قیمت ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

قیمت ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟ یکی از مهم ترین و رایج ترین سوالاتی که افراد قبل از اقدام به ارتودنسی می‌پرسند در خصوص هزینه ارتودنسی دندان است. در واقع قیمت ارتودنسی یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب دندانپزشک متخصص محسوب می‌شود.

از این رو به دلیل اهمیت این موضوع ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱ و تمامی مسائل مرتبط با این موضوع بیشتر توضیح بدهیم. با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

 

عضویت پزشکان

 

هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

هزینه ارتودنسی چقدر است؟ قیمت ارتودنسی دندان برای افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان قیمت ثابت و دقیقی را برای تمامی افراد در نظر گرفت. در واقع متقاضی برای اطلاع دقیق از هزینه ارتودنسی دندان خود بایستی به صورت حضوری به دندانپزشک متخصص مراجعه نماید تا با بررسی فاکتورهای مختلف قیمت نهایی تخمین زده شود.

در جدول زیر می‌توانید قیمت انواع ارتودنسی دندان را به صورت حدودی مشاهده نمایید:

نوع ارتودنسی قیمت ارتودنسی (به تومان)
ارتودنسی ثابت (یک فک) از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰
ارتودنسی متحرک (فک بالا) از ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰
ارتودنسی متحرک (فک پایین) از ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰
ارتودنسی دیمون (یک فک) از ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی (یک فک) از ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰
ارتودنسی لینگوال (یک فک) از ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰
ارتوسرجری (جراحی درمان فک) از ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰
هر دندان نهفته از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰
هدگیر ثابت از ۶٫۰۰۰٫۰۰۰

توجه داشته باشید که قیمت‌های ذکر شده در جدول بالا تقریبی هستند و برای اطلاع از هزینه دقیق ارتودنسی بایستی به صورت حضوری به دندانپزشک متتخصص مراجعه نمایید.

 

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان

فاکتورهای بسیاری هستند که بر روی هزینه ارتودنسی دندان تاثیرگذار می‌باشند و باعث افزایش و یا کاهش این قیمت می‌گردد. برخی از فاکتورهای مهم و موثر بر قیمت ارتودنسی به شرح زیر می‌باشد:

میزان ناهنجاری و نامنظمی دندان‌ها

یکی از مهم ترین فاکتورها تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی دندان، میزان شدت ناهنجاری و نامنظمی آن‌ها می‌باشد. به طور قطع هر چه شدت ناهنجاری دندان‌ها بیشتر باشد نیاز به هزینه بالاتری برای درمان ارتودنسی آن دارد. اگر میزان ناهنجاری دندان‌های شما زیاد نباشد می‌توانید با نظر دندانپزشک از کامپوزیت دندان استفاده کنید.

قیمت ارتودنسی دندان

سن فرد مراجعه کننده

با وجود اینکه درمان ارتودنسی در تمامی سنین امکان پذیر است اما مدت زمان درمان آن در کودکان و افراد با سنین کمتر کوتاه‌تر بوده و ارتودنسی نیز راحت‌تر می‌باشد. از این رو در سنین بزرگسالی به دلیل پیچیده شدن درمان و طولانی شدن مدت آن نیاز به هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.

نوع روش ارتودنسی دندان

روش‌های مختلفی برای ارتودنسی دندان وجود دارد که بر اساس نیاز بیمار و همچنین تشخیص دندانپزشک بهترین نوع آن برای بیمار استفاده می‌شود. این روش‌ها بر اساس ابزارهایی که در آن استفاده می‌شود و همچنین روش و میزان پیچیدگی قرار دادن آن می‌تواند هزینه‌های مختلفی را دربرداشته باشد.

قیمت سیم کشی دندان

مدت زمان درمان ارتودنسی دندان

مدت زمان درمان ارتودنسی دندان با هزینه آن رابطه مستقیمی دارد به این صورت که هر چه طول درمان یک فرد افزایش یابد به همان میزان قیمت ارتودنسی دندان نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

هزینه‌های جانبی ارتودنسی دندان

علاوه بر هزینه ارتودنسی دندان، هزینه‌های دیگری نیز بایستی توسط بیمار پرداخت گردد که به عنوان هزینه‌های جانبی شناخته می‌شوند. این هزینه‌ها می‌توانند شامل هزینه ویزیت‌های مشاوره دندانپزشک، هزینه داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک، هزینه نگهدارنده بعد از ارتودنسی و … باشند.

هزینه تقریبی ارتودنسی

 

عضویت پزشکان

 

هزینه ارتودنسی روش‌های مختلف

روش‌های مختلفی برای انجام ارتودنسی وجود دارد که بر اساس نوع نیاز بیمار و تشخیص دندانپزشک انتخاب می‌شود. این روش‌ها هر کدام می‌توانند هزینه‌های مختلفی را دربرداشته باشند که در ادامه به توضیح بیشتری در خصوص این موارد پرداخته شده است:

قیمت ارتودنسی نامرئی

زمانی که از ارتودنسی و براکت‌های شفاف و یاسرامیکی بر روی دندان‌ها استفاده شود به گونه‌ای که به صورت واضح قابل مشاهده نباشند، ارتودنسی نامرئی گفته می‌شود. معمولا استفاده از ارتودنسی نامرئی با براکت‌های سرامیکی هزینه بالایی در بردارد اما الاینرهای شفاف ارزان‌تر هستند.

قیمت ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به عنوان بهترین روش درمان برای ناهنجاری و نامنظمی‌های بیشتر محسوب می‌شود. ارتودنسی ثابت خود نیز به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها می‌تواند بر اساس ابزارهایی که استفاده می‌کند قیمت‌های مختلفی را دربرگیرد. به صورت کلی هزینه ارتودنسی ثابت را می‌توان از ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به بالا در نظر گرفت.

قیمت ارتودنسی لینگوال

این روش که به عنوان پیچیده ترین راهکار برای ارتودنسی شناخته می‌شود تمامی ابزارها و سیم‌های ارتودنسی در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. از این رو نیاز به مهارت و سابقه بسیار بالای دندانپزشک دارد و این موضوع باعث افزاش هزینه آن می‌گردد. به صورت کلی می‌توان گفت هزینه ارتودنسی لینگوال از مبلغی برابر با ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به بالا شروع می‌شود.

قیمت ارتودنسی لینگوال

قیمت ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی همانند ارتودنسی فلزی است با این تفاوت که جنس براکت‌های آن متفاوت می‌باشد. قیمت ارتودنسی سرامیکی دندان برای هر فک از مبلغی در حدود ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ به بالا شروع می‌شود.

هزینه ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون را می‌توان به عنوان جدیدترین و راحت‌ترین تکنیک برای انجام اینکار در نظر گرفت. از این رو هزینه آن نسبت به ارتودنسی فلزی بیشتر خواهد بود. قیمت ارتودنسی دیمون را می‌توان از ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به بالا در نظر گرفت.

 

مقاله پیشنهادی: قیمت کامپوزیت دندان و انواع آن

 

هزینه‌های جانبی ارتودنسی دندان شامل چه مواردی است؟

قیمت ارتودنسی دندان علاوه بر هزینه اصلی ارتودنسی شامل موارد دیگری با عنوان هزینه‌های جانبی می‌باشد که در ادامه به توضیح این موارد پرداخته شده است:

هزینه مشاوره اولیه دندانپزشکی

مشاوره اولیه با دندانپزشک متخصص جهت بررسی و معاینات لازم انجام می‌گیرد. ویزیت مشاوره با دندانپزشک شامل هزینه می‌باشد که بیمار بایستی آن را پرداخت نماید.

جرمگیری و بلیچینگ دندان

گاهی اوقات قبل از درمان ارتودنسی دندان‌ها باید به صورت کامل تمیز شوند که دندانپزشک ممکن است انجام جرمگیری و یا بلیچینگ دندان را توصیه کند. این درمان‌ها هزینه جداگانه‌ای دربرخواهند داشت که متقاضی بایستی به صورت کامل پرداخت نماید.

هزینه جلسات معاینه دوره‌ای

ویزیت‌های مشاوره دندانپزشکی خود نیز هزینه جداگانه‌ای دربردارد. بیمار بایستی در طول دوره درمان ارتودنسی خود برای انجام بررسی‌های بیشتر و معاینات لازم در زمان‌های تعیین شده به پزشک مراجعه نماید.

هزینه قالب گیری دندان برای ارتودنسی

در ابتدا بایستی از دندان‌ها قالب گیری شود و بر اساس آن بریس و براکت‌های مورد نیاز مطابق با دندان‌های فرد ایجاد شوند. هزینه قالب گیری دندان توسط بیمار پرداخت می‌شود.

هزینه عکس دندان برای ارتودنسی

برای انجام بررسی‌های بیشتر وضعیت و شرایط بیمار بایستی عکس‌های لازم مانند عکس رادیولوژی OPG و یا عکس‌های رنگی گرفته شود که توسط دندانپزشک متخصص تجویز می‌گردد. هزینه عکس‌های دندان توسط فرد متقاضی پرداخت می‌شود.

نگهدارنده‌های ارتودنسی

در صورت نیاز ممکن است دندانپزشک برای تثبیت وضعیت دندان‌های بیمار پس از اتمام دوره ارتودنسی، نگهدارنده تجویز کند. در واقع استفاده از نگهدارنده برای رسیدن به نتیجه مطلوب و اندگار از اهمیت بالایی برخوردار است گه تهیه آن نیز هزینه جداگانه‌ای دربرخواهد داشت.

هزینه ارتوسرجری

برخی از افراد علاوه بر ناهنجاری دندان‌های خود، دچار انحراف فک نیز هستند و اگر انحراف فکی آنها خیلی شدید باشد در کنار ارتودنسی باید جراحی فک انجام دهند. به درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک، ارتوسرجری گفته می‌شود که هزینه هر کدام از آن جداگانهن محاسبه می‌شود.

فیس ماسک

از فیس ماسک برای درمان ارتودنسی کودکان سن ۸ تا ۱۴ سال به منظور اصلاح موقعیت فکی استفاده می‌شود. در بیشتر موارد برای جلوگیری از جلو بودن فک بالا کاربرد دارد. قیمت فیس ماسک در ارتودنسی حدود ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می‌باشد.

 

هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین چقدر است؟

نیاز به ارتودنسی فک بالا و یا پایین بر اساس شرایط مختلف فرد مانند عوامل ژنتیکی و یا حتی شرایط محیطی می‌تواند رخ بدهد. برای اینکه بتوانید هزینه ارتودنسی هر فک را به دست آورید بایستی عوامل تاثیرگذار بر روی آن را نیز بررسی کنید. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد قیمت ارتودنسی دندان فک بالا و پایین پرداخته شده است:

قیمت ارتودنسی فک بالا

هزینه ارتودنسی فک بالا بر اساس میزان شدت ناهنجاری دندان، مدت زمان درمان، سن بیمار و یا روش مورد استفاده برای انجام اینکار بستگی دارد. به صورت کلی باید بگوییم که هزینه ارتودنسی فک بالا برای تمامی افراد یکسان نیست و نمی‌توان هزینه دقیقی را بیان کرد. اما به صورت تقریبی قیمت سیم کشی فک بالا را می‌توان در خدود ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به بالا در نظر گرفت.

قیمت ارتودنسی دندان فک بالا

هزینه ارتودنسی فک پایین

ارتودنسی فک پایین زمانی انجام می‌گیرد که دندانپزشک متخصص تشخیص به ناهنجاری فک پایین نسبت به فک بالا بدهد. در این صورت می‌توان قیمت ارتودنسی فک پایین را بر اساس فاکتورهای مختلف تاثیرگذار بر روی قیمت ارتودنسی در حدود ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به بالا در نظر گرفت. قیمت ذگر شده حدودی است و برای اطلاع دقیق از آن بایستی به صورت حضوری به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

هزینه ارتودنسی فک پایین

 

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی

زمانی که دندان‌های جلویی نسبت به سایر دندان‌ها جلوتر قرار داشته باشند به این مسئله دندان خرگوشی گفته می‌شود. بسیاری از افراد به خصوص در کنار تمایل دارند تا با انجام ارتودنسی به عقب رفتن این دندان‌ها کمک کنند. هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی نیز مانند سایر ارتودنسی‌ها به عوامل مختلفی همچون روش ارتودنسی، مدت زمان درمان، سن بیمار و …. بستگی دارد. از این رو نمی‌توان هزینه دقیقی را برای انجام این کار در نظر گرفت و برای اطلاع از قیمت نهایی آن بایستی به صورت حضوری به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

 

عضویت پزشکان

 

مقایسه قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک

به دلیل استفاده از ابزارهای پیچیده‌تر برای ساخت ارتودنسی متحرک معمولا هزینه انجام ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت بیشتر است. همچنین در ارتودنسی متحرک و با استفاده از الاینرهای شفاف نیاز است تا هر دو الی سه هفته نیاز است تا این پلاک‌ها تعویض گردند. از این رو قیمت نهایی ارتودنسی متحرک معمولا از قیمت ارتودنسی دندان ثابت بیشتر می‌شود.

 

حداقل هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟ در واقع برای اینکه بتوانید کمترین هزینه را برای ارتودنسی دندان خود در نظر بگیرید بایستی از ارزان‌ترین روش ارتودنسی استفاده نمایید. البته باید در نظر داشته باشید که روش انتخابی شما با شرایط دندان‌هایتان تناسب داشته باشد و دندانپزشک متخصص آن را نیز تایید کند. به صورت کلی می‌توان حداقل هزینه ارتودنسی دندان برای هر فک را در حدود ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان در نظر گرفت. هزینه ارتودنسی کل دندان ها پس از معاینه دقیق توسط دندانپزشک تعیین می‌شود.حداقل هزینه ارتودنسی

توجه داشته باشید که قیمت‌های ذکر شده در این مقاله حدودی هستند و ممکن است پس از انجام بررسی‌های لازم توسط دندانپزشک متخصص کاهش و یا افزایش یابد. در نتیجه بهتر است برای اطلاع دقیق از هزینه ارتودنسی خود به صورت حضوری به پزشک مورد نظرتان مراجعه نمایید.

 

برای کاهش هزینه ارتودنسی دندان چکار کنیم؟

در این مقاله به سوال هزینه ی ارتودنسی دندان چقدر است؟ پاسخ دادیم و حال بهتر است برای کاهش قیمت ارتودنسی دندان خود با پزشک مورد نظر خود مشورت نمایید. سپس می‌توانید برای انجام اینکار از راهکارهای زیر نیز کمک بگیرید:

  • برای کاهش هزینه‌های خود بهتر است طول درمان را کوتاه‌تر کنید. به این منظور می‌توانید جلسات تعیین شده توسط پزشک را به موقع حضور یابید تا معاینات لازم صورت گیرد.
  • همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و توجه به نکات و مراقبت‌های بعد از انجام ارتودنسی دندان نیز می‌تواند به کوتاه‌تر شدن دوره درمان شما کمک بسیاری کند.
  • در نگهداری و حفظ سلامت براکت‌های خود نهایت دقت را داشته باشید تا از صدمه دیدن آن و هزینه مجدد برای تعویض و یا تعمیر سیم‌های ارتودنسی خود جلوگیری کنید.
  • همچنین می‌توانید هزینه‌های مرتبط با درمان خود مانند کشیدن دندان و …. قبل از انجام ارتودنسی را با کمک بیمه‌های درمانی پرداخت نمایید.
  • در نهایت از روش‌هایی که هزینه کمتری دارند (با مشورت پزشک متخصص) برای انجام ارتودنسی خود استفاده نمایید.

 

هزینه ارتودنسی دندان در دانشکده‌های دندانپزشکی

معمولا قیمت ارتودنسی دندان در دانشکده‌های دندانپزشکی نسبت به مطب و یا کلینیک‌های خصوصی بسیار کمتر است. این مسئله به این دلیل است که انجام ارتودنسی در این مراکز معمولا توسط دانشجویان و یا رزیدنت‌های در خال آموزش انجام می‌گیرد. به صورت کلی هزینه ارتودنسی دندان هر دو فک در دانشکده‌های دندانپزشکی از مبلغی حدود ۴٫۵۰۰٫۰۰۰ به بالا شروع می‌شود.

 

هزینه ارتودنسی دندان‌های مختلف

قیمت ارتودنسی برای دندان‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. از این رو در این بخش از مقاله به توضیح بیشتر در خصوص این مسئله پرداخته شده است:

هزینه ارتودنسی یک دندان کج

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که برای درمان یک دندان کج تنها بایستی همان دندان را ارتودنسی کنند، اما در واقع اینگونه نیست و برای ترمیم وضعیت یک دندان کج بایستی کل دندان‌های یک فک ارتودنسی شوند. از این رو هزینه ارتودنسی یک دندان کج با قیمت ارتودنسی کل دندان‌ها یکسان بوده و بر اساس نوع روش ارتودنسی تعیین می‌شود.

هزینه ارتودنسی یک دندان کج

هزینه ارتودنسی تک دندان

قیمت ارتودنسی یک دندان بر اساس نوع روش ارتودنسی مناسب برای بیمار، شدت ناهنجاری دندان، سن بیمار و همچنین سابقه و مهارت دندانپزشک در این زمینه تعیین می‌گردد. از این رو نمی‌توان قیمت ثابت و دقیقی را برای آن بیان نمود.

هزینه ارتودنسی دو دندان جلو

قیمت ارتودنسی دو دندان جلو بر اساس مدت زمان درمان، سن بیمار و روش مناسب برای ارتودنسی تعیین می‌گردد. از آن جایی که تعرفه‌های مختلفی برای انجام اینکار وجود دارد نمی‌توان قیمت ثابت و دقیقی را برای تمامی افراد مشخص کرد.

قیمت ارتودنسی دو دندان جلو

هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته

قیمت ارتودنسی دندان نیش نهفته نیز با توجه به فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود. این عوامل می‌توانند سبب افزایش و یا کاهش قیمت ارتودنسی دندان نهفته گردد. به صورت کلی می‌توان گفت که هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته در حدود ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می‌باشد که این قیمت به هزینه اصلی ارتودنسی افزوده می‌گردد.

هزینه ارتودنسی دندان نیش نهفته

قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو

قیمت ارتودنسی دندان های جلو چقدر است؟ هزینه ارتودنسی چهار دندان جلو با توجه به نوع تکنیک انتخابی برای انجام ارتودنسی، سن بیمار، طول دوره درمان، مهارت پزشک و … تعیین می‌شود. به دلیل وجود تعرفه‌های مختلف نمی‌توان هزینه دقیقی را برای انجام اینکار مشخص نمود.

هزینه ارتودنسی دندان نیش بیرون زده

هزینه ارتودنسی دندان نیش بیرون زده نیز مانند سایر ارتودنسی‌های دندان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. از این رو برای اطلاع دقیق از قیمت سیم کشی دندان خود بایستی به صورت حضوری به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

هزینه ارتودنسی دندان نیش بیرون زده

 

هزینه ارتودنسی دندان فاصله دار چقدر است؟

قیمت ارتودنسی دندان فاصله دار برای افراد مختلف و با شرایط گوناگون یکسان نمی‌باشد و به همین دلیل بایستی برای اطلاع از هزینه دقیق انجام اینکار به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید. فاکتورهایی مانند میزان شدت ناهنجاری دندان‌ها، سن بیمار، روش ارتودنسی انتخابی، میزان مهارت و سابقه دندانپزشک و …. می‌توانند باعث افزایش و یا کاهش هزینه ارتودنسی دندان فاصله دار گردد.

هزینه ارتودنسی یک دندان فاصله دار

برخی از افراد دارای فاصله بین دو دندان جلویی خود هستند که اصطلاحا به آن اسپیسینگ نیز گفته می‌شود. این عارضه ممکن است در زمان صحبت کردن و یا لبخند زدن کاملا مشخص باشد و از زیبایی چهره فرد بکاهد از این رو برای درمان آن اقدام می‌کنند. برای انجام اینکار می‌توان از ارتودنسی متحرک استفاده نمود که هزینه آن در جدول قیمت‌ها ذکر شده است.

هزینه ارتودنسی یک دندان فاصله دار

 

عضویت پزشکان

 

کدام بیمه هزینه ارتودنسی را می‌دهد؟

تکنیک ارتودنسی با وجود اینکه علاوه بر زیبایی به سلامت دهان و دندان فرد نیز کمک بسیاری می‌کند اما به عنوان یک روش زیبایی در دندانپزشکی شناخته می‌شود. بیمه‌های درمانی تنها مواردی را که جزو درمان محسوب شوند تحت پوشش خود قرار می‌دهند و از پرداخت هزینه برای خدمات زیبایی پرهیز می‌کنند. از این رو باید گفت که ارتودنسی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

البته باید بدانید که برخی از بیمه‌ها ممکن است با وجود شرایط و قواعدی که دارند بخشی از هزینه‌های ارتودنسی که مربوط به درمان می‌شود را پرداخت نمایند. برای اطلاع بیشتر در خصوص این موضوع بهتر است با شرکت‌های طرف قرارداد بیمه خود مشورت نمایید.

 

آیا ارتودنسی دندان قسطی انجام می‌شود؟

به دلیل بالا بودن هزینه ارتودنسی دندان برای برخی از افراد و عدم توانایی آن‌ها در پرداخت کامل هزینه ارتودنسی، برخی از کلینیک‌ها شرایط اقساطی را فراهم نموده‌اند. بر اساس شرایط اقساطی این کلینیک‌ها، بیمار می‌تواند در همان ابتدا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به صورت نقدی پرداخت نماید و مابقی آن را در اقساط مختلف نیز پرداخت کند.

قیمت ارتودنسی دندان قسطی

توچه داشته باشید که برخی از کلینیک‌ها با توجه به شرایط خود ممکن است از بیمار چک و یا سفته به عنوان ضمانت به ازای هر قسط دریافت کنند.

 

مقایسه هزینه ارتودنسی دندان در ایران و دیگر کشورها

قیمت ارتودنسی دندان در دیگر کشورها بالا می‌باشد و عوامل مختلفی از جمله میزان تخصص و مهارت دندانپزشک، روش انتخابی برای ارتودنسی و …. تاثیر دارد. به طور کلی هزینه دندانپزشکی زیبایی در دیگر کشورها بالا می‌باشد به این صورت که خیلی از ایرانیان مقیم خارج ممکن است برای انجام ارتودنسی به ایران بیایند.

 

سوالات متداول هزینه ارتودنسی ۱۴۰۱

۱_ ایا تخصص دندانپزشک بر هزینه سیم کشی دندان موثر است؟

به طور قطع تخصص و مهارت دندانپزشک می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی هزینه سیم کشی دندان داشته باشد. چرا که هرچه سابقه یک پزشک در این زمینه بیشتر باشد نتیجه بهتری را برای بیمار خود نسبت به یک دندانپزشک کم تجربه به دست می‌آورد. از این رو هزینه بالاتری را برای انجام خدمات خود دریافت می‌کند.

۲_ هزینه کنده شدن براکت ارتودنسی چقدر است؟

هزینه شکستن و یا کنده شدن براکت‌های ارتودنسی با توجه به میزان شدت خرابی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در واقع زمانی که براکت‌ها آسیب جزئی دیده باشند می‌توان آن را تعمیر کرد و نیازی به تعویض آن نیست. از این رو هزینه تعمیر براکت نسبت به تعویض آن به طور قطع کمتر خواهد بود.

۳_ ارزان ترین روش ارتودنسی دندان کدام است؟

از ارزان ترین روش‌های ارتودنسی می‌توان به ارتودنسی متحرک و با پلاک‌های شفاف اشاره نمود که بایستی در طول مدت زمان مشخصی بر روی دندان‌ها و داخل دهان قرار بگیرند. همچنین در ارتودنسی ثابت می‌توان ارزان‌ترین نوع آن را ارتودنسی فلزی که از قدیمی ترین روش‌های ارتودنسی می‌باشد دانست.

۴_ هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین چقدر تفاوت دارد؟

هزینه ارتودنسی هر کدام از فک بالا و یا پایین بر اساس میزان ناهنجاری و نامنظمی دندان‌ها، نوع براکت‌های مورد استفاده، سن بیمار و …. تعیین می‌شوند. به صورت کلی می‌توان گفت که هزینه سیم کشی دندان فک بالا و پایین هر کدام در حدود ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان متغیر است. هزینه ارتودنسی هر دو فک به مراتب بیشتر از هزینه یک فک می‌باشد.

۵_ دلیل گران بودن هزینه ارتودنسی لینگوال چیست؟

به دلیل اینکه تمامی ابزارها و براکت‌های ارتودنسی در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند در نتیجه از عملکرد پیچیده‌تری نسبت به ارتودنسی معمولی برخوردار هستند. از این رو به دلیل پیچیدگی عملکرد ارتودنسی لینگوال نیاز به مهارت و تجربه بالاتر دندانپزشک می‌باشد که باعث می‌شود تا هزینه انجام اینکار افزایش پیدا کند.

۶_ ایا قیمت ارتودنسی بزرگسالان نسبت به ارتودنسی کودکان کمتر است؟

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر روی هزینه ارتودنسی سن بیمار و مدت زمان درمان می‌باشد. از آنجایی که مدت زمان درمان برای افراد بزرگسال طولانی‌تر خواهد بود در نتیجه هزینه انجام ارتودنسی برای این افراد نیز از هزینه بالاتری برخوردار است.

 

منابع: پزشک ۲۴، wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.