لوگو پزشک24
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع کامپوزیت دندان؛ معرفی بهترین نوع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان متفاوت بوده که برای هر فرد با توجه به نوع دندان و تناسب دندان‌ها و لبخند با دیگر اجزای صورت بهترین نوع کامپوزیت ونیر انتخاب می‌شود.
انواع کامپوزیت دندان
فهرست مطالب

انواع کامپوزیت دندان بر اساس برند، قیمت، رنگ، مدل متفاوت است که به طور کلی کامپوزیت دندان از جمله روش‌های زیبایی به شمار می‌آید که امروزه روش بسیار کاربردی برای درمان مشکلات زیبایی دندان‌ به شمار می آید. گستره کاربرد مواد کامپوزیتی بسیار زیاد است که در این متن از وبسایت پزشک 24، به بررسی دقیق تر مواد کامپوزیتی و انواع آن می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید:

 

عضویت پزشکان

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت ماده‌ای در دندانپزشکی است که در موارد بسیاری همچون موارد درمانی و هم در موارد زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای انواع مختلفی میباشد. این ماده کاربردی از مواد مختلفی تشکیل شده است که خاصیت‌های منحصر به فردی به آن می‌دهد و با توجه به مواد استفاده شده در آن، میتوان این ماده را در موارد مختلف و گوناگونی مانند پر کردن پوسیدگی‌ها و درمان‌های زیبایی استفاده کرد.

 

فیلم کامپوزیت دندان جلو

در ادامه می‌توانید فیلم کامپوزیت دندان جلو را مشاهده کنید: 

 

انواع کامپوزیت دندان و قیمت

از انواع کامپوزیت دندانی می‌توان به کامپوزیت‌های مورد استفاده در ترمیم دندان استفاده کرد که بسته به میزان پوسیدگی و میزان مصرف مواد، رنج قیمت گسترده‌ای را شامل می‌شود. انواع دیگر کامپوزیت‌ها را می‌توان کامپوزیت ونیر‌های مورد استفاده در زمینه زیبایی نام برد که هزینه کامپوزیت دندان حدود ۱.۵ میلیون تا ۵ میلیون تومان را به ازای هر واحد شامل می‌شود.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

رنگ‌های کامپوزیت دندان بدون محدودیت و در تمامی رنگ‌های مختلف موجود می‌باشد. ترمیم کامپوزیت دندان با توجه به رنگ دیگر دندان‌ها شما انجام می‌شود که لبخند زیبا داشته باشید. در ادامه می‌توانید عکس انواع کامپوزیت دندان را بر اساس رنگ مشاهده کنید:

انواع رنگ کامپوزیت دندان
انواع رنگ کامپوزیت دندان

انواع برند کامپوزیت دندان

می‌توان به کامپوزیت ونیر های coltene، dmg america، kerr و .… اشاره کرد که هرکدام با توجه به ماده تشکیل شده ی آن دارای خواص متفاوتی می‌باشد و انواع مارک کامپوزیت دندان هستند و با توجه به میزان بودجه و نظر دندانپزشک می‌توان هر کدام از آنها را استفاده کرد. با مشاهده عکس قبل و بعد کامپوزیت دندان می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید. 

انواع مدل کامپوزیت دندان

به دلیل کاربردهای گسترده این ماده در دندانپزشکی، دسته‌بندی انواع مدل‌های کامپوزیت به ۲ صورت زیر طبقه‌بندی می‌شود. در نوع اول با توجه به ماده استفاده شده در آن به انواع رزین کامپوزیت‌ها شامل ماکروفیل و میکروفیل، هیبریدها، نانوهیبریدها و… تقسیم می‌شود. همین‌طور بر اساس محل استفاده آنها، به کامپوزیت‌های خلفی، قدامی و یونیورسال و …. تقسیم می‌شود. هدف از استفاده تمامی این مواد یکسان و به جهت درمان و زیبایی دندان‌های فرد می‌باشد.

قبل و بعد کامپوزیت دندان
قبل و بعد کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت ماکروفیل چیست؟

انواع این مدل کامپوزیت‌ها شامل مواد تشکیل دهنده ۱۰ تا ۵۰ میکرون می‌باشد که باعث ایجاد خاصیت استحکام بالاتر و مقاومت بالای این ماده می‌شود.

انواع کامپوزیت های ماکروفیل چگونه است؟

این کامپوزیت‌ها اولین انواع مواد کامپوزیت دندان بودند که وارد بازار شدند، این مواد دارا ذرات بزرگتر ۱۰ تا ۱۵ میکرومترمی باشد که ذرات بزرگتر این کامپوزیت‌ها استحکام و مقاومت بالاتری را برای این مواد به ارمغان می‌آورد. بیشتر کامپوزیت‌های ماکروفیل از فلز های غیر آلی تشکیل شده است.

انواع کامپوزیت های میکروفیل چگونه است؟

با گذر زمان انواع کامپوزیت‌های میکروفیل با ذرات تشکیل دهنده کوچکتر وارد بازار شدند که این مواد خاصیت زیبایی بیشتری را فراهم می‌آورد. همچنین خاصیت پولیش پذیری بیشتر این کامپوزیت‌ها موجب افزایش زیبایی در این مواد می‌شود.

انواع کامپوزیت های هیبرید چگونه است؟

کامپوزیت‌های هیبرید دارای تلفیقی از ذرات با اندازه‌های مختلف می‌باشد که این تنوع در ذرات مورد استفاده در کامپوزیت9های هیبرید، موجب بروز خاصیت زیبایی و استحکام آن می‌شود. چرا که این ماده هم دارای ذرات کوچکتر میکروفیل و هم ذرات بزرگتر ماکروفیل می‌باشد و خواص هر دو ماده ی ذکر شده در کامپوزیت7های هیبریدی قابل مشاهده است.

نانو کامپوزیت ها چیست؟

کامپوزیت‌هایی که یک یا چند جز از آن کمتر از ۱۰۰ نانومتر می باشد. نانو کامپوزیت‌ها از دو فاز بلوری و پلیمری تشکیل شده‌اند که به نسبت های مختلفی در انواع نانوکامپوزیت‌ها وجود دارند. این مواد نسبت به دیگر انواع کامپوزیت‌ها دارا ی وزن کمتری می‌باشد.

عضویت پزشکان

 

مزایا کامپوزیت دندان چیست؟

از مزایا کامپوزیت‌ها میتوان به گستره رنگی بسیار زیاد آن و تنوع زیاد کامپوزیت‌ها و همچنین قابلیت استفاده زیاد آن در درمان‌های مختلف دندان از جمله زیبایی و در ترمیم‌های پوسیدگی استفاده کرد. همچنین خاصیت پولیش‌پذیری این مواد خاصیت زیبایی آنها را چند برابر کرده و مواد همرنگ با دندان‌ها را ایجاد می‌کند. 

قبل و بعد کامپوزیت دندان
قبل و بعد کامپوزیت دندان

 

معایب کامپوزیت چیست؟

از معایب کامپوزیت‌ها می‌توان به رنگ‌پذیری آن و به میزان کمی سایش این ماده اشاره کرد که با رعایت برخی نکات بسیار ساده کاملا قابل پیشگیری می‌باشد.

کاربرد های کامپوزیت دندان چیست؟

در موارد ترمیم دندان‌هایی که دچار پوسیدگی شده‌اند و یا درمان دندان‌هایی که زیبایی آن ها کاهش یافته، می‌توان از کامپوزیت‌ها استفاده کرد. موارد استفاده گسترده کامپوزیت‌ها هم که در درمان و زیبایی قابل استفاده می‌باشد، این ماده را به ماده کاربردی با خاصیت‌های مختلف تبدیل کرده است که قابلیت استفاده در بسیاری از درمان های دهان و دندان‌ها را دارد.

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک ۲۴، به طور کامل در مورد انواع کامپوزیت دندان، کامپوزیت دندان خرگوشی، فیلم کامپوزیت دندان جلو، انواع کامپوزیت دندانی و مدل‌های مختلف سازنده آن صحبت شد. اگر در مورد انواع کامپوزیت دندان سوال دارید در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود. 

 

مقاله پیشنهادی
بهترین دکتر کامپوزیت در تهران
بهترین دکتر کامپوزیت مشهد
بهترین دکتر کامپوزیت دندان در شیراز
بهترین دکتر کامپوزیت دندان در اصفهان
بهترین دکتر دندانپزشک کامپوزیت دندان رشت

 

سوالات متداول

۱- کدام نوع کامپوزیت دندان بهتر است؟

تمامی انواع کامپوزیت‌ها بسته به مورد استفاده آنها و تشخیص و طرح درمان پزشک انتخاب می‌شود. کامپوزیت‌های زیبایی معمولا کامپوزیت‌هایی با ذرات کوچکتر و در مواردی که زیبایی کمتر اهمیت دارد کامپوزیت‌هایی با ذرات بزرگتر که استحکام بالاتری را به ارمغان می‌آورد مورد ترجیح است.

۲- انواع کامپوزیت دندان و قیمت آن چقدر است؟

قیمت انواع کامپوزیت‌ها بسته به مورد استفاده آنها در درمان ترمیمی و یا درمان زیبایی است که در درمان‌های ترمیمی بسته به میزان پوسیدگی که دندان را درگیر کرده است متغیر می‌باشد. هرچه پوسیدگی دندان‌ها بیشتر باشد مواد استفاده شده و زمان مورد نیاز برای درمان آن بیشتر و به همان نسبت افزایش قیمت در درمان قابل توجیه می‌باشد. در مورد درمان‌های زیبایی کامپوزیت‌ها، برای هر واحد از ۱.۵ میلیون تومان تا ۵ میلیون تومان به ازای هر واحد قابل تغییر است. گفتنی است که هزینه‌های بیان شده کاملا بسته به شرایط بیمار و تشخیص دندانپزشک قابل تغییر است.

 

پزشک۲۴ مرجع تخصصی زیبایی دندان

منبع: dentaltix

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر