کج شدن بینی بعد عمل؛ علت کج دیده شدن بینی بعد از عمل

کج شدن بینی بعد عمل
فهرست مطالب

کج شدن بینی بعد از عمل یکی از عوارض آن است که از علت کج شدن بینی بعد عمل می‌توان به تورم و التهاب، مشکلات تنفسی، عدم دقت در روش عمل بینی، جراح غیرماهر، روش جراحی نامناسب، عفونت، عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی، ایجاد ضربه و فشار، جابجایی غضروف بینی پس از جراحی اشاره کرد.
در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل در مورد علت کج شدن بینی بعد از عمل، علائم کجی بینی پس از جراحی‌، راه‌های جلوگیری و درمان کجی بینی بعد از عمل مراقبت‌های پس از جراحی بینی به طور کامل توضیح داده شده است. در ادامه با ما همراه باشید:

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

علت کج شدن بینی بعد از عمل

کج شدن بینی یکی از عارضه‌های طبیعی و شایع است که دلایل مختلف دارد. در ادامه به برخی از دلایل کج شدن بینی بعد جراحی اشاره شده است:

جابجایی غضروف بینی بعد عمل

جابجایی غضروف بینی بعد از عمل ممکن است به دلیل عدم دقت جراح و یا رعایت نکردن مراقبت های بعد عمل بینی، اتفاق بیفتد و به دنبال آن منجر به کج شدن بینی بعد از عمل شود.

مشکلات تنفسی

وجود مشکلات تنفسی مانند انحراف تیغه بینی می‌تواند منجر به کج شدن بینی بعد از عمل شود. اگر مشکل تنفسی حاد باشد باید با تشخیص پزشک عمل ترمیم بینی انجام شده و اصلاح لازم انجام گردد.

کج شدن بینی در اثر ضربه

کج شدن بینی بعد از ضربه یکی از دلایل آن است که رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی اهمیت زیادی دارد، زیرا در صورت ایجاد فشار یا ضربه به بینی احتمال کج شدن بینی پس از جراحی را افزایش می‌دهد.

عدم رعایت مراقبت های بینی

عدم رعایت مراقبت های بینی بعد از جراحی مانند عدم استفاده از آتل یا گچ بینی می‌تواند منجر به جابجایی غضروف و استخوان بینی شده و در نهایت کج شدن بینی را به دنبال داشته باشد.

نداشتن تجربه جراح

اگر جراح بی‌تجربه و یا غیرماهر باشد ممکن است در زمان عمل بینی، مشکلاتی به وجود بیاید که در نهایت منجر به کج شدن بینی از جراحی شود.

عدم دقت در عمل

اگر جراح در زمان عمل بینی دقت کافی نداشته باشد امکان دارد غضروف و استخوان در جای مناسب و درست خود قرار نگیرد. بنابراین این امر منجر به کج شدن بینی بعد از جراحی می‌شود.

برداشتن غضروف بیش از حد

اگر جراح در حین عمل بینی، بیشتر از اندازه غضروف بینی را بردارد در نهایی ممکن است منجر به کج شدن بینی پس از جراحی شود.

خوابیدن به پهلو

اگر بعد عمل بینی بلافاصله به پهلو بخوابید ممکن است دچار کج شدن بینی و یا تورم بیش از حد شوید. بنابراین بهترین نحوه خوابیدن بعد عمل بینی، به صورت طاق باز است.

تورم

یکی از دلایل کج شدن بینی بعد از جراحی، تورم و التهاب بینی است که معمولا پس از چند روز با رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی کاهش پیدا می‌کند. تورم و التهاب بینی می‌تواند منجر به ورم یکطرفه بینی بعد از عمل شود که در این صورت اگر مدت زمان ورم و التهاب طولانی شد باید برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت

در برخی از افراد ممکن است عفونت بعد عمل بینی رخ دهد که در این صورت به استخوان و غضروف بینی آسیب می‌رساند و همین امر می‌تواند منجر به کج شدن بینی پس از جراحی شود.
اگر کجی بینی بعد از عمل موقت باشد با رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی به مرور برطرف خواهد شد ولی اگر کج شدن بینی بعد از جراحی طولانی‌مدت شد باید برای معاینه و درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

علت کج شدن بینی بعد از عمل
علت کج شدن بینی بعد از عمل

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

علائم کجی بینی بعد از عمل

از علائم و نشانه‌های کج شدن بینی بعد از جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انحراف تیغه بینی
  • مشکلات تنفسی
  • عدم تقارن سوراخ‌های بینی
  • کبودی طولانی‌مدت
  • ترشحات خونی بیش از حد
  • کج شدن غضروف بینی بعد عمل

در برخی از موارد ممکن است قسمت‌های مختلف ناحیه بینی با سرعت متفاوتی بهبود یابند. به عنوان مثال امکان دارد تورم یک طرف بینی نسبت به طرف دیگر زودتر فروکش کند و یا به طور معمول تورم پل بینی نسبت به نوک آن زودتر کاهش پیدا می‌کند که در این صورت منجر به کج شدن بینی بعد از جراحی می‌شود.

علائم کجی بینی بعد از عمل
علائم کجی بینی بعد از عمل

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

راه های تشخیص کج شدن بینی بعد عمل جراحی

یکی از راه های تشخیص کج شدن بینی بعد جراحی مراجعه به پزشک متخصص است که پس از عکس‌برداری و معاینه مشخص خواهد شد. اگر کج شدن تیغه بینی اتفاق افتاده باشد در این صورت انحراف بینی است در غیر این صورت کجی بینی خواهد بود. در بیشتر موارد نیز ممکن است به دلیل تورم و التهاب بینی پس از جراحی احساس کج شدن بینی داشته باشید ولی این مورد کوتاه مدت است و با رعایت مراقبت های پس از عمل بینی بهبود می‌یابد.

 

روش های درمان کج شدن بینی بعد از عمل

اگر کج شدن بینی بعد عمل جراحی به دلیل تورم و یا ورم یکطرفه باشد به مرور زمان برطرف خواهد شد. ولی اگر کجی بینی بعد عمل به دلایل حاد مانند جابجایی غضروف و یا حرکت استخوانی بینی باشد باید حتما روش‌های درمانی انجام شود. پزشک جراح معمولا برای اصلاح و درمان کج شدن بینی بعد از جراحی مواردی مانند تزریق کورتون، تزریق فیلر، بوتاکس و آتل مخصوص استفاده می‌کند و در صورت عدم اصلاح کجی بینی با راه‌های گفته شده باید عمل ترمیم بینی انجام شود. همچنین در برخی از موارد ماساژ دادن بینی بعد از جراحی منجر به درمان کج شدن بینی می‌شود که باید حتما ماساژ با مشورت پزشک و طبق آموزش او انجام شود.

کجی بینی بعد عمل بینی
کجی بینی بعد عمل بینی

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

مراقبت های بعد از عمل برای جلوگیری از کج شدن بینی

در ادامه در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی که از کج شدن بینی جلوگیری می‌کند صحبت شده است. این موارد عبارتند از:

انتخاب جراح مناسب

انتخاب جراح باتجربه و حاذق یکی از موارد مهم برای جلوگیری از کج شدن بینی و رسیدن به نتیجه مطلوب است. با دریافت مشاوره رایگان از مشاورین پزشک 24 ‌می‌توانید بهترین جراح بینی شهر خود را انتخاب کنید.

استفاده از آتل بینی

آتل بینی باید تا 1 هفته روی بینی قرار داشته باشد که نقش آن حفظ استخوانی بینی و ثابت نگه داشتن غضروف بینی می‌باشد.

عدم ضربه و فشار

از ایجاد ضربه و فشار به بینی خودداری کرده و سعی کنید تا 1 ماه بعد عمل بینی از قرار گرفتن در مکان‌های شلوغ پرهیز کنید.

پرهیز از خوابیدن به پشت یا پهلو

یکی از دلایل کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی، به پهلو خوابیدن برای مدت طولانی است که برای جلوگیری از از کجی بینی بعد از جراحی بهتر است تا 1 ماه به صورت طاق باز بخوابید.

عدم استفاده از عینک

برای ثابت شدن استخوان بینی و عدم جابجایی غضروف بینی بعد جراحی که ممکن است به کج دیده شدن بینی بعد از عمل منجر شود، بهتر است تا حداقل 4 ماه بعد عمل بینی از عینک استفاده نکنید.

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی مناسب بعد عمل بینی و مصرف غذاهای نرم به جلوگیری از کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی و جابجایی استخوان کمک می‌کند. در صورت داشتن احساس درد، سرگیجه، تورم، کبودی و خونریزی باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا به طور کامل معاینه شوید.

مراقبت های بعد از عمل برای جلوگیری از کج شدن بینی
مراقبت های بعد از عمل برای جلوگیری از کج شدن بینی

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

ماساژ بینی برای رفع کجی بینی بعد از عمل

ماساژ بینی می‌تواند یکی از روش‌های درمان کج شدن بینی بعد عمل جراحی باشد که به موارد زیر کمک می‌کند. از جمله:
کاهش تورم: ماساژ دادن بینی بعد از جراحی منجر به افزایش گردن خون شده و به کاهش تورم و در نهایت درمان کج شدن بینی کمک می‌کند.
جلوگیری از چسبندگی بینی: یکی از مزایای ماساژ بینی بعد از جراحی جلوگیری از چسبندگی بینی است که به بافت‌های بینی و درمان کجی آن کمک می‌کند.
به طور کلی ماساژ دادن بینی بعد از جراحی به تنها به درمان کج شدن بینی کمک نمی‌کند و در صورت نیاز باید از روش‌های دیگر نیز استفاده شود.

 

انتخاب جراح بینی برای جلوگیری از كج شدن بيني بعد عمل

یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از کج شدن بینی بعد از جراحی، انتخاب جراح مناسب برای عمل بینی است که باید با دقت انتخاب کنید. سامانه مشاوره و نوبت دهی پزشک 24، به شما کمک می‌کند تا با توجه به نوع بینی و مدل عمل جراحی مورد نظر خود، بهترین دکتر جراح بینی در شهر خود انتخاب کنید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت با بهترین جراح بینی از طریق لینک زیر با مشاورین پزشک 24 ارتباط برقرار کنید.

 

هزینه عمل ترمیمی کج شدن بینی سال 1402 چقدر است؟

اگر کج شدن بینی بعد از عمل زیبایی پس از 1 سال برطرف نشود و مقدار آن زیاد باشد، باید از عمل ترمیم بینی استفاده شود. هزینه عمل ترمیمی کج شدن بینی به نوع آن، روش جراحی و دستمزد پزشک بستگی دارد که معمولا از 30 میلیون تومان به بالا شروع می‌شود.

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل با علت کج دیده شدن بینی بعد از عمل، علائم و نشانه‌های کجی بینی بعد از جراحی، راه های درمان کج شدن بینی بعد از عمل آشنا شدید. اگر سوال و یا تجربه در مورد کج شدن بینی بعد از عمل دارید می‌توانید از طریق کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

جهت دریافت مشاوره عمل بینی ویزیت اولیه رایگان توسط پزشک متخصص، با مشاورین پزشک ۲۴ ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1-ایا کج شدن بینی بعد عمل جراحی دائمی است؟

معمولا کج شدن بینی بعد از جراحی به دلیل تورم و التهاب بینی است که پس از 6 الی 12 ماه به طور کامل برطرف خواهد شد.

2-ایا چسب زدن مانع کج شدن بینی بعد جراحی می‌شود؟

چسب زدن بینی بعد از جراحی به ثابت ماندن پوست روی استخوان بینی و کاهش تورم پس از جراحی بینی کمک می‌کند و نقشی در تغییر ساختار و شکل بینی ندارد.

3-دلیل کج شدن نوک بینی بعد عمل چیست؟

معمولا دلیل کج شدن نوک بینی پس از جراحی التهاب و تورم و یا جابجایی غضروف بینی پس از جراحی است که در موارد حاد روش درمان کج شدن نوک بینی بعد از عمل، سیتوپلاستی است.

4-راه درمان کج شدن بینی بعد عمل چیست؟

راه درمان کج شدن بینی پس از جراحی تزریق کورتون، تزریق فیلر و یا در موارد حاد عمل ترمیمی بینی است که باید همه این موارد با نظر پزشک انجام شود.

 

منابع: پزشک 24، realself

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *