عفونت یعد از عمل بینی

عفونت بعد از عمل بینی و روش های درمان آن

گاهی اوقات ممکن است افراد بعد از عمل بینی احساس بوی ناخوشایند در بینی خود داشته باشند که این امر دلیل عفونت بعد از عمل بینی می باشد.

اگر عفونت بعد از عمل بینی را جدی نگیرید و به دنبال روش های کنترل آن نباشید، ممکن است با مشکلات جدی تری روبه رو شوید. در ابتدا بهتر است با رعایت نکات بهداشتی و توصیه هایی که جراح برای بیمار بعد از عمل دارد توجه لازم را داشته باشید تا از بروز این گونه عفونت ها جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی: هزینه عمل بینی در تبریز چقدر است؟

همچنین، اگر برای عمل بینی به یک متخصص متبحر و با سابقه و کلینیک معتبر مراجعه کنید، خطر ابتلا به چنین عفونت ها و سایر عوارض بعد از عمل را کاهش می دهید.

در صورتی که دچار عفونت بعد از عمل بینی و بوی بد داخل بینی شدید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. برای کاهش عفونت بینی می توانید با مشورت متخصص خود، از پماد ها و یا محلول های ضدعفونی کننده و همچنین داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

در صورتی که عفونت به این راحتی و با مصرف دارو برطرف نشود، ممکن است پزشک شما جراحی و برداشتن عامل عفونت را توصیه کند.

احساس بوی بد در بینی بعد از عمل

در برخی از عمل ها مخصوصا در عمل بینی استخوانی ممکن است در دو هفته و یا حتی یک ماه اول، بوی بدی از داخل بینی خود احساس کنید، که این حتی می تواند بر روی تنفس شما و بوی بد دهان شما هم تاثیر بگذارد و موجب آزار خود و اطرافیان شود.

عفونت یعد از عمل بینی

این بوی بد همیشه نشانه عفونت بعد از عمل بینی نمی باشد بلکه می تواند بر اثر وجود لخته های خونی باقی مانده بعد از جراحی بینی و یا نخ های بخیه در داخل بینی و یا موارد دیگر باشد که بعد از مدت زمانی و بدون هیچ درمانی از بین می رود.

اگر دچار بوی بد بینی بعد از عمل شده اید در مرحله اول بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا با معاینه دقیق تر دلیل اصلی آن را متوجه شوید. بعد از آن می توان با مصرف آنتی بیوتیک و یا شستشوی بینی با استفاده از سرم آب نمک، بسیاری از این عفونت ها را از بین برد. در نهایت بهتر است برای رفع کامل این مسئله صبور باشید، چون در بسیاری از مواقع این بوی بینی بعد از گذشت مدت زمانی از عمل بینی و با مرور زمان کاملا از بین می رود.

عفونت بعد از عمل بینی

عفونت داخل بینی اگر با توصیه های جراح بینی کنترل نشود و به آن توجه نداشته باشید علاوه بر بوی بد بینی می تواند سلامت شما را به خطر اندازد. همچنین این عفونت باعث می شود تا روند بهبودی زخم ها و کبودی های بینی کند شود و حتی ممکن است در نتایج نهایی بینی هم تاثیر منفی بگذارد.

این نکته که، بیمارستان و یا کلینیکی که جراحی بینی خود را در آنجا انجام می دهید و یا حتی وسایلی که برای عمل بینی توسط پرسنل و پزشک استفاده می شود استریل باشد بسیار با اهمیت است. به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام جراحی بینی حتما به یک جراح قابل اعتماد مراجعه کنید.

روش های دفع عفونت

شما می توانید برای تمیز نگه داشتن داخل بینی خود از اسپری های ضدعفونی کننده و یا شست و شوی داخل بینی با استفاده از سرم کمک بگیرید. حال اگر این میکروب ها از طریق زخم های بینی وارد پوست شود ممکن است فرد دچار سوزش و یا درد در بینی خود شود که در چنین مواردی پزشک برای بیمار دارو تجویز می کند.

در زیر روش های دفع عفونت در بینی به اختصار توضیح داده شده است:

تمیز کردن بینی: برای این کار باید یک تا دو هفته صبر کنید زیرا بعد از عمل نباید جای زخم ها و بخیه های بینی خیس و مرطوب شود. بعد از گذشت این مدت زمان شما می توانید با کمک گوش پاک کن و با استفاده از سرم های بهداشتی مانند سرم آب نمک، درون سوراخ های بینی را مرطوب و پاک نمایید.

عفونت یعد از عمل بینی

باید توجه داشته باشید که فشار زیاد به جداره های داخلی بینی و بخش هایی از آن که در حال ترمیم است می تواند به بینی آسیب برساند. همچنین می توانید برای جلوگیری از خشک شدن داخل بینی از محلول سالین کمک بگیرید که معمولا به صورت قطره و یا اسپری موجود می باشد. این محلول علاوه بر جلوگیری از خشکی داخل بینی، لخته های خون و عفونت داخل بینی را خارج می کند.

پمادهای ضدعفونی کننده: اگر عفونت بینی زیاد شود، پزشک استفاده از پمادهایی مانند موپروسین را توصیه می کند. این پمادها هم به عوان یک ضدعفونی کننده و هم آنتی بیوتیک برای بعد از عمل بینی استفاده می شود. مقدار استفاده از پماد باید طبق تجویز پزشک باشد، در غیر این صورت ممکن است استفاده بیش از حد آن موجب التهاب و تورم در بینی و جای زخم ها شود.

عفونت یعد از عمل بینی

آنتی بیوتیک ها: بعد از عمل بینی، پزشک داروها و آنتی بیوتیک هایی را برای بیمار تجویز می کند که مصرف به موقع آن ها بسیار اهمیت دارد. در صورتی که مصرف داروها را خودسرانه بعد از یک الی دو روز قطع کنید ممکن است بینی و جای زخم های آن دچار عفونت شود.

عامل های عفونت

بعد از هر عملی ممکن است مقداری لخته های خون، ترشحات و یا حتی چرک های ناشی از خونریزی در بدن باقی بماند که این امر باعث به وجود آمدن عفونت در بدن می شود. تمیز نگه داشتن بینی بعد از عمل می تواند کمک بسیاری به جلوگیری از عفونت و ایجاد بوی بد در بینی کند.

در داخل بینی ترشحاتی وجود دارد که موکوس نامیده می شوند. این ترشحات داخل بینی را مرطوب نگه میدارد و باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل بینی می شود. حال زمانی که عمل بینی انجام می دهید، سوراخ های بینی متورم شده و یا با استفاده از پانسمان هایی بسته می شود و این ترشحات در داخل بینی باقی می ماند و باعث ایجاد عفونت در آن می شود.

عفونت یعد از عمل بینی

زمانی که موکوس در داخل بینی بماند، خاصیت خود را از دست می دهد و همین عامل باعث ایجاد عفونت در بینی می شود. در داخل بینی بعد از عمل زخم و لخته های خونی وجود دارد که این امر باعث رشد میکروب ها می شود.

میکروب ها با ورود به قسمت های زخم شده در اطراف بخیه بینی می تواند عامل عفونت شود و تا زمانی که این عفونت ها به طور کامل از بین نرود، بوی بد داخل بینی باقی خواهد ماند.

شستشوی بعد از عمل بینی

بعد از دو هفته از عمل بینی، داخل بینی را می توان با استفاده از سرنگ های شستشوی بینی ضدعفونی کرد. برای این کار بایستی، نوک سرنگ را به آرامی داخل بینی قرار داد و محلول را با فشار به داخل بینی هدایت کنید. بعد از اینکار سر را به یک سمت خم می کنید تا محلول به راحتی از بینی خارج شود.

تعداد دفعات تکرار این کار به عفونت بینی شما و تجویز پزشک بستگی دارد. شما می توانید این کار را تا زمانی که بوی بد بینی کاملا رفع نشده است تکرار کنید تا عفونت و بوی بد آن از بین برود.

شما می توانید برای دریافت مشاوره عمل بینی و ویزیت اولیه رایگان با مشاورین ما در پزشک۲۴ در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *