کبودی بعد از عمل بینی؛ راه های درمان کبودی جراحی بینی

کبودی بعد عمل بینی
فهرست مطالب

از علت کبودی بعد عمل بینی می‌توان به آسیب رگ خونی، مصرف برخی داروها، روش جراحی، پایین انداختن سر، دستکاری کردن استخوان بینی، برداشتن اجسام سنگین و ورزش، حرف زدن زیاد اشاره کرد.
اگر تمایل دارید با علت کبودی بعد عمل بینی، مراحل کبودی ناشی از جراحی بینی، مدت زمان کبودی بعد عمل بینی و راه‌های درمان آن آشنا شوید. در ادامه این مقاله از پزشک 24 با ما همراه باشید:

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

علت کبودی بعد از عمل بینی

کبودی بعد از جراحی زیبایی بینی دلایل متعددی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

 • مصرف دارو: برخی از داروها باعث کبودی بعد از عمل بینی می‌شوند.
 • آسیب به رگ خونی: در حین عمل زیبایی بینی با آسیب به رگ‌های خونی موجب کبودی بعد از عمل شده که به مرور زمان برطرف خواهد شد.
 • دستکاری استخوان بینی: یکی از دلایل کبودی بعد عمل بینی، دستکاری حین عمل روی استخوان بینی است.
 • نوع عمل: معمولا در روش جراحی بینی باز، کبودی بعد از عمل بیشتر از جراحی بینی به روش بسته است.
 • پایین انداختن سر: اگر بعد جراحی بینی برای مدت زمان طولانی سر خود را پایین بیندازید باعث کبودی بعد از جراحی بینی می‌شود.
 • برداشتن اجسام سنگین: بلند کردن وسایل سنگین تا چند هفته بعد عمل بینی ممنوع است، زیرا باعث تشدید کبودی بعد جراحی بینی می‌شود.
 • حرف زدن و خندیدن زیاد: یکی از دلایل کبودی بعد از عمل بینی، حرف زدن و خندیدن بیش از حد است که باید تا چند ماه بعد عمل بینی رعایت کنید.
 • خوابیدن به پهلو: بهتر است برای خوابیدن بعد عمل بینی، به پهلو نخوابید. زیرا به پهلو خوابیدن باعث تشدید کبودی بعد جراحی بینی می‌شود.
علت کبودی بعد از عمل بینی
علت کبودی بعد از عمل بینی

 

مراحل کبودی بینی بعد از عمل

روز اول: معمولا بلافاصله بعد عمل بینی کبودی وجود ندارد ولی پس از 24 ساعت کبودی ناشی از جراحی بینی شروع شده و تا 3 روز بعد به اوج خود می‌رسد.
روز سوم: از روز سوم به بعد میزان کبودی بعد از عمل کاهش پیدا کرده و به مرور زمان با رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی برطرف می‌شود.
روز هفتم: معمولا پس از 1 هفته و در زمان برداشتن آتل روی بینی تمام کبودی‌ها محو می‌گردد.
البته برخی از عوامل مانند پوست فرد، شرایط جسمی، نوع واکنش فرد، روش جراحی بینی و نوع بینی روی میزان کبودی بعد از جراحی بینی موثر است. در برخی از افراد امکان دارد تا 2 ماه بعد عمل بینی کبودی و تورم وجود داشته باشد که اگر مدت زمان بیشتری ادامه داشت باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

کبودی بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد؟

معمولا کبودی بعد از عمل بینی تا 7 روز ادامه خواهد داشت و پس از یک هفته با رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی میزان کبودی کاهش پیدا می‌کند.

قبل و بعد عمل بینی

 

راه‌های جلوگیری از کبودی بعد عمل بینی

با رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی می‌توان از کبودی بعد جراحی جلوگیری کرد. در ادامه به برخی از راه های جلوگیری از کبودی بعد عمل بینی اشاره شده است:

 • مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند قرص آسپرین را باید از 2 هفته قبل و بعد عمل بینی متوقف کنید.
 • مصرف آب و مایعات به ویژه آبمیوه طبیعی مانند آب آناناس، آب کرفس و آب هویج برای کاهش کبودی بعد عمل بینی مناسب است.
 • استراحت مطلق به مدت 1 هفته بعد عمل بینی می‌تواند به جلوگیری و کاهش کبودی بعد از جراحی بینی کمک کند.
 • یکی از راه‌های جلوگیری از کبودی بعد از عمل بینی، استفاده از دو بالشت در زمان خوابیدن و استراحت کردن است که باید سر بالاتر از بدن قرار داشته باشد.
 • برای جلوگیری از کبودی ناشی از جراحی بینی باید به مدت 3 روز بعد عمل از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • در هفته اول بعد عمل بینی به هیچ عنوان به بینی خود دست نزنید، زیرا اینکار باعث کبودی بعد عمل می‌شود.
 • یکی از راه های کاهش و جلوگیری از کبودی بعد عمل بینی، قرار نگرفتن در معرض مستقیم خورشید است.
 • بهتر است برای تسریع در روند بهبود و کاهش کبودی ناشی از جراحی بینی، از 2 هفته قبل و بعد عمل بینی از سیگار، قلیان و مشروبات الکلی استفاده نکنید.

انتخاب جراح باتجربه و ماهر به کاهش کبودی و جلوگیری از عوارض ناشی از جراحی کمک می‌کند. برای دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت با بهترین دکتر جراح بینی می‌توانید از طریق لینک زیر با مشاورین پزشک 24 ارتباط برقرار کنید.

راه‌های جلوگیری ازکبودی بعد عمل بینی
راه‌های جلوگیری ازکبودی بعد عمل بینی

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

تغذیه مناسب کبودی صورت بعد از عمل بینی

تغذیه و رژیم غذایی مناسب بعد عمل بینی به کاهش و رفع کبودی ناشی از جراحی کمک می‌کند. از مواد غذایی مناسب برای رفع کبودی ناشی از جراحی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • غذاهای حاوی ویتامین C: مواد غذایی حاوی ویتامین سی به ترمیم و کاهش کبودی و التهاب ناشی از جراحی کمک می‌کند. کلم بروکلی، کیوی، مرکبات و فلفل دلمه‌ای حاوی مقادیر زیادی ویتامین C است.
 • مواد غذایی حاوی بروملین: مواد غذایی که حاوی ماده بروملین باشد به کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی کمک می‌کند. آناناس و آبمیوه طبیعی آن حاوی مقادیر زیاد بروملین است که باید تا چند روز بعد عمل بینی به طور مرتب مصرف کنید
 • مصرف مایعات: نوشیدن آب و دهیدراته نگه داشتن بدن با آبمیوه‌های طبیعی به کاهش کبودی و التهاب ناشی از جراحی نیز کمک می‌کند.
تغذیه مناسب کاهش کبودی صورت بعد از عمل بینی
تغذیه مناسب کاهش کبودی صورت بعد از عمل بینی

 

کرم برای رفع کبودی بعد عمل بینی

یکی از راه های رفع و درمان کبودی ناشی از جراحی بینی، استفاده از کرم است. البته که استفاده از پماد و کرم بعد از جراحی بینی برای کاهش کبودی باید حتما زیر نظر پزشک مصرف شود. یکی از پمادهای مناسب رفع کبودی، کرم لازونیل است که به کاهش کبودی و جذب خونریزی بعد از عمل بینی کمک می‌کند.
یکی دیگر از کرم های مناسب رفع کبودی، کرم سیکاستیم آرنیکا است که خاصیت ترمیم‌کنندگی و رفع کبودی دارد. استفاده از کرم های ترمیم کننده و رفع کبودی باید حتما با نظر پزشک استفاده شود.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

قرص آناهیل برای رفع کبودی بعد از عمل بینی

قرص آناهیل بعد عمل بینی یکی از بهترین قرص‌های رفع کبودی ناشی از جراحی است که باید طبق دستور پزشک انجام شود. قرص anaheal حاوی ماده بروملئین است که منجر به کاهش کبودی و تورم بعد عمل بینی می‌شود.

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل با علت کبودی ناشی از جراحی بینی و راه درمان کبودی بعد از عمل بینی آشنا شدید. همچنین اگر سوال و یا تجربه‌ای در زمینه کبودی بعد از عمل بینی دارید می‌توانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1-ایا کبودی بعد عمل بینی طبیعی است؟

معمولا کبودی ناشی از جراحی بینی تا 1 هفته بعد عمل طبیعی بوده و با توجه به نوع واکنش فرد، روش جراحی، ضخامت پوست میزان آن متفاوت است.

2-کرم رفع کبودی بعد عمل بینی چیست؟

کرم هیرودوئید یکی از کرم‌های ترمیم‌کننده و رفع کبودی است که باید طبق دستور پزشک استفاده شود.

3-کبودی بعد از عمل بینی چقدر طول میکشد؟

معمولا کبودی ناشی از جراحی بینی تا 7 روز بعد عمل ادامه دارد که پس از آن با تغذیه مناسب و مراقبت های بعد جراحی بینی کاهش پیدا می‌کند.

4-چگونه کبودی بعد عمل بینی را از بین ببریم؟

از راه‌های درمان کاهش کبودی ناشی از جراحی بینی می‌توان به استفاده از کمپرس سرد، تغذیه مناسب، مصرف مایعات و آب آناناس، مصرف دارو، خوابیدن به بالا، استفاده از دو بالشت در زمان استراحت است.

5-در چه مواردی برای کبودی بعد از عمل بینی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کبودی ناشی از جراحی بینی همراه با درد، سوزش، تب و سرگیجه بود و یا بیشتر از 2 ماه به طول انجامید، باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

منابع: پزشک 24، westlakedermatology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *