دست زدن به بینی بعد عمل؛ دلایل، عوارض و راه‌های پیشگیری

دست زدن به بینی بعد عمل ممکن است باعث خونریزی، پاره شدن بخیه، کج شدن و جابجایی غضروف بینی بعد عمل شود که عوارض جبران ناپذیر دارد. به همین دلیل باید دقت کافی داشته باشید تا بعد عمل بینی به هیچ عنوان به بینی خود دست نزنید.
دست زدن به بینی بعد عمل
فهرست مطالب

دست زدن به بینی بعد عمل دلایل مختلفی دارد از جمله ماساژ، چسب زدن، فین کرد، عینک زدن که باید با دقت کافی انجام دهید. زیرا دست زدن به بینی بعد عمل می‌تواند عوارض جبران ناپذیر خونریزی، بروز عفونت، جابجایی غضروف بینی بعد عمل، التهاب و تورم، پاره شدن بخیه بینی را به همراه داشته باشد.

اگر تمایل دارید در این مقاله از پزشک 24، با تاثیر دست زدن به بینی بعد عمل، دلایل دست زدن به بینی بعد عمل، عوارض و راه‌های جلوگیری از دست زدن به بینی آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید:

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

تاثیر دست زدن به بینی بعد عمل

دست زدن و دستکاری کردن بینی بعد جراحی می‌تواند منجر به خونریزی، تغییر فرم بینی، کج شدن و جابجایی غضروف بینی بعد عمل شود. بنابراین باید دقت کافی داشته باشید و تا چند ماه بعد عمل بینی از ضربه زدن و ایجاد فشار به بینی خودداری کنید. 

دست زدن به بینی بعد عمل
دست زدن به بینی بعد عمل

 

چه کارهایی باعث دست زدن به بینی می‌شود؟

انجام یک سری از کارها می‌تواند باعث دست زدن به بینی شود که در ادامه به این موارد اشاره شده:

فین کردن

فین کردن بعد عمل بینی ممنوع است زیرا اینکار باعث پاره شدن بخیه‌ها و ضربه به بینی می‌شود و همچنین احتمال بروز خونریزی نیز وجود دارد. بهتر است به جای فین کردن از یک دستمال تمیز استفاده کرده و به آرامی آبریزش و داخل بینی خود را تمیز کنید. 

عینک زدن

عینک زدن بعد عمل بینی تا 4 ماه ممنوع است، زیرا فشار عینک روی استخوان بینی ممکن است فرم و شکل آن را تغییر دهد. همچنین به جا ماندن رد عینک روی بینی می‌تواند باعث جابجایی غضروف بینی شود. 

مالش بینی

دستکاری کردن و ضربه زدن به بینی بعد عمل ممنوع است به همین دلیل باید دقت کنید که در خواب و یا در زمان بیداری از مالش دادن بینی خود پرهیز کنید. همچنین در زمان استفاده از کمپرس سرد دقت کنید تا سنگین نباشد و روی بینی فشار وارد نکند، زیرا در غیر این صورت ممکن است شکل بینی تغییر کند. 

چسب زدن

یکی از کارهایی که باعث دست زدن به بینی می‌شود، چسب زدن است. اگر چسب زدن بینی به صورت غیر اصولی انجام شود قطعا عوارض غیرقابل جبران خواهد داشت. کشیدن بیش از حد چسب روی بینی و یا با فشار چسب زدن می‌تواند روی فرم بینی تاثیر منفی بگذارد.

ماساژ دادن

یکی از راه‌های کاهش التهاب و تورم ماساژ دادن است و اینکار باعث دست زدن به بینی می‌شود. ماساژ بینی باید طبق دستور پزشک و اصولی انجام شود در غیر این صورت با ایجاد ضربه روی بینی می‌تواند فرم بینی را تغییر دهد و باعث کج شدن بینی بعد جراحی شود. 

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

عوارض دست زدن به بینی بعد از عمل

از عوارض دست زدن به بینی بعد عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • التهاب و تورم بینی: دست زدن طولانی مدت به بینی منجر به التهاب و تورم بینی می‌شود. 
  • کج شدن بینی: اگر بعد جراحی به صورت مدام به بینی خود دست بزنید، امکان کج شدن بینی وجود دارد. 
  • عفونت: دست زدن به بینی بعد جراحی می‌تواند خطر بروز عفونت بعد عمل بینی و یا گلودرد را افزایش دهد. 
  • آکنه: دست زدن به بینی بعد عمل منجر به ایجاد جوش و آکنه شده که همیشه باید دست‌های خود را به طور کامل تمیز کرده و سپس به بینی خود دست بزنید. 
  • خونریزی: اگر تعداد دفعات دست زدن به داخل بینی بعد از عمل زیاد باشد خطر احتمال خونریزی نیز وجود دارد.
  • جابجایی غضروف بینی بعد جراحی: معمولا تا 2 ماه بعد عمل جراحی غضروف بینی مستحکم نشده و به همین دلیل دست زدن به نوک بینی بعد از عمل ممکن است منجر به جابجایی غضروف بینی بعد عمل شود. 
  • پاره شدن بخیه‌های بینی: دست زدن به بینی ممکن است منجر به پاره شدن بخیه و خونریزی بعد عمل بینی شود.
  • حساس شدن: با دست زدن به بینی ممکن است پوست خود را حساس کرده که مستعد جوش زدن و قرمز شدن است. رعایت مراقبت های پوستی بعد عمل بینی برای سالم نگه داشتن پوست ضروری است.
عوارض دست زدن به بینی بعد از عمل
عوارض دست زدن به بینی بعد از عمل

 

ایا دست زدن به بینی باعث بزرگ شدن آن می‌شود؟

دست زدن به بینی بعد از عمل ممنوع است و نباید اینکار را تکرار کنید. به طور کلی اگر به آرامی به بینی خود دست بزنید مشکلی ایجاد نمی‌شود ولی دستکاری کردن بینی بعد عمل نباید انجام شود. در پاسخ به این سوال که “ایا دستکاری بینی باعث بزرگ شدن آن می‌شود؟” باید گفت خیر. ولی دست زدن به بینی بعد عمل می‌تواند روی فرم و نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد. 

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

راهکارهای جلوگیری از دست زدن به بینی بعد عمل   

برای جلوگیری از دست زدن به بینی بعد عمل جراحی می‌توان یک سری از اقدامات را انجام داد. از جمله:

تمیز کردن بینی

یکی از راه های جلوگیری از دستکار کردن بینی، تمیز کردن آن است. شستن بینی بعد عمل با سرم شستشو باعث خالی شدن مخاط داخلی بینی شده که در نهایت دستکاری کردن بینی کاهش پیدا می‌کند. 

حواس خود را پرت کنید

اگر عادت به دستکاری و مالش بینی خود دارید باید حواس خود را پرت کرده تا از دست به بینی خودداری کنید. 

استفاده از دستکش

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام به بینی خود دست می‌زنید با دقت کنید که دست زدن بعد جراحی بینی ممکن است عوارض زیادی داشته باشد. یکی از راه‌های جلوگیری از دست زدن به بینی بعد عمل، استفاده از دستکش است که با دستکش ناخودآگاه دست خود را به سمت بینی نمی‌برید. 

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به طور کامل در مورد عوارض دست زدن به داخل بینی بعد از عمل، دلایل دست زدن به بینی بعد از جراحی، راه‌های جلوگیری از دست زدن به بینی بعد عمل اشاره شده است. اگر در مورد دست زدن و ضربه بینی بعد از عمل سوال دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود. 

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1- چرا نباید بعد عمل بینی به آن دست زد؟

زیرا دست زدن به بینی ممکن است باعث عوارضی از جمله خونریزی، بروز عفونت، جابجایی غضروف بینی بعد عمل، آکنه و جوش روی صورت، ایجاد تاثیر منفی روی نتیجه می‌شود. 

2- تا چه زمانی از دستکاری کردن و فشار به بینی باید خودداری کرد؟

بهتر است تا 2 ماه بعد عمل بینی از دست زدن و فشار دادن بینی خود پرهیز کنید زیرا تا قبل این مدت بینی شما استحکام کافی در برابر ضربه ندارد. 

3- در صورت دست زدن به بینی بعد عمل باید چه کرد؟

اگر ایجاد ضربه بینی محکم باشد و باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیر و یا خونریزی شود باید فورا به پزشک مراجعه کنید. 

 

منبع: realself

پزشک۲۴ مرجع تخصصی عمل زیبایی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *