عمل بینی به روش باز؛ جراحی بینی باز چگونه است؟

عمل بینی به روش باز یکی از روش‌های عمل رینوپلاستی بینی است که تغییرات گسترده‌ای را روی بینی اعمال می‌کند. در این مقاله در مورد عمل بینی به روش باز، مزایا و معایب عمل بینی روش باز، تفاوت جراحی باز و بسته، کاندیدای عمل بینی به روش باز، مراقبت‌های بعد عمل بینی باز، هزینه عمل بینی به روش باز صحبت می‌کنیم و به این سوال که عمل بینی باز بهتر است یا بسته؟ پاسخ داده می‌شود. در ادامه مقاله با ما همراه باشید:

عمل بینی باز چگونه است

 

رینوپلاستی که با نام‌های جراحی بینی و بازسازی بینی نیز شناخته می‌شود، یک جراحی پلاستیک محبوب است که برای ایجاد تقارن صورت با کاهش اندازه بینی، کوچک کردن سوراخ‌های بینی و کاهش ضخامت پوست انجام می‌شود. البته عمل بینی می‌تواند مشکلات تنفسی، پولیپ بینی، ناهنجاری ناشی از جراحات و التهابات ناشی از آلرژی‌های مزمن را نیز برطرف کند.

امروزه عمل بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود که در این مقاله در مورد عمل بینی باز به طور کامل توضیح داده شده است. در ادامه فیلم عمل بینی به روش باز را می‌توانید مشاهده کنید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر از جراحی بینی به روش باز با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عمل بینی به روش باز

 

عمل بینی به روش باز چیست؟

در عمل بینی روش باز که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، جراح با ایجاد برشی در کلوملا (قسمت غضروفی در بینی) و اطراف باله‌های زیر پل بینی، پوست بینی را بلند می‌کند. به این ترتیب جراح به نوک و پشت بینی و کل ساختار بینی مانند سپتوم، سوراخ‌های خارجی بینی و غضروف دسترسی بیشتری دارد. معمولاً در مواقعی که فرد نیاز به عمل بینی ترمیمی دارد یا زمانی که بینی و نوک آن بیش از حد گوشتی است، جراحی بینی باز انجام می‌شود. همچنین جراحی بینی باز برای افرادی که از تومورهای بینی و ناتوانی‌های مادرزادی مانند شکاف لب و کیست‌های درموئید رنج می‌برند، مناسب است.

 

مقاله پیشنهادی
هزینه عمل بینی (سال ۱۴۰۱) : هزینه عمل بینی در تهران و شهرستان

 

عمل بینی باز بهتر است یا بسته؟

عمل بینی به روش باز بهتر است یا بسته؟ جراحی بینی باز نسبت به عمل بینی بسته مقبولیت بیشتری دارد به این دلیل که عمل بینی باز برای اعمال تغییرات گسترده مناسب است. در عمل بینی ترمیمی، بینی‌های گوشتی، ایرادات مادرزادی مثل لب شکری و بینی‌هایی که خیلی بزرگ است و نیاز به تغییرات گسترده دارد، عمل بینی باز انجام می‌شود. بیشتر جراحان رینوپلاستی باز را ترجیح می‌دهند زیرا دسترسی بیشتری به ساختار بینی می‌دهد و می‌تواند بهترین نتیجه ممکن را تضمین کند.

با این حال، جراح با توجه به انتظارات شما، شکل طبیعی بینی، تعداد و شدت عیوب بینی و میزان تغییرات مورد نظر شما بهترین تکنیک را انتخاب می‌کند. بنابراین، نمی‌توان با اطمینان گفت که کدام روش بهتر است، بهتر است در این زمینه به جراح خود اعتماد کنید.

 

مزایای جراحی بینی به روش باز

روش باز عمل بینی مزایای زیادی دارد که در اینجا به این موارد اشاره شده است:
✓ جراح به قسمت‌های مختلف بینی دسترسی بیشتری دارد.
در جراحی بینی باز از آنجایی که پوست بینی لیفت می‌شود، جراح می‌تواند قسمت‌های مختلف بینی را بهتر تجسم کند و عیوب آن را با دقت بیشتری برطرف کند. همچنین احتمال خطا و عدم تقارن بینی در عمل بینی باز کمتر است.

عمل جراحی بینی به روش باز

✓ قرار دادن گرافت و پروتز آسان‌تر است.
گاهی اوقات، جراح مجبور است از پیوند یا پروتز برای بازسازی پل و نوک بینی، حمایت از ساختار بینی یا افزایش طول سپتوم استفاده کند. در رینوپلاستی باز، قرار دادن پیوند غضروف و پروتز بسیار آسان‌تر است، زیرا جراح می‌تواند مستقیماً به بخش‌های مختلف اسکلت بینی دسترسی داشته باشد.
✓ برای جراحی‌های پیچیده مناسب تر است.
افرادی که بینی کج دارند، نوک بینی تغییر شکل داده شده و یا کسانی که از عوارض جراحی اولیه بینی رنج می‌برند باید تحت عمل جراحی بینی باز قرار گیرند زیرا در این روش جراح دسترسی بیشتری دارد و می‌تواند عیوب بینی را تا حد زیادی برطرف کند.
✓  از بخیه‌های کنار بینی اثری نمی‌ماند و به مرور زمان جای آن بهبود می‌یابد.
در عمل بینی باز به دلیل ایجاد برش در قسمت کلوملا و اطراف سوراخ‌های بینی زخم ایجاد می‌شود که جای آن به مرور زمان و رعایت مراقبت‌های پوستی بعد عمل بینی از بین می‌رود.

عمل بینی باز و محل برش ها
✓ نتیجه حاصل از عمل رضایت‌مندی بیشتری به همراه دارد.
به دلیل اینکه در عمل بینی باز، جراح دید وسیع‌تری نسبت به ساختار کلی بینی دارد در نتیجه تغییرات بیشتری را می‌تواند اعمال کند و رضایت‌مندی از نتیجه عمل بیشتر است.
✓ در بینی‌های خیلی بزرگ و بدفرم، عمل بینی باز ارجحیت دارد.
در بینی‌های خیلی بزرگ با ناهنجاری زیاد، بینی‌های گوشتی و همچنین زمانی که نیاز به عمل ترمیم بینی می‌باشد، از عمل بینی باز استفاده می‌شود.

مزایا و معایب عمل بینی باز

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر از جراحی بینی باز و دریافت ویزیت اولیه با بهترین جراح بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

معایب عمل بینی به روش باز

از معایب عمل بینی روش باز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓ دوره نقاهت بعد عمل بینی باز بیشتر است به این دلیل که رینوپلاستی باز یک عمل تهاجمی است و ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا فرد به طور کامل بهبود یابد.
✓ برش و بخیه‌ها روی پوست بینی زده می‌شود که پس از مدتی جای زخم و بخیه‌ها بهبود می‌یابد.
✓ میزان التهاب و تورم بعد عمل بینی در روش باز بیشتر است (۴ تا ۶ هفته).
✓ مدت زمان عمل بینی باز طولانی‌تر است.

عکس محل برش ها در تکنیک باز عمل بینی

 

چه کسانی کاندیدای عمل بینی باز هستند؟

عمل بینی به روش باز و بسته انجام می‌شود که انتخاب روش مناسب برای جراحی را بهتر است به پزشک خود بسپارید و به او اعتماد کنید. جراح با توجه به شرایط و نوع بینی شما بهترین روش جراحی را که بیشتری بازدهی را داشته باشد، انتخاب می‌کند. در ادامه به افرادی که کاندیدای مناسبی برای عمل بینی باز هستند، اشاره شده است:

۱- افرادی که بینی خیلی بزرگ و مشکلات مادرزادی مثل لب شکری دارند.
۲-  افرادی که تمایل دارند عمل ترمیم بینی انجام دهند.
۳-  افراد دارای بینی گوشتی بهتر است با روش باز عمل کنند.
۴-  افرادی که غضروف بینی آنها ضعیف است و نیاز به پیوند غضروف دارند.

عمل بینی گوشتی به روش باز

 

تفاوت جراحی باز و بسته

تفاوت اصلی بین جراحی بینی باز و بسته در تعداد و وسعت برش‌ها است. در جراحی بینی باز، جراح دو طرف پره‌های بینی، قسمت پایینی پل و داخل سوراخ‌های بینی را برش می‌دهد تا پوست بینی را بالا بیاورد و تغییرات لازم را به طور کامل اعمال کند. اما در جراحی بینی بسته، جراح پوست بینی را بلند نمی‌کند و فقط دو برش در ناحیه داخلی سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند.

تفاوت‌های دیگر عمل بینی باز و عمل بینی بسته عبارتند از:

✓ در روش باز عمل بینی میزان تورم و کبودی بعد جراحی بیشتر از عمل بینی بسته می‌باشد.
✓ دوره نقاهت عمل بینی باز بیشتر از عمل بینی به روش بسته است.
✓ محل برش و بخیه‌های عمل بینی باز در کنار سوراخ‌های بینی و کلوملا می‌باشد ولی در عمل بینی بسته در داخل بینی برش زده می‌شود.
✓ احتمال بروز خطا در عمل بینی باز کمتر از عمل بینی به روش بسته است.
✓ برای بینی‌های گوشتی و بینی‌هایی که دارای غضروف ضعیف است عمل بینی باز پیشنهاد می‌شود.

در عمل بینی چه اتفاقی میافتد

✓ رینوپلاستی باز مدت زمان عمل بیشتری دارد.
✓ در عمل بینی ترمیمی به دلیل نیاز به اعمال تغییرات گسترده عمل بینی باز پیشنهاد می‌شود.
✓ در بینی‌هایی که نوک بینی نیاز به تغییرات دارد از عمل بینی به روش باز استفاده می‌شود.
✓ جای زخم و بخیه در عمل بینی بسته کمتر دیده می‌شود.
✓ رینوپلاستی بسته عوارض کمتری دارد.

محل برش ها در جراحی بینی باز

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر از عمل بینی باز و دریافت ویزیت اولیه با بهترین دکتر عمل بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

مراقبت ‌های عمل بینی به روش باز

مراقبت‌ های بعد عمل بینی در روش باز یکی از حیاتی ترین مراحل این عمل است که می‌تواند نتایج آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. همچنین هیچ تفاوتی بین مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی باز و بسته وجود ندارد. در اینجا به برخی از مراقبت های بعد عمل بینی باز اشاره شده است:

✓ برای کاهش تورم و التهاب بعد عمل بینی از کمپرس سرد ۳ بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه استفاده کنید.
✓ از خوردن نمک و ادویه‌های تند که باعث تورم بیشتر می‌شود، خودداری کنید.

عدم مصرف نمک بعد از جراحی بینی
✓ مراقب باشید گچ روی بینی خیس نشود طبق نظر جراح خود پس از گذشت حدود یک هفته دوش بگیرید تا آتل بینی راحت‌تر باز شود.
✓ از ایجاد فشار و ضربه به بینی و خم کردن سر خود خودداری کنید.
✓ در زمان استراحت از دو بالش در زیر سر خود استفاده کنید تا سر شما از بدن بالاتر قرار داشته باشد.
✓ از کشیدن سیگار و قلیان حداقل ۱ ماه پس از عمل بینی پرهیز کنید، زیرا روند بهبود بعد عمل بینی را کند می‌کند.
✓ از کرم ترمیم‌کننده برای بازسازی جای بخیه‌ها استفاده کنید.
✓ تا حداقل ۶ هفته بعد عمل بینی از شنا کردن و انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی خودداری کنید.
✓ بعد از عمل بینی تا حد امکان مایعات و آبمیوه‌های طبیعی مثل آب آناناس مصرف کنید.

مصرف مایعات بعد از عمل بینی
✓ یک رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر داشته باشید، بنابراین نیازی به زور زدن بیش از حد در طول اجابت مزاج ندارید.
✓ از خوردن غذاهای سفت که نیاز به گاز گرفتن و جویدن دارند خودداری کنید. در عوض، غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی و سوپ بخورید.

رژیم غذایی بعد از عمل بینی

 

هزینه عمل بینی به روش باز

هزینه عمل بینی باز با هزینه عمل بینی به روش بسته تفاوتی ندارد و به طور کلی هزینه عمل بینی به روش باز برای همه افراد یکسان نیست و به عوامل مختلفی از جمله میزان مهارت و دستمزد جراح، محل جراحی (کلینیک خصوصی یا بیمارستان دولتی)، نوع بینی و میزان پیچیدگی آن بستگی دارد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عمل بینی باز و هزینه آن، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

ایا عمل بینی باز جای زخم دارد؟

رینوپلاستی باز ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار قابل مشاهده در نقطه‌ای شود که برش ایجاد شده است. با این حال، این برش در قسمت پایین بینی زده می‌شود و برای همه افراد قابل مشاهده نیست و پس از گذشت زمان به حالت اولیه خود برمی‌گردد.

محل برش ها در تکنیک عمل بینی باز

 

دوره نقاهت بعد عمل بینی به روش باز چقدر است؟

زمان بهبودی بعد عمل بینی باز حدود ۴ تا ۷ روز است. پس از جراحی بینی باز مقداری تورم و کبودی پس از عمل طبیعی می‌باشد که به مرور زمان رفع می‌شود. بیشتر افراد پس از ۱ هفته فعالیت‌های سبک روزانه خود را انجام می‌دهند و پس از دو هفته بیشتر فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرند. در این دوران برخی از افراد احتقان بینی، فشار داخل بینی، سرگیج، حالت تهوع و سردرد را تجربه می‌کنند که همه این علائم طبیعی هستند.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عمل بینی باز و دریافت ویزیت اولیه با بهترین جراح بینی روش باز با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

آیا جراحی بینی به روش باز عوارض دارد؟

در عمل بینی به روش باز انتخاب جراح مجرب و حرفه‌ای برای جراحی بینی باز بسیار حائز اهمیت است زیرا می‌تواند بسیاری از عوارض این عمل مانند عدم تقارن سوراخ‌های بینی، باقی ماندن قوز بینی، خونریزی بینی و …. جلوگیری کند. به همین دلیل مراجعه به بهترین جراح بینی روش باز در نتیجه کار تاثیر دارد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برخی از عوارض عمل بینی مانند کبودی و تورم، گرفتگی بینی موقت بوده و به مرور زمان از بین می‌رود.

عمل بینی استخوانی به روش باز

 

ایا جراحی بینی باز دردناک است؟

همان‌طور که اشاره شد عمل بینی باز دردناک نیست و اگر به بهترین جراح بینی که تجربه و تخصص بالایی در این زمینه دارد، مراجعه کنید می‌توانید عمل بینی باز بدون دردی را تجربه کنیدو از نتیجه عمل بینی رضایت داشته باشید.

 

سخن آخر

همان‌طور که اشاره شد عمل بینی به روش باز و بسته انجام می‌شود. اگرچه هر دو روش مزایا و معایبی دارند، اما جراح شما در نهایت تصمیم‌ می‌گیرد که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. بنابراین، مراجعه به یک جراح ماهر و با تجربه در جراحی بینی حائز اهمیت است. برای عمل بینی و انتخاب روش آن به جراح خود اعتماد کنید و بر انتخاب روش خاصی اصرار نکنید. انجام مراقبت‌های قبل و بعد عمل بینی در نتیجه کار خیلی اهمیت دارد و بهتر است طبق دستورالعمل جراح خود تمام موارد را رعایت کنید.

 

منابع: پزشک۲۴، europepmc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.