جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بوتاکس معده چیست؟ بررسی و راهنمای انجام + فیلم

رژیم غذایی و سبک زندگی نامناسب منجر به چاقی بیش از حد می شود. افراد بعد از چاق شدن به دنبال ساده ترین روش های لاغری میگردند. بوتاکس معده یکی از جدیدترین و راحت ترین روش ها برای لاغری است. در این مقاله به بررسی کامل بوتاکس معده میپردازیم. با پزشک 24 مرجع عمل های زیبایی بدن همراه باشید.
بوتاکس معده
فهرست مطالب

بوتاکس معده چیست؟

یکی از معضلات مهمی که مردم در سرتاسر جهان با آن روبرو هستند، مشکل اضافه وزن است.  سبک زندگی مدرن، استفاده مکرر از فست فود و عادت به زندگی ماشینی موجب شده است تا امکان کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب برای بسیاری از افراد تبدیل به آرزو شده باشد. یکی از روش هایی که به کاهش وزن و لاغری کمک می کند، استفاده از بوتاکس معده است. در این روش سم بوتولینوم به نقاط مشخص در بافت معده تزریق شده و موجب کاهش انقباض عضلات معده می شود. این اقدامات باعث می شود فرد زودتر سیر شود و غذای کمتری مصرف کند و به دنبال کاهش اشتهای ایجاد شده، روند کاهش وزن به خوبی انجام شود. در نظر داشته باشید که کاهش وزن، صرفا باعث برطرف شدن چاقی نمی شود بلکه موجب پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها مثل مشکلات قلبی، چربی خون بالا، اختلال سیستم خواب، اختلالات کبدی، مشکلات ارتوپدی و… می شود.

بوتاکس معده برای چه کسانی مناسب است؟

در صورتی که با استفاده از رژیم غذایی و ورزش به صورت منظم نتوانسته اید مشکل اضافه وزن را برطرف کنید، انجام بوتاکس معده به خوبی می تواند به روند کاهش وزن شما کمک کند. در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید شما کاندید مناسبی برای انجام این عمل زیبایی هستید.این موارد عبارتند از:

 • افرادی که با وجود عدم نتیجه گیری از روش های رژیم غذایی و فعالیت بدنی، خواهان کاهش وزن و لاغری هستند.
 • در صورتی که BMI (شاخص توده بدنی) کمتر از 40 باشد.
 • افرادی که به صورت دائم گرسنه می شوند و از مصرف مداوم مواد غذایی رنج می برند.
 •  افرادی که علاوه بر کاهش وزن خود به دنبال کاهش ابتلا به بیماری هایی از قبیل مشکلات قلبی و عروقی، اختلال خواب و فشار خون و… هستند.
 • در صورتی که تمایلی به استفاده از روش هایی مثل اسلیو معده و بالون معده وجود نداشته باشد.

چه افرادی نباید بوتاکس معده انجام دهند؟

 در صورتی که شرایط زیر را دارا هستید از بوتاکس معده برای کاهش وزن استفاده نکنید. این شرایط عبارت است از:

 • اگر چاقی بسیار شدید و BMI بیشتر از 40 باشد.
 •  در صورتی که سابقه جراحی معده برای لاغری داشته باشید.
 •  در صورت سابقه حساسیت به بوتاکس 
 • در خانم باردار و شیرده 
 • در افرادی که مصرف انسولین دارند
 •  در صورت ابتلا به بیماری قلبی، کلیوی و عضلانی 
 • در صورت داشتن سابقه خونریزی یا پولیپ معده

 شاخص بدنی مناسب (BMI) برای بوتاکس معده 

شاخص توده بدنی یا همان BMI به عنوان یک معیار اندازه گیری اضافه وزن و چاقی مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرمول مولفه هایی مثل وزن و قد موثر هستند. اگر BMI فرد در محدوده 30 تا 40 باشد، انجام این عمل می تواند موثر واقع شود. در صورتی که فرد از چاقی بسیار شدید رنج می برد و BMI بیشتر از 40 باشد، استفاده از بوتاکس معده توصیه نمی شود و انجام سایر روش های کاهش وزن با مشورت پزشک توصیه می گردد.  

هزینه بوتاکس معده چقدر است؟

قیمت بوتاکس معده به شرایط جسمانی فرد، تجربه پزشک، موقعیت کلینیک و نوع بوتاکس مورد استفاده بستگی دارد و نمی توان قیمت مشخصی را ذکر کرد. هزینه های این عمل تحت پوشش بیمه قرار ندارد. هزینه تزریق بوتاکس به معده از 10 میلیون تومان تا 30 میلیون تومان متغیر است.

 عوارض بوتاکس معده چیست؟

 معمولا عوارض بوتاکس معده بسیار زود برطرف می شود و با داروهای تجویزی پزشک قابل کنترل است. در هر اقدام پزشکی امکان بروز عوارض وجود دارد. با توجه به اینکه تزریق این مدل بوتاکس نیاز به مهارت و تخصص ویژه ای دارد، بهتر است در انتخاب پزشک خود دقت کافی داشته باشید تا امکان بروز عوارض بسیار کاهش یابد.
برخی از این عوارض عبارتند از:

 • درد و تورم محل تزریق: طبیعی می باشد و با مصرف مسکن برطرف می شود.
 • مشکلات گوارشی: مثل سوزش سردل،  حالت تهوع،  اسهال،  یبوست و نفخ که پزشک با تجویز داروهای گوارشی و ضد تهوع این علائم را کنترل می کند.  
 • درد گلو و علائم سرماخوردگی:  معمولا با مصرف مایعات برطرف می شود.
 • خونریزی محل تزریق و آسیب ارگان های گوارشی: به ندرت رخ می دهد.

در موارد بسیار نادر در صورتی که علائم بیماری بوتولیسم ایجاد شود باید سریعا به پزشک خود و یا اورژانس مراجعه کنید تا اقدامات مقتضی انجام شود.
برخی از این موارد عبارتند از:

 •  اختلال دید بینایی و دوبینی شدید
 •  سرگیجه و ضعف جسمانی شدید
 •  حالت خفگی
 •  اختلال بلع و اختلال در صحبت کردن 

فیلم بوتاکس معده

مضرات بوتاکس معده

در صورتی که رژیم غذایی و ورزش بعد از بوتاکس معده به صورت منظم رعایت نشود،  امکان بروز مجدد چاقی و اضافه وزن وجود دارد. با وجود اینکه این عمل معمولا بدون عارضه است، ولی در صورتی که از پزشک حاذق و با تجربه در این حوزه استفاده نکنید، امکان آسیب به دستگاه گوارش شما وجود دارد.

 فواید بوتاکس معده

برخی از فواید و مزایایی که می توانیم به آن اشاره کنیم عبارتند از:

 • بدون بیهوشی عمومی و بدون برش جراحی است.
 •  دوره نقاهت بسیار کوتاه و در حد چند ساعت است.
 •  نسبت به سایر روش های مداخله ای لاغری از عوارض کمتری برخوردار است.
 •  در مقایسه با سایر روش های جراحی معده هزینه و قیمت پایین تری دارد.
 •  حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.
 • اثراتی که بر کاهش وزن و لاغری می گذارد کاملا محسوس می باشد.

عمل بوتاکس معده برای لاغری

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس از طریق لوله آندوسکوپی در نقاط تعیین شده در معده تزریق می شود. با تاثیر بوتاکس بر گیرنده های بافت معده، عضلات آن کمتر منقبض می شود. با کاهش انقباض بافت عضلانی معده، غذا مدت زمان بیشتری در معده باقی می ماند و دیرتر هضم می گردد. همه این موارد موجب آن می شود که فرد به مدت طولانی احساس سیری داشته باشد و غذای کمتری مصرف کند تا لاغرتر شود. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که فرد در طی این دوره باید حتما رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی داشته باشد تا میزان اثر تزریق بوتاکس به معده بر لاغری، تاثیر خود را بیشتر نشان دهد.

مراقبت های بعد از بوتاکس معده 

در هنگام عمل بوتاکس معده از آرامبخش های موقت استفاده می شود تا در هنگام کار با لوله آندوسکوپی مشکلی ایجاد نشود. برای کاهش اثرات آرامبخش و بهبود تاثیر بوتاکس بر معده باید نکاتی را رعایت فرمایید تا دچار مشکل نشوید.
بعضی از این مراقبت ها به شرح ذیل است:

 • بهتر است بعد از عمل به مدت چند ساعت استراحت کنید تا اثر داروهای آرامبخش کاهش یابد.
 • طی 72 ساعت اول بعد از عمل، مایعات و غذاهای سبک بیشتر استفاده شود و از مصرف غذاهای جامد پرهیز شود.
 • غذا به آهستگی مصرف و کاملا جویده شود.
 • استفاده از غذاهای چرب و فست فود و پر از ادویه محدود گردد.
 • از پرخوری و مصرف غذای بیش از اندازه جلوگیری شود.

بعد از بوتاکس معده چی بخوریم 

در طی سه روز اول بعد از بوتاکس معده باید مایعات و غذای سبک مصرف شود. نکات زیر بعد از عمل باید رعایت شود.

 • طی روز اول صرفا رژیم غذایی فقط با مصرف آب کنترل شود.
 • در روزهای دوم و سوم می توانید از غذاهای سبک و نرم مثل شیر،  فرنی،  سوپ رقیق و عصاره گوشت یا مرغ استفاده کنید.  در نظر داشته باشید که مایعات و غذای مصرفی به هیچ عنوان نباید به صورت داغ و با دمای بالا مصرف شود.
 •  بعد از روز چهارم می توانید با مشورت پزشک و یا متخصص تغذیه، رژیم غذایی خود را به صورت طبیعی شروع کنید.

تجربه بوتاکس معده 

اکثر افرادی که سابقه تزریق بوتاکس به معده داشته اند و مراقبت های بعد از آن را به خوبی رعایت کرده اند، از روند کاهش وزن لاغری خود بسیار راضی بوده و احساس خوبی را ذکر می کنند.
به عنوان مثال کاربری تجربه بعد از بوتاکس معده خود را این گونه بیان کرده که:

از سال ها قبل به چندین متخصص تغذیه و باشگاه ورزشی مراجعه کرده بودم ولی هیچ گونه تغییری در وزن و چربی دور شکمم ایجاد نشد. بعد از عمل بوتاکس معده به دنبال کاهش میزان گرسنگی و مصرف غذا تونستم حدود ده کیلو از وزن خودم رو طی حدود 6 ماه کم کنم

 روش بوتاکس معده

 1. قبل از انجام عمل، معاینه و شرح کاملی از وضعیت جسمانی، داروهای مصرفی و سوابق بیماری توسط پزشک انجام می شود.
 2. حدود 8 تا 12 ساعت قبل از عمل فرد باید ناشتا باشد و با نظر پزشک، چند روز قبل از انجام بوتاکس مصرف بعضی داروها مثل داروهای رقیق کننده خون قطع شود.
 3.  برای اینکه فرایند آندوسکوپی بدون مشکل انجام نشود از داروهای آرامبخش برای بیهوشی خفیف و موقت استفاده می شود.
 4. پزشک متخصص، لوله آندوسکوپی را به صورت کاملا ایمن و با مراقبت کامل از طریق دهان وارد فضای معده می کند و با کمک گرفتن از مانیتور به فضای معده دسترسی دارد.
 5.  از طریق لوله آندوسکوپ، سم بوتولینوم در نقاط مختلف معده تزریق می شود.
 6.  پس از اتمام تزریق بوتاکس، لوله آندوسکوپ خارج می شود.
 7.  تمامی مراحل عمل حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.
 8.  روند ریکاوری حدود 1 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد و سپس فرد با حال عمومی خوب ترخیص می گردد.

 

روش انجام بوتاکس معده

 

 

رژیم بوتاکس معده 

رعایت رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده بر روند کاهش وزن و لاغری بسیار موثر است و در صورتی که رعایت نشود ممکن است تاثیر بوتاکس به خوبی مشاهده نشود. رعایت موارد زیر در رژیم غذایی می تواند بعد از انجام عمل موثر باشد:

 • محدودیت مصرف شکر، نمک و غذاهای پرادویه 
 • کاهش مصرف چربی و غذاهای فست فودی
 •  کاهش مصرف مایعات بسیار داغ مثل چای و قهوه خصوصا در سه روز اول بعد از تزریق
 •  مصرف میوه و سبزیجات بیشتر شود.
 •  مواد غذایی با پروتئین فراوان مثل ماهی، مرغ و گوشت کم چرب بیشتر مصرف شود. 

پاسخ به سوالات پر تکرار شما درباره بوتاکس معده

تفاوت بوتاکس و اسلیو معده در چیست؟

اسلیو معده یک جراحی تهاجمی است و در افرادی که از چاقی بسیار شدید رنج می برند و BMI بالاتر از چهل دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در روش اسلیو معده که همراه با بیهوشی عمومی و برش جراحی است، در اتاق عمل حدود 70 تا 80 درصد از معده با روش خاص جدا می شود. معمولا این روش به صورت دائمی به کاهش وزن و لاغری کمک می کند و دوره نقاهت نسبتا طولانی دارد. ولی در روش بوتاکس معده که یک روش موقت است برخلاف روش اسلیو معده هیچ گونه برش جراحی یا بیهوشی عمومی وجود ندارد و در افرادی که BMI حدود 30 تا 40 دارند کاربرد دارد و دوره نقاهت در حدود چند ساعت است.

تفاوت بوتاکس معده و بالون معده 

بالون معده همانند بوتاکس معده نوعی روش غیر جراحی است که با کمک لوله آندوسکوپی و بدون بیهوشی عمومی و برش جراحی انجام می پذیرد. هر دو روش برای افرادی که BMI حدود 30 تا 40 دارند مناسب است. تفاوت بوتاکس معده و بالون معده در نوع مکانیسم کاهش وزن و لاغری است. در روش بالون معده با کمک آندوسکوپی یک بالون به صورت موقت در داخل معده تعبیه می شود تا حجم و فضای وسیعی از بافت معده را در بر بگیرد و موجب سیری زودرس و کاهش وزن شود. ولی تزریق بوتاکس به معده با تاثیر بر بافت عضلانی معده از انقباض آن جلوگیری می کند و موجب سیری زودرس می گردد. معمولا روش بالون معده نسبت به بوتاکس معده مدت زمان بیشتری می تواند اثر داشته باشد.  

آیا بوتاکس معده خوب است؟

بوتاکس معده در افرادی که با استفاده از رژیم غذایی و ورزش به وزن ایده آل و دلخواه خود نرسیده اند می تواند به کاهش وزن و لاغری بسیار کمک کند. این روش بدون نیاز به جراحی و بیهوشی عمومی است و به خوبی می تواند مشکل اضافه وزن شما را برطرف کند. با استفاده از این روش می توانید ریسک ایجاد بیماری هایی از قبیل فشار خون، مشکلات قلبی و عروقی، مشکلات ارتوپدی،اختلال خواب و… که مستقیما با چاقی و اضافه وزن مرتبط هستند را کاهش دهید.

بوتاکس معده چقدر لاغر می کنه

افرادی که بسیار چاق هستند و BMI بیشتر از 40 دارند بهتر است از سایر روش های لاغری استفاده کنند ولی افرادی که BMI حدود 30 تا 40 دارند با استفاده از روش بوتاکس معده می توانند حدود 5 تا 10 درصد کاهش وزن طی شش ماه داشته باشند و به لاغری مورد نظرشان دست پیدا کنند.  

بوتاکس معده چند روز بعد اثر می کند؟

حدود سه روز الی یک هفته بعد از بوتاکس معده و در هنگام غذا خوردن متوجه می شوید که زودتر از حالت عادی سیر شده اید و از خوردن غذای اضافی ممانعت می کنید و حدود ده روز الی دو هفته بعد از عمل متوجه شواهدی از کاهش وزن و لاغری در اندامتان می شوید.

میزان کاهش وزن بعد از بوتاکس معده چقدر است؟

با استفاده از بوتاکس معده می توانید کاهش وزن حدود 5 تا 10 کیلوگرم را در طی شش ماه تجربه کنید. اگر علاوه بر تزریق بوتاکس به معده بتوانید رژیم غذایی صحیح و ورزش به صورت منظم داشته باشید،  ممکن است کاهش وزن شما بیشتر از 10 کیلوگرم در طی شش ماه باشد.

 آیا این عمل برگشت پذیر است؟

بوتاکس معده روشی موقت برای کاهش وزن و لاغری است و حدود شش ماه اثر دارد. تقریبا بعد از شش ماه، عملکرد معده به حالت سابق برمی گردد. در صورتی که بوتاکس را مجدد تزریق نکنید یا از رژیم غذایی و ورزش به صورت منظم استفاده نکنید ممکن است دوباره دچار چاقی و اضافه وزن شوید.

آیا دهن بعد از این عمل بو می گیرد؟

این روش صرفا بر روی عضلات معده اثرگذار است و تاثیری در عملکرد سایر نقاط بدن مثل دهان و روده ندارد. بنابراین بعد از انجام این روش، دهان هیچ گونه بوی بد و یا بوی اضافه ای را نمی گیرد. یکی از تصورات غلط در رابطه با بوتاکس معده، ایجاد بوی بد دهان است.

بوتاکس معده چقدر طول می کشد؟

فرایند بوتاکس حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.  با گذشت حدود 1 تا 2 ساعت جهت روند ریکاوری می توان از کلینیک یا بیمارستان ترخیص شد و به فعالیت روزمره پرداخت.

سن مناسب بوتاکس معده چند سال است؟

تشخیص نهایی جهت ضرورت انجام بوتاکس معده بر عهده پزشک می باشد ولی معمولا انجام بوتاکس معده در محدوده سنی 18 سال تا 65 سال انجام می شود.

تنبلی روده بعد از بوتاکس معده چند درصد امکان پذیر است؟

بوتاکس معده فقط بر عضلات معده اثرگذار است و بر عضلات روده تاثیری ندارد و موجب تنبلی روده نمی شود. در صورتی که مشکل تنبلی روده دارید بهتر است برای مشاوره رژیم غذایی خود با متخصص تغذیه مشورت کنید.  

آیا بعد از بوتاکس معده ورزش کنیم؟

ورزش کردن به صورت منظم، علاوه بر کمک به کاهش وزن می تواند سبب کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، کمک به بهبود سیستم ایمنی، کنترل استرس و اضطراب و بهبود سلامت ارگان های بدن شود. اگر بعد از بوتاکس معده تحرک جسمانی داشته باشید و ورزش کنید تاثیر کاهش وزن و لاغری، بسیار چشمگیرتر خواهد بود.

 

2 پاسخ

 1. من بوتاکس معده رو انجام دادم تقریبا رضایت داشتم به افرادی که بی ام آی زیر 40 دارن توصیه میکنم انجام بدن کمک میکنه به کاهش وزن

  1. با سلام و وقت بخیر
   خیلی ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر