پهن شدن بینی بعد از عمل؛ عوارض و راه درمان

پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل
فهرست مطالب

پهن شدن بینی بعد جراحی یکی از نگرانی‌هایی است که امکان دارد برخی از افراد داشته باشند. بنابراین انتخاب جراح باتجربه و حاذق، رعایت مراقبت‌های بعد عمل بینی، استفاده از چسب بینی، پرهیز از انجام فعالیت سنگین ورزشی و خودداری از دست زدن به بینی در پیشگیری از پهن شدن بینی بعد عمل کمک می‌کند.
اگر تمایل دارید با علت پهن شدن بینی بعد جراحی، عوارض پهن شدن بینی، راه‌های پیشگیری و درمان پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل تمایل دارید آشنا شوید می‌توانید در این مقاله از پزشک 24 همراه ما باشید:

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

علت پهن شدن بینی بعد از عمل

پهن شدن بینی بعد از جراحی می‌تواند علل مختلف موقت و دائمی داشته باشد. اگر دلایل پهن شدن بینی بعد عمل موقت باشد به مرور زمان برطرف خواهد شد ولی اگر دائمی باشد می‌تواند عوارض غیرقابل جبران ایجاد کند. در ادامه به دلایل پهن شدن بینی بعد از جراحی اشاره شده است:

 • تورم: تورم و التهاب بعد جراحی بینی طبیعی بوده که به مرور زمان با رعایت مراقبت‌ها برطرف خواهد شد. معمولا تورم بینی در 7 روز اول بعد جراحی در اوج خود قرار دارد و پس از آن به مرور کاهش پیدا می‌کند.
 • چسب زدن: بعد جراحی بینی باید به مدت 1 الی 2 ماه از چسب بینی استفاده کنید که چسب بینی می‌توانید به پهن دیده شدن بینی کمک کند.
 • عدم تناسب بینی با اجزای صورت: عدم ایجاد تناسب بین بینی و دیگر اجزای صورت می‌تواند منجر به پهن دیده شدن تیغه بینی شود.
 • پوست ضخیم: معمولا پوست ضخیم دارای منافذ باز است که بعد جراحی پهن به نظر می‌آید.
 • مشکلات تنفسی: اگر با جراحی بینی مشکلات تنفسی پیدا کنید ممکن است منجر به پهن دیده شدن بینی بعد جراحی شود.
 • روش جراحی: اگر پزشک از روش مناسب عمل زیبایی بینی استفاده نکند ممکن است منجر به پهن شدن تیغه بینی شود. بنابراین انتخاب پزشک باتجربه و ماهر اهمیت زیادی در نتیجه جراحی دارد.
 • بینی گوشتی: معمولا افرادی که بینی گوشتی دارند بهتر است عمل بینی طبیعی انجام دهند. زیرا بینی گوشتی به دلیل ساختار و پوست ضخیم که دارد تغییرات زیادی ندارد و ممکن است بعد جراحی تیغه آن پهن دیده شود.

 

عوارض پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل

پهن شدن بینی بعد عمل می‌تواند منجر به ایجاد عوارض مختلف از جمله ایجاد مشکلات تنفسی، ظاهر نامناسب و کاهش اعتماد به نفس فرد اشاره کرد. اگر از پهن شدن بینی خود بعد جراحی ناراضی هستید می‌توانید به پزشک خود مراجعه کرده تا پس از معاینه علت و راه درمان آن مشخص شود.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

راه های پیشگیری از پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل

راه‌های پیشگیری از پهن شدن تیغه بینی بعد جراحی آورده شده است:

 • جراح مناسب: انتخاب جراح باتجربه و حاذق در گرفتن نتیجه مطلوب عمل بینی موثر بوده و از پهن شدن و تغییر ناگهانی ساختار بینی جلوگیری می‌شود.
 • بررسی سوابق پزشک: قبل از انتخاب پزشک می‌توانید سوابق پزشکی و نمونه کارهای عمل بینی او را مشاهده کنید.
 • آزمایشات قبل عمل بینی: بهتر است قبل جراحی بینی باید تمام آزمایشات لازم را انجام دهید.
 • رعایت مراقبت‌ها: انجام دادن نکات مراقبتی بعد عمل بینی می‌تواند به تسریع روند بهبود و جلوگیری از پهن شدن بینی بعد جراحی کمک کند.
 • استفاده از چسب بینی: به منظور کاهش تورم و التهاب و تغییر شکل بینی باید 1 الی 2 ماه طبق دستور و آموزش پزشک از چسب بینی استفاده کنید.
 • مصرف دارو: برای گرفتن نتیجه مطلوب باید داروهای تجویز شده پزشک را طبق دستور مصرف کنید.
 • استراحت: پرهیز از انجام فعالیت سنگین ورزشی و تحرک و داشتن استراحت کامل در جلوگیری از پهن شدن بینی بعد جراحی کمک می‌کند.
 • ماساژ دادن: ماساژ اصولی بینی به کاهش تورم و التهاب بینی کمک کرده و از پهن شدن بینی نیز جلوگیری می‌کند.

راه های پیشگیری از پهن شدن بینی بعد جراحی

روش های درمان پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل

در ابتدا برای درمان پهن شدن بینی بعد عمل باید به علت آن دقت کنید. در بیشتر موارد می‌توان پهن شدن بینی بعد جراحی را با روش‌های زیر درمان کرد:

 • تزریق ژل یا چربی به رفع پهن شدن بینی بعد جراحی کمک می‌کند.
 • ماساژ دادن بینی بعد جراحی اگر اصولی و طبق آموزش پزشک باشد می‌تواند به رفع پهن شدن تیغه بینی بعد جراحی کمک کند.
 • اگر پهن شدن بینی بعد از عمل دائمی و بلندمدت باشد باید با عمل ترمیم بینی ترمیم شود. بنابراین در انتخاب جراح بینی خود باید دقت کافی داشته باشید تا از ایجاد عوارض بلندمدت و غیرقابل‌جبران جلوگیری شود.

بهترین روش درمان بینی پهن بعد از عمل

اگر پهن شدن بینی بعد عمل موقت باشد و به دلایل مختلف از جمله تورم و التهاب ناشی از جراحی باشد با ماساژ و مرور زمان برطرف خواهد شد. ولی اگر پهن شدن بینی بعد جراحی دائمی باشد باید با نظر پزشک نسبت به انجام عمل ترمیم بینی اقدام کنید.

 

سخن نهایی

در این مقاله از پزشک 24، به دلایل پهن شدن تیغه بینی بعد جراحی، عوارض پهن شدن بینی بعد از عمل، راه های پیشگیری و درمان آن اشاره شده است. اگر در این مورد سوال یا تجربه دارید با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به شما پاسخ داده شود.

 

برای رزرو نوبت با بهترین جراح بینی در شهر خود، با کارشناسان پزشک 24 ارتباط برقرار کنید:

ارتباط با مشاورین

 

سوالات متداول

1-علت پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل چیست؟

از دلایل پهن شدن بینی بعد جراحی می‌توان به تورم، چسب زدن، پوست ضخیم، بینی گوشتی، روش جراحی، مشکلات تنفسی اشاره کرد.

2-ایا پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل دائمی است؟

اگر پهن شدن تیغه بینی بعد از عمل جراحی به دلایل از جمله ایجاد ضربه به بینی، روش جراحی نامناسب و پوست ضخیم باشد ممکن است دائمی باشد و تنها راه درمان آن عمل ترمیم بینی است.

 

منبع: ncbi

پزشک۲۴ مرجع تخصصی عمل زیبایی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *