کشیدن بخیه های بینی بعد عمل

کشیدن بخیه بینی + فیلم کشیدن بخیه بینی (زمان کشیدن)

کشیدن بخیه بینی یکی از مراحل بعد از جراحی بینی است که در آن بایستی بیمار به صورت حضوری به پزشک متخصص برای انجام این کار مراجعه نماید. اما سوالاتی که در این خصوص ممکن است ذهن افراد را به خود مشغول کند این است که، آیا کشیدن بخیه بینی درد دارد؟ و اینکه زمان کشیدن بخیه بینی بعد از عمل چه موقعی است؟

بخیه بینی بعد عمل

ما در این مقاله قصد داریم تا با نشان دادن فیلم کشیدن بخیه بینی شما را با انجام این عمل کاملا آشنا کنیم و در مورد انواع بخیه‌ها و مراقبت‌های لازم در این خصوص نیز بیشتر صحبت کنیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از پزشکان متخصص جراحی بینی و همچنین دریافت ویزیت اولیه رایگان با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

فیلم کشیدن بخیه بینی

همانطور که در فیلم کشیدن بخیه بینی نیز مشخص است، کشیدن بخیه بینی فاقد هرگونه درد و خونریزی است و خیلی سریع انجام می‌شود.

 

انواع بخیه‌های مورد استفاده در جراحی بینی

همان طور که گفتیم دو نوع نخ جراحی برای بستن جای زخم‌ها و ترمیم بافت‌های بینی وجود دارد که شامل دو دسته زیر می‌باشند:

 • بخیه‌های غیر جذبی
 • بخیه‌های جذبی

بخیه‌های غیر قابل جذب

رنگ بخیه جذبی آبی است و معمولا از جنس نایلون می‌باشد. از این نوع بخیه‌ها برای بستن بافت‌های خارجی و پوست بینی استفاده می‌شود. در واقع از بخیه‌های غیر قابل جذب در جراحی بینی به روش باز مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در روش بسته که نیاز به برش خارجی ندارد نیازی به استفاده از آن نمی‌باشد.

بخیه غیرقابل جذب بینی

البته باید به این نکته اشازه کنیم که، ایجاد برش‌ها و استفاده از بخیه‌های غیر جذبی در نهایت به نظر پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد.

 

بخیه‌های قابل جذب

بخیه‌های جذبی همان طور که از نام آن‌ها پیداست، پس از گذشت مدت زمانی و بدون نیاز به کشیدن در داخل پوست بینی جذب می‌گردند. از این بخیه‌ها جهت ترمیم مجل برش‌های داخلی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خود نیز می توانند در انواع مختلفی (بخیه‌های جذبی طبیعی و بخیه‌های جذبی مصنوعی) تولید گردند.

 

در صورت نیاز به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد کشیدن بخیه‌های بینی بعد از عمل، می توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

زمان کشیدن بخیه‌ بینی چه موقعی است؟

معمولا بخیه‌های جذبی که در داخل بینی استفاده می‌شود، پس از گذشت ۳ الی ۴ هفته از جراحی بینی خود به خود جذب پوست می‌شود و نیازی به کشیدن آن‌ها نمی‌باشد.
اما برای کشیدن بخیه‌های بینی که به صورت غیرجذبی هستند و برای بستن برش‌های خارجی بینی استفاده می‌گردند باید پس از گذشت ۵ الی ۷ روز از عمل بینی خود به مطب پزشک مراجعه نمایید و برای کشیدن آن‌ها اقدام کنید.

 

آیا کشیدن بخیه‌ های بینی درد دارد؟

کشیدن بخیه‌های بینی به هیچ عنوان با درد همراه نیست و زمان انجام این کار نیز بسیار کوتاه است. به همین دلیل بیمار هنگام کشیدن بخیه‌های بینی بعد از عمل هیچ گونه ناراحتی و یا دردی را احساس نخواهد کرد.
گاهی اوقات ممکن است پس از کشیدن بخیه‌های در محل انجام این کار بر روی پوست خود احساس کمی سوزش داشته باشید که با گذشت مدت زمان اندکی کاملا از بین خواهد رفت.

نحوه کشیدن بخیه های بینی

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص کشیدن بخیه های بینی بعد از جراحی، می توانید با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

مراقبت از بخیه‌ بینی بعد از جراحی

برای مراقبت بیشتر از بخیه‌های بینی بعد از عمل بایستی یکسری نکات را کاملا رعایت کنید و اقداماتی را نیز در این جهت انجام بدهید که به شرح ذیل است:

  • زمانی که احساس عطسه داشتید، دهان خود را کاملا باز کنید تا با عطسه زدن فشاری بر روی بینی خود و بخیه‌ها وارد نکنید.
  • می‌توانید برای مراقبت بیشتر از بخیه‌های بینی خود آن‌ها را با رطوب رسانی هوا مرطوب نگهدارید.
  • برای جذب شدن بهتر بخیه‌های جذبی می‌توانید از پماد آنتی بیوتیک و پراکسید هیدروژن استفاده کنید.

چرب کردن بخیه های بینی

  • در طول درمان خود بهتر است از نفس کشیدن از طریق بینی خودداری کنید و برای تمیز کردن آن از یک دستمال پارچه‌ای تمیز و با ملایمت کمک بگیرید.
  • در صورت مشاهده خونریزی، عفونت و یا قرمزی در ناحیه اطراف بخیه‌های غیر جذبی خود، بایستی سریعاً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

عفونت بعد عمل بینی

 

باقی ماندن جای بخیه بینی بعد از عمل

یکی از عمده مشکلاتی که بیماران بعد از جراحی بینی ممکن است با آن مواجه شوند، باقی ماندن جای بخیه‌های بینی است. اما برای جلوگیری از این عارضه فرد باید چند نکته را در نظر بگیرد:

✓ اولین و مهم‌ترین نکته، انتخاب یک پزشک متبحر و با سابقه در این زمینه است. یک پزشک خوب می‌تواند با تکنیک‌های پیشرفته و نوع بخیه‌ای که استفاده می‌کند از بروز چنین مشکلی جلوگیری نماید.
✓ همچنین استفاده از پمادهای تجویز شده توسط پزشک در زمان مناسب می‌تواند در از بین بردن جای بخیه عمل بینی بسیار موثر باشد.
✓ همچنین عدم استفاده از سیگار و مشروبات الکلی قبل و بعد از جراحی بینی نیز می‌تواند در پیشگیری از ایجاد اسکار و یا جای زخم بسیار تاثیرگذار باشد.
✓ کشیدن بخیه بینی بعد از یک هفته از عمل صورت می‌گیرد، که بدون هیچ گونه درد و یا ناراحتی در مطب پزشک متخصص انجام می‌شود. با رعایت موارد ذکر شده در این مقاله می‌توانید از باقی ماندن جای زخم‌ها و بافت‌های ترمیم شده خودداری نمایید.

 

منبع: پزشک۲۴، healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.