جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تنفس بعد از عمل بینی؛ راه‌ های باز شدن راه تنفس بعد از عمل بینی

تنفس بعد از عمل بینی یکی از دغدغه های زیباجویان است که معمولا به طور طبیعی نفس کشیدن بعد جراحی بینی از راه بینی به دلیل وجود تامپون داخل بینی و وجود آتل روی آن دشوار است. بنابراین یکی از راه های باز شدن راه تنفس بعد از عمل بینی استفاده از سرم شستشوی بعد عمل بینی است که باید حتما روزانه از آن استفاده کنید.
تنفس بعد از عمل بینی
فهرست مطالب

تنفس بعد از عمل بینی در روزهای اول بعد جراحی دشوار است که رعایت مراقبت‌های بعد عمل بینی به باز شدن تنفس شما کمک زیادی خواهد کرد. معمولا تنفس بعد عمل بینی به دلایل تورم و التهاب، گرفتگی و خونابه بعد عمل بینی، کوچک شدن بیش از حد سوراخ‌های بینی، چسبندگی بینی و برش‌های بیش از حد به وجود می‌آید.
اگر تمایل دارید در این مقاله از پزشک 24، با انواع مشکلات تنفسی بعد عمل زیبایی بینی، دلیل دشوار تنفس بعد از عمل بینی و راه‌های درمان آن آشنا شوید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید:

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

انواع مشکلات تنفسی بعد عمل بینی

به طور کلی مشکلات تنفسی بعد عمل بینی چند مدل است که در ادامه به آن پرداخته شده:

گرفتگی بینی بعد عمل

گرفتگی بینی بعد عمل در داخل و خارج بینی طبیعی بوده و در چند روز اول به حداکثر خود می‌رسد. با ورم بینی حجم لازم برای تنفس در داخل بینی کم شده و منجر به انسداد تنفس و ایجاد مشکلات تنفسی بعد جراحی می‌شود. البته با انتخاب جراح بینی حاذق و باتجربه این گرفتگی به حداقل رسیده و بعد 1 ماه بهبود می‌یابد.

سوت کشیدن بینی بعد عمل

یکی از انواع مشکلات تنفسی بعد عمل، سوت کشیدن بینی بعد جراحی است که زیباجو در هر دم و بازدم صدای سوت در بینی خود خواهد شنید. یکی از دلایل سوت کشیدن بینی و دشوار تنفس، کوچک شدن سوراخ‌های بینی است که معمولا در مدل عمل بینی عروسکی به وجود می‌آید.

تنگی نفس بعد عمل بینی

تنگی نفس بعد عمل بینی بیشتر به دلیل گرفتگی و تورم بینی است که معمولا در هفته اول با وجود آتل باید از دهان تنفس کنید. معمولا با برداشتن آتل روی بینی و کاهش تورم بافت‌های داخل بینی، تنگی تنفس برطرف خواهد شد. ولی اگر تنگی نفس بعد از عمل بینی چند ماه ادامه داشت و روند بهبودی را حس نکردید برای درمان و انجام عمل بینی ترمیمی باید به پزشک مراجعه کنید.

 

علت تنفس سخت بعد از عمل بینی

تنفس بعد عمل بینی معمولا به دلایل مختلف سخت و دشوار می‌شود که در ادامه به مهم‌ترین دلایل تنفس سخت بعد عمل بینی اشاره شده است:

خونابه داخل بینی بعد جراحی

معمولا خونریزی بعد عمل بینی تا 2 روز اول طبیعی است که اگر تمیز نکنید خونابه داخل بینی ممکن است باعث تنگی و سختی تنفس شود. استفاده از سرم شستشوی بعد عمل بینی به جلوگیری از ایجاد خونابه بعد عمل بینی کمک می‌کند.

تورم و التهاب بینی

تورم و التهاب بینی بعد جراحی به دلیل ایجاد ضربه در زمان جراحی است که معمولا تا 4 روز اول به اوج خود می‌رسد. ولی در صورتی که تورم بینی تا چند روز بعد جراحی ادامه داشته باشد باید برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

چسبندگی بینی

به دلیل تورم شاخک‌های بینی و یا ایجاد چسبندگی تیغه بینی به دیوارهای جانبی ممکن است مشکلات تنفسی برای فرد به وجود بیاید. با ترمیم محل برش و بخیه‌ها به مرور زمان چسبندگی و تنفس بعد عمل بینی بهبود می‌یابد.

برش‌های نامناسب

اگر برش‌های عمل بینی نزدیک بهم باشد ممکن است برای مشکلات تنفسی به وجود بیاورد و یا تنفس را دشوار کند. زیرا زخم‌های ناشی از برش‌های جراحی منجر به انسداد راه تنفسی و گرفتگی بینی می‌شود.

کوچک شدن سوراخ های بینی بعد عمل

اگر عمل بینی از مدل فانتزی باشد که سوراخ‌های بینی بیش از حد کوچک شود و یا جراح بی‌تجربه و بدون مهارت انتخاب کنید، ممکن است به مشکلات تنفسی دچار شوید. جراح باید با توجه به نوع بینی و تناسب آن با دیگر اجزای صورت، سوراخ‌های بینی را تغییر دهد در غیر این صورت امکان دارد برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد شود.

سپتوم کج

گاهی با انتخاب جراح بینی بی‌تجربه و انجام عمل بینی ناموفق که یکی از موارد آن سپتوم کج است، امکان دارد برای فرد مشکلات تنفسی به وجود بیاید. بنابراین انتخاب بهترین جراح بینی که تجربه عمل‌های موفق داشته باشد اهمیت زیادی در تنفس و نتیجه عمل زیبایی بینی شما دارد.

آلرژی و حساسیت بعد عمل بینی

آلرژی بعد عمل بینی می‌تواند منجر به گرفتگی، آبریزش و سوزش بینی و اطراف آن شود که باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای فرد می‌گردد.

مخاط داخل بینی بعد عمل

یکی از دلایل مشکل بودن تنفس بعد عمل بینی، تورم مخاط بینی است که نمی‌توان با گوش پاک‌کن یا وسیله دیگر بینی خود را تمیز کنید. به همین دلیل مخاط داخل بینی خشک شده و منجر به انسداد و گرفتگی بینی و دشوار شدن تنفس می‌شود.

عمل بینی فانتزی عروسکی

در مدل عمل بینی فانتزی نوک بینی بالا بوده و فاصله آن تا لب‌ها حدود 105 درجه است. همچنین در این مدل پره‌های بینی کوچک شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود. البته داشتن مهارت کافی جراح و مراجعه به پزشک حاذق اهمیت زیادی در نتیجه نهایی دارد.

مشکل تنفس بعد از عمل بینی
علت تنفس سخت بعد از عمل بینی

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

تنفس با دهان بعد از عمل بینی

در هفته اول بعد عمل بینی تنفس از راه دهان برای زیباجو امکان‌پذیر است که پس از چند روز و کاهش تورم، کم کم نفس کشیدن را راه بینی مقدور می‌شود.

 

تنفس از راه بینی بعد از عمل چگونه است؟

در هفته اول بعد عمل بینی به دلیل وجود آتل روی بینی و گرفتگی بافت‌های داخلی و خارجی بینی، تنفس از راه دهان امکان‌پذیر است و از بینی نمی‌توان نفس کشید. بنابراین برای تسریع روند بهبود و کاهش دوران نقاهت بهتر است از غذاهای نرم و بدون ادویه و نمک استفاده کنید که تنفس شما آسان‌تر شود.

 

صدا دادن تنفس بعد از عمل بینی

سوت زدن و صدا دادن تنفس بعد عمل بینی در هر دم و بازدم به دلیل تورم و کوچک بودن سوراخ‌های بینی بعد جراحی است. شستن بینی بعد عمل و استفاده از سرم شستشو به بهبود شما نیز کمک خواهد کرد.

تنفس با دهان بعد از عمل بینی
تنفس بعد عمل بینی

 

باز شدن راه تنفس بعد از عمل بینی

با رعایت تغذیه بعد عمل بینی و پرهیز از خوردن نمک به مدت حداقل 2 ماه، تورم بینی کمتر شده و راه تنفس به مرور باز می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی: قبل از عمل بینی چی بخوریم؟

 

درمان تنگی نفس بعد از عمل بینی

برای کاهش تنگی تنفس بعد عمل بینی و درمان آن راه‌هایی به شما پیشنهاد می‌شود. از جمله:

 • استفاده از سرم شستشوی بینی برای جلوگیری از ایجاد خونابه بعد عمل بینی
 • قرار دادن کمپرس سرد روی بینی و اطراف آن برای کاهش تورم و التهاب ناشی از جراحی
 • عمل ترمیم بینی در صورت کوچک شدن بیش از حد سوراخ بینی و یا کج بودن تیغه
 • استفاده از پیوند غضروف در صورت ایجاد مشکلات تنفسی شدید
 • استفاده از داروهای ضدحساسیت بعد عمل بینی با دستور پزشک
 • انجام عمل بینی ترمیمی به دلیل شدید بودن انسداد بینی و انجام پیوند غضروف

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

تنفس بعد از عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی به منظور ترمیم ساختار بینی و صاف کردن تیغه بینی انجام می‌گیرد که اگر موفقیت‌آمیز باشد، تنفس بعد عمل انحراف بینی بهبود می‌یابد.

 

عوارض تنفس بعد از عمل بینی

از عوارض تنفسی بعد عمل بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تنگی نفس بعد عمل بینی

تنگی نفس بعد عمل بینی به دلیل وجود تورم داخل بینی و اطراف آن به وجود می‌آید که یکی از راه‌های درمان آن استفاده از سرم شستشوی بینی است.

مسدود شدن تنفس

مسدود شدن و انسداد تنفس بعد عمل بینی به دلیل وجود خونابه و گرفتگی بینی است که جز عوارض کوتاه‌مدت عمل بینی به حساب می‌آید و پس از چند روز برطرف خواهد شد. از این جهت، رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی اهمیت زیادی در جلوگیری از عوارض عمل بینی از جمله مشکلات تنفسی دارد. 

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل با علت تنفس دشوار بعد عمل بینی، درمان باز شدن راه تنفسی بعد جراحی بینی آشنا شدید. اگر در مورد تنفس بعد عمل بینی و دشواری آن سوال دارید با ما در قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

۱- آیا مشکل تنفس بعد از عمل بینی طبیعی است؟

بله، دشوار شدن تنفس بعد عمل بینی طبیعی است که معمولا به دلیل تورم و التهاب بینی می‌باشد و بعد حداکثر 1 ماه به حالت عادی باز خواهد گشت.

۲- چرا بعد از عمل بینی تنفس سخت می شود؟

به دلیل تورم و التهاب بینی، خونابه داخل بینی، کوچک شدن بیش از حد سوراخ‌های بینی ممکن است تا حدی برای چند روز اول تنفس بعد جراحی بینی دشوار شود.

۳- چه مدت بعد از عمل بینی تنفس راحت میشود؟

معمولا تورم و التهاب بینی در هفته اول بعد جراحی به اوج خود خواهد رسید و تا 1 ماه بعد عمل بینی به طور کامل برطرف خواهد شد.

۴- آیا بعد از عمل بینی تنگی نفس میشود؟

بله، معمولا به دلیل تورم و گرفتگی بینی بعد عمل احساس تنگی نفس خواهید داشت که پس از چند روز با رعایت مراقبت‌ها برطرف خواهد شد.

 

پزشک۲۴ مرجع تخصصی عمل زیبایی بینی

 

2 پاسخ

 1. من تجربه ام رو به اشتراک میذارم که بقیه هم استفاده کنن و مثل من نگران نشن
  اینکه بعد عملت از لحاظ تنفسی مشکل داشته باشی خیییلی طبیعیه و بخاطر ورم بینی هست بعد که ورم از بین بره مشکلتون حل میشه

  1. با سلام و وقت بخیر
   خیلی ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *