Logo-Pezeshk24

قیمت ارتودنسی در رشت سال 1402؛ جدول قیمت ارتودنسی

هزینه ارتودنسی دندان در رشت
فهرست مطالب

هزینه ارتودنسی دندان در رشت یکی از مهم‌ترین مسائل قبل از انجام ارتودنسی است. عوامل زیادی بر قیمت ارتودنسی دندان در رشت سال 1402 تاثیرگذار است که در این مقاله علاوه بر بررسی هزینه ارتودنسی در رشت، به عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان در رشت، هزینه‌های قبل و بعد از ارتودنسی دندان، هزینه انواع روش‌های مختلف ارتودنسی، قیمت ارتودنسی فک بالا و پایین در رشت و جزئیات هزینه سال 1402 پرداخته شده است. در ادامه با ما همراه باشید:

 

عضویت پزشکان

 

هزینه ارتودنسی در رشت

 

هزینه ارتودنسی دندان در رشت چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین مسائل برای ارتودنسی قیمت آن است. هزینه ارتودنسی دندان برای همه افراد یکسان نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد، به همین دلیل با مراجعه به بهترین دکتر ارتودنسی در رشت و پس از معاینه و عکس‌برداری لازم می‌توان قیمت ارتودنسی در رشت را به طور دقیق محاسبه کرد. همچنین نوع ارتودنسی و مدت زمان درمان از عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی در رشت است که در ادامه مقاله به آن اشاره شده است.

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی دندان در رشت

 

عوامل موثر بر روی قیمت ارتودنسی دندان در رشت چیست؟

فاکتورهای زیادی می‌تواند بر هزینه ارتودنسی دندان در رشت تاثیر بگذارند و هزینه نهایی با توجه به این عوامل مشخص می‌شود. به عنوان مثال هزینه ارتودنسی دندان فک بالا در رشت با هزینه ارتودنسی دندان فک پایین، هزینه ارتودنسی بزرگسالان در رشت و هزینه ارتودنسی تک دندان متفاوت است که با توجه به شرایط دندان و فک هر شخص تعیین می‌شود. در ادامه به 10 عامل موثر بر هزینه ارتودنسی در رشت پرداخته شده است:

۱- نوع دندان و فک مراجعه‌کننده

در جلسه مشاوره اولیه، دندانپزشک به طور کامل دندان و فک شما را بررسی می‌کند و با توجه به عکس‌ فک و میزان ناهنجاری دندان‌های شما هزینه نهایی را برای درمان ارتودنسی دندان مشخص می‌کند. هر چقدر میزان ناهنجاری و بهم‌ریختگی در فک و دندان شما بیشتر باشد هزینه ارتودنسی بیشتر می‌شود.

معاینه برای ارتودنسی دندان در رشت

 

۲- میزان دستمزد پزشک متخصص ارتودنسی دندان

میزان دستمزد دندانپزشک، با توجه به تجربه و تخصص آنها متغیر است و مشخص است که هزینه ارتودنسی دندان توسط دندانپزشک متخصص بیشتر است. امروزه برخی از دندانپزشکان عمومی اقدام به انجام ارتودنسی می‌کنند که ممکن است نتیجه رضایت‌بخشی برای فرد نداشته باشد، زیرا دندانپزشک عمومی تخصص لازم را در زمینه ارتودنسی ندارد. بنابراین، اگر می‌خواهید تا همیشه دندان‌های منظم داشته باشید و از نتیجه درمان ارتودنسی خود رضایت کامل داشته باشید بهتر است به دندانپزشک متخصص ارتودنسی در رشت مراجعه کنید.

 

۳- مدت زمان درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی با توجه به مشکلی که فرد دارد و روشی که برای ارتودنسی انتخاب می‌کند، متفاوت است. اگر بهم‌ریختگی و بی‌نظمی دندان زیاد باشد مدت زمان ارتودنسی بیشتر است. در بعضی از موارد 6 ماه و در برخی از موارد دیگر درمان ارتودنسی بیشتر از 1 سال زمان می‌برد.

 

۴- سن مراجعه‌کننده

سن مراجعه‌کننده در هزینه درمان ارتودنسی موثر است. درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد ولی ارتودنسی دندان در سنین پایین به دلیل هدایت آسان‌تر فک توسط دندانپزشک هزینه کمتری دارد و در بزرگسالان هزینه ارتودنسی کمی بیشتر می‌شود.

 

۵- نوع بریس ارتودنسی استفاده شده

بسته به اینکه فرد چه نوع ارتودنسی و روشی را برای درمان انتخاب کند، هزینه‌ها متفاوت است. روش‌های درمان ارتودنسی دندان متفاوت است که با توجه به بودجه فرد، نوع فک، بهم‌ریختگی دندان و نظر دندانپزشک می‌تواند از بریس‌های مختلف استفاده کرد. انواع بریس‌های ارتودنسی فلزی، سرامیکی، دیمون، لینگوال (پشت دندان) و اینویزیلاین هستند.

انواع ارتودنسی نامرئی دندان در رشت هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی با بریس فلزی ثابت دارد. در ارتودنسی نامرئی، به دلیل اینکه پلاک‌ها داخلی نیست و در لابرارتورهای ایرانی ساخته نمی‌شود هزینه ارتودنسی بالاتر می‌باشد و ارتودنسی لینگوال به دلیل پنهان بودن براکت‌ها و ساختن سفارشی آنها برای هر فرد و همچنین مهارت بالای دندانپزشک برای نصب آنها هزینه بیشتری دارد.

انواع بریس های مختلف برای ارتودنسی دندان

 

۶- محل زندگی شما

هزینه ارتودنسی با توجه به محل جغرافیایی شما متفاوت است. اگر در شهری زندگی می‌کنید که به طور کلی هزینه‌های زندگی بالا می‌باشد، هزینه کلی درمان ارتودنسی و هزینه‌های جانبی قبل و بعد آن هم بیشتر است.

۷- ابزار و دستگاه‌های ارتودنسی

بسته به نوع فک و نامنظمی دندان‌های فرد از دستگاه‌های مختلفی برای ارتودنسی استفاده می‌شود و اغلب دستگاه‌ها و مواد ارتودنسی وارداتی است که به قیمت ارز بستگی دارد و یکی از عوامل موثر بر قیمت نهایی درمان ارتودنسی دندان است.

۸- انتظارات و درخواست بیمار

در بعضی از موارد انتظارات فرد از نتیجه درمان ارتودنسی خیلی فراتر از اصلاح ناهنجاری فک و دندان است و فرد با ارتودنسی دندان به دنبال طراحی لبخندی زیباتر است که در این موارد نیاز به انجام اقدامات زیبایی دیگر است که هزینه ارتودنسی دندان بیشتر می‌شود.

۹- بیماری دهان و دندان

ارتودنسی دندان شامل هزینه‌های دیگری مانند معاینه و عکس‌برداری کامل فک و دندان‌‌ها قبل از شروع درمان است. همچنین در مرحله اول باید به بررسی و معاینه کامل دهان و دندان پرداخت و در صورتی که دندانی پوسیده است باید اقدامات لازم قبل از ارتودنسی دندان انجام شود. بعضی از دندان‌های آسیب‌دیده نیاز به عصب‌کشی، ترمیم و پر کردن و …. دارد که تمامی این موارد هزینه جداگانه دارد.

۱۰- هزینه‌های جانبی

در بعضی از موارد در کنار ارتودنسی دندان، نیاز به درمان‌های دیگر است که هزینه جداگانه دارد و ارتودنتیست این موارد را بررسی کرده و هزینه نهایی آن را برای شما مشخص می‌کند. در برخی از افراد علاوه بر ارتودنسی دندان، نیاز به جراحی فک (ارتوسرجری) وجود دارد که پس از اتمام درمان ارتودنسی، جراح اقدام به جراحی فک می‌کند تا هر دو فک روی هم و متناسب از هم قرار بگیرند. پس از جراحی فک و بهبود آن، ارتودنسی به مدت 6 الی 12 ماه برای نظم بیشتر دندان‌ها ادامه دارد. هزینه جراحی فک جدا از ارتودنسی می‌باشد. انجام ارتودنسی در رشت با قیمت مناسب و انتخاب دندانپزشک باتجربه در انجام این فرایند اهمیت بالایی دارد.

عکس برداری از فک و دندان در ارتودنسی

 

عضویت پزشکان

 

جدول کامل قیمت ارتودنسی دندان در رشت 1402

هزینه ارتودنسی دندان در رشت، فقط پس از مراجعه و معاینه توسط دنداپزشک متخصص ارتودنسی مشخص می‌شود و در اینجا هزینه ارتودنسی دندان به صورت حدودی در سال 1402 آورده شده است.

نوع درمان ارتودنسی حدود قیمت (سال 1402)
ارتودنسی ثابت هر فک از 13.000.000 تومان
ارتودنسی متحرک هر فک از 13.000.000 تومان
ارتودنسی برای جراحی فک از 30.000.000 تومان
ارتودنسی دیمون هر فک از 20.000.000 تومان
ارتودنسی سرامیکی هر فک از 18.000.000 تومان
ارتودنسی لینگوال هر فک از 25.000.000 تومان
ارتودنسی با دستگاه hyrax از 8.000.000 تومان
اضافه شدن دستگاه فانکشنال ثابت به دستگاه ارتودنسی ثابت از 6.000.000 تومان
هزینه فیکس ریتینر هر فک از 2.500.000 تومان
هزینه اضافه شدن هدگیر ثابت از 5.000.000 تومان
هزینه اضافه شدن فانکشنال ثابت از 5.000.000 تومان
هزینه اضافه شدن هر عدد مینی اسکرو ارتودنسی از 3.000.000 تومان
تنظیم لبه دندان برای هر فک از 200.000 تومان
هزینه فیکس نگهدارنده هر فک از 500.000 تومان
چسباندن مجدد براکت معمولی شکسته از 200.000 تومان
چسباندن مجدد براکت سرامیکی شکسته از 300.000 تومان
چسباندن مجدد براکت دیمون شکسته از 400.000 تومان
ریباند براکت معمولی از 300.000 تومان
ریباند براکت دیمون از 400.000 تومان
ریباند براکت سرامیکی از 500.000 تومان
ترمیم نگهدارنده ثابت ارتودنسی از 200.000 تومان

 

قیمت انواع روش‌های ارتودنسی دندان رشت

به طور کلی دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک وجود دارد که در اینجا به توضیح هر کدام از آنها می‌پردازیم:

ارتودنسی ثابت
در ارتودنسی ثابت دندانپزشک دستگاه را داخل دهان فرد قرار می‌دهد و تا پایان درمان ارتودنسی دستگاه از دهان فرد خارج نمی‌شود. طول درمان ارتودنسی ثابت حدود 1 تا 3 سال است که با توجه به شرایط فک و دندان فرد کمتر و بیشتر می‌شود.

در ارتودنسی ثابت براکت‌ها روی دندان قرار داده و یک سیم از بین آنها گذرانده می‌شود و در هر جلسه معاینه با نظر دندانپزشک سیم‌ها قابل تعویض می‌باشد. افرادی که از ارتودنسی ثابت استفاده می‌کنند باید از دندان و لثه خود به خوبی مراقبت کنند زیرا وجود این دستگاه در دهان، محل مناسبی برای رشد باکتری و پوسیدگی دندان می‌باشد. قیمت ارتودنسی ثابت به نسبت ارتودنسی متحرک بیشتر می‌باشد.

ارتودنسی متحرک
در روش ارتودنسی متحرک از دندان‌های فرد قالب‌گیری می‌شود و برای ساخت پلاک مناسب به لابراتور ارسال می‌شود. در این روش فرد می‌تواند پلاک را در زمان مسواک زدن یا غذا خوردن از دهان خود خارج کند. از ارتودنسی متحرک بیشتر برای درمان ناهنجاری‌های جزئی استفاده می‌شود و هزینه ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت کمتر است.

 

هزینه انواع بریس‌های ارتودنسی در رشت

ارتودنسی دندان با توجه به ناهنجاری دندان‌های هر فرد با دستگاه‌ و بریس‌های مختلف انجام می‌شود که در اینجا انواع بریس‌های ارتودنسی شرح داده شده است. انتخاب بریس مورد استفاده برای ارتودنسی یکی از عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی در رشت است که در اینجا به انواع مختلف بریس‌ها و مزایا و معایب آنها اشاره شده است.

بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی یکی از انواع براکت‌های مورد استفاده در ارتودنسی ثابت است و از براکت‌هایی تشکیل شده‌اند که توسط سیم در جای خود نگه داشته می‌شوند. درمان با بریس‌های فلزی به مراقبت از ارتودنسی در خانه، رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله استفاده‌ مرتب از مسواک و نخ دندان و پیروی از دستورالعمل‌های ارتودنتیست بستگی دارد که می‌تواند بر مدت زمان درمان و هزینه آن نیز تأثیر بگذارد. قیمت بریس‌های فلزی از دیگر براکت‌ها کمتر است و هزینه دقیق آن با توجه به دندان‌های هر فرد مشخص می‌شود.

بریس فلزی در ارتودنسی دندان

 

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی عملکردی شبیه به بریس‌ فلزی دارد با این تفاوت که رنگ بریس‌های سرامیکی شفاف و هم‌رنگ دندان است و خیلی قابل مشاهده نیست و سیمی که از درون براکت‌ها عبور می‌کند هم‌رنگ دندان است که به راحتی دیده نمی‌شود. طول درمان با بریس‌های سرامیکی کوتاه‌تر است و نکته قابل توجه در این روش مراقبت اصولی در تمیز نگه داشتن آنها است که لکه‌ای ایجاد نشود. هزینه بریس‌های سرامیکی از بریس‌های فلزی گران‌تر است.

بریس سرامیکی برای ارتودنسی دندان

 

بریس‌های دیمون
بریس‌های دیمون از روش‌های پیشرفته ارتودنسی ثابت است که طراحی آن به گونه‌ای است که نیاز به استفاده از کش ارتودنسی ندارد و به صورت خودکار باز و بسته می‌شود. در این روش سرعت حرکت دندان‌ها بالاتر است و به همین دلیل طول درمان کمتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد. قیمت بریس‌های دیمون به دلیل مزایای بیشتری که دارد بالاتر است.

بریس‌های لینگوال (زبانی)

بریس‌های لینگوال (زبانی) در دسته ارتودنسی نامرئی قرار دارد و شبیه به بریس فلزی است با این تفاوت که به جای سطح بیرونی دندان، روی سطح داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرد و به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست. نصب این بریس‌ها روی سطح داخلی دندان کاری دشوار است که باید توسط دندانپزشک متخصص و با تجربه انجام شود و به دلیل محل قرارگیری بریس‌های زبانی تمیز نگه داشتن آنها دشوارتر است. هزینه بریس‌های پشت دندان به دلیل طراحی خاص و مهارت بالا در نصب آنها از دیگر روش‌ها بیشتر است.

بریس لینگوال زبانی در ارتودنسی دندان

 

اینویزیلاین

ترازکننده‌های اینویزیلاین شفاف و به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می‌شود و بهترین گزینه برای ارتودنسی دندان در بزرگسالان است. اینویزیلاین‌ها خاصیت جابجایی دارد و می‌توانید در زمان خوردن از آن استفاده نکنید. راحتی و ظرافت اینویزیلاین آنها را به گزینه‌ای محبوب تبدیل کرده است ولی هزینه آن بالاتر است.

اینویزیلاین شفاف در ارتودنسی دندان

 

عضویت پزشکان

 

چگونه در هزینه‌های ارتودنسی دندان صرفه‌جویی کنیم؟

درمان ارتودنسی دندان هزینه بالایی دارد ولی راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند هزینه ارتودنسی در رشت را کاهش دهد. در اینجا به این موارد اشاره کردیم:

۱- بیمه دندانپزشکی

بیمه‌های تامین اجتماعی و خدمات درمانی و غیره به دلیل اینکه ارتودنسی، دندانپزشکی زیبایی به حساب می‌آید هیچ کدام از هزینه‌های ارتودنسی دندان را تقبل نمی‌کنند و فقط در صورتی که به دلیل حادثه خاص دچار ناهنجاری دندان و فک شده باشید می‌توانید از بیمه استفاده کنید.

با این وجود برخی از شرکت‌های بیمه برای خدمات دندانپزشکی زیبایی طرح‌های حمایتی مختلف دارند و در مقابل دریافت حق بیمه سالانه، تمامی خدمات دندانپزشکی زیبایی شما بیمه می‌شود.

۲-  پرداخت کامل هزینه

اگر در زمان شروع درمان ارتودنسی هزینه آن را به طور کامل و یکجا به کلینیک پرداخت کنید می‌توانید از آنجا تخفیف بگیرید که در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود.

۳- استفاده از بریس ارزان

برای ارتودنسی دندان بریس‌های مختلف و متنوعی وجود دارد که هزینه‌های آن متفاوت است برای کاهش هزینه ارتودنسی دندان شما می‌توانید از بریس‌هایی استفاده کنید که قیمت کمتری داشته باشد.

بریس های دندان در ارتودنسی رشت

۴- مراقبت از بریس‌‌های ارتودنسی

علاوه بر هزینه اولیه ارتودنسی دندان، در صورت آسیب بریس استفاده شده باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به تعویض و یا تعمیر آن اقدام کنید که هزینه جداگانه دارد. پس بهتر است برای کاهش هزینه ارتودنسی دندان دستور‌العمل‌های دندانپزشک و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود.

۵- ارتودنسی دندان توسط دندانپزشک عمومی

ارتودنسی دندان را فقط متخصصان ارتودنسی انجام نمی‌دهند و در برخی از موارد دندانپزشک عمومی درمان ارتودنسی را انجام می‌دهد که به دلیل نداشتن تخصص لازم هزینه کمتری برای ارتودنسی دریافت می‌کند. شما می‌توانید برای صرفه‌جویی و کاهش قیمت ارتودنسی دندان در رشت به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. ولی کار دندانپزشک عمومی تضمین صد در صدی ندارد و ممکن است در برخی از موارد نتیجه کار رضایت‌بخش نباشد.

۶- ارتودنسی دندان در دانشکده دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی بسیاری از شهرها کلیه خدمات دندانپزشکی را ارائه می‌دهند که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی می‌باشد و دندانپزشکان، رزیدنت‌ها و دانشجویان کلیه خدمات دندانپزشکی را با هزینه کمتر انجام می‌دهند. شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های خود به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهر خود مراجعه کنید، زیرا تعرفه دانشکده دندانپزشکی رشت نسبت به کلینیک‌های خصوصی کمتر است.

۷- انجام ارتودنسی در سنین پایین‌تر

با توجه به اینکه در سنین کمتر قابلیت تغییر فک وجود دارد، طول درمان کمتر و در نتیجه هزینه درمان ارتودنسی کمتر است ولی در بزرگسالان به دلیل اینکه رشد فک پایان یافته، طول درمان بیشتر شده و در نتیجه هزینه ارتودنسی بزرگسالان در رشت بیشتر می‌شود.

ارتودنسی دندان در کودکان

۸- استفاده از دیگر روش‌های درمانی
اگر میزان ناهنجاری و بی‌نظمی دندان‌های شما جزئی است برای کاهش هزینه‌های خود می‌توانید به جای ارتودنسی دندان از دیگر روش‌های دندانپزشکی زیبایی مانند کامپوزیت ونیر استفاده کنید زیرا هزینه کامپوزیت دندان در رشت از ارتودنسی کمتر است و پس از معاینه توسط دندانپزشک بهترین روش درمان برای شما تجویز می‌شود.

9- ارتودنسی قسطی در رشت

ارتودنسی قسطی رشت ممکن است در هزینه ابتدایی شما باعث صرفه‌جویی شود ولی در کل ممکن است هزینه نهایی شما را افزایش دهد. شرایط ارتودنسی قسطی به این صورت است که شما مبلغی مشخص را در ابتدا پرداخت کرده و پس از آن مابقی مبلغ را در ماه‌های آینده پرداخت می‌کنید.

10- دندانپزشکی قیمت مناسب در رشت

انتخاب و مراجعه به دندانپزشکی با قیمت مناسب و امکانات مورد نیاز باعث صرفه‌جویی در هزینه نهایی شما می‌شود. موقعیت جغرافیایی کلینیک ممکن است روی قیمت نهایی ارتودنسی تاثیر بگذارد.

 

عضویت پزشکان

 

هزینه ارتودنسی دندان فک بالا و پایین

هزینه ارتودنسی دندان فک بالا و پایین در رشت با توجه به نظر دندانپزشک تعیین می‌شود. برخی از افراد فقط درخواست ارتودنسی برای یک دندان خود دارند که هزینه ارتودنسی تک دندان رشت با هزینه ارتودنسی کامل تفاوتی ندارد زیرا در فرآیند ارتودنسی همه دندان‌ها درگیر می‌شوند.

قیمت ارتودنسی فک بالا در رشت

ساختار ژنتیکی و عوامل محیطی باعث می‌شود که فک بالا نیاز به ارتودنسی داشته باشد. اگر ناهنجاری دندان شما فقط در فک بالا مشاهده می‌شود و طبق نظر دندانپزشک فقط به ارتودنسی فک بالا نیاز است هزینه ارتودنسی فک بالا در رشت برای شما کمتر می‌شود ولی در بیشتر موارد برای هماهنگی فک بالا و پایین درمان ارتودنسی برای هر دو فک انجام می‌شود که در موقعیت مناسبی قرار بگیرند.

قیمت ارتودنسی فک بالا در رشت

 

قیمت ارتودنسی فک پایین در رشت

ارتودنسی فک پایین فقط در مواردی انجام می‌شود که فک بالا در موقعیت مناسب قرار داشته باشد که با ارتودنسی فک پایین، هر دو فک هماهنگ و متناسب با هم قرار بگیرند و در این صورت هزینه ارتودنسی فک پایین در رشت کمتر است.
به طور کلی در بیشتر موارد هر دو فک نیاز به ارتودنسی کامل دارد تا درمان به طور کامل انجام شود و هزینه نهایی آن پس از معاینه کامل توسط دندانپزشک به صورت دقیق مشخص می‌شود.

قیمت ارتودنسی فک پایین در رشت

 

هزینه‌های قبل و بعد ارتودنسی دندان

برای انجام ارتودنسی دندان در رشت و هزینه‌های جانبی قبل از درمان ارتودنسی می‌توان به هزینه معاینه اولیه، عکس‌برداری، قالب‌گیری از دندان، ترمیم و پر کردن دندان‌های آسیب‌دیده اشاره کرد. همچنین در برخی از موارد برای انجام ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان است که هزینه جداگانه دارد.
هزینه درمان ارتودنسی در رشت با توجه به نوع ارتودنسی و دستگاه‌های مورد استفاده در طول درمان، متفاوت است. حتما در طول درمان به دستورالعمل‌های دندانپزشک خود توجه کنید و از بریس‌های ارتودنسی به خوبی مراقبت کنید زیرا در صورت خرابی آنها هزینه ترمیم و تعویض آنها جدا می‌باشد.

همچنین ممکن است شما در طول درمان ارتودنسی به برخی از اقدامات دندانپزشکی دیگر نیاز داشته باشید که ارتباطی با ارتودنسی شما ندارد و هزینه تمامی این موارد جدا هست. این اقدامات عبارتند از:

✓ جرم‌گیری دندان

✓ ترمیم و پر کردن دندان

✓ عصب‌کشی دندان

✓ کشیدن دندان

✓ استفاده از ابزارهای مختلف ارتودنسی

 

هزینه‌های دیگر ارتودنسی دندان در رشت

علاوه بر هزینه اصلی ارتودنسی، ممکن است به هزینه‌های دیگر نیاز داشته باشد که لازم است برای کامل کردن دوره درمان خود از این ابزارها استفاده کنید که در اینجا به این موارد اشاره شده است:

✓ کشیدن دندان

با توجه به شرایطی که هر فرد دارد در بعضی از افراد برای انجام ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان است و در برخی دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست. هزینه کشیدن دندان با توجه به نوع دندان و روش آن متفاوت است.

✓ فیس ماسک

فیس ماسک یکی از روش‌های درمان ارتودنسی می‌باشد که بیشتر برای کودکان 8 تا 15 سال استفاده می‌شود و کاربرد آن اصلاح موقعیت فک است.

استفاده از فیس ماک در ارتودنسی دندان

✓ جراحی فک

برخی از افراد علاوه بر ناهنجاری و بهم‌ریختگی دندان‌ها دچار انحراف فک هستند که علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی فک دارند. هزینه جراحی فک جدا از هزینه ارتودنسی دندان است و پس از معاینه کامل توسط دندانپزشک مشخص می‌شود.

✓ هدگیر

هدگیر یک دستگاه خارج از دهان است که بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود و کاربرد آن اصلاح بابت و تراز کردن فک بالا و پایین است که در موقعیت مناسبی قرار بگیرد. هزینه هدگیر با توجه به نوع فک متغیر است.

استفاده از هدگیر در ارتودنسی دندان

 

✓ ریتینر (نگهدارنده) ثابت فک

پس از درمان ارتودنسی برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها در جای خود، نیاز به ریتینر (نگهدارنده) است که مرحله بسیار مهم پس از انجام ارتودنسی می‌باشد و استفاده درست از آن به ثابت شدن جای جدید دندان‌ها کمک می‌کند.

ریتینر ثابت فک بالا در ارتودنسی دندان

 

✓ ریتینر (نگهدارنده) متحرک فک

ریتینر متحرک فک از سیم فلزی ساخته شده و از دهان فرد قالب‌گیری شده است که باید طبق دستور دندانپزشک به طور مرتب استفاده شود تا درمان ارتودنسی کامل شود.

ریتینر متحرک فک در ارتودنسی دندان

 

✓ براکت ارتودنسی

در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و آسیب زدن به براکت، امکان شکستن آن وجود دارد که تعویض آن هزینه جداگانه دارد.

✓ فضانگهدار

از فضانگهدار بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود زمانی که دندان‌های شیری کودکان زودتر از موعد مقرر بیفتد، ممکن است فضای خالی بین دندان‌ها باعث کج شدن و حرکت دیگر دندان‌ها شود که در این صورت از فضانگهدار برای ثابت نگه داشتن جای دندان‌ها استفاده می‌شود. فضانگهدارها با توجه به شرایط دندان هر فرد و نظر دندانپزشک انواع مختلفی دارد.

نگهدارنده فضای خالی بین دندان در ارتودنسی

 

عضویت پزشکان

 

منابع: پزشک24، healthline

0 0 رای ها
امتیازدهی به این مطلب
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات بیشتر