انواع روش های جراحی بینی

مهم ترین مزایا و معایب جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی مانند سایر جراحی های زیبایی می تواند اثرهای جانبی و عوارضی را به دنبال داشته باشد، که البته با مراجعه به بهترین جراح بینی و رعایت مراقبت ها و اقدامات قبل و بعد از عمل می توانید بروز اینگونه موارد را به حداقل برسانید.
میزان عوارض عمل بینی با توجه به شرایط جسمی و روحی بیمار، میزان استعمال دخانیات و مصرف الکل توسط بیمار و یا حتی سابقه ی داشتن بیماری خاص می تواند افزایش و یا کاهش یابد.

عوارض جراحی بینی

بعضی از عوارض جراحی بینی عمومی هستند و احتمال بروز آن بعد از عمل معمولا طبیعی است و پس از گذشت مدت زمانی به صورت کامل از بین می رود. همچنین یکسری از خطرات جراحی بینی در تمامی عمل ها مشابه هستند و ممکن است در هرگونه جراحی رخ دهد مانند عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی که در بعضی از افراد و بر اساس شرایط جسمانی که دارند ممکن است این مسئله پیش آید.
اما برخی از عوارض تنها مربوط به جراحی بینی می شود مانند عوارض عمل بینی به صورت باز و یا بسته، عوارض عمل بینی در زمستان، عوارض عمل بینی در سن کم و یا در سن بالا، عوارض عمل بینی بعد از چند سال و …. که می تواند با دقت در انتخاب پزشک مناسب و رعایت مراقبت های بعد از جراحی به کم ترین حالت ممکن برسد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جراحی بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عوارض عمل بینی بعد از جراحی

نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که عوارض عمل بینی را باید هم به صورت عوارض جراحی بینی و هم خطرات و عوارض عمل های عمومی در نظر بگیرید.
برخی از عوارض عمل بینی به صورت زیر می باشد:

عوارض و فواید عمل بینی

 • عوارض جراحی بینی باز
 • عوارض جراحی بینی بسته
 • عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی
 • عوارض عمل بینی در زمستان
 • عوارض جراحی بینی در سن بالا
 • عوارض جراحی بینی در سن کم

در ادامه مطلب به توضیح مختصری از هرکدام این عناوین خواهیم پرداخت:

 

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی در تهران

 

عوارض جراحی بینی باز

در جراحی بینی به روش باز، به این دلیل که جراح در زمان جراحی بایستی پوست بینی را با کمک برش هایی بر روی نواحی خارجی بینی بردارد تا بتواند با دید مستقیم تغییرات لازم را بر روی بینی ایجاد نماید، می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد.

عوارض جراحی بینی به روش باز
عوارض عمل بینی باز شامل کبودی و التهاب بیشتر در بینی و اطراف چشم ها بعد از جراحی می باشد. همچنین به دلیل ایجاد برش هایی در نواحی بیرونی پوست بینی، ممکن است جای بخیه ها تا چند مدت پس از عمل بر روی آن باقی بماند.

این عوارض پس از گذشت مدت زمانی و با انجام یکسری مراقبت ها کاملا بهبود می یابد و جای هیچ نگرانی در مورد آن نیست.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جراحی بینی باز، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عوارض جراحی بینی بسته

از معایب عمل بینی به روش بسته می توان به محدودیت در موارد اصلاحی اشاره کرد. به این دلیل که پوست بینی در این مدل جراحی برداشته نمی شود و تمامی برش ها از داخل سوراخ های بینی صورت می گیرد، پزشک نمی تواند به راحتی تمامی تغییرات را بر روی آن اعمال کند. همچنین برای اصلاح ایرادات بزرگ تر و یا رفع مشکلات تنفسی و ساختاری در بینی روش مناسبی نمی باشد.

عوارض عمل بینی به روش بسته

همچنین به دلیل اینکه در زمان جراحی پوست بینی کشیده می شود ممکن است غضروف های بینی تحریک شوند و پزشک نتواند وضعیت طبیعی بینی بیمار را به صورت واضح مشاهده کند.

 

خطرات بیهوشی در جراحی بینی

عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی می تواند به دلیل تداخلات دارویی باشد. در صورتی که بیمار سابقه بیماری خاصی دارد و یا از داروهای خاصی استفاده می کند این مسئله را حتما باید در زمان مشاوره با پزشک خود در میان بگذارد. در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی همچون تداخل دارویی با مواد بیهوشی مواجه شود.

خطرات بیهوشی در عمل بینی

همچنین بیهوشی می تواند عوارض دیگری همچون احساس تهوع و سرگیجه بعد از عمل، لرزش و سرمای شدید در بدن، احساس درد در ناحیه عضلانی بدن، کبودی، سر درد، خارش بدن و اختلال در دفع ادرار را به دنبال داشته باشد، که این خطرات و عوارض کوتاه مدت هستند و با گذشت زمان از بین می روند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خطرات بیهوشی در جراحی بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عوارض عمل بینی در زمستان

برخی از افراد گمان می کنند که با انجام جراحی بینی در زمستان ممکن است دچار سرماخوردگی و یا حساسیت شوند، اما این فکر درست نیست و عمل بینی هیچ محدودیتی در فصل های مختلف ندارد.

عوارض عمل بینی در زمستان

بیماران می توانند به راحتی در فصل زمستان نیز برای انجام عمل بینی خود اقدام کنند. همچنین شماری دیگر از افراد تصور می کنند که جراحی بینی در تابستان و فصل های گرم سال می تواند باعث ایجاد تورم و کبودی و افزایش التهاب در بینی شود، اما این عقیده هم درست نیست.

 

عوارض عمل بینی در سن بالا

یکی از پر چالش ترین عمل های بینی، جراحی بینی در سن بالا می باشد. از عوارض این عمل می توان به افتادگی نوک بینی و بلندتر شدن آن اشاره کرد. این عارضه ممکن است در طولانی مدت باعث ایجاد مشکلات در تنفس از طریق بینی بیمار شود.

عوارض جراحی بینی در سن بالا
به دست آوردن یک نتیجه خوب و ایده آل از جراحی بینی در سن بالا می تواند تحت تاثیر عواملی همچون کم شدن چربی زیر پوست، محو شدن عضلات نوک بینی، کم شدن ضخامت پوست بینی قرار بگیرد و موجب جلوگیری از رسیدن به نتیجه رضایت بخش از جراحی شود.
از عوارض بعد از جراحی بینی در افراد سن بالا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خونریزی بعد از عمل، عفونت، ماندگاری جای زخم ها، ایجاد اسکار در محل زخم ها و ….

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد عوارض عمل بینی در سن بالا، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

عوارض عمل بینی در سن کم

سن مناسب برای عمل بینی در دختران را حداقل ۱۶ سالگی و در پسران ۱۸ سالگی در نظر گرفته اند، زیرا قبل از این سن ساختار استخوانی چهره به ثبات کامل نرسیده است و احتمال تغییر پس از مدت زمانی وجود دارد.

عوارض عمل بینی در سن کم
عمل بینی در سن کم به دلیل عوارض و خطراتی که به دنبال دارد توسط پزشکان انجام نمی گیرد، مگر اینکه دچار انحراف شدید و مشکلات تنفسی شده باشند و عمل برای وی کاملا ضروری باشد.
از عوارض عمل بینی در سن پایین می توان به احتمال ایجاد تغییرات پس از عمل به دلیل رشد غضروف های بینی اشاره کرد.
همچنین سلیقه افراد در سنین پایین و بزرگسالی کاملا متفاوت است و ممکن است فرد پس از گذشت چند سال از ظاهر بینی خود راضی نباشد.

 

علت مرگ در جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی مانند سایر جراحی ها احتمال مرگ در آن وجود دارد اما بیمار باید به این مسئله توجه کند که اگر یکسری فاکتورها را در نظر بگیرد می تواند این احتمال را به صورت چشمگیری کاهش دهد.

علت مرگ در عمل بینی
اما این فاکتورها می تواند شامل مواردی همچون تجربه و مهارت جراح، خراب بودن و مشکل در وسایل و ابزارهای جراحی، خطاهای پزشکی و یا داشتن بیماری های زمینه ای باشد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد علت مرگ در جراحی بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

درصد مرگ در جراحی بینی

در سال های اولیه که هنوز عمل بینی به تخصص و مهارت بالایی دست نیافته بود و همچنین دستگاه های پیشرفته ای در این زمینه نداشتند، احتمال مرگ افراد بیشتر بود.
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و بالا رفتن تجربه جراحان درصد مرگ در جراحی بینی بسیار کاهش یافته است.

درصد احتمال مرگ در جراحی بینی

همچنین علاوه بر تجربه پزشک و ابزارهای مورد استفاده در جراحی بینی، رعایت مراقبت های بعد از عمل نیز یکی دیگر از عوامل موثر بر کاهش این احتمال است.

 

دلایل عمده مرگ در جراحی ها

 • داروهای بیهوشی
 • دستگاه های جراحی بینی
 • تجربه کم جراح بینی
 • عدم رعایت مراقبت های پس از عمل توسط بیمار

 

عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی

قبل از انجام هرگونه جراحی باید برای بی حس شدن بیمار در مقابل درد ها و نداشتن استرس از داروهای بیهوشی استفاده گردد. مقدار مورد نیاز برای تزریق داروهای بیهوشی بسیار اهمیت دارد و در هر فردی می تواند متفاوت باشد. در واقع اینکار توسط پرسنل اتاق عمل و کادر بیهوشی انجام میگیرد که تخصص لازم در این زمینه را دارند.

عوارض بیهوشی در عمل بینی
خطرات بیهوشی در جراحی بینی می تواند شامل این باشد که دوز تزریقی از این دارو به بیمار به میزان مناسب نبوده است. حتی در برخی مواقع می تواند به دلیل تزریق مقدار بسیار کم از این دارو باشد و بیمار نتوانسته است درد ناشی از آن را تحمل کند و این منجر به مرگ بیمار شده است.

 

فواید و عوارض عمل بینی

عمل بینی در کنار عوارضی که دارد، فواید بسیاری نیز دارد که می تواند بیمار را ترغیب به انجام این جراحی کند.
از آنجایی که خطرات و عوارض ناشی از عمل بینی با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم و اقدامات قبل و بعد از جراحی می تواند بسیار کاهش یابد و همچنین با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه دیگر جای هیچ گونه نگرانی برای این مسائل نیست، بیماران می توانند با خیالی آسوده جراحی بینی خود را انجام دهند.

فواید و عوارض عمل بینی

برخی از بیماران نگران عوارض عمل بینی بعد از چند سال هستند، که در واقع می توان گفت اگر مراقبت های بعد از جراحی بینی را به درستی رعایت کنید هیچ گونه مشکلی بعد از چندین سال هم برای بینی شما به وجود نخواهد آمد.

از فواید عمل بینی و مزیت هایی که به دنبال دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دست یافتن به ظاهر بینی زیبا و بدون ایراد
 • برقراری تناسب و هماهنگی بین اجزای صورت و بینی
 • داشتن اعتماد به نفس بیشتر
 • رفع مشکلات ساختاری در بینی و بهبود تنفس

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فواید و عوارض عمل بینی، با مشاورین ما در پزشک ۲۴ در ارتباط باشید:

ارتباط با مشاورین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.