ایمپلنت دندان چیست؟ بهترین روش ایمپلنت دندان سال ۱۴۰۱

گاهی اوقات ممکن است افراد به دلایل مختلفی همچون افزایش سن، کشیدن دندان و …. برخی از دندان‌های خود را از دست بدهند از این رو ایمپلنت دندان می‌تواند راهکار بسیار موثری برای این مشکل باشد. در واقع با کاشت ایمپلنت می‌توانید علاوه بر رسیدن به لبخندی زیبا، نحوه غذا خوردن و جویدن خود را نیز اصلاح نمایید.

ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کامل و دقیقی را در مورد ایمپلنت دندان، مرحل انجام آن، روش‌های ایمپلنت و … در اختیار شما قرار بدهیم. با ما در ادامه مطلب همراه باشید:

 

ایمپلنت دندان چیست؟

به دلایل مختلفی ممکن است برخی از افراد یک یا چند دندان خود را از دست بدهند از این رو یکی از بهترین روش‌های جایگزین برای این مشکل، ایمپلنت دندان است. در واقع در کاشت ایمپلنت، میله باریک فلزی به جای ریشه دندان در داخل لثه قرار می‌گیرد و سپس پروتز و یا روکش ایمپلنت ساخته شده بر روی آن جاگذاری می‌شود. معمولا فلز استفاده شده در ایمپلنت از جنس تیتانیوم خالص می‌باشد تا بتواند با بدن انسان سازگاری داشته باشد. قیمت ایمپلنت دندان برای هر فرد با توجه به عوامل مختلف متفاوت است که پس از معاینه مشخص می‌شود.

ایمپلنت دندان چیست

در صورتی که انجام ایمپلنت توسط بهترین دندانپزشک و به صورت صحیح انجام گیرد می‌تواند نتایجی کاملا طبیعی و ماندگار داشته باشد.

 

عضویت پزشکان

 

مراحل ایمپلنت دندان (ایمپلنت دندان چند مرحله دارد)

برای انجام کاشت ایمپلنت در ابتدا بایستی به بهترین دکتر در این زمینه مراجعه نمایید و پس از آن مراحل زیر را باید طی کنید:

معاینه کامل و تعیین ایمپلنت مورد نیاز

در ابتدا دندان‌ها و شرایط لثه بایستی توسط دندانپزشک مورد نظر معاینه و بررسی شود و سپس در صورت نیاز برای انجام کاشت ایمپلنت دندان اقدام گردد. (برای انجام این مرحله ممکن است نیاز به گرفتن عکس از لثه و استخوان فک باشد)

معاینه قبل از کاشت دندان طبیعی

برداشت دندان آسیب دیده

در صورتی که نیاز به کشیدن دندان پوسیده و آسیب دیده باشد در ابتدا باید اینکار انجام شود. گاهی اوقات نیز دندان از قبل کشیده شده که دیگر نیازی به انجام این مرحله ندارد.

آماده سازی استخوان فک (پیوند استخوان)

پزشک با ایجاد برش و سوراخ‌هایی بر روی نواحی مورد نظر از استخوان فک، پایه‌های ایمپلنت را که معمولا از جنس تیتانیوم خالص است در آن جاگذاری می‌کند. جنس این پایه‌ها به گونه‌ای است که با بدن انسان سازگاری داشته باشد.

کاشت ایمپلنت دندان

ترمیم استخوان

بیمار بایستی مدت زمانی را برای بهبود و ترمیم استخوان فک خود و زخم‌های ایجاد شده بر روی آن در نظر بگیرد و سپس برای مراحل بعدی اقدام نماید. (مدت زمان مشخص برای کاشت ایمپلنت توسط پزشک تعیین می‌شود)

ترمیم لثه

قالب گیری و ارسال به لابراتور

سپس قالب دندان بر اساس نوع فک و اندازه آن توسط دندانپزشک متخصص تعیین می‌شود و برای ساخت پروتزهای دندان به لابراتور ارسال می‌گردد. این مرحله بایستی کاملا با دقت انجام گیرد تا دندان‌ها حالت طبیعی داشته باشند.

قرار دادن نهایی ایمپلنت

در نهایت پس از گذشت مدت زمانی از انجام جراحی و ترمیم و بهبود کامل استخوان فک، پروتز و یا روکش‌های ایمپلنت که توسط لابراتور ساخته شده است بر روی پایه‌های ایمپلنت قرار می‌گیرند.

قرار دادن تاج دندان

مدت زمان انجام کاشت ایمپلنت به میزان پیچیدگی جراحی، نیاز به کشیدن یا عدم نیاز به کشیدن دندان پوسیده و همچنین تعداد دندان‌های مورد نیاز برای ایمپلنت بستگی دارد.

 

مطلب پیشنهادی: لمینت دندان؛ مراحل و انواع لمینت دندان

 

روش‌های کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت را می‌توان با کمک روش‌های مختلفی انجام داد که به شرح زیر می‌باشند:

ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای

کاشت ایمپلنت یک مرحله‌ای یا Non submerged به روشی گفته می‌شود که بعد از کشیدن دندان، لثه امکان همپوشانی ندارد و نیاز به انجام ایمپلنت تک مرحله‌ای دارد. در این روش ایمپلنت دندان در داخل استخوان فک و پایه بر روی قرار می‌گیرد و سپس لثه در اطراف پایه ایمپلنت بخیه زده می‌شود. از این رو دیگر نیازی به انجام جراحی دوم برای کنار زدن بافت لثه از روی پایه ایمپلنت ندارد. سپس پس از گذشت چند ماه (معمولا ۲ الی ۳ ماه) قالب گیری دندان و قرار دادن آن بر روی پایه ایمپلنت انجام می‌گیرد.

ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای

ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای یا Submerged به گونه‌ای است که در ابتدا پایه‌های ایمپلنت با ایجاد سوراخ‌های کوچکی در داخل لثه قرار می‌گیرند و هیچ گونه پایه اضافه از آن در داخل دهان دیده نمی‌شود. در واقع پس از قرارگیری پایه‌ها، بافت لثه بر روی آن بخیه زده می‌شود. معمولا پس از گذشت ۲ الی ۳ ماه از جراحی برای قرار دادن سر پایه‌های ایمپلنت دوباره بافت لثه برش زده می‌شود. در نهایت پس از ۱ الی ۲ هفته از جراحی و بهبود و ترمیم لثه‌ها، قالب گیری انجام می‌شود.

در مدت زمانی که پایه‌های ایمپلنت در داخل دهان قابل مشاهده می‌باشد می‌توان از قالب‌های آماده برای زیبایی بیشتر و خوردن راحت‌تر غذا استفاده نمود.

ایمپلنت دندان immediate

در این روش همان طور که از نام آن پیداست بعد از قرارگیری ایمپلنت دندان، تاج آن نیز در همان جلسه بر روی آن قرار می‌گیرد. این روش بیشتر برای دندان‌های جلو قابل استفاده است تا بیمار در مدت زمان ۲ الی ۳ ماه برای ترمیم بدون دندان نباشد. باید توجه داشته باشید که قالب‌های قرار گرفته بر روی ایمپلنت در این مدت زمان موقتی است و پس از گذشت زمان ترمیم قالب‌های دائمی ساخته و بر روی پایه‌ها قرار گرفته می‌شود.

 

عضویت پزشکان

 

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

از مزایای کاشت ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث افزایش زیبایی و اعتماد به نفس افراد به دلیل داشتن لبخندی زیباتر خواهد شد.
 • باعث می‌شود تا فرایند جویدن و خوردن غذا برای افراد بسیار راحت‌تر صورت بگیرد.
 • به حفظ سلامتی دهان و ماندگاری دندان و همچنین لثه‌های بیمار بسیار کمک می کند.
 • کاشت ایمپلنت را می‌توان به عنوان یک روش سریع و دائمی برای ترمیم دندان‌های از دست رفته در نظر گرفت.

مزایای ایمپلنت دندان

با استفاده از این روش می‌توان به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن به دندان‌هایی زیبا و دائمی دست یافت.

 

ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام جراحی ایمپلنت دندان به فاکتورهای مختلفی همچون میزان پیچیدگی جراحی، تعداد دندان‌های مورد نیاز برای جراحی و نوع جراحی ایمپلنت بستگی دارد. به صورت کلی می‌توان گفت که در صورت داشتن دندان‌های کاذب برای کاشت ایمپلنت در حدود ۳ الی ۴ ماه زمان نیاز دارد. باید در نظر داشته باشید که این مدت زمان با توجه به شرایط بیمار ممکن است افزایش و یا کاهش پیدا کند.

 

ایمپلنت دندان چند سال دوام دارد؟

ماندگاری و دوام ایمپلنت‌های کاشته شده به میزان مراقبت بعد از جراحی بستگی دارد. در واقع هر چه مراقبت و توجه به نکات بعد از کاشت ایمپلنت بیشتر باشد به طور قطع دوام بیشتری خواهد داشت. در صورت رعایت این موارد می‌توان گفت که کاشت ایمپلنت یک روش کاملا دائمی و ماندگار است.

ماندگاری ایمپلنت

 

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

افراد با شرایط زیر می‌توانند گزینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت باشند:

 • افرادی که کلیه یا بخشی از دندان‌های فک بالا یا پایین خود را از دست داده‌اند.
 • در صورتی که یکی از دندان‌های جلویی از بین رفته است و فاصله بین دندانی طبیعی است.
 • افرادی که بیش از یک دندان خود را از دست داده‌اند و فاصله بین دندان‌های کناری طبیعی است.
 • افرادی که نمی‌توانند از دندان‌های مصنوعی به جای دندان‌های از دست رفته خود استفاده کنند.
 • افرادی که قصد دارند تا گفتار خود را بهبود بخشند و فرایند جویدن و غذا خوردن خود را اصلاح نمایند.

 

کاشت ایمپلنت دندان چقدر زمان می‌برد؟

جراحی ایمپلنت دندان با توجه به شرایط افراد مختلف و تعداد دندان‌های مورد نیاز برای جراحی می‌تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی این زمان کاشت دندان طبیعی را می‌توان در حدود ۳۰ الی ۲ ساعت در نظر گرفت، که با توجه به میزان پیچیدگی جراحی افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند.

 

فیلم ایمپلنت کاشت دندان

در این بخش از مقاله می‌توانید ویدئویی در مورد ایمپلنت دندان را مشاهده نمایید:

 

دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت؟

دندان چسبی یا بریج به این صورت است که، بایستی دو دندان در اطراف فضای خالی لثه وجود داشته باشد تا بتوان با کمک آن‌ها فضای خالی را پر کرد. در واقع برای انجام اینکار بایستی دندان‌های دو طرف تراشیده شوند و قالب‌های متصل به یکدیگر بر روی آن‌ها قرار بگیرند. از آنجایی که برای پر کردن فضای خالی نیاز به تراشیدگی دندان‌های اطراف آن دارد به همین علت برای زمانی که دندان‌ها سالم هستند و یا پرکردگی بسیار کوچکی دارند روش مناسبی محسوب نمی‌شود. در این مواقع بهتر است که برای پر کردن فضای خالی (دندان از دست رفته) از ایمپلنت دندان استفاده شود.

دندان چسبی

در روش کاشت ایمپلنت می‌توان بدون وارد کردن هیچ گونه آسیبی به دندان‌های اطراف، محل خالی را با پروتز ایمپلنت پر کرد. این راهکار نیز می‌تواند برای افرادی که دارای تعداد دندان‌های آسیب دیده بیشتری هستند بسیار مناسب باشد. معمولا در این مواقع نمی‌توان از بریج برای پر کردن فضای خالی استفاده نمود.

 

مطلب پیشنهادی: بهترین دندانپزشک در تهران

 

پیوند استخوان برای ایمپلنت چگونه است؟

افرادی که دچار تحلیل در لثه‌های خود می‌شوند به این معنی که استخوان فک آن‌ها بسیار کوتاه است برای انجام ایمپلنت دندان می‌توانند از پیوند استخوان کمک بگیرند. معمولا برای انجام این جراحی از استخوان طبیعی و یا پروتزهای مصنوعی استفاده می‌گردد و به این صورت به تحلیل استخوان فک پرداخته می‌شود. برای انجام جراحی ایمپلنت بعد از پیوند استخوان بایستی تا مدت زمان بهبودی و ترمیم کامل آن صبر داشته باشید.

پیوند استخوان فک

 

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

آیا می توان همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟ ایمپلنت کامل فک بالا و پایین معمولا برای کسانی انجام می‌شود که تمام دندان‌های خود را هم در فک بالا هم در فک پایین از دست داده‌اند و نیاز به جایگزینی برای آن‌ها دارند. برای انجام اینکار در ابتدا چند پایه ایمپلنت در داخل لثه قرار می‌گیرد و سپس بر روی آن‌ها روکش و یا پروتزهای ایمپلنت جاگذاری می‌شود.

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

گاهی اوقات افراد به دلیل بالا رفتن سن و یا بیماری‌های دهان و دندان، تمامی دندان‌های خود را از دست می‌دهند که برای ترمیم آن می‌توانند از روش ایمپلنت کامل دندان برای کاشت دندان مصنوعی کمک بگیرند. این راهکار ایمن و دائمی بوده و می‌تواند لبخندی زیبا به چهره فرد ببخشد.

 

آیا ایمپلنت دندان جلو درد دارد؟

یکی از سوالات بسیاری که بیماران قبل از انجام جراحی ایمپلنت از پزشک خود می‌پرسند این است که، آیا ایمپلنت دندان جلو درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، از آنجایی که جراحی کاشت ایمپلنت با کمک بی حسی موضعی انجام می‌شود بیمار در طی انجام جراحی هیچ گونه احساس درد و ناراختی نخواهد داشت.

ایمپلنت دندان جلو

همچنین بعد از جراحی ایمپلنت دندانپزشک برای بیمار داروهای مسکن تجویز می‌کند که با مصرف به موقع آن‌ها از بروز هر گونه درد و ناراحتی جلوگیری می‌شود. از این رو نیازی به نگرانی در خصوص این مسئله نمی‌باشد.

 

عضویت پزشکان

 

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

در صورتی که انجام جراحی ایمپلنت بعد از کشیدن دندان در زمان مناسب صورت نگیرد باعث می‌شود تا دندان‌های اصلی به سمت فضای خالی کشیده شده دندان‌های دائمی کج شوند. به همین دلیل باید زمان مناسب برای انجام ایمپلنت بعد از کشیدن دندان را جدی لحاظ کرد.
زمان مناسب برای انجام اینکار در روش‌های مختلف کاشت ایمپلنت می‌تواند متفاوت باشد به این معنی که در روش ایمپلنت فوری و یا ایمپلنت استاندارد این مدت زمان کملا متفاوت است. در کاشت ایمپلنت فوری معمولا بعد از ۱ الی ۲ ماه پروتزها بر روی فک قرار می‌گیرد. اما برای کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان در روش کاشت استاندارد معمولا بعد از گذشت ۲ تا ۴ ماه انجام می‌شود.

زمان مناسب کاشت دندان

زمان مناسب برای کاشت ایملپنت بعد از کشیدن دندان به روش انتخابی ایمپلنت، شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص بستگی دارد.

 

آیا می‌شود همه دندان‌ها را ایمپلنت کرد؟

ایمپلنت‌ها می‌توانند این امکان را برای بیماران فراهم کنند تا جاگزینی برای تمام دندان‌های فک بالا و پایین شوند. برای انجام اینکار می‌توان از ۴ پایه ایمپلنت استفاده کرد، حتی در صورت مقاومت استخوان فک می‌توان از ۵ یا ۶ پایه ایمپلنت استفاده نمود.

ایمپلنت کامل دندان

در واقع با کمک پایه‌های ایمپلنت می‌توان دندان‌های مصنوعی را به صورت دائمی به فک متصل نمود تا دیگر نیازی به خارج کردن آن‌ها نداشته باشد. ایمپلنت‌ها باعث می‌شوند تا مقاومت استخوان فک افزایش پیدا کند و عمر بسیار طولانی‌تری داشته باشد.

 

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت

درمان ایمپلنت نیاز به مراقبت‌های بعد از آن دارد تا بتواند نتیجه مطلوبی را برای فرد به دست آورد. این نکات مهم به شرح زیر می‌باشند:

 • بعد از جراحی ایمپلنت داروهای تجویز شده توسط پزشک را به درستی استفاده نمایید تا از بروز هر گونه درد و یا عفونتی جلوگیری نمایید.
 • بهتر است بعد از جراحی ایمپلنت استراحت نمایید و از انجام فعالیت‌های سنگین و یا ورزش تا چند روز بعد از آن نیز خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا از عوارض ایمپلنت دندان جلوگیری نماید.
 • بعد از جراحی به صورت مکرر به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا روند درمان شما به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد.
 • در صورت آسیب دیدن پروتزهای دندان به پزشک خود مراجعه کنید تا در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض گردد.
 • پس از دریافت پروتزهای ایمپلنت می‌توانید مانند دندان‌های طبیعی به خوردن غذا و خوارکی بپردازید.
 • دندان‌های خود را به صورت مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان برای تمیزی بیشتر آن استفاده نمایید.

مدت زمان بهبودی و ترمیم کامل دندان‌ها در افراد مختلف متفاوت است و در این مدت زمان بایستی نکات مهم بعد از جراحی ایمپلنت دندان را به صورت کامل رعایت نمایید.

 

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

یکی از سوالات بسیار شایع که بیماران بعد از جراحی کاشت ایمپلنت از پزشک خود می‌پرسند در خصوص غذاهایی است که می‌توانند بعد از جراحی بخورند چرا که تغذیه مناسب می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی روند بهبود داشته باشد. برای توضیح بیشتر در خصوص این مسئله به موارد زیر اشاره شده است:

 • بلافاصله بعد از جراحی ایمپلنت و تا زمان قطع کامل خونریزی از خوردن غذا پرهیز کنید. بهتر است به مدت ۱ الی ۲ ساعت بعد از جراحی غذا نخورید.
 • در ساعات ابتدایی بعد از جراحی از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویردن بسیار دارد پرهیز کنید. همچنین غذاهای داغ می‌توان باعث افزایش احتمال خونریزی شود. در این مدت زمان می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

آب

شیر

بستنی

آب آناناس

آبمیوه طبیعی

نوشیدنی بعد از کاشت دندان

 • بعد از گذشت ساعات اولیه از جراحی می‌توانید غذاهای بیشتری استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که تا جای ممکن غذا را با دندان‌هایی که مورد جراحی قرار نگرفته است بجوید. همچنین در این مدت زمان می‌توانید از غذاهای نرم‌ و یا مخلوط شده مانند موارد زیر استفاده کنید:

ماهی یا مرغ آب‌پز

پوره سیب زمینی

تخم مرغ آب‌پز

انواع سوپ و آش

غذا بعد از کاشت ایمپلنت

از نکات بسیار مهم بعد از جراحی ایمپلنت این است که، تا مدت زمانی بعد از عمل بایستی از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و یا دخانیات پرهیز نمایید.

 

منبع: پزشک ۲۴، mayoclinic

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.