لوگو پزشک24
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرق لمینت و کامپوزیت؛ تفاوت لمینت و کامپوزیت و روکش

فرق لمینت و کامپوزیت از نظر میزان ماندگاری، رنگ، کاربرد، میزان تراش دندان، هزینه، ظاهر و میزان پوشاندن پوسیدگی دندان است که در این مقاله به تفکیک هر کدام از این موارد توضیح داده شده است.
فرق لمینت و کامپوزیت
فهرست مطالب

فرق لمینت و کامپوزیت سرامیکی از نظر رنگ‌پذیری، قیمت، دوام و استحکام، نحوه اجرای آن است که با توجه به نوع دندان و میزان ناهنجاری دندان باید نسبت به زیباسازی لبخند خود اقدام کنید.

از درمان های زیبایی دندان می‌توان به کامپوزیت و لمینت اشاره کرد که بسیاری از افراد در دوراهی انتخاب هریک از درمان های بالا قرار می‌گیرند. در این مقاله از پزشک ۲۴ قصد داریم تا با دید جامع تری مزایا و معایب هر کدام از درمان‌های زیبایی نامبرده را برای شما توضیح دهیم:

عضویت پزشکان

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان از موارد استفاده برای اصلاح لبخند و درمان‌های زیبایی می‌باشند که در بعضی افراد به عنوان راه حل درمان آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

مزایای کامپوزیت های دندانی چیست؟

 • مدت زمان انجام درمان کوتاه است: انجام درمان زیبایی ونیر کامپوزیت در مدت زمان کوتاه در مقایسه با لمینت‌ها و همچنین طی جلسات کمی قابل انجام است. معمولا انجام این درمان زیبایی نیاز به یک یا ۲ جلسه مراجعه دارد.
 • هزینه ی کمتر: قیمت کامپوزیت دندان نسبت به لمینت‌ها با کمتر است، زیرا که کامپوزیت‌ها در مطب و بدون نیاز به انجام مراحل لابراتواری قابل انجام هستند.
 • ترمیم آسان ونیر کامپوزیت ها: در صورت ایجاد پریدگی برای ونیر کامپوزیت، ترمیم آنها به راحتی و با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 • تراش کمتر دندان: تراش به میزان بسیار کمی نسبت به لمینت ها در این درمان زیبایی کمتر انجام می‌شود. البته قابل به ذکر است که در بیماران مختلف با شرایط دهان و دندان متفاوت و طبق نظر دندانپزشک ممکن است این میزان تراش تغییر کند. با مشاهده عکس کامپوزیت دندان قبل و بعد می‌توانید تفاوت آن را مشاهده کنید.
قبل و بعد کامپوزیت دندان
قبل و بعد کامپوزیت دندان

 

معایب کامپوزیت های دندانی چیست؟

 • رنگ پذیری کامپوزیت ها: استفاده زیاد از مواد رنگی مانند چای و قهوه و …. موجب تغییر رنگ کامپوزیت‌ها و از بین رفتن وجهه اولیه آنها می‌شود. پس از استفاده از مواد رنگی حتما رعایت بهداشت و شست و شو ی دندانها به جهت داشتن طول عمر بیشتر کامپوزیت ها امری ضروری می‌باشد.
 • ماندگاری کمتر نسبت به لمینت ها: ماندگاری کامپوزیت‌ها در مقایسه با لمینت‌ها کمتر است. رعایت بهداشت کامل در هر دو درمان فاکتور مهمی در طول عمر آنها است اما به طور کلی می‌توان عمر کامپوزیت‌ها را ۵-۱۰ سال و عمر لمینت ها را ۱۰-۱۵ سال بیان کرد. اما این ماندگاری برای تمامی افراد یکسان نیست و کاملا بستگی به خود فرد و اهمیت دادن وی به بهداشت می‌باشد.
 • استحکام کمتر کامپوزیت ها: این درمان زیبایی نسبت به لمینت‌ها دارای استحکام کمتری است و احتمال ایجاد خراشیدگی و پریدگی آنها بیشتر از لمینت ها می‌باشد.

 

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان از جمله درمان‌های زیبایی که با مواد مستحکم‌تری نسبت به انواع کامپوزیت ها به نام پرسلن (چینی) انجام می‌شوند. انجام فرم‌دهی دندانها به میزان مشخص و اصلاح لبخند توسط این درمان زیبایی قابل انجام است.

 

مزایا ی لمینت های دندانی چیست؟

 • ماندگاری بیشتر لمینت ها: طول عمر هر درمان زیبایی کاملا بسته به رعایت بهداشت فردی می‌باشد اما بطور کلی می توان ماندگاری ۱۰-۱۵ سال را برای لمینت ها در نظر گرفت که این میزان نسبت به درمان کامپوزیت بیشتر می‌باشد.
 • با دوام تر از کامپوزیت ها میباشد: به دلیل استفاده از مواد مستحکم‌تر نسبت به کامپوزیت‌ها احتمال شکستن و پریدگی لمینت‌ها کمتر میباشد.
 • مقاومت در برابر رنگ پذیری: لمینت‌ها نسبت به کامپوزیت‌ها به احتمال کمتری دچار تغییر رنگ می&شوند و مقاومت بیشتری در برابر رنگ پذیری دارند.
قبل و بعد لمینت دندان
قبل و بعد لمینت دندان

 

معایب لمینت ها چیست؟

 • هزینه یبیشتر: به دلیل نیاز به انجام مراحل لابراتواری گران قیمت‌تر بودن این درمان زیبایی در مقایسه با کامپوزیت ها از معایب این درمان ذکر می‌شود و به طور کلی قیمت لمینت دندان از کامپوزیت ونیر بیشتر است. 
 • طولانی مدت تر بودن مدت درمان: به دلیل نیاز به لابراتوار و انجام قسمتی از مراحل در لابراتوار و همچنین زمان بر تر بودن مدت زمان ساخت لمینت‌ها، این درمان زیبایی نیاز به تعداد مراجعات بیشتری به دندانپزشکی دارد.

 

فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟

ماندگاری طولانی مدت‌تر در لمینت‌ها، هزینه بالاتر لمینت‌ها و تعداد مراجعات بیشتر که در درمان لمینت‌ها مورد نیاز است، از جمله مهم ترین تفاوت‌ها بین کامپوزیت و لمینت‌ سرامیکی می‌باشد. با مشاهده
عکس لمینت دندان قبل و بعد می‌توانید متوجه تفاوت آن با کامپوزیت ونیر شوید. 

 

عضویت پزشکان

 

مقایسه فرق کامپوزیت و لمینت

در جدول زیر می‌توانید تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان را مشاهده کنید: 

مقایسه تفاوت لمینت و کامپوزیت
مقایسه تفاوت لمینت و کامپوزیت

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر ظاهر

به دلیل استفاده از مواد متفاوت در درمان کامپوزیت و لمینت، شکل ظاهری هر یک اندکی متفاوت از دیگری میباشد. در لمینت ها به دلیل انجام مرحله لابراتواری و پخته شدن آنها در کوره، لعاب سطحی بر روی لمینت ها ایجاد میشود. درمقابل کامپوزیت ها سطوح مات تری میباشند.

 

تفاوت کامپوزیت و لمینت از نظر قیمت

هزینه ی انجام لمینت ها نسبت به کامپوزیت بیشتر میباشد چرا که نیاز به انجام مراحل لابراتواری و به مدت زمان بیشتری و جلسات متعدد مراجعه نیاز دارد. هزینه ی هر واحد لمینت در سال ۱۴۰۳ حدود ۷ میلیون تومان و هزینه ی هر واحد کامپوزیت حدود ۲ میلیون تومان میباشد که بسته به برند مورد استفاده و دندانپزشک متخصص و البته هزینه های لابراتواری تفاوت هایی دارد.

 

فرق لمینت با کامپوزیت از نظر ماندگاری

بطور کلی می توان طول عمر درمان لمینت را ۱۰-۱۵ سال و طول عمر کامپوزیت ها را ۵-۱۰ سال در نظر گرفت. ماندگاری لمینت معمولا بیشتر از کامپوزیت می باشد که به میزان زیادی بستگی به رعایت بهداشت توسط فرد دارد.

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر رنگ

انتخاب رنگ در درمان های زیبایی کاملا بستگی به انتخاب بیمار و ملاک های زیبایی از نظر فرد و البته نظر و تشخیص دندانپزشک متخصص میباشد. امکان اجرای رنگ دلخواه بیمار در هر دو درمان زیبایی وجود دارد.

 

فرق لمینت و کامپوزیت در پوشانندگی پوسیدگی چگونه است؟

نکته ی قابل توجه این است که هیچ درمان زیبایی برای پوشانندگی پوسیدگی انجام نمیشود و لازمه ی درمان اصولی، شرایط ایده آل دهان و دندان ولثه ها و دندان هایی عاری از پوسیدگی می باشد لذا هیچ کدام از درمان های یاد شده تا هنگام برداشته شدن کامل پوسیدگی های دندانی اجرا نشده و نقش پوشانندگی ندارند. بعد از برداشته شدن پوسیدگی های دندانی و رفع شدن مشکلات لثه، درمان های لمینت و کامپوزیت نقش بسیار زیادی در برگرداندن زیبایی به دهان و دندان فرد دارند.

 

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان از نظر کاربرد

تفاوت کاربرد در هر دو درمان وجود ندارد و با هر دو درمان لمینت و کامپوزیت امکان انجام اعمال جویدن و بریدن وجود دارد. نکته ی قابل توجه رعایت برخی نکات برای دوام بیشتر درمان ها مانند مصرف کمتر قهوه و چای و مواد رنگی، عدم استفاده از دخانیات و… میباشد.

 

عضویت پزشکان

 

فرق لمینت با کامپوزیت از نظر میزان تراش

بطور کلی کامپوزیت ها کمی کمتر از لمینت و به میزان حدود ۰.۲ میلی متر تراش داده میشوند که این مقدار در لمینت ها حدود ۰.۵ میلی متر میباشد. تراش در هر دو درمان بدون آسیب به عصب دندان و در کمترین میزان ممکن انجام میشود. تشخیص دندانپزشک متخصص با توجه به شرایط کلی دهان و دندان فرد فاکتور مهمی در میزان تراش دندان ها است.

 

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت و روکش

درمان های لمینت و کامپوزیت جزو درمان های زیبایی طبقه بندی میشود درحالیکه روکش دندانی در موارد با پوسیدگی بیشتر و به جهت نگهداری دندان انجام میشود همچنین در جراحی های ایمپلنت نیز برای بازسازی تاج دندان از دست رفته روکش ساخته میشود. بطور کلی نیاز به تراش در انجام روکش ها بیشتر از لمینت و کامپوزیت میباشد.

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ

در صورتی که بیمار دندان هایی کاملا سالم و مرتب و بدون هیچگونه مشکلی در فرم و شکل آنها دارد، درمان بلیچینگ به فرد توصیه می شود زیرا که بدون تراش در دندان ها و با استفاده از مواد خاصی امکان روشن تر کردن رنگ دندان های فرد تا چند درجه امکان پذیر میباشد.

فیلم تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

در ادامه می‌توانید فیلم تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان را مشاهده کنید: 

 

سخن نهایی

درمان های زیبایی تنها منوط به رعایت بهداشت کامل دهان و دندان فرد میسر می باشد لذا قبل از انتخاب درمان خود حتما موارد بهداشتی را مدنظر قرار دهید. هر دو درمان کامپوزیت و لمینت ویژگی و کاربرد های خاصی دارد که با آگاهی کامل و البته مشورت با دندانپزشک متخصص میتوانید بهترین راه حل را انتخاب نمایید. انجام این درمان های زیبایی تحت نظر دندانپزشک متخصص بسیار موجب بهتر انجام شدن درمان شما و عدم آسیب های بعدی به دهان و دندان شما می شود لذا انجام این درمان را تنها به دندانپزشک خود بسپارید.

عضویت پزشکان

سوالات متداول

۱- تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت عمده این دو درمان در تعداد جلسات مراجعه ی بیشتر در درمان لمینت و هزینه ی بالاتر و البته ماندگاری بیشتر آن میباشد.

۲- لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

هر فرد با توجه به شرایطی که دارد و بسته به میزان هزینه ای که هر درمان نیاز دارد، میتواند هر کدام از درمان های لمینت یا کامپوزیت را انتخاب کند و نمی توان نسخه ای کلی برای تمام افراد پیچید.

۳- لمینت دندان طبیعی تر است یا کامپوزیت؟

انتخاب شکل و مدل و رنگ این درمان ها کاملا سلیقه ای بوده و امکان انجام درمان زیبایی که نزدیک به حالت طبیعی باشد در هر دو درمان قابل انجام است. لعاب لمینت به میزان کمی در طبیعی تر جلوه دادن آنها و نزدیکتر کردن حالت لمینت ها به مینای دندان موثر است.

۴- اجرای لمینت به دندان آسیب می زند یا کامپوزیت؟

در هیچ کدام از درمان های یاد شده آسیب به دندان زده نمی شود و میزان تراش هر دو درمان در حداقل حالت ممکن انجام میشود.

۵- آیا کامپوزیت و لمینت تحت پوشش بیمه هستند؟

خیر، درمان های زیبایی از موارد تحت پوشش بیمه نمی باشند.

۶- آیا جایگزینی برای کامپوزیت و لمینت دندان وجود دارد؟

تشخیص طرح درمان به میزان زیادی بسته به شرایط دهان و دندان فرد دارد اما در صورتی که بیمار با نامنظمی فراوان مراجعه کند و تشخیص ارتودنسی برای فرد گذاشته شود، درمان های کامپوزیت و لمینت امکان جایگزینی ارتودنسی را ندارند. همچنین این دو درمان، با توجه به اولویت های هر فرد انتخاب میشود و جایگزین دیگری را نمی توان برای آنها نام برد.

 

پزشک۲۴ مرجع تخصصی زیبایی دندان

منبع: sciencedirect

2 پاسخ

 1. بین لمینیت و کامپوزیت کدوم یکی ماندگارتر و باکیفیت تره و لطفا یک پزشک خوب در تهران بهم معرفی کنید که هزینه هاشون مناسب باشه

  1. با سلام و وقت بخیر
   مزایا و معایب لمینت دندان و کامپوزیت ونیر متفاوت بوده که با توجه به شرایط دندان‌های شما بهترین روش دندانپزشکی زیبایی انتخاب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر