عمل بینی ترمیمی

عمل ترمیم بینی به چه صورت است؟

برخی از بینی ها پس از انجام عمل بینی دچار مشکلاتی می شوند و نیاز به عمل ترمیم بینی دارند، که معمولا به دو صورت است.

مطالب پیشنهادی: هزینه عمل بینی در اصفهان چقدر است؟

گاهی اوقات این ایرادات بسیار کوچک و جزئی هستند و باعث می شود تا زمان جراحی خیلی کوتاه تر از جراحی اولیه باشد.اما، زمانی که بینی جراحی شده از شکل اولیه آن هم بدتر شده باشد، این عمل مشکل تر و پیچیده تر از عمل اولیه است. زیرا در این جا پزشک با بافتی مواجه می شود که قسمت های بسیاری از آن برداشته شده و حالا باید از یک منبع دیگر غضروف و یا استخوان برای ترمیم بینی و رفع کمبود استفاده کند.

معمولا بیش تر مشکلاتی که در عمل بینی به وجود می آید به دلیل برداشتن بیش از حد بافت از بینی است.

دستکاری دوباره و انجام یکسری کارهای جزئی بعد از عمل بینی را روتوش می گویند، که این روتوش بینی با عمل جراحی مجدد و یا ترمیم بینی تفاوت دارد.

 

عمل بینی ترمیمی

در صورتیکه بینی بعد از عمل دچار مشکلاتی مانند اشکال در عملکرد تنفس شود، بیمار به عمل مجدد بینی نیاز دارد. در عمل بینی مجدد، بینی عمل شده مقداری از پتانسیل های خود را برای اصلاح از دست داده است و در اکثر مواقع جراح مجبور می شود این مواد را از سایر قسمت های بدن تامین کند.
بنابراین معمولا جراحی مجدد بینی نسبت به جراحی اولیه پیچیده تر است و زمان بیش تری می طلبد.
مهم ترین نکته ای که در عمل زیبایی بینی باید به آن توجه کرد، عملکرد تنفسی بیمار است که پس از جراحی نباید به مخاطره بیفتد. بینی در درجه اول عضو تنفسی و بعد از آن عضو بوبایی می باشد.

گذاشتن تامپون در بینی به فرم دهی آن و کاهش عوارض ناشی از ترشحات بینی پس از عمل جراحی کمک می کند. استفاده از گچ برای بینی پس از عمل جراحی لازم است و معمولا باید بین ۵ تا ۷ روز آن را نگه دارند. چسب زدن پس از انجام عمل بینی به دو منظور صورت می گیرد، اول اینکه نوعی پانسمان و نگهدارنده بینی است و دوم اینکه نوعی اخطار به دیگران برای جلوگیری از ضربه زدن و یا برخورد با بینی است.

سن مناسب برای انجام عمل بینی

سن مناسب برای عمل بینی در دخترها و پسرها متفاوت است و توصیه می شود، خانم ها پس از ۱۶ سالگی و آقایان پس از ۱۸ سالگی این عمل را انجام دهند. حتی در موارد ضروری تر که انحراف بینی هم وجود دارد سعی می شود تا حتی الامکان انجام عمل بینی به بعد از این سن موکول شود.

روش انجام عمل بینی

عمل بینی به دو روش انجام می شود:

روش باز: در این روش پوست بینی در قسمت پایین باز می شود. انجام عمل بینی و هرگونه تغییرات لازم برای آن در دید مستقیم انجام می شود و در انتها پوست دوخته می شود.

روش بسته: در این روش با برش هایی از داخل بینی پوست بینی بلند شده و پس از انجام تغییرات لازم پوست برگردانده می شود.

عمل ترمیم بینی یا ثانویه

گاهی اوقات بعد از انجام جراحی به دلیل خوب نبودن شکل ظاهری بینی و یا مشکل در عملکرد تنفس، جراحی ترمیم بینی صورت می گیرد. در مواقعی به دلیل ضربه هایی که بعد از عمل بینی به آن وارد می شود و تغییراتی که در شکل ظاهری آن صورت می گیرد نیاز به عمل دوباره می باشد.

هدف از جراحی ترمیمی بینی بر طرف نمودن ایرادات پیش آمده در عمل اولیه است. در صورت مشکل در عملکرد تنفس، اصلاح می شود و همچنین انحراف شکل بینی برطرف گردیده و تقارن بین سوراخ بینی رفع می گردد.

در عمل روتوش و یا ترمیمی در بیش تر مواقع غضروف بینی و یا بافت استخوانی احتیاج می شود. بافت هایی که استفاده می شود معمولا از گوش و یا دنده برداشته می شود.

در ضمن بهتر است از عمل بینی اولیه حدود یک الی دو سال گذشته باشد تا تغییرات کامل انجام شده باشد و سپس برای انجام عمل بینی ترمیمی تصمیم گیری کنند.

در صورت تصمیم گیری برای انجام عمل بینی ترمیمی در ابتدا به نکات زیر توجه کنید:

  • ممکن است ساختار بینی شما آن قدر قوی نباشد تا توانایی تحمل یک عمل جراحی دیگر را داشته باشد.
  • بافت زخمی در قسمت داخلی بینی نباید وجود داشته باشد، و به اندازه کافی از عمل اولیه گذشته باشد.
  • پیچیدگی عمل جراحی بینی با هر بار جراحی محدد بیشتر می شود.
  • و در انتها در انتظاراتی که دارید واقع گرا باشید.

جهت دریافت مشاوره و یا درخواست ویزیت رایگان توسط پزشک متخصص، می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *