عمل بینی
مراقبت‌های جلوگیری از ماندن جای بخیه بعد عمل بینی

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

عمل بینی یک جراحی زیبایی پیچیده است که باید در انتخاب پزشک جراح خود دقت کافی داشته باشید. اگر عمل بینی خود را بهترین دکتر جراح بینی انجام دهید، قطعا مشکلاتی مانند سوزش، درد و خارش جای بخیه بعد عمل بینی ندارید و از نتیجه جراحی رضایت خواهید داشت. اگر بعد جراحی بینی دچار درد شدید، پارگی بخیه، عفونت و اسکار، آبریزش شدید بینی شدید، باید برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید.
با توجه به نوع بخیه و مشکلات پس از آن پزشک درمان صحیح را برای شما شروع می‌کند. استفاده از کرم‌ ترمیم‌کننده جای بخیه بعد عمل بینی و استفاده از لیزر برای از بین جای بخیه‌ها نیز توصیه می‌شود که باید حتما با نظر پزشک باشد.

 

سخن نهایی

در این مقاله به طور کامل در مورد چگونگی از بین بردن جای بخیه بعد عمل بینی، استفاده از بهترین کرم ترمیم کننده از بین برد جای بخیه‌ها بعد جراحی بینی و نکات مراقبتی برای تسریع در روند بهبود زخم و برش ناشی از جراحی بینی صحبت شده است.

همچنین در صورت تمایل به دریافت مشاوره رایگان عمل بینی و رزرو نوبت با بهترین دکتر جراح بینی می‌توانید از طریق لینک زیر با مشاورین پزشک 24 ارتباط برقرار کنید.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی و ویزیت اولیه با بهترین جراح بینی، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1-چند روز بعد عمل بینی جای بخیه از بین می‌رود؟

مدت زمان از بین رفتن جای بخیه بعد عمل بینی، برای تمام افراد یکسان نیست و به رعایت نکات مراقبتی بعد عمل بینی بستگی دارد. معمولا 2 تا 4 هفته بعد عمل بینی جای بخیه به طور کامل از بین خواهد رفت.

2-کرم ترمیم کننده جای بخیه بعد جراحی بینی باید چند روز استفاده شود؟

میزان مصرف کرم ترمیم‌کننده بستگی به نظر پزشک و نوع کرم دارد که معمولا 2 الی 3 بار در روز باید استفاده شود.

3-چند روز بعد عمل بینی باید بخیه را بکشیم؟

زمان کشیدن بخیه به نوع جراحی، ضخامت پوست و نوع بخیه بستگی دارد که معمولا بعد 7 الی 10 روز کاری برای کشیدن بخیه می‌توان به پزشک مراجعه کرد.

4-اگر بخیه داخل بینی باز شود، چه کنیم؟

در صورت باز شدن بخیه و عدم رعایت نکات مراقبتی باید حتما فوری به پزشک خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *