لمینت دندان چیست؛ مراحل و انواع لمینت دندان سال ۱۴۰۱

لمینت دندان یا به اصطلاح دیگر لمینت سرامیکی روشی برای اصلاح دندان‌ها و زیبایی بخشیدن به لبخند شما می‌باشد. با کمک این روش می‌توان رنگ، سایز، فرم و یا شکل دندان و همچنین طول دندان‌هایی دلخواه داشته باشید.

ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص لمینت دندان، انواع آن، مراحل انجام کار، ماندگاری لمینت و … بیشتر توضیح بدهیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید:

لمینت دندان

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت سرامیکی را می‌توان به عنوان یک روکش نازک و با رنگ طبیعی در نظر گرفت که باعث ایجاد دندان‌هایی یکدست و منظم می‌شود. این روش می‌تواند برای افرادی که به صورت ژنتیکی و یا بر اثر آسیب و پوسیدگی دارای دندان‌هایی بد رنگ و نامنظم هستند بسیار مناسب باشد.

برای انجام اینکار پزشک در ابتدا بر اساس دندان‌های شما قالب‌هایی را ایجاد می‌کند و با توجه به آن‌ها روکش دندان توسط لابراتور ساخته می‌شود. با کمک لمینت‌های سرامیکی می‌توان فاصله بین دندان‌ها را از بین برد و برای افرادی که به دلایل مختلفی دچار شکستگی در ناحیه دندان‌های خود شده‌اند می‌تواند راهکار بسیار مناسبی جهت اصلاح و زیباسازی آن باشد. همچنین قیمت لمینت دندان با توجه به شرایط مختلف برای هر فرد متفاوت است.

قبل و بعد لمینت دندان

 

انواع لمینت دندان

لمینت دندان در انواع مختلفی می‌باشد که بر اساس نیاز و خواسته بیمار می‌تواند انتخاب گردد. این انواع می‌تواند به شرح زیر باشد:

لمینت کامپوزیتی

این روش از لمینت که به عنوان روش مستقیم شناخته می‌شود، لایه‌های کامپوزیت به صورت مستقیم و در طی یک الی دو جلسه بر روی دندان چسبانده می‌شود. برای انجام این روش معمولا نیازی به تراشیدن دندان‌ها نیست و همچنین قالب گیری توسط لابراتور انجام نمی‌گیرد.
در واقع مواد کامپوزیت به صورت مستقیم و لابه‌ای با کمک اشعه بر روی دندان چسبانده می‌شود که می‌تواند به عنوان لایه محافظ مینای دندان در نظر گرفته شود.

کامپوزیت دندان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی و یا روش غیر مستقیم لمینت با استفاده از پوسته‌های سرامیکی ساخته شده توسط لابراتور که معمولا در حدود ۰٫۵ میلیمتر ضخامت دارد ایجاد می‌شوند. برای انجام اینکار نیاز است تا پزشک دندان‌های شما را بتراشد و پس از قالب گیری آن‌ها برای ساخت روکش‌های دندان به لابراتور ارسال شود. انجام اینکار معمولا به چندین جلسه درمان احتیاج دارد.

عکس لمینت دندان

 

لمینت دندان متحرک چیست؟

لمینت دندان متحرک نوعی پلاک و یا روکش دندان است که می‌تواند به صورت موقت بر روی دندان‌های شما قرار گیرد. این لمینت‌های متحرک باعث رفع نواقص ظاهری دندان‌ها مانند ترک خوردگی، تیره شدن رنگ دندان، بدفرمی و … در دندان‌های شما می‌گردد.

لمینت دندان متحرک
در واقع باید بدانید که این نوع از لمینت‌ها به عنوان یک روش موقت شناخته می‌شوند و نمی‌توان از آن برای رفع دائمی ایرادات دندان‌ها استفاده کرد. طریقه استفاده از آن به این صورت است که در ابتدا بایستی قالب دندان متحرک را درون آب جوش قرار بدهید و پس از گذشت مدت زمانی آن را با آب سرد بشویید و در نهایت بر روی دندان‌های خود بگذارید.

 

بهترین نوع لمینت دندان چیست؟

انتخاب بهترین نوع لمینت دندان با توجه به شرایط بیمار، میزان آسیب دیدگی دندان‌ها، تشخیص پزشک پس از انجام معاینات لازم و همچنین میزان بودجه‌ای که برای انجام اینکار در نظر گرفته است بستگی دارد.

انواع لمینت دندان

همچنین باید در نظر داشته باشید که میزان ماندگاری لمینت‌های دندان بر اساس نوع و برند آن‌ها و کارخانه سازنده آن نیز می‌تواند متفاوت باشد از این رو بهتر است بر اساس کیفیت و میزان ماندگاری روکش‌های سرامیکی برای انتخاب نوع آن تصمیم گیری نمایید.

 

عضویت پزشکان

 

مراحل لمینت دندان

انجام لمینت دندان در طی مراحل زیر صورت می‌گیرد:

معاینه دندان‌ها

در اولین مرحله پس از انتخاب پزشک مورد نظر بایستی برای انجام معاینات مراجعه نمایید. پزشک در طی این جلسه به بررسی دندان‌های شما، میزان آسیب دیدگی، فرم دندان‌ها و … می‌پردازد. همچنین در صورت نیاز ممکن است از شما درخواست گرفتن عکس از دندان‌ها شود.

مراحل لمینت دندان

ترمیم دندان‌های آسیب دیده

در صورتی که دندان‌ها نیاز به ترمیم و رفع پوسیدگی داشته باشد، قبل از انجام لمینت سرامیکی حتما بایستی برای انجام اینکار اقدام شود.

قالب گیری

در این مرحله با کمک بی حسی موضعی ناحیه مینای دندان تراشیده می‌شود، این تراشیدگی به میزانی است که به دندان‌ها آسیبی وارد نشود و تنها آن‌ها را برای قرار دادن قالب‌های سرامیکی آماده می‌سازد. سپس قالب گیری صورت گرفته و برای ساخت روکش‌های لمینت به لابراتور ارسال می‌شود.

در حدود ۲ الی ۴ هفته برای آماده سازی لمینت‌های سرامیکی زمان نیاز است که در این فاصله می‌توان از لمینت‌های موقت بر روی دندان استفاده کرد.

اتصال (چسباندن لمینت به دندان)

در این مرحله که به عنوان بخش نهایی از لمینت دندان شناخته می‌شود، قالب‌های آماده شده توسط لابراتور پس از ایجاد تراش‌های کمی بر روی دندان (با هدف زبر شدن سطح دندان برای چسبندگی بهتر قالب‌ها) بر روی سطح دندان چسبیده می‌شود. پس از انجام اینکار با تابش اشعه بر روی قالب‌ها به چسبندگی سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند.

لمینت دندان به چه صورت است

نهایت بهتر است پس از گذشت چند هفته برای انجام بررسی‌های بیشتر به دندانپزشک مورد نظر خود مراجعه نمایید.

 

کاربرد لمینت دندان چیست؟

معمولا از لمینت‌های سرامیکی به منظور اصلاح مشکلات ظاهری دندان‌ها و زیبایی بیشتر لبخند شما استفاده می‌شود. به صورت کلی می‌توان از کاربرد لمینت سرامیکی به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح دندان‌های تیره
 • دندان‌های ترک خورده
 • دندان‌های لکه دار
 • نامنظم بودن دندان‌ها
 • افزایش طول دندان‌ها
 • اصلاح ناهنجاری مادزادی

لمینت سرامیکی دندان های جلو

 

لمینت دندان تا چند سال دوام دارد؟

معمولا لمینت‌های دندان به عنوان یک روش دائمی و ماندگار برای اصلاح ایرادات ظاهری و زیبایی آن‌ها شناخته می‌شود. در واقع می‌توان به این صورت بیان کرد که در صورت رعایت نکات و مراقبت‌های بعد از انجام اینکار و همچنین رسیدگی مداوم به دندان‌ها می‌توانید طول عمر لمینت‌های سرامیکی خود را افزایش بدهید.

لمینت دندان تا چند سال دوام دارد

برخی از موارد مهم در افزایش طول عمر لمینت دندان به شرح زیر می‌باشند:

 • رعایت بهداشت دندان‌ها
 • بررسی مداوم دندان‌ها توسط پزشک
 • پرهیز از شکستن اجسام سفت با دندان

 

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

تمامی افرادی که تمایل به اصلاح فرم دندان‌ها و زیبایی بیشتر آن‌ها دارند می‌توانند به راحتی برای انجام اینکار اقدام نمایند. به طور کلی می‌توان کاندیدای مناسب انجام لمینت سرامیکی را به شرح زیر بیان کرد:

 • افرادی که دارای دندان‌های بدرنگ و یا تیره هستند.
 • افرادی که تمایل به اصلاح دندان‌ها و لبخند خود دارند.
 • کسانی که دارای فواصل باز در بین دندان‌ها خود هستند.
 • متقاضیانی که تمایل دارند لکه‌های دندان‌های خود را از بین ببرند.
 • کسانی که دارای شکستگی و یا ترک خوردگی بر روی دندان‌های خود هستند.

 

عضویت پزشکان

لمینت سرامیکی دندان های جلو آقایان

 

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت

برای مقایسه بهتر این دو روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در کامپوزیت دندان نیازی به تراشیدگی مینای دندان نمی‌باشد، اما برای انجام لمینت بایستی اینکار انجام گیرد.
 • معمولا انجام کامپوزیت دندان در طی یک الی دو جلسه صورت می‌گیرد اما برای لمینت دندان نیاز به زمان بیشتری دارد.
 • ماندگاری و طول عمر لمینت دندان در صورت رعایت نکات و مراقبت‌های بعد از انجام اینکار بیشتر از کامپوزیت دندان است.
 • ونیرهای کامپوزیتی معمولا نسبت به لمینت‌های سرامیکی آسیب پذیرتر هستند و ممکن است با گذشت زمان تغییر رنگ یابند.
 • قیمت لمینت برای هر واحد از دندان بیشتر از کامپوزیت دندان می‌باشد و فرد بایستی هزینه بالاتری را برای انجام اینکار پرداخت کند.
 • لمینت‌های دندان می‌توانند میزان بیشتری از آسیب‌های دندان را پوشش بدهد و برای پر کردن فواصل دندان نیز مناسب تر می‌باشد.

به طور دقیق نمی‌توان گفت که لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت، از این رو بایستی برای انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط خود، هزینه‌ای که برای انجام اینکار در نظر گرفته‌اید و همچنین نظر پزشک متخصص تصمیم گیری نمایید.

 

لمینت دندان خرگوشی چیست؟

یکی از انواع لمینت‌های دندان که امروزه در بین خانم‌ها و آقایان بسیار محبوب شده است، لمینت دندان خرگوشی است. در واقع این روش به این صورت است که طول ارتفاع دو دندان جلویی بیشتر از دندان‌های دیگر می‌باشد، از این رو به این روش از روکش دندان‌ها لمینت دندان خرگوشی گفته می‌شود.

لمینت سرامیکی خرگوشی

 

مزایای لمینت دندان

از مزایای لمینت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهم ترین مزیت لمینت سرامیکی ایجاد لبحند و ظاهری زیبا برای دندان‌های شما می‌باشد.
 • انجام اینکار می‌تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود زندگی اجتماعی فرد گردد.
 • مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ پس از گذشت مدت زمانی دارد.
 • لمینت‌ها ماندگاری طولانی مدت و یا دائمی دارند.
 • نیاز به سپری کردن دوران نقاهت ندارد.

عکس قبل و بعد لمینت دندان

 

لمینت دندان چه عوارضی دارد؟

لمینت‌های سرامیکی نیز مانند سایر روش‌های زیبایی ممکن است با عوارضی همراه باشد که به شرح زیر می‌باشند:

 • آسیب دیدن دندان‌ها: در صورتی که به پزشک متخصص و متبحر در این زمینه مراجعه نکنید، ممکن است با تراشیدن بیش از حد مینای دندان شما به دندان‌ها آسیب وارد شود و پس از گذشت مدت زمانی باعث پوسیدگی آن گردد.
 • آسیب دیدن لمینت‌ها: گاهی اوقات به دلایل مختلفی ممکن است لمینت سرامیکی دندان شما دچار ترک خوردگی و یا شکستگی شود که در صورت عدم ترمیم آن بایستی به صورت کامل تعویض گردد.

عوارض لمینت دندان

 • حساسیت دندان‌ها: از آنجایی که بخشی از مینای دندان برای چسباندن روکش‌های لمینت بایستی تراشیده شود ممکن است تا مدت زمانی نسبت به سرما و یا گرما حساسیت نشان بدهد. معمولا این عارضه با گذشت زمان رفع می‌شود.
 • تغییر رنگ لمینت‌ها: با وجود اینکه لمینت‌های دندان نسبت به رنگ پذیری از مقاومت بالایی برخوردار هستند اما با این وجود ممکن است در صورت عدم رعایت مراقبت‌های لازم باعث ایجاد تغییر رنگ و یا لکه دار شدن آن‌ها شود.

 

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان در رسیدن یه نتیجه ایده آل و ماندگاری بیشتر این روکش‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. از این رو در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص این موارد پرداخته‌ایم:

 • بعد از لمینت سرامیکی بایستی در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد نمایید، چرا که برخی از مواد خوراکی می‌توانند باعث تخریب و یا تغییر رنگ آن‌ها شوند.
 • تا حد ممکن بهتر است از کشیدن سیگار و دخانیات پرهیز نمایید چرا که این موارد می‌توانند باعث افزایش رنگ پذیری روکش‌های دندان شما گردد.
 • رعایت اصول بهداشتی و استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان می‌تواند در افزایش طول عمر و ماندگاری لمینت‌های دندان کمک بسیاری کند.
 • همچنین بایستی به صورت دوره‌ای برای انجام معاینات و بررسی‌های بیشتر به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 

عضویت پزشکان

لمینت برای دندان های جلو

سوالات متداول

۱_ لمینت دندان چقدر طول می‌کشد؟

برای لمینت سرامیکی بایستی توسط دندانپزشک پس از تراشیده شدن دندان‌ها قالب گیری شود و برای ساخت روکش‌های دندان به لابراتور ارسال گردد. از این رو مدت زمان انجام کامل لمینت دندان معمولا در حدود ۲ الی ۴ هفته زمان احتیاج دارد. در طی این مدت بیمار می‌تواند برای راحتی بیشتر خود از قالب‌های موقت استفاده نماید.

۲_ آیا با لمینت دندان میشه غذا خورد؟

پس از اتمام قالب گیری و روکش‌های لمینت می‌توانید به راحتی غذا مصرف نمایید. فقط باید توجه داشته باشید که از شکستن اجسام سنگین با دندان‌های خود و یا استفاده از خوراکی‌هایی که می‌تواند باعث ایجاد تغییر رنگ لمینت‌های دندان شود پرهیز نمایید.

۳_ لمینت دندان برای دندان‌های کج

یکی از مزیت‌های مهم در لمینت دندان، ایجاد نظم و زیبایی بین دندان‌های شما می‌باشد. در ابتدا پزشک دندان‌های کج و نامنظم را به مقدار کمی تراش می‌دهد و سپس بر اساس آن‌ها قالب گیری انجام می‌دهد. با قرار دادن روکش‌ها بر روی دندان‌ها می‌تواند به لبخندی زیبا و ظاهر دندان منظم دست یافت.

۴_ لمینت دندان شکسته جلو

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی لمینت دندان شما شکسته و یا ترک خورده شود. معمولا دندان‌های جلویی دچار لب پر شدن می‌شوند که برای رفع این مشکل در صورت عدم ترمیم لمینت بایستی تعویض گردد.

۵_ میزان تراش دندان در لمینت سرامیکی چقدر است؟

در زمان تراشیدن دندان برای انجام لمینت سرامیکی بایستی لایه نازکی از سطح دندان و تقریبا به اندازه ضخامت لمینت برداشته شود. در واقع میزان تراشیده شدن دندان‌ها به اندازه ضخامت لمینت‌های دندان بستگی دارد که در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی می‌توان این اندازه را در حدود ۰٫۵ تا ۰٫۷ میلیمتر در نظر گرفت.

 

منبع: پزشک ۲۴، wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.